جمع بندی آیا مشارکت و حضور اجتماعی زنان مساوی با اشتغال است؟

تب‌های اولیه

242 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال

اللیل والنهار;938116 نوشت:
آیا حضور بانوان در این گونه مسائل مشکلاتی ایجاد کرده؟ اگر پاسخ آری باشد راهکار چیست؟اگر خیر فواید آن چیست؟
میزان حضور باید مساوی و پایاپای با حضور آقایان باشد؟

حضور بانوان در جامعه مشکلات زیادی رو درست میکنه و نباید مساوی اقایون باشه . این همه بدبختی و گرقتاری تو جامعه هست حالا خانومها با اون روحیه هم درگیر بشن دیگه میشه مصیبت.
همین مصیبتها سر آقایون میاد کافیه. تو جامعه کم تنش و فشار و مسائل دیگه هست . بعد خانوم باید درگیر مسائل خونه و این مسائل بیرون از خونه هم بشه.

nobelist;940161 نوشت:
صرفا جهت اطلاع: مورد اول خانم فارغ التحصیل علوم پزشکی همدان دولتی است.
مورد دوم هم از دولتی علوم پزشکی کرماشماه فارغ التحصیل شده اند.
مورد سوم فارغ التحصیل دانشگاه علم و صنعت روزانه است.
مورد چهارم در حال تحصیل در دولتی علوم پزشکی زنجان می باشند.

مورد پنجم از دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی فارغ التحصیل شده .

من عمیقا برای چنین خانم هها متاسف هستم !

جسارتا

شما طوری چنین ازدواج هها را معقول می دانید . و عادی
ی آن فکر کردم تبعه کشور فرانسه یا ......
هستید ودر ایران حضور ندارید. چه خبر است

بزرگوار خاتمی که تحصیل دانشگاهی دارد
توقعش با لا می رود

اصولا خانواده و فامیل دختر خانم ب شدت با چنین
ازدواج هها مخالفت می کنند

بنده حالا نمیدونم ابن مکانیک خوشبخت و یا کارگر و عمله خوشبخت چه کسانی هستند

و چه امتیازات ویژه ای دارن

لطف کنید اظهار تاسف مرا ب سمع اون خانم هها محترم برسانید

یه انتقادی به این تفکر دارم که اگر فکر می کنید تحصیلات دانشگاهی و نمره و رتبه دانشگاهی شخصیت میاره و میشه گفت اون شخص با کمال است سخت در اشتباهید .
چه بسا بیشتر افراد تحصیلکرده در بهترین دانشگاههای ایران انسانهای متکبر و خودخواهی هستند.
البته در کشور ما این موضوع بدتر هست طرف وقتی شد پزشک یا دکترای فلان رشته یه جوری راه میره یه جوری حرف میزنه مثل اینکه از دماغ فیل افتاده.
یه جور رفتار میکنه انگار مردم نوکرشن .
کلا اکثر این تحصیلکردها و واقعا اکثرشون فکر می کنن بقیه مردم بیسوادن و کم شخصیت.
این همون تفکر احمقانه ای است که وجود داره.

در کشورهای پیشرفته این موضوع خیلی کمرنگه . دارای با فلان استاد معروف دانشگاه حرف می زنی انگار طرفت یه آدم سادهست . حالا اگه ایرانی بود( البته اکثرشون) جوری رفتار میکرد انگار تو آسمونهاست.

یاد استاد دیفرانسل و انتگرال خودمون افتادم اگه اسمش رو تو اینترنت سرچ کنی شاید ببنید چقدر مقاله بیرون داده .

آدم باسوادی بود ولی با یه من عسل هم نمیشد خوردش. واقعا این آدمها حال من رو بهم می زنند.

صد رحمت به همون باصطلاح آدم بیسواد ساده.

nobelist;940169 نوشت:
خیر بتده اصلا عصبانی نیستم. و اتفاقا خوشحال هستم که فهمیدم لازم نیست هیچ یک از پستهایی که در این تاپیک دادم رو حذف کنم چون درستیشون کاملا بر من مسجل شد.شما هم دیگر در تاپیکهای مختلف دنبال عشق و ... نباشید. یکی از همین ازدواجهای عقلانی و عرفی با دخترهای شریفی کفایت میکند و همه چیز را تامین نموده و بر اساس واقعیتهای جامعه نیز می باشد.
حد طبقه خود را مراعات می نمایید بعد میگویید نگاه طبقاتی ندارم؟؟!!

خوب کار صحیح هم همین است . نظرات شما محترم است . حقیقت یک بحث هم همین می باشد
پنا نیست دیدگاه و عقیده ای را بر کسی تحمیل کرد

موشو ع بحث تضارب افکار است

اللیل والنهار;938116 نوشت:
چرا حضور اجتماعی زنان را صرفا اشتغال زنان میداند؟

چون اکثرا بحث اشتغال و درآمدزایی هست پس باید بیان تو اجتماع چکار کنند .

البته بعضی آقایون دوست دارن خانمشون شاغل باشه تا درآمد بیشتری داشته باشن.

البته ملاک ازدواج در اکثر خانواده ها اشتغال زن نیست.

این روزها ملاک ازدواج پول هست . یعنی اکثر خانوادها مهمترین ملاکشون ثروت آقاست.

حالا چطوری آدمی باشه یا چه شغلی داره مهم نیست اصل پول هست .

ahmadrx;940155 نوشت:
سلام
اوج غرور و خود بزرگ بینی و تعصب در پست بعضی از دوستان موج میزنه...حیف جوان هایی که برای امنیت چه کسانی سر می دهند، واقعا حیف ...

سلام. خب دوست عزیز این طبیعیه هر چی مدرک دانشگاهی بالاتر بره این غرور و بزرگ بینی بیشتر تو پستها موج میزنه.

تو پستهای من دقت کنید متاسفانه موجش بیشتره ، حالا تو ابرها هستم happy

ابراهیم ا;940177 نوشت:
سلام. خب دوست عزیز این طبیعیه هر چی مدرک دانشگاهی بالاتر بره این غرور و بزرگ بینی بیشتر تو پستها موج میزنه.

تو پستهای من دقت کنید متاسفانه موجش بیشتره ، حالا تو ابرها هستم happy

سلام

همین دو پست استاد برای بنده کافیست.بقیه صحبت های دیگر حاصل تفکر و تجربه های شخصی فرد است که مشخص نیست تحت چه شرایطی بوده اند.

مسلم;939443 نوشت:
احسنت!!
بنده هم معتقد به همین هستم که اسلام و لیبرال دو نسخه متفاوت ارائه کرده اند اما آنچه در ایران اجرا می شود نه اسلامی است و نه لیبرال، بلکه بدترین نسخه ممکن است!!

نسخه اسلام: تأمین معیشت زن بر عهده مرد، طبیعتا اولویت کار با مرد
نسخه لیبرالیسم: تأمین معیشت مرد و زن با خودشان، از نظر اشتغال هم اولویتشان برابر

اما انچه در ایران اجرا می شود این است که تأمین معیشت زن با مرد است، اما فضای کار و اشتغال برابر، بلکه اولویت با زن به خاطر این که نیروی ارزان تری است!

این یعنی فاجعه، یعنی بدترین نسخه ممکن!

بارها در تاپیک های مختلف از جمله پست های پیشین این تاپیک به عواقب این مسئله اشاره کرده ام! عواقبی چون:
بیکاری نیرویی که تأمین معیشت خانواده را بر عهده دارد.
کاهش آمار ازدواج
بالارفتن آمار طلاق
بالارفتن فاصله طبقاتی بین خانواده هایی که مردشان هم بیکار و خانواده هایی که زن و مرد شاغل هستند!
آسیب جدی به تربیت فرزندان
بالارفتن آمار آسیب های اجتماعی(ناشی از عدم ازدواج پسران، خانه نشین شدن دختران، عدم تمرکز بر تربیت فرزندان و...)
افزایش امار خانه سالمندان
و...

یعنی چه به نسخه اسلام، و چه به نسخه لیبرال، عمل میشد وضع بهتر از این بود که الان هست

مسلم;939710 نوشت:
همه روایات را باید با هم دید، یعنی باید کلی نگرانه به نظام اسلامی توجه کرد تا حرف دین را فهمید، اگرچه روایات می فرمایند رزق و روزی به دست خداوند است، اما سایر آیات و روایات می گویند این اعطاء رزق و روزی لجام گسیخته و بی ضابطه نیست، بلکه کاملا چارچوبمند و تحت نظام اسباب و مسببات است، اما صادق(ع) می فرمایند:

«أَبَى‏ اللَّهُ‏ أَنْ‏ يُجْرِيَ الْأَشْيَاءَ إِلَّا بِأَسْبَابٍ فَجَعَلَ لِكُلِّ شَيْ‏ءٍ سَبَبا»؛ خداوند ابا دارد از اینکه اشیاء را جز از طریق اسباب خودش جاری سازد، پس برای هر چیزی سببی قرار داد.(الکافی، ج1، ص183)

کار یعنی برآورده کردن نیاز دیگران در ازاء پول! خب نیازهای یک جامعه محدود است، شما فرض کنید یک روستایی که هزار نفر جمعیت دارد نهایتا دوتا قصابی کفایت می کند! حالا اگر در این روستا بیست نفر بیایند و قصابی بزنند و بگویند خداوند وعده داده روزی ما را برساند آیا توقع منطقی ای است؟

ما متاسفانه تعالیم دین را بد فهمیده ایم، از نقش خودمان غافل شده ایم و دائما به خداوند ایراد می گیریم که چرا وضع جامعه ما را درست نمی کنی؟! چرا به وعده ات در مورد استجابت دعا و رزق و روزی عمل نمیکنی؟!
در حالی که وعده ای که خداوند داده است دوطرفه است، می فرماید:

«ِ إِنَّ اللَّهَ لا يُغَيِّرُ ما بِقَوْمٍ حَتَّى يُغَيِّرُوا ما بِأَنْفُسِهِم‏»؛ خداوند سرنوشت هیچ قومی را تغییر نمی دهد مگر آن که آنچه که مربوط به خودشان است را تغییر دهند. (رعد:11)

قصدم گلایه نیست اما وقتی یکی از آشناهای ما در رشته مهندسی کشاوری می گوید از 35 دانشجو فقط 7 پسر در کلاس هست و بقیه دختر هستند، می دانید آینده به چه سمت و سویی خواهد رفت؟ خب خدا که تأمین معیشت مرد را بر عهده زن نگذاشته است، موقع خواستگاری هم که کسی از شغل خانم نمی پرسد؛ اما این روند پسرها را خانه نشین کرده و از ازدواج فراری می دهد!
این مشکل را نمی توان به رزق و روزی خدا نسبت داد، نتیجه اش سوء رفتار و سوء مدیریت خودمان است و دودش نیز در چشم خودمان می رود.

من دوباره تأکید می کنم مخالف اشتغال خانم ها نیستم، اما اینکه جامعه به سمت و سویی برود که زن گمان کند با شغل دارای هویت و ارزش می شود این خطرناک است! زن در جامعه دنبال هویتش می گردد، حاضر است راننده ماشین سنگین هم بشود تا هویتش را بیابد! این برای جامعه اسلامی خطرناک است، مگر آنکه معتقد به لیبرالیسم باشیم و از مرد توقع تأمین معیشت زن را نداشته باشیم.

اما اگر زن سرپرست است، یا تخصصش برای جامعه مفید است، یا برای اقتصاد خانواده باید کمک کند، یا هر دلیل دیگری غیر از هویت یابی عیبی ندارد.
و اگر هم به دنبال این است که فقط در خانه نباشد و تفریح و تنوعی داشته باشد خب می تواند برای بیرون رفتن ورزش، زبان، و مانند آن را دنبال کند.

باسلام
باتشکر از مشارکت شما

خب تا اینجا به این نتیجه رسیدم خانومها بخواهند نخواهند باید خودشون رو آماده کنند برای اینکه با آقایون که شغلهای قابل پز دادن و بدون درامد کافی ازدواج کنند
همین طور که تو مثالهایی که زده شدن خانم تحصیلات و درامد بالا آقا تحصیلات و درامد کم
مگه اینکه تصمیم بگیرند کلا ازدواج نکنند

اختلاف چشمگیر در تحصیلات خانومها و اقایان
اختلاف در اشتغال و سطح درامد

حالا هی به لج و لجبازی خودتون ادامه بدید مشکلات رو بندازید گردن این اون

خودمون داریم تیشه به ریشه خودمون میزنیم شاکی هم هستیم

اللیل والنهار;940188 نوشت:
خب تا اینجا به این نتیجه رسیدم خانومها بخواهند نخواهند باید خودشون رو آماده کنند برای اینکه با آقایون که شغلهای قابل پز دادن و بدون درامد کافی ازدواج کنند
همین طور که تو مثالهایی که زده شدن خانم تحصیلات و درامد بالا آقا تحصیلات و درامد کم

خیلی ممنون که مشکلات کشور رو به چالش کشیدید، اثبات کردید و مشخص کردید علت بیکاری اقایون فقط اشتغال خانم هاست و مشکل عدم ازدواج هم بیکاری مردهاست. خدا قوت.

zahra*;940193 نوشت:
خیلی ممنون که مشکلات کشور رو به چالش کشیدید، اثبات کردید و مشخص کردید علت بیکاری اقایون فقط اشتغال خانم هاست و مشکل عدم ازدواج هم بیکاری مردهاست. خدا قوت.

هدف بنده از این تایپک به چالش کشیدن این موضوعات نیست مسائل مطرح شده توسط کاربران به این سمت داره میبره
خواهش میکنم

مسلم;939888 نوشت:
بحث یک بحث کلی است، می خواهیم شرائط و ملاک ها را بفهمیم که به طور کلی کجا کار خوب است و کجا کار بد است؟ اصلا آیا حضور اجتماعی زن به معنای اشتغال است؟ و...
[=arial black]

«عن ابی عبدالله(ع) قال فی رساله امیرالمومنین(ع) إلی الحسن(ع): لاَتُمَلِّکِ الْمَرْأَه مِنَ الأمْرِ مَا یُجَاوِزُ نَفْسَهَا فَإنَّ ذَلِکَ أنْعَمُ لِحَالِهَا وَ أرْخَی لِبَالِهَا وَ أدْوَمُ لِجَمَالِهَا فَإِنَّ المَرْأه ریحانَه وَ لَیْسَتْ بِقَهْرِمَانَه؛ به زن بیش از حد و توانش کار واگذار مکن و این، برای حال او بهتر است و برای زندگی او مناسب تر است؛ زیرا زن ریحانه است و قهرمانه نیست».
این روایت که نهی ارشادی است، به وضع روحی و جسمی زنان اشاره دارد و بیانگر آن است که آن ها باید وظایفی را بر عهده گیرند که با وضعیت جسمانی و عاطفی شان متناسب باشد و آسایش و آرامش آن ها را برهم نزند.
(فَلا جُناحَ عَلَیکمْ فیما فَعَلْنَ فی أنْفُسِهِنّ بِالْمَعْرُوفِ)؛ «باکی بر شما نیست، در آن اموری که زنان در رابطه با خود و از روی معروف انجام می دهند».اطلاق و عموم این آیه، شامل اتخاذ شغل نیز می شود؛ یعنی اگر زنان بخواهند در بخشی از زندگی خود که فارغ از انجام حقوق دیگران است، به فعالیت های اقتصادی و یا اجتماعی بپردازند، مانعی ندارد؛ به شرطی که طبق فرموده قرآن بر اساس معروف یعنی اصول عقلانی و انسانی و عرف جامعه باشد. برای مثال شغلی که منافاتی با حیثیت خانوادگی و وظایف زندگی مشترک نداشته باشد.

[=arial black]منافاتی با حثیت خانوادگی نداشته باشد
در حد توانش و آسایش و آرامش آنها را برهم نزنند
فارغ از انجام حقوق دیگران
[=arial black]در این مورد لطفا توضیح بدید

zahra*;940193 نوشت:

=d>
استارتر تاپیک متاسفانه با شکل گفتگوی خاص خودشون، کاربران را غربال می‌کنند.
اگر میخواهید پاسخ مورد علاقه خودتون رو اثبات کنید، در ابتدا اعلام کنید که همفکران خودتون حاضر بشن و با یکدیگر صحبت های همو تائید کنید و نتیجه نهایی که همون پاسخ مورد علاقتون هست رو بگیرید.
اگر تاپیک زدید که گفتگو کنیم، این دیگه چه شکل از گفتگو هست؟!

hos8sein;940273 نوشت:
اگر میخواهید پاسخ مورد علاقه خودتون رو اثبات کنید، در ابتدا اعلام کنید که همفکران خودتون حاضر بشن و با یکدیگر صحبت های همو تائید کنید و نتیجه نهایی که همون پاسخ مورد علاقتون هست رو بگیرید.

منظورتون چی بود؟ من با ایشون همراه نشدم. حرفم کنایه بود. اگر نظرات من رو خونده باشید متوجه میشید که من با نظرات ایشون در حالی که ادعا می کنند خودشون پرسش دارند، ولی جواب همه ی سوالات رو میدن مخالف هستم. کنایه از اینکه مشکلات بیکاری اصلا مربوط به اشتغال خانم ها نیست. مسئله خیلی گسترده تر این حرف هاست که بیکاری رو نسبت بدیم به اشتغال خانم ها و بعد مشکل ازدواج رو به بیکاری. ایشون در حالی که خودشون شاغل هستند با شاغل شدن بقیه ی خانم ها مشکل دارند و ... در واقع چون دستشون نمیرسه کاری کنند برای اشتغال به طوری کلی گیر دادن که خانم ها حالا که ما کاری نمی تونیم انجام بدیم شما نرید سر کار که اقایون محترم بتونند ازدواج کنند که نفقه بدن که یه موقع مجرد نمونند خدای نکرده.

zahra*;940276 نوشت:
منظورتون چی بود؟ من با ایشون همراه نشدم. حرفم کنایه بود.

من از پستتون لذت بردم که شکلک فرستادم.
و متوجه محتوای کلامتون شدم.
.
ادامه صحبتم هم پیرامون شکل گفتمان این تاپیک بود نه کنایه به شما.
گل

hos8sein;940273 نوشت:

zahra*;940276 نوشت:
منظورتون چی بود؟ من با ایشون همراه نشدم. حرفم کنایه بود. اگر نظرات من رو خونده باشید متوجه میشید که من با نظرات ایشون در حالی که ادعا می کنند خودشون پرسش دارند، ولی جواب همه ی سوالات رو میدن مخالف هستم. کنایه از اینکه مشکلات بیکاری اصلا مربوط به اشتغال خانم ها نیست. مسئله خیلی گسترده تر این حرف هاست که بیکاری رو نسبت بدیم به اشتغال خانم ها و بعد مشکل ازدواج رو به بیکاری. ایشون در حالی که خودشون شاغل هستند با شاغل شدن بقیه ی خانم ها مشکل دارند و ... در واقع چون دستشون نمیرسه کاری کنند برای اشتغال به طوری کلی گیر دادن که خانم ها حالا که ما کاری نمی تونیم انجام بدیم شما نرید سر کار که اقایون محترم بتونند ازدواج کنند که نفقه بدن که یه موقع مجرد نمونند خدای نکرده.

باسلام اگه بنده غربال کردم شما چرا الان پست ارسال کردید؟
اینجا قرار نیست حرف بنده یا شخص دیگه اثبات بشه از مرحله گویا کاملا پرت شدید اگر همچین فکری میکنید
آیا اشتغال خانمها هیچ نقشی تو ازدواج ،بیکاری آقایان نداشته دلیل بگید به جای اینکه بخواهید گیر بدید به این اون

فرض رو بگیرید گزینه های برای جذب نیروی کار ،5 باشد تعداد افرادی که تقاضا برای کار دارند 15 نفر اینجا از نظر شما اهم مهم در انتخاب افراد چه ملاکهایی باید باشد؟کاری ندارم باید شرایط برای جذب باید بهتر بشه و... با این شرایط نظر شما چیه؟
با شاغل شدن خانمها مخالف نیستم از سوء استفاده هایی که از زنان میشه مخالفت میکنم
از مسئولیتهایی که نه قانونی نه شرعی و... برعهده خانمها نیست به دوششون خواسته یا ناخواسته گذاشتند صحبت میکنم
وقتی یکی میگه بهش تحمیل میشه باید کار کنه کجا گفته شده بایدی برای اشتغال خانمها هست
باز کاری باشه که با روحیه و توان خانم سازگار باشه یک چیزی چرا باید خانمها حاضر باشند تن به انجام هرکاری بدن
مگر نه اینکه نفقه و خرج مخارج خانم وقتی مجرده به دوش پدر و بعد از ازدواج بر عهده همسرش هست
چرا خانم بجای مطالبه حق خودش از این طریق مجبور به اشتغال بشه
چرا با وارد شدنش تو محیط کاری که ،به نفع خودش داره کار میکنه نه اون کسی که شاغل هست چه آقا و خانم اجازه سوء استفاده بده
گفتید خود شما که شاغل هستید یک دلیل میشه که بقیه خانم هم بخواهند که کار کنند خب همه خانمها خیاطی کنند
همون طور که تو پستهای قبلی مطرح شد خیلی از شغلها هستند که متناسب و نیاز خانمها چرا در این زمینه مشغول به کار نمیشند
حتما باید یک خانم برود یک چرخ سنگین را حل بدهد تا احساس هویت ، شادی، مفید بودن بکند
باید سالها در حسرت مادر شدن بماند

چرا باید آقایان این اجازه رو بخودشون بدن که برای خواستگاری ملاک اشتغال رو مطرح کنند؟

آیا به خانمها ظلم نشده کار خانه بکنند بدون دریافت مبلغی کار بیرون از خانه داشته باشند با مزایای کمتر

باید حواسشان به تربیت و پرورش فرزندان همسرداری و.... باشد
دیگر اضافه شدن شاغل بودن چه بود که ما خانمها به این راحتی زیر بار این مسئولیت هم رفتیم
در ختلی که هیچ اجباری نیست مگر در مواردی در صورت تمایل داشتن خانم
بنده خودم شاغل هستم وقتی میبینم ملاک انتخاب یک آقا شاغل بودن هست از اینکه کار میکنم پشیمان میشم
یا یک خانم رو با تحصیلات عالیه بخاطر شاغل نبودند انتخاب نمیکنند ناراحت میشم
چرا باید دید جامعه به این شکل باشد
به مسائل مطرح شده به صورت کلان نگاه کنید
درسته گفتن بزرگترین تفریح کار است
ولی تفریح سالم نا سالم هم داریم
بنده هیچ جا ندیدم منع شده باشند خانمها از ورود به مشاغل ویژه خانمها
مثلا مامایی
پرستاری ، معلمی ، و...
این همه هزینه میشه وقت او انرژی صرف میشه پس بهتر نیست هدفمند باشه
و صرفا فقط برای داشتن یک مدرک یا خوش گذرانی وارد این عرصه نشیم
و خیلی حرفهای دیگه که

نگرانی شما الان چیه من متوجه نمیشم

اللیل والنهار;940260 نوشت:
این روایت که نهی ارشادی است، به وضع روحی و جسمی زنان اشاره دارد و بیانگر آن است که آن ها باید وظایفی را بر عهده گیرند که با وضعیت جسمانی و عاطفی شان متناسب باشد و آسایش و آرامش آن ها را برهم نزند.

اللیل والنهار;940260 نوشت:
منافاتی با حثیت خانوادگی نداشته باشد
در حد توانش و آسایش و آرامش آنها را برهم نزنند
فارغ از انجام حقوق دیگران
در این مورد لطفا توضیح بدید

ببینید به نظر بنده همه انسان ها در ذات خودشان خوب و بد را خوب درک می کنند، منتهی گاهی عُرف جامعه و نگاه دیگران آنها را از تشخیص درست باز می دارد، و تحت تاثیر جامعه انتخاب می کنند!
من هرگز نمی گویم خانم ها کار و اشتغال و تحصیل نداشته باشند، من فقط تأکیدم بر این است که خانم ها خودشان باشند، آقایان هم همینطور؛ ما همه باید خودمان باشیم، اجازه ندهیم جامعه و نوع نگاه های مردم جامعه به ما جهت بدهد.

اینکه چه نوع کاری مناسب با شخصیت و توانایی زن است را خود زنان بهتر از هر کس دیگری می فهمند، اما آفتی که من چندین بار تا به حال به آن اشاره کرده ام نمی گذارد زن خودش فکر کند؛ اینکه جامعه به گونه ای باشد که در نگاه او، اشتغال به زن اعتبار بدهد! در این صورت زن شاغل احساس عزت می کند، خواستگار بیشتری دارد! هویتش را در اشتغال می بیند، و...
این نوع نگاه های اجتماعی که بار روانی دارند مانع می شود که زن خودش باشد، لذا برای هویت یابی حتی می رود راننده ماشین سنگین میشود! البته مردها هم استثناء نیستند، آنها هم ممکن است اسیر این نگاه های جامعه شوند و مثلا شوهری زنش را تشویق به چنین کارهایی بکند!

اما اسلام تأکید می کند هویت زن خودش است، نه اشتغالش! اشتغال نه بر هویت زن می افزاید و نه نبود آن از هویت زن می کاهد! اینکه زن نمی تواند مثلا قاضی شود از هویت او چیزی کم نمی شود، روحیه زن لطیف است به درد شنیدن جنایت این و آن و دیدن گریه های فریبنده متهم نمی خورد! هر کسی را بهر کاری ساختند، مرد هم هرگز نمی تواند پرستاری مانند زن شود! زن ها معمولا جزئی نگر هستند و مردها کلی نگر، به همین خاطر معمولا مردها معمولا در عرصه مدیریت کلان مدیران موفق تری هستند، و زن ها در کارهایی که نیاز به دقت و ظرافت دارد.
اما این تفاوت ها به این معنا نیست که مرد توانایی اش کمتر یا بیشتر از زن است! اینها تفاوت مرد و زن است، نه تفاضل.

اگر زن به دنبال هویت یابی در جامعه و اشتغال نباشد به خوبی و بهتر از هر کس دیگری خودش می فهمد چه کاری برای او تناسب دارد و چه کاری با روحیات او سازگار نیست.

به همین خاطر من در این تاپیک هیچ کدام از خانم ها را نه به اشتغال توصیه می کنم، و نه آنها را نهی می کنم، فقط درخواست می کنم خودشان باشند، اشتغالشان بنا بر تشخیص خودشان باشد، نه وضع جامعه!!

اللیل والنهار عزیز
یه کودک بیاد پست های شما تو این تاپیک، یا اصلا همین پست آخرتون تو این تاپیک که زحمت کشیدید کامل تر دیدگاه های خودتون رو تایپ کرد، بخونه، متوجه میشه که شما الویت بانوان را در کار کردن در اجتماع و شاغل بودن نمیدونید. در واقع شکل سوالی که در عنوان همین تاپیک هست (آیا مشارکت و حضور اجتماعی زنان مساوی با اشتغال است؟) خود گواه بر همین موضوعیه که اشاره کردم. حالا اینکه شما منکر این قضیه میشید یا نه، موضوع صحبت من نیست.
- حالا یا شما به این نظرتون اعتقاد دارید.
- یا به صورت کامل هم نپذیرفتیدش.
.
- اگر به صورت کامل اعتقاد دارید که بانوان مجرد باعث بیکاری مردان، سدمه خوردن و... و بانوان متاهل باعث غافل شدن از زندگی متاهلی و پذیرش آسیب و... میشن، (و صرفا در استثنائاتی مثل سرپرست خانوار، خانواده های کم درآمد و... شاغل بودن بانوان خوبه) خوب دیگه گفتگو برای چیه؟! الان شما نظرت رو گفتی، بقیه هم گفتن. یه سری ها موافق شما و یه سری ها مخالف شما بود. ولی نظر کسی این وسط تغییر آنچنانی نکرد.
- اما اگر تردید داشتید در پذیرش این فکرتون، باید انعطاف پذیری کافی داشته باشید که اگر نظری در رد یا اصلاح نظر خودتون خواندید:
1- دیگران را دعوت به خاتمه دادن بحث نکنید.
2- هنگام شکل گیری پرسش و پاسخ به سوالات دیگران جواب بدید نه اظهار کنید که نظری ندارید.
3- به شکل کلی پاسخ ندید به صحبت های کسی که زحمت کشیده و تایپشون کرده.
4- خودتون به شکل خودجوشانه!! نتیجه گیری نکنید از صحبت ها.
5- ابعاد مختلف رو بررسی کنید نه فقط دیدگاه اسلامی رو.
.
اگر بنده میگم شکل گفتگوی اینجا اشتباهه، بابت رفتار چندگانه شماست که خوشبختانه اینجا بنده فقط بهش اشاره نکردم که مشکل از دیدگاه من باشه.
و ایضا بنده با شما پدر کشتگی ندارم که بخوام نظر خودم رو به شما بقبولونم.
گل
.
.
من تقریبا همه نظراتم رو با تکرار چند باره در این تاپیک گفتم و این پست آخر من در این تاپیک بود.
خوبه که دوستانی دیگر خصوصا کسانی که در گفتگو شرکت نکردن نظرشون رو بگن.
موفق باشید

مسلم;940348 نوشت:
ببینید به نظر بنده همه انسان ها در ذات خودشان خوب و بد را خوب درک می کنند، منتهی گاهی عُرف جامعه و نگاه دیگران آنها را از تشخیص درست باز می دارد، و تحت تاثیر جامعه انتخاب می کنند!

با سلام
ممنون از فرمايشات ارزشمندتان

استاد محترم من از شما تقاضا مي كنم كارهاي مناسبي كه در مورد خانم ها مدنظرتان است واضح بيان كنيد
صحبت هاي شما در حالت كلي كاملا صحيح و ارزشمند مي باشند اما نوع برداشت مخاطب ممكن است مقداري با صحبت هاي شما فاصله داشته باشد
مثالي خدمتتان عرض مي كنم
فرموديد كه خانم ها خودشان باشند و يك خانم بهتر از هر كسي مي داند چه كاري با روحيات او سازگار نيست..
خب با اين وضعيتي كه مقداري خاك روي چشم و گوش ها نشسته يك خانم مي تواند بگويد بنده شخصيت خودم را دارم و به خيال خودم 90 درصد كارها با روحياتم سازگار است و مشكلي برايم بوجود نمي آورد!
ممكن است راننده ماشين سنگين بودن را هم جز اين كارها بداند!
يعني مي شود باز همان آش و همان كاسه
به نظرتان بهتر نيست كمي روراست تر صحبت كنيد و بگوييد كه به جز شغل هايي كه وجود زن در آن لازم و ضروري است مانند دكتر، پرستار، معلم و....، بهتر است زن ها وارد عرصه هاي ديگر نشوند؟

مسلم;940348 نوشت:
اما اسلام تأکید می کند هویت زن خودش است، نه اشتغالش!

مسلم;940348 نوشت:
این نوع نگاه های اجتماعی که بار روانی دارند مانع می شود که زن خودش باشد،

باسلام
زن در نظام خانواده هیچ مسئولیتی اقتصادی ندارد«یعنی از دیدگاه اسلام زن موظف نیست خرج زندگی را تامین کندبلکه او میتواند دارایی های خود را برای مسائل شخصی خودش خرج کند»

آیا واقعیت جامعه هم همین است؟
هنگام ازدواج یک خانم شاغل انتخاب میشود نه برای این که این خانم اجتماعی است و...
یا زن بیکار انتخاب نمیشود نه بخاطر این که اجتماعی نیست

در اکثر موارد دارایی خانم ملاک است

کاری به نمونه های نادر ندارم

کهف الحصین;940376 نوشت:
استاد محترم من از شما تقاضا مي كنم كارهاي مناسبي كه در مورد خانم ها مدنظرتان است واضح بيان كنيد
صحبت هاي شما در حالت كلي كاملا صحيح و ارزشمند مي باشند اما نوع برداشت مخاطب ممكن است مقداري با صحبت هاي شما فاصله داشته باشد
مثالي خدمتتان عرض مي كنم
فرموديد كه خانم ها خودشان باشند و يك خانم بهتر از هر كسي مي داند چه كاري با روحيات او سازگار نيست..
خب با اين وضعيتي كه مقداري خاك روي چشم و گوش ها نشسته يك خانم مي تواند بگويد بنده شخصيت خودم را دارم و به خيال خودم 90 درصد كارها با روحياتم سازگار است و مشكلي برايم بوجود نمي آورد!
ممكن است راننده ماشين سنگين بودن را هم جز اين كارها بداند!
يعني مي شود باز همان آش و همان كاسه
به نظرتان بهتر نيست كمي روراست تر صحبت كنيد و بگوييد كه به جز شغل هايي كه وجود زن در آن لازم و ضروري است مانند دكتر، پرستار، معلم و....، بهتر است زن ها وارد عرصه هاي ديگر نشوند؟

حرف شما درست است، گاهی انسان تحت تاثیر جامعه تصمیم گیری می کند در حالی که گمان می کند خودش است!

اما ورود جزئی تر بنده به بررسی مصادیق امکان ندارد، چرا که:

اولا: نمی شود نسخه واحد برای همه خانم ها پیچید، یعنی ممکن است برای یک خانمی با توجه به شرائطش یک کاری خوب باشد، و برای خانم دیگری خوب نباشد، مثلا فرض کنید خانمی مهندس ساختمان است اما شوهرش هم معمار یا مهندس ساختمان است، و او در طراحی یا حتی حضور پای ساختمان شوهرش را یاری می کند، یا خانمی مهندس کشاورزی است و بر روی زمین خانوادگی خودشان نظارت می کند؛ یا خانمی که سرپرست خانواده است، یا هزاران مصداق دیگر، خب این موارد حکم خاص خود را دارند. یعنی تفاوت ها مهم است.

ثانیا: اساسا ورود جزئی تر و تشحیص مصادیق با توجه به شرائط زندگی و روحیات هر کسی وظیفه کارشناس مشاوره است، بنده به عنوان کارشناس کلام فقط می توانم کلیات مسئله را بیان کنم، اما اگر کسی خواست با تشریح وضعیت خود و خانواده اش نسبت به اشتغال خارج از خانه برای خود تعیین تکلیف کند باید با کارشناس مشاوره صحبت کند.

[=arial black]

مسلم;940618 نوشت:
حرف شما درست است، گاهی انسان تحت تاثیر جامعه تصمیم گیری می کند در حالی که گمان می کند خودش است!

مسلم;940618 نوشت:
نمی شود نسخه واحد برای همه خانم ها پیچید،

[=arial black]
باسلام
آیا براش حد و مرزهایی رو میشه مشخص کرد
مثلا خانمی شاغل است اما خواستگارکه براش میاد نظرشون اینه که وقتی مرد خونه میتونه تامین کنه زندگیش رو از نظر مالی بس ضرورتی برای اشتغال خانم نیست.
ولی خود خانم دوست داره شاغل باشه و به همین خاطر جواب رد میده تابا فردی که حاضر هست با شاغل بودن این خانم کنار بیاد ازدواج کنه
این موضوع میشه گفت تبعاتی به دنبال داره بالا رفتن سن و... که برای خانم ها شرایط رو سختتر میکنه
اهم و مهم در این موارد چیست؟
به عبارت بهتر کدام یک از اینها سازگارتر با فطرت میتونه باشه و بی توجهی به این موضوع آیا باعث ایجاد نا آرامی در فرد و جامع میشه؟

[="Black"]بسم الله الرحمن الرحیم

عرض سلام و ادب

قطعا حضور و مشارکت اجتماعی زنان صرفا اشتغال نیست..... در زمینه های مختلف زنان میتوانند کارگروه های تشکیل دهند و صدای خودشان و نظر خودشان را به گوش مسئولین برسانند.

پیرامون اشتغال:
در بسیاری از موارد ، اشتغال زنان مهم است و باید باشد.
مثلا پزشکی(تمام تخصص ها) - معلمی - استاد دانشگاه - و ..... واقعا این زمینه ها متخصص زن را میطلبد.

اما در بسیاری از زمینه ها واقعا نیروی زن نیاز نیست. اما خانم میره توی اون زمینه تخصص بگیره تا بگه ما هم بلدیم این کار رو بکنیم.
مثلا تخصص در زمینه معدن.... واقعا نمیفهمم که چی رفتی تخصص معدن گرفتی... بعد اومد صحبت کرد و گفت خواستم بگم ما هم میتونیم...
برای این تفکر یه عده از بانوان واقعا متاسف هستم... این تفکر یعنی عقده خود کم بینی.....
چون میتونست با تخصص تو زمینه های که کمبود نیروی خانم دارن و واقعا به نیروی خانم احتیاج دارن هم به اشتغال خودش برسه و هم اون زمینه ای که نیازی به حضورش نبود یه فرد بیکار بره پرش کنه.
برای همین چیزا هست که وقتی یه آقا میره خواستگاری ، میره دنبال زن شاغل...... چون برخی از خانما اومدن جاهایی که واقعا نیاز به حضورشون نبود رو پر کردن و این طرف مجبور شد بره یه جا یه شغلی بگیره که درآمد ناچیزی داره.
تا زمانی که این تفکر درست نشه و یه عده حضور و مشارکت رو صرفا در اشتغال نبینن هیچ چیزی درست نمیشه.
تا مادامی که یه عده به دنبال خود نمایی باشن و فقط بخوان بگن ماهم میتونیم و ... چیزی درست نمیشه.
همچین فردی قطعا جایگاه زنانه خودش را درک نکرده است.... و زن بودن خودش رو عیب میدونه.... برای همین میاد میگه من این کار رو کردم تا بگم ما هم میتونیم.... این حرف یعنی من تا قبل از این فکر میکردم برای این میگن زن این کار رو نکنه ، چون نمیتونه...... حالا اومدم انجام بدم و بگم میتونه..... آفرین میتونی.... تو هم بلدی.... تو خوب.... ما بد... خلاصه اینکه ما کجاییم در این بحر تفکر تو کجایی.

ولی بدونید با این تفکر همیشه نگرانیتون سرا جاش میمونه..... و هیچوقت به آرامش فکری نخواهید رسید....
به نظر بنده شاغل هم خواستید بشید ، برید یه جا که به حضور زن نیاز باشه.... سوختن با تو به پروانه شدن می ارزد.[/]

اللیل والنهار;940651 نوشت:
آیا براش حد و مرزهایی رو میشه مشخص کرد
مثلا خانمی شاغل است اما خواستگارکه براش میاد نظرشون اینه که وقتی مرد خونه میتونه تامین کنه زندگیش رو از نظر مالی بس ضرورتی برای اشتغال خانم نیست.
ولی خود خانم دوست داره شاغل باشه و به همین خاطر جواب رد میده تابا فردی که حاضر هست با شاغل بودن این خانم کنار بیاد ازدواج کنه
این موضوع میشه گفت تبعاتی به دنبال داره بالا رفتن سن و... که برای خانم ها شرایط رو سختتر میکنه
اهم و مهم در این موارد چیست؟
به عبارت بهتر کدام یک از اینها سازگارتر با فطرت میتونه باشه و بی توجهی به این موضوع آیا باعث ایجاد نا آرامی در فرد و جامع میشه؟

با سلام و احترام
ببینید باز هم نمی شود ملاک کلی داد، اینکه چون مرد می تواند زندگی را تأمین کند پس ضرورتی برای اشتغال خانم نیست به طور کلی نمی تواند صحیح باشد، چون ملاک اشتغال خانم فقط تأمین معیشت نیست، ممکن است خانمی پزشک باشد، اینجا چه شوهرش توان تأمین معیشت او را داشته باشد و چه داشته باشد حضور او به عنوان درمان کننده خانم ها در جامعه ضروریست، وگرنه اگر پزشکان خانم به خاطر اینکه معیشتشان تأمین است در خانه بنشینند، خانم ها مجبور خواهند بود برای درمان به پزشک مرد مراجعه کنند.

این که عرض می کنم باید در مورد تک تک خانم ها جداگانه نظر داد به این خاطر است، هر خانمی باید در خصوص اشتغالش با تبیین شرایط کاری و خانوادگی خود از کارشناس مشاوره نظر بخواهد.

روحیات خانم ها، شرایط زندگی و کاری شان، نوع مشاغل شوهرشان، تحصیلات و تخصصشان، اقتصاد خانوده شان و عوامل بسیار دیگری در این مسئله نقش دارد.

مسلم;940755 نوشت:
با سلام و احترام
ببینید باز هم نمی شود ملاک کلی داد، اینکه چون مرد می تواند زندگی را تأمین کند پس ضرورتی برای اشتغال خانم نیست به طور کلی نمی تواند صحیح باشد، چون ملاک اشتغال خانم فقط تأمین معیشت نیست، ممکن است خانمی پزشک باشد، اینجا چه شوهرش توان تأمین معیشت او را داشته باشد و چه داشته باشد حضور او به عنوان درمان کننده خانم ها در جامعه ضروریست، وگرنه اگر پزشکان خانم به خاطر اینکه معیشتشان تأمین است در خانه بنشینند، خانم ها مجبور خواهند بود برای درمان به پزشک مرد مراجعه کنند.

این که عرض می کنم باید در مورد تک تک خانم ها جداگانه نظر داد به این خاطر است، هر خانمی باید در خصوص اشتغالش با تبیین شرایط کاری و خانوادگی خود از کارشناس مشاوره نظر بخواهد.

روحیات خانم ها، شرایط زندگی و کاری شان، نوع مشاغل شوهرشان، تحصیلات و تخصصشان، اقتصاد خانوده شان و عوامل بسیار دیگری در این مسئله نقش دارد.

باسلام
خداقوت
هدف منظور بنده این بخش از فرمایش شماست

مسلم;940618 نوشت:
تحت تاثیر جامعه تصمیم گیری می کند

اگر این خانم فقط این تخصص رو داره بله میشه گفت بهتره که منتظر بمونه تا یکی پیدا بشه که با شرایط کاری ایشون کنار بیاد
مطمئن منظور بنده به این گونه موارد نیست این خانم پزشک شده و برای این کار از طرف خود خانمها تقاضا وجود داره
بهتره اینطور بگم وقتی آقا وارد مشاغلی میشه که بهترین گزینه برای این کار خانم هست از طرف خانمها مخالفت دیده میشه مثلا مامایی دیدم برای معاینه برای سونو گرافی تعیین جنسیت اکثرا آقا بودن خانم ها مخالف بودند و شاکی از این وضعیت

آیا به این میزان مخالفت رو، میشه وقتی یک خانم وارد کاری میشه که ویژه آقایان هست داشت

چرا اونجا این کار رو برای اون آقا قبیح میدونیم ولی در کارهای که مختص به آقایان هست میخواهیم توجیه کنیم

اللیل والنهار;940763 نوشت:
آیا به این میزان مخالفت رو، میشه وقتی یک خانم وارد کاری میشه که ویژه آقایان هست داشت
چرا اونجا این کار رو برای اون آقا قبیح میدونیم ولی در کارهای که مختص به آقایان هست میخواهیم توجیه کنیم

با سلام و احترام

اصل حرف شما درست است، اما حکمت این دو نهی نسبت به مامایی آقایون و اشتغال خانم ها متفاوت است.
کارهایی که آقایان میکنند خیلی کارهای منحصر در جنسیت آقایان نیست، یعنی نهی ما از اشتغال خانم ها در این مشاغل به خاطر این نیست که کار مختص جنسیت آقایون هست، بلکه ما به خاطر چیز دیگری می گوییم بهتر است خانم ها وارد این کار نشوند، مسائلی چون اشغال فرصت های شغلی و بیکاری آقایان، عدم نگهداری و سرپرستی درست از کودکان و مسائلی مانند آن.

اما کارهایی مثل مامایی اساسا جنس کار به گونه ای است که زنانه است، نه مردانه! یعنی به خاطر جنس خود کار ما آقایان را نهی می کنیم نه به خاطر اینکه خانم ها بیکار می شوند.

مسلم;940776 نوشت:
یعنی نهی ما از اشتغال خانم ها در این مشاغل به خاطر این نیست که کار مختص جنسیت آقایون هست،

باسلام
بله متوجه این موضوع هستم
منظورم این بود وقتی بنده میشنوم یک آقا مامایی میخونه شاید بگم خب ضرورت داره شاید ولی در واقعیت میبینم استقبالی از نمیشه
موضوعی که هست بخشی از جامعه مخالف با اشتغال خانم ها هستند. کاری ندارندضروری باشد یا نباشد کلا میگن خانم نباید شاغل باشد حتی در مشاغل مرتبط
یه بخشی کاملا موافق هستند در همه مشاغل خانم ها ورود کنند تشویق و حمایت میکنند
یه بخشی هم هستند تو یه سری از کارها خانم ها رو مجاز میدونند برای فعالیت یه سری رو نه
این گزینه دوم احساس میکنم داره شتاب بیشتری میگیره
وقتی تو یک جامعه برای مشاغلی نیاز به نیرو کار مناسب با جنسیت هست اگر بخواهیم بگیم هر کس در هر کاری باشد چون دوست دارد شاید روزی نیاز شد و... با این روال آیا وقت و انرژی هزینه ها هدر نرفته
یک فرد از دوران دبیرستان وارد یک چرخه میشه اگر اشتباهی صورت بگیره کل زندگی این فرد رو تحت شعاع قرار میده
چیزی که به ذهن بنده میرسه متاسفانه تعریف درستی برای اشتغال خانم های ما از همان مرحله اول نیست
و متاسفانه خود فرد در مراحل بعدی خانواده و... دقت لازم رو ندارند

مسلم;940755 نوشت:

بنام خدا
سلام مجدد
اين فرمايش شما صحيح است و اصل هم بر همين مي باشد
اما سوال من از شما اينست آيا در حال حاضر مبنا اينگونه است كه مي فرماييد؟
استاد محترم اين اصل هيچوقت به مرحله عمل نرسيده
64 درصد ورودي دانشگاه ها خانم هستند و درصد بالايي از اشتغال همينطور
با اين آمار چرا در بسياري از موارد زنان مجبور مي شوند در شهرها و بخش ها و روستاها نزد متخصص مرد بروند... اگر مقداري بررسي كنيم حتي ميبينيم در مركز استان هاي بزرگ هم سونوگرافي زنان توسط مردان انجام مي شود
كجا هستند اين همه خانم دانشجو و شاغل؟
كجايند زنان بي ادعا !
در جايي كه نبايد شاغل باشند متاسفانه پر است از خانم، و بر عكس !
هيچكس به اين مسائل توجه نمي كند
نه مسئولين به فكرند
نه مردم اعتراض مي كنند
روحانيون هم شفاف سخن نمي گويند...
هنوز كه هنوز است خيلي ها فكر مي كنند كه دكتر محرم است!
هنوز برخي خانم ها فكر مي كنند بسياري از فعاليت هاي اجتماعي شان ارزشمند است و خداپسندانه
لااقل از شما خواهش مي كنم مسئله را روشن بيان كنيد
كسي به شما اعتراض نمي كند اگر بگوييد 95 درصد اشتغال زنان بيهوده و آسيب زاست
اما به ما اعتراض خواهند كرد
عذرخواهي مي كنم اگر لحنم احيانا مناسب نيست

یه متنی رو میخوندم شاید برای شما هم جالب باشه

آیا تاکنون آتش‌نشان زن دیده‌اید؟ مرد خانه‌دار چه‌طور؟ و تعمیرکار کامیون زن؟ راستی، چرا تصور کردن مرد و زن در برخی از مشاغل، راحت‌تر از شغل‌های دیگر است؟ آیا این تفاوت انتخاب شغل، ریشه در تفاوت‌های جسمی و ذهنی دارد یا ریشه‌اش اختلافات فرهنگی و عرفی است که در هر جامعه‌ای فرق می‌کند؟
طبیعی است که درنهایت، هر فردی بر مبنای جنسیت مذکر یا مونث خود، گزینه‌های بیشتر یا کمتری به عنوان شغل آینده در جلوی پایش خواهد داشت. احتمال آنکه سرباز جنگ از بین مردان انتخاب شود، همیشه بیشتر است تا منشی دفتر، یا احتمال آنکه مربی مهدکودک از بین زنان انتخاب شود، بیشتر است تا راننده اتوبوس. این تفاوت از کجا حاصل می‌شود؟ چه علل دیگری بر این موضوع تاثیر گذارند؟ علل متفاوتی را می‌توان برای این قضیه برشمرد ولی دو علت اصلی که بیشتر راجع به آنها صحبت خواهیم کرد، عبارت‌اند از:
• تفاوت‌های ذاتی بین دو جنس زن و مرد (تفاوت‌های جسمی و ذهنی)
• تفاوت نگرش جامعه و عرف موجود به نقش‌های زن و مرد

در اینکه زن و مرد تفاوت‌های زیادی با یکدیگر دارند، تردیدی نیست. اما کدام یک از این تفاوت‌ها باعث می‌شود که در شغل خاصی مردان موفق‌تر باشند (یا حالا بگوییم گرایش بیشتری داشته باشند) و در شغل دیگری، زنان بهتر جلوه کنند. بخشی از این تفاوت‌ها، به دلیل تفاوت بین ساختار مغز در زنان و مردان و نحوه واکنش‌دهی مغز به اتفاقات و محرک‌ها است. تعدادی از تفاوت‌های بین مغز در زن و مرد عبارت‌اند از:

زنان از هر دو نیمکره مغزشان کار می‌کشند، مردان از یک نیمکره

فرآیند پردازش مغزی در مردان در سمت چپ مغز بهتر و سریع‌تر از زنان است، در حالی که زنان از دو نیمکره مغزشان تقریبا به طور یکسان استفاده می‌کنند. به همین دلیل است که مردان با فعالیت‌ها و کارهای مرتبط با سمت چپ مغز مثل حل کردن مساله از دیدگاه انجام یک کار و وظیفه، موفق‌ترند؛ در حالی که زنان راه‌های خلاقانه‌تری برای حل مشکلات پیدا می‌کنند و موقع برقراری ارتباط با دیگران، به احساسات بیشتر اهمیت می‌دهند.

همچنین دو بخش از مغز که مربوط به یادگیری زبان و تکلم هستند، در مغز زنان بزرگ‌تر از مغز مردان است. به همین دلیل است که زنان معمولا در مسایل مرتبط با یادگیری و استفاده از زبان و کلمات و یا تفکر و اندیشیدن کلامی، قوی‌ترند. در حالی که مردان، اطلاعات مرتبط با تکلم و زبان را در نیمکره غالب خودشان پردازش می‌کنند، زنان این کار را در هر دو نیمکره انجام می‌دهند. این تفاوت تا حدی توجیه می‌کند که چرا پس از سکته مغزی در ناحیه مرتبط با کلام و صحبت کردن، عمده زنان می‌توانند بهبود پیدا کنند، در حالی که مردان ممکن است نتوانند از شر آن رها شوند.

مردان مبارزه‌طلبند، زنان محافظه‌کار

در پاسخ به استرس‌های زندگی، محیط اطراف و کار، مردان بیشتر به صورت «مبارزه» واکنش نشان می‌دهند، در حالی که واکنش زنان بیشتر به‌صورت «محافظت» بروز می‌کند. زنان بیشتر مراقب محافظت از خودشان و بچه‌ها و تشکیل روابط گروهی قوی هستند، در حالی که مردان معمولا به جنگ شرایط ایجادکننده استرس می‌روند. بحث درباره این واکنش‌های مختلف، از عهده این مطلب خارج است ولی همین‌قدر بدانیم که هورمون استروژن در بدن زنان و هورمون تستوسترون در بدن مردان، اثرات متفاوتی از بقیه هورمون‌های استرس را در بدن هر کدام موجب می‌شوند.

زنان، پرستاران بهتری هستند

بخش سیستم لیمبیک مغز (در ناحیه عمقی) که پردازش‌گر عواطف انسانی است، در زنان بزرگ‌تر از مردان است. به همین دلیل زنان با احساسات خود بیشتر در ارتباط‌اند و راحت‌تر می‌توانند آن را بیان کنند و با این کار، سریع‌تر و بهتر به دیگران تعلق‌خاطر پیدا کنند. به همین دلیل است که زنان بهتر از مردان می‌توانند مراقب یا پرستار کودکان باشند.

مردان در فعالیت‌های فیزیکی موفق‌ترند

اندازه مغز مردها حدود 11 تا 12 درصد بزرگ‌تر از مغز زن‌هاست. این تفاوت اندازه، هیچ ربطی به ضریب هوشی ندارد. اصلی‌ترین نکته‌اش، تفاوت جثه زن و مرد است. مردان به دلیل برخورداری از توده عضلانی بیشتر نیاز به تعداد نورون‌های بیشتری دارند تا بتوانند از عهده کنترل این جثه بزرگ برآیند.

مردان در محاسبات ذهنی و ریاضی از زنان موفق‌ترند

ناحیه‌ای از مغز خصوصا (در سمت چپ) به نام لوب کناری- پایین (ipl) در مردان بزرگ‌تر از زنان است. همین قضیه، بخش عمده‌ای از مهارت مردان در توانایی‌ محاسبات ذهنی و عملکرد ریاضی بهتر را توجیه می‌کند. جالب اینجاست که در بررسی مغز انیشتین هم مشخص شد که این بخش از مغز او، به شکلی غیرمعمول، بزرگ‌تر از حد عادی است. Ipl اطلاعات حسی را هم در مغز تفسیر و بررسی می‌کند و چون بخش بزرگ‌تر آن در زنان سمت راست است‌، محرک‌های خاص مثل گریه کردن کودک هنگام شب (به‌عنوان یک ورودی حسی)، توسط زنان بیشتر درک می‌شود تا مردان.

و اینم برام جالب بود که از زمان قاجار گویا این مشکل حل نشده :-@:-o:-"8->:-$/:)happy

[=arial black]دگرگونی‌هایی که بر اثر فعالیت‌های گسترده اندیشه‌ورزان جامعه در اواخر دوره قاجار پدیده آمد، در کنار فراوانی مشکلات و دشواری‌های موجود در حوزه پزشکی و بهداشتی این بخش از جامعه، به تاسیس بیمارستان ویژه زنان با پزشکان و پرستاران آموزش‌دیده زن انجامید. مریض‌خانه نسوان (اميراعلم) درسال ١٣٣٥ قمري به منظور ايجاد زايشگاه و تربيت پرستار و ماما تاسيس شد. چون پزشکان مرد از معاینه زنان منع مي‌شدند، چند پزشک زن غیر ایرانی از جمله مادام فراس يكنا، مادام درمپس، دكتر پن و دكتر سركيسيان که در قابلگی و بیماری‌های زنان تخصص داشتند به ایران دعوت و در مريض‌خانه نسوان استخدام شدند. همچنین برای محدود کردن فعالیت‌های قابله‌های سنتی و تشویق دختران و زنان جوان به فراگیری علوم مرتبط با این حوزه، احمد بَدِر وزیر وقت معارف در سال ١٢٩٨ خورشیدی پس از تاسیس دارالمعلمات مقرر داشت ده نفر از شاگردان مدرسه هفته‌ای سه روز به تحصیل قابلگی و بیماری‌های زنان بپردازند. این رخداد، پایه آموزش مامایی به صورت علمی در ایران به شمار می‌آید. نخستین آموزشگاه مامایی به نام «مدرسه قابلگی» به این ترتیب با ده نفر شاگرد در مریض‌خانه نسوان تاسیس شد. با توجه به این که شیوه‌های سنتی درمان و زایمان در ایران از نفوذ و گسترشی فراوان برخوردار بود در آغاز اندک به چنین مرکزهایی مراجعه می‌شد. روش‌های علمی اما آرام‌آرام در کنار باورهای سنتی مورد توجه قرار گرفت. با افزایش مراجعات، مرکزهای آموزشی برای تربیت متخصصان مامایی و پرستاری در نقاط گوناگون کشور تاسیس شد و زنان در حوزه پزشکی و بهداشت حضوری فعال یافتند.

کهف الحصین;940893 نوشت:
اين فرمايش شما صحيح است و اصل هم بر همين مي باشد
اما سوال من از شما اينست آيا در حال حاضر مبنا اينگونه است كه مي فرماييد؟
استاد محترم اين اصل هيچوقت به مرحله عمل نرسيده
64 درصد ورودي دانشگاه ها خانم هستند و درصد بالايي از اشتغال همينطور
با اين آمار چرا در بسياري از موارد زنان مجبور مي شوند در شهرها و بخش ها و روستاها نزد متخصص مرد بروند... اگر مقداري بررسي كنيم حتي ميبينيم در مركز استان هاي بزرگ هم سونوگرافي زنان توسط مردان انجام مي شود
كجا هستند اين همه خانم دانشجو و شاغل؟
كجايند زنان بي ادعا !
در جايي كه نبايد شاغل باشند متاسفانه پر است از خانم، و بر عكس !
هيچكس به اين مسائل توجه نمي كند
نه مسئولين به فكرند
نه مردم اعتراض مي كنند
روحانيون هم شفاف سخن نمي گويند...
هنوز كه هنوز است خيلي ها فكر مي كنند كه دكتر محرم است!
هنوز برخي خانم ها فكر مي كنند بسياري از فعاليت هاي اجتماعي شان ارزشمند است و خداپسندانه
لااقل از شما خواهش مي كنم مسئله را روشن بيان كنيد
كسي به شما اعتراض نمي كند اگر بگوييد 95 درصد اشتغال زنان بيهوده و آسيب زاست
اما به ما اعتراض خواهند كرد
عذرخواهي مي كنم اگر لحنم احيانا مناسب نيست

با سلام و احترام
جناب کهف الحصین عزیز بنده با شما هم نظر هستم، از شفاف صحبت کردن هم بیمی ندارم، من هم بسیاری از مشاغل خانم ها را غیر ضروری و گاهی اصلا نامناسب می دانم، در پست های پیشین هم عرض کردم اینکه در رشته مهندسی کشاورزی اکثریت دانشجویان در یک کلاس را دختران تشکیل بدهند اشتباه محض است، در رشته های صنعتی هم همینطور.

من منظورتان را از شفاف صحبت کردن نمی فهمم، اگر منظورتان این است که صریح بگویم که بنده مرتب در پست هایم به آفات اینکه مشاغل توسط خانم ها اشغال شود هشدار داده ام، اما اگر منظورتان این است که جزئی تر نظر بدهم باید عرض کنم ورود به مصادیق، خروج از حیطه کلام است!

من فقط می توانم کلی صحبت کنم:
اینکه تعداد دانشجویان دختر بیش از پسران باشد قطعا سیاستی اشتباه است.
اینکه در جذب ارگان های دولتی اولویتی برای مردان لحاظ نشود قطعا اشتباه است.
اینکه برنامه ریزی و فرهنگ سازی برای سوق دادن دختران به رشته هایی که نیاز زنان جامعه است شکل نمیگیرد قطعا سیاستی اشتباه است.
و...

من دراین مسائل کلی می توانم حرف بزنم، شفاف و قاطع هم حرف می زنم، اما اینکه خانم «الف» آیا در شغل «ب» شاغل شود یا خیر؟ این را من نمیتوانم بگویم، باید آن خانم ضمن تشریح زندگی خود برای کارشناس مشاوره از او نظر بخواهد.

اینکه من بگویم زنان مطلقا نباید در رشته کشاورزی تحصیل کنند، مطلقا نباید در رشته صنعت تحصیل کنند، مطلقا نباید در فلان رشته تحصیل کنند خب چنین کلی گویی ای اشتباه است، چون ممکن است بتوان مصادیقی را یافت که تحصیل خانمی در این رشته ها توجیه منطقی و شرعی داشته باشد.

«برتري‏هايي كه خداوند نسبت به برخي از شما بر بعضي ديگر قرار داده، آرزو نكنيد[اين تفاوت هاي طبيعي و حقوقي براي حفظ نظام اجتماع شما و طبق اصل عدالت است ولي با اين حال]مردان و زنان هر كدام بهره‏اي از كوشش‏ها، تلاش‏ها و موقعيت خود دارند [و
نبايد حقوق هيچ يك پايمال گردد] و از فضل [و رحمت و بركت] خدا درخواست كنيد و خداوند به هر چيز دانا است». نساء‏(4)، آية 32

[=arial black]ﺩﺭ ﺍﻣﻮﺭ ﺗﺨﺼﺼﯽ ﺑﺎﯾﺪ ﺷﺎﯾﺴﺘﻪﺳﺎﻻﺭﯼ ﺑﺎﺷﺪ، ﺯﻥ ﻭ ﻣﺮﺩﻧﺪﺍﺭﯾﻢ، ﺍﻣﺎ ﺩﺭ ﺣﻮﺯﻩﻫﺎﯼ ﻏﯿﺮﺗﺨﺼﺼﯽ ﮐﻪ ﺻﺮﻓﺎ ﺩﺭﺁﻣﺪ ﻣﻄﺮﺡ ﺍﺳﺖ ﺍﮔﺮ ﻓﺮﺻﺖﻫﺎﯼ ﺷﻐﻠﯽ ﻣﺤﺪﻭﺩ ﺍﺳﺖ در اختیار آقایان قرار نگیرد چه تبعاتی را خواهد داشت؟
آیا ﺍﺳﺘﻔﺎﺩﻩ ﺍﺑﺰﺍﺭﯼ ﺍﺯ ﺯﻧﺎﻥ ﺑﺮﺍﯼ ﺟﺬﺏ ﻣﺸﺘﺮﯼ نا دیده گرفتن شروطی که برای حضور اجتماعی زنان در نظر گرفته شده نیست؟

اللیل والنهار;940955 نوشت:
ﺍﺳﺘﻔﺎﺩﻩ ﺍﺑﺰﺍﺭﯼ ﺍﺯ ﺯﻧﺎﻥ ﺑﺮﺍﯼ ﺟﺬﺏ ﻣﺸﺘﺮﯼ

این هم یکی از آفاتی هست که فراموش کرده بودم در پست های پیشین عرض کنم، ممنونم از یادآوری شما
و خود خانم ها بیشترین نقش را در خصوص پیشگیری از آن بر عهده دارند.

اللیل والنهار;940955 نوشت:
ﺩﺭ ﺍﻣﻮﺭ ﺗﺨﺼﺼﯽ ﺑﺎﯾﺪ ﺷﺎﯾﺴﺘﻪﺳﺎﻻﺭﯼ ﺑﺎﺷﺪ، ﺯﻥ ﻭ ﻣﺮﺩﻧﺪﺍﺭﯾﻢ، ﺍﻣﺎ ﺩﺭ ﺣﻮﺯﻩﻫﺎﯼ ﻏﯿﺮﺗﺨﺼﺼﯽ ﮐﻪ ﺻﺮﻓﺎ ﺩﺭﺁﻣﺪ ﻣﻄﺮﺡ ﺍﺳﺖ ﺍﮔﺮ ﻓﺮﺻﺖﻫﺎﯼ ﺷﻐﻠﯽ ﻣﺤﺪﻭﺩ ﺍﺳﺖ در اختیار آقایان قرار نگیرد چه تبعاتی را خواهد داشت؟

سلام
منظور از امور تخصصی چیه؟

مسلم;940929 نوشت:
با سلام و احترام
جناب کهف الحصین عزیز بنده با شما هم نظر هستم، از شفاف صحبت کردن هم بیمی ندارم، من هم بسیاری از مشاغل خانم ها را غیر ضروری و گاهی اصلا نامناسب می دانم، در پست های پیشین هم عرض کردم اینکه در رشته مهندسی کشاورزی اکثریت دانشجویان در یک کلاس را دختران تشکیل بدهند اشتباه محض است، در رشته های صنعتی هم همینطور.

من منظورتان را از شفاف صحبت کردن نمی فهمم، اگر منظورتان این است که صریح بگویم که بنده مرتب در پست هایم به آفات اینکه مشاغل توسط خانم ها اشغال شود هشدار داده ام، اما اگر منظورتان این است که جزئی تر نظر بدهم باید عرض کنم ورود به مصادیق، خروج از حیطه کلام است!

من فقط می توانم کلی صحبت کنم:
اینکه تعداد دانشجویان دختر بیش از پسران باشد قطعا سیاستی اشتباه است.
اینکه در جذب ارگان های دولتی اولویتی برای مردان لحاظ نشود قطعا اشتباه است.
اینکه برنامه ریزی و فرهنگ سازی برای سوق دادن دختران به رشته هایی که نیاز زنان جامعه است شکل نمیگیرد قطعا سیاستی اشتباه است.
و...

من دراین مسائل کلی می توانم حرف بزنم، شفاف و قاطع هم حرف می زنم، اما اینکه خانم «الف» آیا در شغل «ب» شاغل شود یا خیر؟ این را من نمیتوانم بگویم، باید آن خانم ضمن تشریح زندگی خود برای کارشناس مشاوره از او نظر بخواهد.

اینکه من بگویم زنان مطلقا نباید در رشته کشاورزی تحصیل کنند، مطلقا نباید در رشته صنعت تحصیل کنند، مطلقا نباید در فلان رشته تحصیل کنند خب چنین کلی گویی ای اشتباه است، چون ممکن است بتوان مصادیقی را یافت که تحصیل خانمی در این رشته ها توجیه منطقی و شرعی داشته باشد.

سلام و عرض ادب
من از شما تشكر مي كنم، اتفاقا از جمله كساني هستيد كه به شخصه از مطالبتان خيلي استفاده مي كنم
فقط شايد اگر بجاي اين جمله اي كه در زير فرموديد يك اصلاحي انجام ميشد منظور بنده از شفاف سخن گفتن بهتر براي شما روشن مي شد:

مسلم;940929 نوشت:
من هم بسیاری از مشاغل خانم ها را غیر ضروری و گاهی اصلا نامناسب می دانم

استفاده از كلمه "اكثر مشاغل" بجاي كلمه "بسياري از مشاغل"
به اين دليل كه كلمه بسياري مي تواند شامل 20 درصد مشاغل هم بشود، چون 20 درصد از مشاغل هم ممكن است تعداد زيادي شغل تلقي شود
اما كلمه اكثر يعني بالاي 60،50 درصد
به نظرم شايد اينگونه برداشت افراد از مطالب دقيق تر شود
از طرفي هم حرف شما صحيح است چاره اي وجود ندارد افراد خودشان بايد با توجه به اين كليات در مورد زندگيشان تصميم بگيرند و اگر بهانه نياوريم همين سخنان شما برايمان كافيست كه ان شاءالله در زندگي عملي كنيم و اثر مثبتش را احساس كنيم
عذرخواهي ميكنم اگر زيادي روي اين مورد تاكيد مي كنم چون به عينه مشكلات زيادي ناشي از اين مسئله را مشاهده كرده ام
التماس دعا

مسلم;940618 نوشت:
نمی شود نسخه واحد برای همه خانم ها پیچید، یعنی ممکن است برای یک خانمی با توجه به شرائطش یک کاری خوب باشد، و برای خانم دیگری خوب نباشد، مثلا فرض کنید خانمی مهندس ساختمان است اما شوهرش هم معمار یا مهندس ساختمان است، و او در طراحی یا حتی حضور پای ساختمان شوهرش را یاری می کند، یا خانمی مهندس کشاورزی است و بر روی زمین خانوادگی خودشان نظارت می کند؛
با سلام و احترام
اگر حضور یک خانم در جمعی که مردان حضور دارند ،جالب نیست،با حضور همسرش چه چیزی عوض خواهد شد؟بهرحال چندین مرد نامحرم حضور دارند و یکی دو خانم.شاید آن خانم با حضور همسرش احساس امنیت کند ولی فلسفه ی حجاب که فقط امنیت خانم نیست و در این موقعیت هم مسئله همچنان پابرجاست.از لحاظ اشغال فرصت کاری مردانه هم همچنین.
کهف الحصین;940973 نوشت:
استفاده از كلمه "اكثر مشاغل" بجاي كلمه "بسياري از مشاغل"

به عنوان یک مخاطب تفاوتی در برداشت از این دو عبارت نمی بینم.

یکی دیگه.;940990 نوشت:
اگر حضور یک خانم در جمعی که مردان حضور دارند ،جالب نیست،با حضور همسرش چه چیزی عوض خواهد شد؟بهرحال چندین مرد نامحرم حضور دارند و یکی دو خانم.شاید آن خانم با حضور همسرش احساس امنیت کند ولی فلسفه ی حجاب که فقط امنیت خانم نیست و در این موقعیت هم مسئله همچنان پابرجاست.از لحاظ اشغال فرصت کاری مردانه هم همچنین.

با سلام و احترام
صرف بحث حضور نیست، چنین خانمی لازم نیست با مردان سر و کله بزند و نقشه ساختمان را برایشان تشریح کند و عیب و ایراد کار را بگیرد، می تواند در خانه به تنهایی یا با همراهی شوهرش نقشه بکشد و گاهی هم برای سرکشی به ساختمان بیاید، اما با توجه به جایگاه شوهرش او در حقیقت واسطه ای را برای ارتباط دارد، وگرنه صرف اینکه خانمی در یک ساختمان در حال ساخت بیاید که مشکلی ندارد.

مسلم;941002 نوشت:
صرف بحث حضور نیست، چنین خانمی لازم نیست با مردان سر و کله بزند و نقشه ساختمان را برایشان تشریح کند و عیب و ایراد کار را بگیرد، می تواند در خانه به تنهایی یا با همراهی شوهرش نقشه بکشد و گاهی هم برای سرکشی به ساختمان بیاید، اما با توجه به جایگاه شوهرش او در حقیقت واسطه ای را برای ارتباط دارد، وگرنه صرف اینکه خانمی در یک ساختمان در حال ساخت بیاید که مشکلی ندارد.

به این صورت که می فرمایید شدنی نیست.چه زمین کشاورزی و چه ساختمان ،اگر سرکشی میکند مجبور میشود سر و کله هم بزند.نمیشود همه را به همسرش بگوید و او منتقل کند.عملا میسر نمیشود

مسلم;941002 نوشت:
اما اگر زن سرپرست است، یا تخصصش برای جامعه مفید است، یا برای اقتصاد خانواده باید کمک کند، یا هر دلیل دیگری غیر از هویت یابی عیبی ندارد.

استاد گرامی بنده تمام مطالب حضرتعالی را خواندم و با همه موافق ام.اما وقتی اقتصاد خانواده به عنوان یکی از موقعیت هایی که کار کردن خانم توجیه میشود ،مطرح میشود،کل رشته ها پنبه میشود.
ما از یک طرف میگوییم تامین هزینه زندگی در اسلام به عهده ی خانم نیست و از آن طرف میگوییم اگر برای اقتصاد خانواده است اشکالی ندارد.خب همه ی خانم هایی که شاغل اند درآمدشان در نهایت وارد خانواده میشود(حتی اگر راغب به این امر هم نباشند).مگر یک نفر چقدر و چقدر و چقدر میخواهد طلا بخرد.
الان اکثریت زوج هایی که ازدواج میکنند نهایتا بتوانند هزینه های معمول و اجاره مسکن را تامین کنند ،آنهم با فشار و سختی.بنابراین توجیه اکثریت این است که خانم هم کار کند تا بتوانند در چند سال آینده با قسط و وام یک آپارتمان کوچک خریداری کنند.

نکته بعدی، گروهی از بانوان با این انگیزه وارد عرصه‌ی اشتغال می‌شوند که به همسرشان در تأمین مخارج زندگی کمک کنند در حالیکه برخی کارشناسان مدعی‌اند زن خانه‌دار با مدیریت امور خانه و کاهش هزینه‌هایی که به خاطر شغل زن به خانواده تحمیل می‌شود، بسیار بیشتر از زنان شاغل می‌توانند کمک اقتصادی کند.

از سوی دیگر کمتر کسی است که منکر بالا رفتن قدرت خرید خانواده در صورت اشغتال زنان باشد اما نکته قابل تامل در این‌باره آنجاست که اگر رضایتمندی اقتصادی، نسبت میان درآمد و انتظارها باشد، هرچه درآمد بیشتر باشد، انتظارات هم بیشتر خواهد شد و نتیجه‌ای جز افزایش حس فقر، حرص و نارضامندی نخواهد داشت.

در بسیاری از خانواده‌ها، حضور زن در عرصه‌ی اشتغال درآمدزا، به تغییرات اجتماعی و ارزشی خانواده می‌انجامد و عزتمندی و آبرومندی خانواده را افزایش می‌دهد و خانواده برای حفظ شئونات جدید می‌کوشد با افزایش مصرف، ضروریات خانواده‌ی خود را ارتقا ببخشد. در این حال، با افزایش انتظارات خانواده روبه‌رو خواهیم شد. لذا خانواده‌ای که دارایی بیشتری دارد لزوماً لذت بیشتری نمی‌برد.

درآمدزایی زنان در صورتی که به تعدد مدیریت خانواده بر منابع مالی بینجامد و هریک از زن و مرد به دلخواه درآمد خود را هزینه کنند، احتمال مصرف اقلام غیرضرور را افزایش می‌دهد. ورود درآمد بیشتر به خانواده و افزایش دغدغه‌ی مصرف، افزایش میزان خرید‌های قسطی و پرداخت وام‌های درازمدت هرساله ده‌ها میلیارد دلار منفعت برای جامعه‌ی سرمایه‌داری به ارمغان می‌آورد. افزایش سطح انتظارات اقتصادی خانواده خطر بازگشت‌ناپذیری در موقعیت اقتصادی خانواده را نیز در پی دارد. خانواده‌ای که سطح زندگی خویش را برپایه‌ی دو درآمد تنظیم می‌کند، با از دست دادن بخش درخور توجهی از درآمد خود، نمی‌تواند با وضعیت جدید به‌درستی کنار آید و احساس فقر در این خانواده بیش از خانواده‌هایی است که از ابتدا معیشت خود را برپایه‌ی یک درآمد تنظیم کرده‌اند.
اشتغال بی رویه زنان، تهدیدی جدی برای جامعه
مساله بعدی که باید به آن توجه کرد، این است که اشتغال زنان نباید جای اشتغال مردان را بگیرد. به عبارت دیگر، تا زمانیکه دولت با معضل بیکاری مردان دست و پنجه نرم می کند، تلاش برای اشتغال زنان نتیجه ای جز وارونگی نقش زن و مرد در خانواده را در بر نخواهد داشت. یعنی مرد بیکار می شود و خانه نشین، و زن دغدغه تامین معاش را در سر می گذراند! اتفاقی که حتی تصورش هم مضحک و آزار دهنده است اما باید پذیرفت که قبول فرهنگ غرب در نهایت نتیجه ای جز همین واقعیت تلخ در بر نخواهد داشت.

یکی دیگه.;941038 نوشت:
به این صورت که می فرمایید شدنی نیست.چه زمین کشاورزی و چه ساختمان ،اگر سرکشی میکند مجبور میشود سر و کله هم بزند.نمیشود همه را به همسرش بگوید و او منتقل کند.عملا میسر نمیشود

ببینید من که نمی خواهم اینطوری جزئی به مسئله نگاه کنم، عرض کردم تشخیص مصادیق با کارشناس مشاوره است اما آیا امکان دارد که خانمی مهندس ساختمان یا کشاورزی باشد و با نامحرم سر و کله نزند؟
اینهایی که بنده عرض می کنم از باب مثال است، اظهار نظر دقیقترش خب نیاز به اطلاعات دقیق تر در مورد مصادیق دارد.

یکی دیگه.;941038 نوشت:
استاد گرامی بنده تمام مطالب حضرتعالی را خواندم و با همه موافق ام.اما وقتی اقتصاد خانواده به عنوان یکی از موقعیت هایی که کار کردن خانم توجیه میشود ،مطرح میشود،کل رشته ها پنبه میشود.
ما از یک طرف میگوییم تامین هزینه زندگی در اسلام به عهده ی خانم نیست و از آن طرف میگوییم اگر برای اقتصاد خانواده است اشکالی ندارد.خب همه ی خانم هایی که شاغل اند درآمدشان در نهایت وارد خانواده میشود(حتی اگر راغب به این امر هم نباشند).مگر یک نفر چقدر و چقدر و چقدر میخواهد طلا بخرد.
الان اکثریت زوج هایی که ازدواج میکنند نهایتا بتوانند هزینه های معمول و اجاره مسکن را تامین کنند ،آنهم با فشار و سختی.بنابراین توجیه اکثریت این است که خانم هم کار کند تا بتوانند در چند سال آینده با قسط و وام یک آپارتمان کوچک خریداری کنند.

این یک شرط به تنهایی نیست، شرطی است که در کنار سایر شروط قرار میگیرد؛ یعنی اگر اقتصاد خانواده به شدت نیازمند کار کردن خانم بود، و سایر شروط مثل لطمه نخوردن فرزندان، محیط کاری خانم ، تخصص او و... هم وجود داشت عیبی ندارد که این خانم هم کار کند.
یعنی اینطور نیست که ما بگوییم کمک به اقتصاد سایر شروط را جبران می کند! چون طبیعتا اقتصاد هرچه پویاتر باشد بهتر است و همانطور که فرمودید در این صورت یعنی همه خانم ها بیایند برای اشتغال! بلکه به عنوان یک ضرورت مطرح کردم، اما سایر شرائط آن یعنی نوع کار و وضعیت خود خانم و خانواده و... هم شرط است؛ اما کمک به اقتصاد هم به عنوان یکی از ضرورت ها مطرح است؟ خب خانمی که مثلا می تواند در داخل خخانه خیاطی کند و به اقتصاد کمک کند ضرورتی ندارد وارد کارهایی مثل کارمند بانک شود! با خیاطی هم به اقتصاد خانواده کمک کرده و هم ظرفیت های شغلی را اشغال نکرده است.

علاوه بر اینکه شدت این نیاز اقتصادی هم مطرح است، ممکن است درآمد یک آقا حتی خرج نیازهای ابتدایی یک خانواده مثل خوراک و پوشاک را هم تأمین نکند.

یکی دیگه.;940990 نوشت:
به عنوان یک مخاطب تفاوتی در برداشت از این دو عبارت نمی بینم.

مثالي عرض مي كنم

1 _ در بسياري از آيات قرآن به نماز اشاره شده است
2 _ در اكثر آيات به نماز اشاره شده است

واضح است معني اين دو با هم تفاوت دارد

"اكثر" ارتباط با نسبت موجود دارد (درصد)
"بسياري" صرفا به معني تعداد زياد است (بدون در نظر گرفتن نسبت موجود)

[=arial black]

امام خمینی (ره) می فرمایند: همان طور که قرآن انسان ساز است، زن هم انسان ساز است. پبرو این صحبت کارهایی که در راستای انسان سازی باشد، بسیار مناسب با ساختار زنان است، آن ها را به نشاط می رساند و کاری مناسب شرایط آن هاست. بهتر است بانوان با کارهایی که مانند تعلیم تربیت، تدریس در مدارس و دانشگاه ها، کارهای فرهنگی و تربیتی و دیگر موارد در اجتماع حضور پیدا کنند.

روایتی مشهوری در این باره مشهور است که زمانی حضرت فاطمه (س) از پیامبر اکرم (ص) خواستند کارها را تقسیم کنند و وقتی پیامبر کارها را تقسیم کردند و گفتند کارهای داخل منزل با فاطمه (س) و کارهای بیرون منزل با علی (ع) ، عکس العمل حضرت فاطمه (س) این بود که گفتند خدا می داند که من چقدر خوشحال شدم که پیامبر خدا کارهای مردانه را از دوش من برداشت. لذا از این روایت مشخص می شود کار مردانه هیچ تناسبی با ساختار زنان ندارد و این برای زنان افتخار نیست که بگویند کار مردانه انجام می دهند و این افتخار نیست. شان و جایگاه زن بالاتر از این است که کارهای مردانه ای از قبیل رانندگی با ماشین های سنگین و … انجام دهد.

الگو سازی زنان مسلمان در جهان

زنان مسلمان می توانند الگوی مناسبی برای زنان جهان باشند که با حضور در فعالیت های متناسب روحی و روانیشان مسئولیت های داخل خانه را فراموش نکرده اند، حضور زن های ایرانی در کارهای علمی با رعایت حجاب و در عین حال با انجام وظایف مادری و همسری باعث می شود زن های ایرانی الگویی برای تمام زن های جهان بشوند. دشمن از این قضیه که زن مسلمان الگوی تمام زنان جهان شود سخت به وحشت افتاده آن را خطرناک دیدند و سعی مینمایند جایگاه زن ایرانی را با القای منفی از بین ببرند. اما علی رغم تلاشی که مهاجمان فرهنگی انجام داده اند و آثار سویی که ماهواره ها در دور نمودن زنان از مسیر حقیقی دارند، هنوز قابلیت نشان دادن حضور انسانی و نه یک حضور جنسیتی را به کل جهان دارا هستیم.

در کنار این‌ها، باید یادآور شد که خانواده، مناسب‌ترین گزینه برای پایه‌گذاری بنیان اجتماع است. هسته‌های اولیه‌ی اجتماع، چنانچه در محملی غیر از خانواده پایه‌گذاری شود، هسته‌هایی سست و لرزان خواهند بود. از طرف دیگر، خانواده در حفظ و گسترش قدرت ملی نقش مؤثری ایفا می‌کند و تباهی خانواده‌ها انحطاط ملت را به دنبال می‌آورد.
وقتی در یک جامعه ای جایگاه زن و مرد تغییر کرد
یعنی مرد خانه نشین و زن در اجتماعی مجبور به فعالیت حال به خواست و علاقه یا خارج از توان و...
آیا میتوان گفت جامعه پویا، شاداب ، موفق در همه عرصه ها داریم ؟
یه خانم چون شاغل نیست نمیتواند ازدواج کند یک آقا چون شاغل نیست نمی تواند ازدواج کند
یک خانم و آقا چون شاغل هستند با هر شرایطی حاضر به ازدواج نیست
اگر تناسبی بین افراد شاغل آقا با خانمها نباشد چاره چیست؟
با این وضعیت بی سامان و آمار دختران مجرد و پسران بیکار مجرد و.... جامعه ما شاداب و پویا خواهد بود؟

[=ara][=IranSans][=arial black]امام خمینی رحمه الله در سخنرانی خود خطاب به بانوان کشور می فرماید:
[=arial black]تربیت فرزند یک وظیفه الهی انسانی است.
[=ara][=arial black] دامن مادر بزرگترین مدرسه است که بچه در آنجا تربیت می شود، آنچه که بچه از مادر می شنود غیر از آن چیزی است که از معلم می شنود، بچه از مادر بهتر می شنود تا از معلم، در دامن مادر بهتر تربیت می شود تا در جوار پدر، تا در جوار معلم، یک وظیفه انسانی است ، یک وظیفه الهی است، یک امر شریف است، انسان درست کردن است.[=ara][=arial black]

بانوان محترم ! مسوؤلید، همه مسوؤلیم همه شما مسئول تربیت اولادها هستید، شما مسئولید که در دامن های خودتان اولادهای متقی بار بیاورید، تربیت کنید، به جامعه تحویل بدهید، همه مسئول هستیم که اولادها را تربیت کنیم لکن در دامن شما بهتر تربیت می شوند. دامن مادر بهترین مکتبی است از برای اولادها.[=ara][=arial black]

در تربیت فرزندانتان به آیه شریفه «اقرا باسم ربک » توجه داشته باشید شماها که مربی هستید یا می خواهید تربیت بکنید فرزندان خودتان را یا جامعه را، باید توجه به این آیه شریفه داشته باشید که «اقرا باسم ربک » می خواهید آموزش بدهید، آموزش پیدا کنید، قرائت کنید، با اسم رب باشد. با توجه به خدا باشد، با تربیت الهی باشد. اگر یک انسانی هم علت داشت و هم تربیت الهی داشت، این مفید خواهد شد برای مملکت خودش، و هرگز یک مملکتی از دست آن که آموزش و پرورش صدمه نمی بیند صدمه هایی که وارد می شود بر مملکت غالبا از این متفکرین بی پرورش، آموزش های بی پرورش واقع می شود. علم را تحصیل می کنند لکن تقوا ندارند، لکن پرورش باطنی ندارند، از این جهت عمال خارجی می شوند، از این جهت نقشه ها را برای فنای مملکت خودشان می کشند.[=ara][=arial black]

زنان تا وقتی که از غرب تقلید می کنند مستقل نخواهد شد تا این خانم ها شما را نمی گویم شما توده هستید، آن خانم ها را می گویم تا اینها توجهشان به این است که فلان چیز باید، فلان مد از غرب به اینجا بیاید، فلان زینت باید از آنجا به اینجا سرایت بکند، تا یک چیزی آنجا پیدا می شود اینجا هم تقلید می کنند، تا از این تقلید بیرون نیایید نمی توانید آدم باشید و نه می توانید مستقل باشید اگر بخواهید مستقل باشید، اگر بخواهید شما را به اینکه یک ملتی هستید بشناسند و بشوید یک ملت، از این تقلید غرب باید دست بردارید. تا در این تقلید هستید، آرزوی استقلال را نکنید.

رواﻳﺎﺗﻲ ﻛﻪ از ﺳﻴﺮة رﺳﻮل ﺧﺪا(ص) و ﻓﺎﻃﻤﺔ زﻫﺮا(س) و ﺳﺨﻨﺎن اﻣﺎﻣﺎن درﺑﺎرة ﻣﻘﺎم و ﻣﻨﺰﻟـﺖ ﻓﺎﻃﻤـﺔزﻫﺮا (س) ﺑﻪ ﻣﺎ رﺳﻴﺪه ﺑﻴﺎﻧﮕﺮ ﻣﻘﺎم ﻣﻌﻨـﻮي ﺑـﻲﻧﻈﻴـﺮ و اﺳـﺮارآﻣﻴـﺰ اﻳـﻦ ﺑـﺎﻧﻮي ﺑﺰرﮔـﻮار اﺳـﺖ. اﻣـﺎم ﺧﻤﻴﻨﻲ(ره) اﻳﻦ ﺑﺎﻧﻮ را ّ ﺗﺠﻠﻲ ﻛﺎﻣﻞ ﻫﻮﻳﺖ اﻧﺴـﺎﻧﻲ ﺧﻮاﻧـﺪه اﻧـﺪ ﻛـﻪ در ﻣﻘﺎﺑـﻞ ﻫﻤـﺔ ﻣـﺮدان ﻗـﺮار دارد [42،ج7،ص341] و ﻓﻬــﻢ اﻧﺴــﺎنﻫــﺎ را در ﺷــﻨﺎﺧﺖ ﻣﻘــﺎم ﺷــﮕﻔﺖاﻧﮕﻴــﺰ اﻳﺸــﺎن ﻗﺎﺻــﺮ داﻧﺴــﺘﻪاﻧــﺪ[42،ج12،ص274]. ﻳﻜﻲ از ﺟﻠﻮهﻫﺎي ﻣﻘﺎم ﻓﺎﻃﻤﻪ(س) را در رﻓﺘﺎر ﭘﻴﺎﻣﺒﺮ(ص) ﺑﺎ او ﻣﻲﺗـﻮان درﻳﺎﻓـﺖ. ﻫﺮﮔﺎه ﭘﻴﺎﻣﺒﺮ(ص) ﻋـﺎزم ﺳـﻔﺮي ﺑﻮدﻧـﺪ، ﻓﺎﻃﻤـﻪ(س) آﺧـﺮﻳﻦ ﻓـﺮد از ﺧـﺎﻧﻮادة اﻳﺸـﺎن ﺑـﻮد ﻛـﻪ ﺑـﺎ او ﺧﺪاﺣﺎﻓﻈﻲ ﻣﻲﻛﺮدﻧﺪ و ﭼﻮن از ﺳﻔﺮ ﺑﺎزﻣﻲﮔﺸﺘﻨﺪ، ﻓﺎﻃﻤﻪ(س) ﻧﺨﺴﺘﻴﻦ ﻛﺴﻲ ﺑﻮد ﻛﻪ ﭘﻴـﺎﻣﺒﺮ(ص) ﺑـﻪ دﻳﺪار او ﻣﻲرﻓﺖ [25،ص94؛ 36،ج43،ص83؛ 36،ج43،ص43]. ﻫﺮﮔﺎه ﻓﺎﻃﻤﻪ(س) ﺑـﻪ دﻳـﺪار رﺳـﻮل ﺧﺪا(ص) ﻣﻲرﻓﺖ، اﻳﺸﺎن ﺑﻪ او ﺧﻮﺷﺎﻣﺪ ﻣﻲﮔﻔﺖ، ﺑـﺮ دو دﺳـﺘﺶ ﺑﻮﺳـﻪ ﻣـﻲزد و او را در ﺟـﺎي ﺧـﻮد ﻣﻲﻧﺸﺎﻧﺪ و ﻫﺮﮔﺎه رﺳﻮل ﺧﺪا(ص) ﺑﻪ دﻳﺪار ﻓﺎﻃﻤﻪ(س) ﻣﻲرﻓﺖ، اﻳﺸـﺎن ﻫﻤـﺎنﮔﻮﻧـﻪ رﻓﺘـﺎر ﻣـﻲ ﻛـﺮد [28،ص400؛ 29،ج43،ص25]. از ﻋﺎﻳﺸﻪ ﻧﻘﻞ ﺷﺪه ﻛﻪ در ﻣﻴﺎن زﻧﺎن ﻣﺤﺒـﻮبﺗـﺮﻳﻦ ﻓـﺮد ﻧـﺰد رﺳـﻮل ﺧﺪا(ص) ﻓﺎﻃﻤﻪ (س) ﺑﻮد [28،ص332؛ 36،ج43،ص38] و اﻳﻦ ﺟﻤﻠﻪ ﺑﺎرﻫﺎ از زﺑﺎن رﺳـﻮل ﺧـﺪا(ص)ﺷﻨﻴﺪه ﻣﻲﺷﺪ: ﻓﺪاﻫﺎ اﺑﻮﻫﺎ [19،ص234]. اﻳﻦ ﺳﺨﻦ و رﻓﺘﺎر از ﭘﻴـﺎﻣﺒﺮي ﺳـﺮ زده ﻛـﻪ ﺳـﺨﻨﺶ ﻋـﻴﻦ وﺣﻲ اﺳﺖ و از ﺳﺮ ﻫﻮا ﺳﺨﻦ ﻧﻤﻲﮔﻮﻳﺪ (اﻟﻨﺠﻢ/3ـ4). ﭘﺲ ﻧﺸﺎن از ﻣﻘﺎم ارﺟﻤﻨﺪ اﻳﻦ ﺑـﺎﻧﻮ دارد؛ ﺑـﺎﻧﻮﻳﻲ ﻛﻪ ﻗﺴﻤﺖ ﻋﻤﺪة ﻋﻤﺮش را ﺻﺮف ﻋﺒﺎدت ﭘﺮوردﮔﺎر و ﺧﺪﻣﺖ ﺑﻪ ﺧـﺎﻧﻮاده ﻛـﺮده ﺑـﻮد و ﻫـﻴﭻ ﺟﺎﻳﮕـﺎه و ﻣﻨﺼﺐ اﺟﺘﻤﺎﻋﻲ ﻧﺪاﺷﺖ؛ اﮔﺮﭼﻪ ﺑﺎ ﭘﺎﺳﺦ ﺑﻪ ﺳـﺆاﻻت ﺷـﺮﻋﻲ و دﻳﻨـﻲ زﻧـﺎن ﻣﺴـﻠﻤﺎن و ﺳـﺨﻨﺮاﻧﻲ درﻣﺴﺠﺪ ﻣﺪﻳﻨﻪ، ﭘﺲ از وﻓﺎت ﭘﻴﺎﻣﺒﺮ، ﺑﻪ وﻇـﺎﻳﻒ اﺟﺘﻤـﺎﻋﻲ ﺧـﻮد ﻧﻴـﺰ ﻋﻤـﻞ ﻣـﻲﻛـﺮد. ﻫﻤـﻮ ﻛـﻪ ﭼـﻮن ﭘﻴﺎﻣﺒﺮ(ص) در ﺗﻘﺴﻴﻢ ﻛﺎرﻫﺎي ﻣﻨﺰل، ﻛﺎرﻫﺎي داﺧﻞ ﺧﺎﻧﻪ را ﺑـﺮ دوش او ﻧﻬـﺎد، ﺑﺴـﻴﺎر ﺧﺮﺳـﻨﺪ ﺷـﺪ و ﻓﺮﻣﻮد: «ﺗﻨﻬﺎ ﺧﺪا ﻣﻲداﻧﺪ ﭼﻘﺪر ﻣﺴﺮور ﺷﺪم از اﻳﻨﻜﻪ رﺳـﻮل ﺧـﺪا ﻣـﺮا از ﺗﺤﻤـﻞ ﺳـﺨﺘﻲ دوﺷـﺎدوش ﺷﺪن ﺑﺎ ﻣﺮدان ﺑﻲﻧﻴﺎز ﻧﻤﻮد» [11،ص25؛ 36،ج43،ص81]. اﻳﺸﺎن، ﺑﻨﺎ ﺑﻪ رواﻳﺘﻲ از رﺳـﻮل ﺧـﺪا (ص)،ﻧﺨﺴﺘﻴﻦ ﻛﺴﻲ اﺳﺖ ﻛﻪ وارد ﺑﻬﺸﺖ ﻣـﻲﺷـﻮد [2،ج3،ص329؛ 36،ج43،ص44] و رﺿـﺎﻳﺖ و ﻏﻀـﺐ ﺧﺪاوﻧﺪ در ﮔﺮو رﺿﺎﻳﺖ و ﻏﻀﺐ اوﺳـﺖ [40،ص95؛ 19،ص384؛ 36،ج43،ص19] و در ﻗﻴﺎﻣـﺖ ﻣﻘـﺎم ﺷﻔﺎﻋﺖ دارد [21،ص64؛ 36،ج43،ص4]. ﺑﺎاﻳﻦﻫﻤﻪ، اوج و ﺑﻠﻨﺪاي ﻣﻘﺎم ﻣﻌﻨﻮي و روﺣﻲ او ﻧﺎﭘﻴﺪاﺳـﺖ،

در حال حاضر يك دختر تحصيلكرده يا دانشجو چگونه مي‌تواند هم به تحصيلش بپردازد و هم به آن دسته از نيازهاي دخترانه‌اش؟ متأسفانه شيوه همراه كردن مناسب اين دو با هم براي او ترسيم نشده است.

از ويژگي‌هاي الگوي زنانه اين است كه زن بداند كه پمپاژ عواطف در اجتماع است و نقش‌هاي ظريفي بر عهده او است. لطافت و متانت زن نبايد در هيچ حركت اجتماعي تحت‌الشعاع قرار بگيرد.

بايد زن با هويت زنانه خود وارد جامعه شود و نقش خود و هويت خود را از ياد نبرد و نبايد خود را با هويت متغير يا مردانه وارد جامعه نمايد. در اين جايگاه اولويت نقش زن در خانواده نسبت به نقش وي در جامعه مشخص و روشن است. در مردان وظيفه اشتغال به عهده آنان است ولي در زن‌ها اين طور نيست و نبايد اين دو با هم خلط شود و نقش خانوادگي زن نبايد به پاي اشتغال يا مسائل ديگر ذبح شود.

افراط و تفريط در تعريف جايگاه اجتماعي را به صورت جدي مشاهده میکنیم. نبايد دخترها را با الگوي مردانه جلو ببريم و پرورش دهيم. ما بايد علاوه بر اينكه جايگاه اجتماعي زن و حضور او در اجتماع را مهم مي‌دانيم، به نحوه اين حضور و اولويت‌ها و شرايط و بايد‌ها و نبايد‌هاي او هم توجه كنيم و اين را مدنظر قرار دهيم كه حضور اجتماعي زن با حضور اجتماعي مرد تفاوت‌هاي زيادي دارد و نبايد به صورت يك الگوي واحد پيگيري شود، لذا بايد متذكر شد كه اين نوع حركت كنوني، باعث ايجاد يك بحران هويت جنسيتي در بين دختر‌ها شده و آنها را وارد يك رقابت مردانه مي‌كند، بنابراين اين وضعيت باعث مي‌شود آنها آن نقش خانوادگي خود را در نظر نگيرند يا آن را مخل نقش اجتماعي خود بدانند.

تفاوتهای حضور اجتماعی زن و مرد در چیست؟

و یه سوال داشتم مطالعه میکردم به این جمله رسیدم میشه در موردش توضیح بدید

ﺧﺪاوﻧﺪ در ﺗﻘﺴﻴﻢ ﻧﻘﺶﻫﺎي اﺟﺘﻤﺎﻋﻲ و ﺧﺎﻧﻮادﮔﻲ ﺑﺮاي زﻧﺎن اﻳﻦ ﻓﺮﺻـﺖ را ﻓـﺮاﻫﻢ آورده
ﺗﺎ ﺑﻪﻃﻮر ﭘﻨﻬﺎن و درﻧﺘﻴﺠـﻪ ﺑﻴﺸـﺘﺮ و ﺟـﺪيﺗـﺮ اﺛﺮﮔـﺬار ﺑﺎﺷـﻨﺪ؛ درﺣـﺎﻟﻲﻛـﻪ ﺑـﺎ وﺟـﻮب ﺑﺮﺧـﻲ
ﻣﺴﺌﻮﻟﻴﺖﻫﺎي اﺟﺘﻤﺎﻋﻲ و اﻗﺘﺼﺎدي ﺑﺮ ﻣﺮدان اﻳﻦ اﻣﻜﺎن ﺑﺮاي آﻧﺎن ﻛﻤﺘﺮ اﺳـﺖ. اﻳـﻦ ﺑـﺪان ﻣﻌﻨـﺎ
ﻧﻴﺴﺖ ﻛﻪ زﻧﺎن را از ورود ﺑﻪ ﻋﺮﺻﻪﻫﺎي اﺟﺘﻤـﺎﻋﻲ و ﭘـﺬﻳﺮﻓﺘﻦ ﻧﻘـﺶﻫـﺎي آﺷـﻜﺎر و ﺷـﻬﺮه ﻣﻨـﻊ
ﻛﺮده ﺑﺎﺷﺪ، ﺑﻠﻜﻪ ﺑﺮ آﻧﺎن واﺟـﺐ ﻧﻔﺮﻣـﻮده و اﻳـﻦ ﻓﺮﺻـﺖ را ﺑـﻪ آﻧـﺎن داده ﺗـﺎ در [="#0000FF"]ﻣﻈﻬﺮﻳـﺖ اﺳـﻢ
«ﻏﻴﺐ» اﷲ از ﻣﺮدان ﭘﻴﺸﻲ ﺑﮕﻴﺮﻧﺪ.
[/] ﺑﻨﺎﺑﺮاﻳﻦ، ﺑﺮاي ﻓﻬﻢ ﺣﻘﻴﻘﺖ ﻣﻠﻜـﻮﺗﻲ اﺣﻜـﺎم ِ اﺟﺘﻤـﺎﻋﻲ زﻧـﺎن
ﺑﺎﻳﺪ از اﻳﻦ ﻣﻨﻈﺮ ﻧﮕﺮﻳﺴﺖ

اللیل والنهار;941862 نوشت:
ﻫﻤـﻮ ﻛـﻪ ﭼـﻮن ﭘﻴﺎﻣﺒﺮ(ص) در ﺗﻘﺴﻴﻢ ﻛﺎرﻫﺎي ﻣﻨﺰل، ﻛﺎرﻫﺎي داﺧﻞ ﺧﺎﻧﻪ را ﺑـﺮ دوش او ﻧﻬـﺎد، ﺑﺴـﻴﺎر ﺧﺮﺳـﻨﺪ ﺷـﺪ و ﻓﺮﻣﻮد: «ﺗﻨﻬﺎ ﺧﺪا ﻣﻲداﻧﺪ ﭼﻘﺪر ﻣﺴﺮور ﺷﺪم از اﻳﻨﻜﻪ رﺳـﻮل ﺧـﺪا ﻣـﺮا از ﺗﺤﻤـﻞ ﺳـﺨﺘﻲ دوﺷـﺎدوش ﺷﺪن ﺑﺎ ﻣﺮدان ﺑﻲﻧﻴﺎز ﻧﻤﻮد

چقدر كه اين روايات گفته شد و ما به آساني از كنار آن ها گذشتيم...
دو دو تا شونزده تا
كي به كيه ؟

کهف الحصین;941970 نوشت:
چقدر كه اين روايات گفته شد و ما به آساني از كنار آن ها گذشتيم...

به دلیل بی اعتمادی
به خاطر حرف هایی که زده شده ولی هیچ وقت بهشون عمل نشده
به خاطر چیزهایی که در عموم به مردم گفته شده ولی در عمل خود همون افراد کار خلاف حرف هاشون انجام دادند. به خاطر وضع جامعه که نمیشه ازش چشم پوشید خیلی چیزها هست اینجا نمیشه گفت.
دیگه زمان قدیم نیست که یک سری خرافات تو سر مردم عادی بریزند و مردم نفهمند. یواش یواش دنیا داره به جایی می رسه که نمیشه چیزی رو پنهان کرد و تشت رسوایی صداش بلندتر از همیشه هست.
در ضمن قدیم قدیم بود. قدیم باید آب از بیرون میاورند. خونه گندم الک می کردند. خون می پختند. با مشقت زندگی می گذشت ولی الان شما شیر اب رو باز می کنید آب میاد. الان کارهای خونه اصلا در حد و اندازه ی گذشته نیست. کاش پیامبر الان بود یا امام زمان بودند چیزی می گفتند. می گفتند که جامعه عوض شده. زمان گندم آسیاب کردن تو خونه، با کوزه آب آوردن، نون پختن تو خونه گذشته. یعنی اصلا دیگه نیست. پس میشه زمانی که به این کارها اختصاص پیدا می کرد در گذشته رو کاری مفید انجام داده. حالا هر کسی تشخیص میده کار مفیده چیه. من کاری با جو گیری جامعه ندارم که یه مدت حقوق مد میشه یه مدت هنر، یه مدت کامیپوتر، پزشکی و ... میگم هر کسی خودش تشخیص بده که چی براش بهتره و چی حالشو خوب میکنه.

zahra*;941979 نوشت:
به دلیل بی اعتمادی
به خاطر حرف هایی که زده شده ولی هیچ وقت بهشون عمل نشده
به خاطر چیزهایی که در عموم به مردم گفته شده ولی در عمل خود همون افراد کار خلاف حرف هاشون انجام دادند. به خاطر وضع جامعه که نمیشه ازش چشم پوشید خیلی چیزها هست اینجا نمیشه گفت.
دیگه زمان قدیم نیست که یک سری خرافات تو سر مردم عادی بریزند و مردم نفهمند. یواش یواش دنیا داره به جایی می رسه که نمیشه چیزی رو پنهان کرد و تشت رسوایی صداش بلندتر از همیشه هست.
در ضمن قدیم قدیم بود. قدیم باید آب از بیرون میاورند. خونه گندم الک می کردند. خون می پختند. با مشقت زندگی می گذشت ولی الان شما شیر اب رو باز می کنید آب میاد. الان کارهای خونه اصلا در حد و اندازه ی گذشته نیست. کاش پیامبر الان بود یا امام زمان بودند چیزی می گفتند. می گفتند که جامعه عوض شده. زمان گندم آسیاب کردن تو خونه، با کوزه آب آوردن، نون پختن تو خونه گذشته. یعنی اصلا دیگه نیست.

هيچكدام از اينها دليل عمل كردن به سليقه شخصي نمي شود
گرچه الان هر كس دارد به سليقه اش عمل مي كند و ضربه اش را هم خورده ايم
اين همه آمار طلاق و فساد ها و بيكاري ها...
در همين تاپيك صحبت هاي جالبي شد و هيچكس توجه نكرد
كارشناس از عوقب كار خبر دادند
گفتند بسياري از اشتغال زنان موجب بيكاري آقايان شده...
گفتند كه بيكاري آقايان موجب كاهش نزخ ازدواج شده!
گفتند آمار طلاق بالا رفته...
گفتند كه هويت بخشي به زن است كه باعث بالا رفتن آمار اشتغال زنان مي شود!
گفتند كه باعث شده آسيب جدي به تربيت فرزندان مي شود
بالا رفتن آسيب هاي اجتماعي و ...
مطالب بسياري گفته شد كه احتمالا برخي كاربران بزرگوار دقت در مطالعه آن نكردند

اينكه يك آسياب كردن و آب اوردن از كارهاي خانه كم شده دليل موجهي براي فرار از مسئوليت هاي ديگر نيست
الان هم بسياري از خانم ها هستند كه حتي وقت براي كارهاي منزل و تربيت فرزند كم مي آورند
مسئوليت هاي زيادي براي يك خانم خانه دار وجود دارد كه بسيار هم ارزشمند هستند

کهف الحصین;941997 نوشت:
گفتند بسياري از اشتغال زنان موجب بيكاري آقايان شده...
گفتند كه بيكاري آقايان موجب كاهش نزخ ازدواج شده!
گفتند آمار طلاق بالا رفته...

باید چنین مواردی ثابت بشه.
این که اشتغال خانم ها باعث بیکاری مردها شده؟ میشه این رو با آمار و ارقام اینجا ذکر کنید یا کارشناس مربوطه بگن؟
آمار طلاق به خاطر بی پولی رفته بالا؟ برادر همه ی این چیزها که شما میگید بیشتر از اینکه مشکل اقتصادی باشه فرهنگیه. دلیل طلاق چیه تو ایران؟ بیشتر علت طلاق؟ سرچ بفرمایید ببینید چیه.
موضوع قفل شده است