صفحه 4 از 4 نخست ... 234
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: ازدواج در سن پایین ؛ آری یا خیر؟

علاقه
    شهادت در راه امام زمان و بعد از ظهور حضرت، استاد رائفی پور ، استاد حسن عباسی
    نوشته
    232
    حضور
    12 روز 9 ساعت 52 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    538

نقل قول نوشته اصلی توسط بیت المعمور نمایش پست ها
    اما خیلی ها هستند که به نام صیغه دست به فحشا می زنند.
    مگه میشه با صیغه فحشا انجام داد؟؟؟

از حدیث امام علی : اگر خلیفه دوم متعه را تحریم نمی‌کرد، جز انسان شقی و تیره بخت، کسی زنا نمی‌کرد.

"عمر و عاصی نشوی پشت "امامت" خالیست"
    "بی علی دست تو فردای قیامت خالیست"
    با علی باش
    "با علی بـــاش که دَه ضربه ی دیگر مانده"
    "این علی دوستی از مــالک اشتر مانده"

2. صلوات ها 2

علاقه
    کتاب خوندن .درس خوندن .حرف زدن و حرف زدن و حرف زدن
    نوشته
    90
    حضور
    20 ساعت 30 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    173

نقل قول نوشته اصلی توسط همره نمایش پست ها
    بنام خداوند مهربان

با سلام و احترام

بنده بنا به تجربه اطرافیان و خودم، حرف بزرگان دین و علم، و اعتقادی که در چند سال اخیر بدست آورده ام؛
    ازدواج در سن پایین تر بهتر است چون:

1-هیجان جوانی هم عاطفی و هم جنسی زیاد است، و لذت در کنار جنس مخالف بودن با تجربه گسترده تری تجربه می شود تا در سن بالاتر.

2-انسان از گناه حفظ می شود.

3-شخصیت پخته تر می شود.

4-انسان حوصله بیشتری جهت فرزندپروری دارد.

5-اگر همه چیز خوب پیش رود انسان در کنار همسرش طراوت جوانی را تجربه می کند تا تنهایی!

اما بنا به دلایل ذیل فقط در شرایط خاص می توانم ازدواج در سن پایینتر را تجویز کنم:

1-قدرت تحمل خانواده ذوج در حد قابل قبول باشد.

2-از نظر اقتصادی یا ذوجین از پسش برایند یا خانواده هایشان تقبل کمک به انها را بکنند یا کاملا مشخص شود انها قانع هستند.
    3-مهارت ارتباطی و کنترل خشم ذوجین در حد قابل قبول باشد.

*متاسفانه در حال حاضر علی رغم تلاش های صورت گرفته، منبع اموزشی و اگاه رسانی چندان مناسبی وجود ندارد و البته کوتاهی خود اشخاص که از نا اگاهی و سهل انگاری نشات می گیرد، بزرگترین منبع موانع ازدواج صحیح شده.

حال با توجه به شرایط ذکر شده، بنظر کارشناس محترم و کاربران عزیز و اگاه سایت با شرایط تحریک امیز فوق العاده شدید جنسی، چگونه می توان کمبود ها را جبران کرد؟ ایا اصلا می توان جبران کرد؟
    ایا می توان فرهنگ صیغه شدن جوانان و نوجوانان را جا انداخت یا بنظرتان باعث اشاعه فحشا می شود؟
    البته صیغه ای که با قید الزامات برای طرفین شود و زیر نظر خانواده؟

سلام
    ادم ها خیلی با هم فرق دارند .نمیشه محکم و قاطع گفت بلهههه یا نمیشه گفت خیر ازدواج در سن پایین خوب نیست
    مثل اینه که یه پزشک برای همه ی بیماراش یه نوع دارو تجویز کنه
    ما هم نمیتونیم بگیم همه در سن پایین یا بالا ازدواج کنند
    هر فردی باید به بلوغ فکری و جنسی رسیده باشه
    که متاسفانه به دلیل تغذیه ی نامناسبی که بچه ها دارند .دچار بلوغ زود رس میشند که این دلیل خوبی نیست که ما فکر کنیم به بلوغ فکری هم رسیده و میتونه از پس زندگی مشترک بر بیاد
    حالا مسایل مادی و اجتماعی این قضیه به کنار که خودش جای بسی حرف داره

آنروزکه سقف خانه هاچوبی بود!

گفتارو عمل درهمه جا خوبی بود!

امروزبنای خانه ها سنگ شده!

دلهاهمه با بنا هماهنگ شده...

4. صلوات

علاقه
    نوشته
    232
    حضور
    12 روز 9 ساعت 52 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    538

نقل قول نوشته اصلی توسط ماه تی تی نمایش پست ها
    ما هم نمیتونیم بگیم همه در سن پایین یا بالا ازدواج کنند
    ازدواج مستحب موکد هست اما بسته به شرایط فرد ممکنه واجب هم بشه

که الان اصلا اوضاع جالبی نیست

با علی باش

علاقه
    نوشته
    232
    حضور
    12 روز 9 ساعت 52 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    538

نقل قول نوشته اصلی توسط ماه تی تی نمایش پست ها
    حالا مسایل مادی و اجتماعی این قضیه به کنار که خودش جای بسی حرف داره
    بلو غ ذهنی برای ی پسر بیاد در سطح ده سال و پایین تر چی بگم ، برای ی دختر پایین تر

مسئله مالی...باور کنید غلطه شروع کنن به گفتن این که گوشت می دونی کیلویی چنده...سیب زمینی ، پیاز ، تخم مرغ .....رب گوجه

یکی بره ببینه شدت فحشا داره چکار می کنه و بیرون ریختن این فشار شده فشار جنسی کف خیابون و پارک و ...

سختش کنن ان شا الله جوابش رو هم اون دنیا می تونن بدن

با علی باش

علاقه
    روانشناسی دینی
    نوشته
    1,128
    حضور
    79 روز 16 ساعت 2 دقیقه
    دریافت
    79
    آپلود
    3
    گالری
    5
    صلوات
    7019

بنام خداوند مهربان

با سلام خدمت دوستان عزیز

پوزش می طلبم، بنده بدلیل فرصت محدودی که دارم نمی تونم همه مطالب رو بخونم و بعنوان تشکر صلوات بدم به پست دوستان، اما موردی که هست بنده یک نظریه راجع به شرایط کنونی اوردم، کارشناس همینطور:

1-ازدواج صیغه و با قیود شرایط خاص برا جوانان و نوجوانان سن پایین که بسیار متمایل به ازدواج هستند و شرایط ندارند.
    2-ازدواج در سن پایین که هر کدام قعلا تا ایجاد شرایط لازم تحت پوشش خانواده خود بماند.

اگر نظریه،و راهکاری که بتواند کمک کند ممنون میشم بفرمایید.
    افسوس که آنچه برده ام باختنی ست
    بشناخته ها تمام نشناختنی ست
    برداشته ام هر آنچه باید بگذاشت
    بگذاشته ام هر آنچه برداشتنی ست...
    خواجه نصیر الدین طوسی

علاقه
    زندگی
    نوشته
    778
    حضور
    14 روز 4 ساعت 51 دقیقه
    دریافت
    2
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    1594

سلام
    زمان دانشجویی حدود سه ترم من در خانه ی دانشجویی با یکی از دوستانم بودم. خانه ای بود با دو تا اتاق . من یک یخچال و میز و یک گاز از این گازهای رومیزی برده بودم و اون بنده خدا هم یک فرش کهنه آورده بود. ما سه ترم (به اضافه ی یک ترم تابستان) در اونجا بودیم. هرکدام اجاره ی مختصری می دادیم. دقیقا یادم نیست ولی فکر کنم نفری هفتادهزار تومان می دادیم. رفیق ما هم یک و هشتاد و پنج قدش بود و سبیل داشت تا بناگوش. حالا سوال من اینه که اگر به جای اون رفیقم من با یک دختر همخونه می شدم چی می شد. چقدر بیشتر به من و خانواده ام فشار می اومد. فوقش پدر من هفتادهزار تومان اجاره ی بیشتری می داد. من زمان دانشجوییم سر کار نمی رفتم . خوب اگه دختره می اومد توی اون خانه من هم انگیزه داشتم و می دفتم سر یک کاری و برجی صدهزار تومان هم در می آوردم. پدرم هم یک مقدار پول بیشتری به من می داد و پدر دختره هم یک کمکی می کرد و ما زندگی مان را شروع می کردیم. حالا به نظر شما چرا این اتفاق نیفتاد. زیرا من برای این که در این جامعه ازدواج کنم بر مبنای سنت و فرهنگ ما بایستی کلی پول عروسی بدهم. کلی پول طلا بدهم. کلی پول آرایشگاه بدهم. کلی پول خانه ی فلان بدهم. پدر دختره کلی باید پول جهاز بدهد. همه ی این ها بر اساس سنت و فرهنگ به اصطلاح غنی جامعه ی ماست. لعنت به این سنت و فرهنگ ما. شما مستند یک پیشنهاد ساده را ببینید و ببینید که جامعه ی ما به چه وضعی گرفتار آمده است؟! ببینید که چه فساد و فحشا تا کجا جامعه را گرفته است؟ ببینید که چند درصد از جوانان ما به خودارضایی جنسی افتاده اند؟ این ها همش به خاطر این سنت های غلط و پوچ و دست و پاگیر است. آقای رائفی پور می گفت که حضرت زهرا سلام الله علیها بر روی یک زیلو زندگی می کردند. خدا لعنت کند ما را . خدا لعنت کند ما را که فقط منتظریم که در خانه ی حضرت زهرا را آتش بزنند و ایشان را کتک بزنند و ما یک هیجانی بهمان دست بدهد و گریه کنیم و خودمان را از نظر هیجانی تخلیه کنیم. خدا لعنت کند ما را که حضرت زهرا را به روضه حضرت زهرا تقلیل دادیم. خدا لعنت کند ما را که فقط دنبال کتک خوردن و ظلم شدن به اهل بیت هستیم تا گریه کنیم و از نظر عاطفی خودمان را خالی کنیم. خدا لعنت کند ما را که هیچ وقت به دنبال الگوگیری از این بزرگان نیستیم.
    چه خیال می توان بست و کدام خواب نوشین / به از این در تماشا که به روی من گشادی

من بنده ی آن دمم که ساقی گوید که یک جام دگر بگیر و من نتوانم

نوشته
    1,519
    حضور
    50 روز 12 ساعت 16 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    6506

نقل قول نوشته اصلی توسط ابوالبرکات نمایش پست ها
    سلام
    زمان دانشجویی حدود سه ترم من در خانه ی دانشجویی با یکی از دوستانم بودم. خانه ای بود با دو تا اتاق . من یک یخچال و میز و یک گاز از این گازهای رومیزی برده بودم و اون بنده خدا هم یک فرش کهنه آورده بود. ما سه ترم (به اضافه ی یک ترم تابستان) در اونجا بودیم. هرکدام اجاره ی مختصری می دادیم. دقیقا یادم نیست ولی فکر کنم نفری هفتادهزار تومان می دادیم. رفیق ما هم یک و هشتاد و پنج قدش بود و سبیل داشت تا بناگوش. حالا سوال من اینه که اگر به جای اون رفیقم من با یک دختر همخونه می شدم چی می شد. چقدر بیشتر به من و خانواده ام فشار می اومد. فوقش پدر من هفتادهزار تومان اجاره ی بیشتری می داد. من زمان دانشجوییم سر کار نمی رفتم . خوب اگه دختره می اومد توی اون خانه من هم انگیزه داشتم و می دفتم سر یک کاری و برجی صدهزار تومان هم در می آوردم. پدرم هم یک مقدار پول بیشتری به من می داد و پدر دختره هم یک کمکی می کرد و ما زندگی مان را شروع می کردیم. حالا به نظر شما چرا این اتفاق نیفتاد. زیرا من برای این که در این جامعه ازدواج کنم بر مبنای سنت و فرهنگ ما بایستی کلی پول عروسی بدهم. کلی پول طلا بدهم. کلی پول آرایشگاه بدهم. کلی پول خانه ی فلان بدهم. پدر دختره کلی باید پول جهاز بدهد. همه ی این ها بر اساس سنت و فرهنگ به اصطلاح غنی جامعه ی ماست. لعنت به این سنت و فرهنگ ما. شما مستند یک پیشنهاد ساده را ببینید و ببینید که جامعه ی ما به چه وضعی گرفتار آمده است؟! ببینید که چه فساد و فحشا تا کجا جامعه را گرفته است؟ ببینید که چند درصد از جوانان ما به خودارضایی جنسی افتاده اند؟ این ها همش به خاطر این سنت های غلط و پوچ و دست و پاگیر است. آقای رائفی پور می گفت که حضرت زهرا سلام الله علیها بر روی یک زیلو زندگی می کردند. خدا لعنت کند ما را . خدا لعنت کند ما را که فقط منتظریم که در خانه ی حضرت زهرا را آتش بزنند و ایشان را کتک بزنند و ما یک هیجانی بهمان دست بدهد و گریه کنیم و خودمان را از نظر هیجانی تخلیه کنیم. خدا لعنت کند ما را که حضرت زهرا را به روضه حضرت زهرا تقلیل دادیم. خدا لعنت کند ما را که فقط دنبال کتک خوردن و ظلم شدن به اهل بیت هستیم تا گریه کنیم و از نظر عاطفی خودمان را خالی کنیم. خدا لعنت کند ما را که هیچ وقت به دنبال الگوگیری از این بزرگان نیستیم.
    سلام
    جناب ابوالبرکات یعنی بجای اون همکلاسی مردت اگه یه دختر پیدا میشد که خانواده هاتون قبول میکردن از لحاظ مالی تامینتون کنن ازدواج میکردید ؟
    پس اون همه ملاک های کمال گرایانه و وحشتناکی که تو تایپک خودتون برای همسر اینده تون در نظر گرفته بودید چی میشه ؟
    ببخشید میپرسم ها واقعا برام جای سوال بود !

در جواب به سوال تایپیک ::::خیر موافق نیستم ☺

علاقه
    زندگی
    نوشته
    778
    حضور
    14 روز 4 ساعت 51 دقیقه
    دریافت
    2
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    1594

نقل قول نوشته اصلی توسط sнαвηαм نمایش پست ها
    سلام
    جناب ابوالبرکات یعنی بجای اون همکلاسی مردت اگه یه دختر پیدا میشد که خانواده هاتون قبول میکردن از لحاظ مالی تامینتون کنن ازدواج میکردید ؟
    پس اون همه ملاک های کمال گرایانه و وحشتناکی که تو تایپک خودتون برای همسر اینده تون در نظر گرفته بودید چی میشه ؟
    ببخشید میپرسم ها واقعا برام جای سوال بود !

در جواب به سوال تایپیک ::::خیر موافق نیستم ☺
    البته این قضیه مال پنج شش سال پیش است و من اون موقع بچه تر بودم و بعضی از این ملاک ها رو نداشتم. شاید اگر پدر و مادر من برایم این کار را انجام می دادند ازدواج می کردم. اما الان قبول دارم که یک خورده معیارهای من شدتشان بیشتر شده است ولی واقعا من معیارهای وحشتناک و سختگیرانه ای ندارم. البته همان موقع هم ملاک هایی که برای ازدواج داشتم تقریبا اندازه ی الان بود ولی شاید به خاطر بچگی و شور جوانی از بعضی از این معیارها چشم پوشی می کردم. البته بعضی هاشون را.

علاقه
    زندگی
    نوشته
    778
    حضور
    14 روز 4 ساعت 51 دقیقه
    دریافت
    2
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    1594

نقل قول نوشته اصلی توسط همره نمایش پست ها
    بنام خداوند مهربان

با سلام خدمت دوستان عزیز

پوزش می طلبم، بنده بدلیل فرصت محدودی که دارم نمی تونم همه مطالب رو بخونم و بعنوان تشکر صلوات بدم به پست دوستان، اما موردی که هست بنده یک نظریه راجع به شرایط کنونی اوردم، کارشناس همینطور:

1-ازدواج صیغه و با قیود شرایط خاص برا جوانان و نوجوانان سن پایین که بسیار متمایل به ازدواج هستند و شرایط ندارند.
    2-ازدواج در سن پایین که هر کدام قعلا تا ایجاد شرایط لازم تحت پوشش خانواده خود بماند.

اگر نظریه،و راهکاری که بتواند کمک کند ممنون میشم بفرمایید.
    من راه دوم را قبول دارم . فقط سن پایین از نظر من برای پسرها بیست و برای دخترها هفده یا هجده سالگی است . اما متاسفانه پدر و مادرها بلد نیستن و نبوده اند که فرزندان خود را به خوبی تربیت کنند. اگر بچه به خوبی تربیت شود این که بگوییم پسر بیست ساله عقل ندارد حرف بیخودی است. متاسفانه پدرومادر ها خیلی فشل هستند و به همین خاطر حس می کنیم که بچه ی بیست ساله عقل ندارد. به نظر من بایستی پدر و مادرهایی که فرزندان هجده سال به بالا دارند ابتدا آموزش مختصری ببینند و یک سری آموزش ها را به فرزندان خود منتقل کنند و بچه های خود را سریع ازدواج بدهند. آن هم با ساده گیری خیلی زیاد از هر دوطرف . به این دلیل می گویم که این گروه باید آموزش مختصری ببینند ، چون وقت نیست و سریع باید بچه را ازدواج بدهند زیرا متاسفانه جامعه ی ما شاخص خوبی از انحراف جنسی نداره. پدر و مادرهایی هم که فرزندان زیر هجده سال دارند باید آموزش بیشتری ببینند که بچه هاشون را در سن هجده به بالا بچه های عاقلی تربیت کرده باشند. (گرچه من خندم می گیره زمانی که از عقل در مورد نسل پدر و مادرهای ما صحبت می کنم ولی پدر و مادرهایی که فرزندان زیر هجده سال دارند معمولا از پدر و مادر های نسل دهه ی شصتی ها ، که خود دهه ی سی و چهلی هستند عاقل تر می نمایند.)

علاقه
    روانشناسی، کتاب، گفتگو، یه ذره ورزش
    نوشته
    839
    حضور
    38 روز 10 ساعت 32 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    2932

جمع بندی

پرسش:

آیا ازدواج در سنین پایین درست است؟

پاسخ:

در شرع مقدس اسلام سنّ بلوغ دختر نُه سال و سن بلوغ پسر پانزده سال تعیین شده است. آیا سنّ بلوغ شرعی می تواند ملاکی برای تعیین سنّ ازدواج باشد؟ درست است که ازدواج پس از این سنین اشکالی ندارد؛ اما این به معنای لزوم ازدواج در سنین پایین نیست. در ازدواج علاوه بر بلوغ شرعی و جنسی باید به بلوغ دختر و پسر از نظر جسمی، عقلی و فکری، اجتماعی، اقتصادی و اخلاقی نیز توجه داشت.
    درست است که ازدواج در سنین بالا مطلوب نیست؛ اما نباید ازدواج در سنّ نوجوانی یا کودکی را برای همه تجویز کرد.

ازدواج در سنین پایین پیامدهایی دارد که در زیر به برخی از آنها اشاره می کنم:
    - در ازدواج هایی که سن دختر و پسر یا یکی از آنها پایین است، وابستگیِ همسران به پدر و مادرشان باعثِ تزلزلِ بنیان زندگی می شود. والدین همسرانِ کم سنّ تصور می کنند که در این سنّ کم، فرزندان شان قادر به حلّ مشکلات به تنهایی نیستند. به همین خاطر بزرگ ترها در زندگیِ زوج های کم سنّ دخالت های زیادی می کنند و بدین گونه اختلافاتِ بیشتری را به وجود می آورند.
    - در ازدواج هایی که سنّ دختر و پسر کم است، ناسازگاری و اختلافاتِ بسیاری بروز می کند. زیرا آنها به بلوغ عقلی و فکری، اجتماعی و اقتصادی نرسیده اند و مهارت های لازم برای یک زندگیِ موفق را کسب نکرده اند.
    - از جمله مشکلاتی که در زوج های کم سنّ دیده می شود، سرخوردگیِ آنها در مواجهه با همسالان شان است. زیرا این افراد وقتی به دوستان و هم سنّ و سال های خود می نگرند که در حال تحصیل یا کسب تجربه در محیط کار هستند، احساس می کنند که موقعیت های زیادی را از دست داده اند.
    موارد بالا دست به دست هم می دهند و باعث می شوند افرادی که در سنین کم ازدواج کرده اند، پس از مدتی از ازدواج زودهنگامِ خود پشیمان شوند. این افراد پس از گذشت چند سال، در سنین جوانی، تصمیم به جدایی می گیرند. آنها در مشاوره ها اظهار می کنند که در هنگام ازدواج تجربه کافی نداشتم و تن به ازدواج دادم؛ اما الان افکار و سلیقه ام تغییرکرده و فکر می کنم نباید به ازدواج در سنّ پایین تن می دادم. به همین خاطر عده زیادی از دختر و پسرهایی که در سنین کم ازدواج کرده اند، در سنین جوانی جدا می شوند و مشکلات بیشتری برای خود و جامعه پدید می آورند.

در نتیجه تنها می توان برای عده اندکی از نوجوانان، آن هم پس از تشخیص رسیدن به بلوغ جسمی، عقلی و فکری، اجتماعی، اقتصادی و اخلاقی در جلساتِ مشاوره پیش از ازدواج، اقدام به ازدواج را توصیه نمود.

قال امیرالمؤمنین علیّ بن ابی طالب (صلوات الله و سلامه علیه):

«مَن بَذَلَ جهدَ طاقتِه، بَلَغَ کُنهَ إرادَتِه»

غرر الحکم، حدیث 1250

13. صلوات

صفحه 4 از 4 نخست ... 234

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)