جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: آیا ماهی قرمز سمبل عید چینی است؟

 1. #1

  عضویت
  جنسیت مهر ۱۳۸۹
  نوشته
  225
  حضور
  2 روز 1 ساعت 49 دقیقه
  دریافت
  8
  آپلود
  0
  گالری
  7
  صلوات
  797

  آیا ماهی قرمز سمبل عید چینی است؟
  آیا ماهی قرمز سمبل عید چینی است؟  ۸۰ سال پیش به همراه ورود چای به ایران ماهی قرمز نیز که سمبل عید چینی ست به سفره های هفت سین مراسم عید نوروز ما وارد شد، غافل از اینکه در عید چینی ماهی قرمز را رها میکنند تا زندگی جریان یابد و ما ماهی قرمز را اسیر تنگ بلورین میکنیم تا همزمان با رشد سبزه های سفره هایمان و باروری زمین هر روز او را به مرگ نزدیک و نزدیک تر کنیم.


  جالب است بدانید در هیچ کدام از مراسم سنتی مان در مورد نوروز ماهی قرمز جایگاهی ندارد؛ در میان رسوم زرتشتی در سفره عید انار به نشانه باروری و عشق و یا سیب سرخ درون ظرف آب مقدس رها میشود تا عشق و باروری همچنان پاینده بماند. اگر ایرانی ها میدانستند که ماهی قرمز هیچ ریشه تاریخی در سفره هفت سین ندارد به جای پرداخت برای خرید و مردن ماهی های قرمز به بهانه عید، سیب قرمز یا انار را در آب رها میکردند که ریشه در تاریخ این دیار دارد.


  عجیب نیست اگر تابلوی معروف هفت سین کمال الملک را در کاخ گلستان به تماشا بنشینیم و ببینیم که او نیز ماهی قرمز را میان سفره هفت سینش طراحی و نقاشی نکرده است.
  این مطالب چقدر اعتبار داره؟

 2. صلوات ها 4


 3. #2

  عضویت
  جنسیت بهمن ۱۳۹۱
  علاقه
  تحصیل ، تحقیق و پژوهش
  نوشته
  28,814
  حضور
  257 روز 17 ساعت 39 دقیقه
  دریافت
  11
  آپلود
  0
  گالری
  51
  صلوات
  66472  با نام و یاد دوست  آیا ماهی قرمز سمبل عید چینی است؟


  کارشناس بحث: استاد ممسوس 4. صلوات ها 4


 5. #3

  عضویت
  جنسیت آبان ۱۳۸۹
  علاقه
  علم
  نوشته
  1,617
  حضور
  32 روز 19 ساعت 33 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  3190  با سلام و احترام

  موضوع وجود ماهی قرمز سر سفره هفت سین ایرانیان از موضوعات بدون سر و ته است که در شبکه های مجازی احتماعی دست به دست میشود. برخی به عنوان دفاع از محیط زیست و حیونات به خاطر اینکه در روز عید از این ماهی بر سر سفره استفاده شود ان را میخرند و بعد از چند روز ماهی میمیرد از این رو برخی برای حمایت از این ماهیان معتقدند اصلا در فرهنگ ایران قدیم موضوع ماهی قرمز بر سر سفره های عید وجود نداشته است.


 6. صلوات ها 4


 7. #4

  عضویت
  جنسیت آبان ۱۳۸۹
  علاقه
  علم
  نوشته
  1,617
  حضور
  32 روز 19 ساعت 33 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  3190  این موضوع باعث شده هزینه قابل توجهی از خرید ماهی قرمز بر دوش ایرانیان گذاشته شود ضمن اینکه همه این ماهیان بعد از چند روز میمیرند دلیل دیگری که طرفداران این موضوع ارائه میکنند این است که در نقاشی کمال الملک که سفره هفت سین ایرانیان را به تصویر کشیده است خبری از ماهی قرمز در تنگ بلور شیشه ای در سفره هفت سین وجود ندارد و حتی معتقدند که این رسم از چینیها به ایران منتقل شده است و سابقا کسی در سفره هفت سین از ماهی قرمز استفاده نمیکرده بلکه چینیها در روز عید ماهیان را ازاد میکردند اما ایرانیان در تنگ بلور ماهی را زندان میکنند.


 8. صلوات ها 3


 9. #5

  عضویت
  جنسیت آبان ۱۳۸۹
  علاقه
  علم
  نوشته
  1,617
  حضور
  32 روز 19 ساعت 33 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  3190  در مقابل برخی بر این باورند که ماهی قرمز 1000 سال پیش در سفره عید ایرانیان وجود داشته و از ایران به چین رفته و چینیها از ان استفاده کرده ان را پرورش داده و در ژن ان دستکاری نموده به اشکال و رنگهای مختلفی ان را پرورش دادند به ایران و اروپا هم صادر نمودند. پس از همان اول ماهی قرمز برای ایرانیان بوده نه چینیها.
  البته اثبات این مطالب نیاز به دلائل تاریخی دارد که بنده در جایی ندیدم که منبع و کتابی را برای این موضوع معرفی کرده باشند به هر حال این بحث بدون سر و ته که نتیجه مفیدی به دنبال ندارد از مباحث جاری در شبکه ها ست که ما هم به نتیجه مطلوبی در این بحث نرسیدیم.
  به هر حال چه ماهی قرمز در تنگ بلور از سنت دیرینه چینی ها باشد یا از سنت ایرن باستان در حال حاضر برای زیبایی سفره هفت سین و همچنین نشاط و زنده بودن جریان زندگی در سال جدید از آن استفاده میشود. البته برخی هم خوردن سبزی پلو با ماهی در روز عید را بی ارتباط با ماهی قرمز سفره هفت سین نمیدانند که باز هم این موضوع جنبه سنتی تاریخی باستانی ندارد یا لااقل دلیلی بر آن نیافتیم.


 10. صلوات ها 3


 11. #6

  عضویت
  جنسیت مرداد ۱۳۹۶
  نوشته
  22
  حضور
  3 ساعت 21 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  18  فکر نمیکنم فلسفه خاصی داشته باشه که ماهی در سفره عید باشه درست؟

 12. صلوات


 13. #7

  عضویت
  جنسیت آبان ۱۳۸۹
  علاقه
  علم
  نوشته
  1,617
  حضور
  32 روز 19 ساعت 33 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  3190  با سلام و احترام

  همانطور که عرض کردم در منبع مشخصی چنین مطالبی نیامده و بیشتر این مطالب از شواهد و رسومات فعلی چینیان است. اینکه ایا این رسم اول در ایران باستان بوده سپس به چین رفته یا بالعکس محل تامل است.

 14. صلوات


 15. #8

  عضویت
  جنسیت شهريور ۱۳۹۵
  علاقه
  ////////////////////
  نوشته
  38
  حضور
  1 روز 17 ساعت 29 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  71  آیا ماهی قرمز سمبل عید چینی است؟

  گسترش ماهی قرمز در جهان

  اهلی‌ سازی آن نزدیک به هزار سال پیش در چین صورت گرفت که از این ماهی، ماهیان حوض طلایی و سایر انواع آن مانند دم چادری، کله شیری، و چشم تلسکوپی که در ژاپن و چین پرورش داده می‌شوند، به وجود آمده‌اند


  در ایران
  از زمان ایران باستان، از ماهیان قرمز اغلب برای سفره هفت‌ سین و در هنگام جشن‌های سال نو استفاده می‌شود، یافته های باستانی زیادی هم از این حضور در تمدن بین النهرین و ایران پشتیبانی میکند، مانند: تندیس طلایی ماهی در آمودریا، تندیسک نقره ایلامی، سینیهای قلمکاری ساسانی و سکه های صفوی (ویکی پدیا)


  نتیجه گیری
  از زمانهای دور ماهی قرمز قبل از اینکه تو سفره هفت سین قرار بگیره در حوض خانه ها وجود داشته که در زمان تحویل سال از همونها برای تزئین هفت سین استفاده میشد و معمولا کسی برای سال نو ماهی زینتی خریداری نمیکرده
  نکته مهم اینکه نوع خاص ماهی از چین وارد میشه که همون نژاد قرمز رنگ و سیاهه ولی قبل از اون نوع غیر زینتی (سفید مایل به خاکسری) در حوض خانه ها و سفره هفت سین ایرانیان وجود داشته
  ویرایش توسط ARMAN MAHDI : ۱۳۹۷/۱۲/۲۹ در ساعت ۱۶:۲۶
  چه زیباست، لحظه ای که جوان با ایمان دستانش رو به سمت آسمان است و با خلوص نیت خدا را میخواند و دعا میکند (PICTURE) 16. #9

  عضویت
  جنسیت آبان ۱۳۸۹
  علاقه
  علم
  نوشته
  1,617
  حضور
  32 روز 19 ساعت 33 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  3190

  جمع بندی
  پرسش:

  آیا ماهی قرمز سمبل عید چینی است؟


  پاسخ:


  موضوع وجود ماهی قرمز سر سفره هفت سین ایرانیان از موضوعات مورد بحث در شبکه های مجازی اجتماعی است. برخی به عنوان دفاع از محیط زیست و حیوانات به خاطر اینکه در روز عید از این ماهی بر سر سفره استفاده شود آن را میخرند و بعد از چند روز ماهی میمیرد از این رو برخی برای حمایت از این ماهیان معتقدند اصلا در فرهنگ ایران قدیم موضوع ماهی قرمز بر سر سفره های عید وجود نداشته است.

  این امر باعث شده هزینه قابل توجهی از خرید ماهی قرمز بر دوش ایرانیان گذاشته شود ضمن اینکه همه این ماهیان بعد از چند روز میمیرند دلیل دیگری که طرفداران این موضوع ارائه میکنند این است که در نقاشی کمال الملک که سفره هفت سین ایرانیان را به تصویر کشیده است خبری از ماهی قرمز در تنگ بلور شیشه ای در سفره هفت سین وجود ندارد و حتی معتقدند که این رسم از چینیها به ایران منتقل شده است و سابقا کسی در سفره هفت سین از ماهی قرمز استفاده نمیکرده بلکه چینیها در روز عید ماهیان را ازاد میکردند اما ایرانیان در تنگ بلور ماهی را زندان میکنند.
  در مقابل برخی بر این باورند که ماهی قرمز 1000 سال پیش در سفره عید ایرانیان وجود داشته و از ایران به چین رفته و چینیها از آن استفاده کرده آن را پرورش داده و در ژن آن دستکاری نموده به اشکال و رنگهای مختلفی آن را پرورش دادند به ایران و اروپا هم صادر نمودند. پس از همان اول ماهی قرمز برای ایرانیان بوده نه چینیها.(1)
  اگر چه فایده ای بر این بحث مترتب نیست، مشخص نیست در منابع چینی چنین مطلبی بیان شده باشد.

  پی نوشت:

  1.وثوقی، غلامحسین. ماهیان آب شیرین، انتشارات دانشگاه تهران، 1383شاطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 20

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
^

ورود

ورود