نام های مختلف حضرت علی در میان اقوام مختلف

تب‌های اولیه

5 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
نام های مختلف حضرت علی در میان اقوام مختلف

لطفا نامهای حضرت علی در بین اقوام مختلف را برایم بنویسید

[=Century Gothic]با سلام
[=Century Gothic]
علی بن ابی طالب بن عبدالمطلب بن هاشم بن عبد مناف

کنیه ی آن امام ابوالحسن و ابوتراب و ابو ریحانتین است .

[=Times New Roman]ابو تراب که کنایه از هم نشینی آن حضرت با خاک و سجده های طولانی ایشان داشت.
[=Times New Roman]
[=Times New Roman]در سال دوم هجری، علی (ع) روزی زمین خوابیده و مقداری گرد و غبار بر لباسش نشسته بود.
[=Times New Roman]
[=Times New Roman] در این هنگام پیامبر اسلام بر بالین ایشان آمد و با خطاب «یا ابوتراب» آن حضرت را بیدار کرد.
[=Times New Roman]
[=Times New Roman] از آن زمان آن حضرت به این کنیه مشهور شدند.
[=Times New Roman]
[=Times New Roman]
[=Times New Roman] ابوریحانتین:
[=Times New Roman]
[=Times New Roman]این کنیه را هم پیامبر برای ایشان قرار داد و به معنای پدر دو ریحانه بهشت، امام حسن (ع) و امام حسین (ع) است
[=Times New Roman]
[=Times New Roman]
[=Times New Roman]در فرهنگ اعراب، لقب اسمی غیر از اسم اصل شخص و نامی است که کسی به آن شهرت می یابد. لقب بر مدح یا ذَمّ شخص اشاره دارد.
[=Times New Roman]

[=Century Gothic]
القاب فراوانی از علی علیه السلام گزارش شده که از جمله می توان به::Sham:

اسد الله (شیرخدا) ، سید عرب (امیر عرب) ، سید المسلمین ، امام المتقین ، امیر النحل،الأنزع البطین ، یعسوب الدین ، یعسوب المؤمنین ، مرتضی ، حیدر، کاشف الکرب ، أعلم الامة ،أول من اسلم ،أول من صلی ، خیر البشر، عمود الدین ،سید الشهداء ،رایة الهدی ،باب الهدی ، الولی ، الوصی ، قائد الغر المحجلین ،خاتم الوصیین ، علی الصدیق الاکبر ،علی اول من آمن بالله ،علي خدن رسول الله:Sham:
و مهم تر از همه امیر المؤمنین اشاره کرد .
شیعیان این لقب را بنا بر نص پیامبر صلی الله علیه و آله مخصوص آن امام دانسته و به کار گیری آن را حتی برای سایر معصومان علیهم السلام مجاز نمی دانند.

[=Century Gothic]يعسوب الدين و يعسوب المؤمنين:ابن ابي الحديد که از بزرگان اهل سنت است، در اين باره مي گويد: اين دو لقب را پيامبر اکرم (ص) در دو نوبت به علي بخشيد.

[=Century Gothic] يک بار به او لقب يعسوب الدين را داد؛ يعني مالک و رئيس و حاکم دين، و در نوبت ديگر فرمود: يعسوبُ المؤمنين؛ يعني آقا و رئيس مؤمنان.
[=Century Gothic]الأنزع البطين
انزع از ماده «نزع» است به معناىكسى كه موى جلوى سر او ريخته باشد،و نيز به معناى كنده شدن و بريده شدن از چيزى است از جمله از شرك و گناه.
بطين از «بطن» است به معناى كسى كه شكم بزرگ دارد، و نيز كسى كه باطنش از علم سرشار است.
رسول خدا صلى الله عليه و آله و سلم فرمودند: اى على، خداوند تو را و خاندان و شيعيان و دوستان شيعيان تو را آمرزيده است، پس مژده باد تو را كه تو انزع بطين هستى، از شرك بريده‏اى و از علم سرشارى.
علامه سبط ابن جوزى گويد: او را بطين گويند، زيرا باطنش سرشار از علم بود، او خود مى‏گفت : «اگر برايم بالشى تا كنند(بر آن نشينم و)همانا در تفسير بسم الله الرحمن الرحيم برابر يك بار شتر مطلب گويم».و او را انزع گيند، زيرا از شرك بريده بود.
[=Century Gothic]قائد الغر المحجلین [=Century Gothic]
[=Century Gothic]الغرّ المحجّلين از القاب اميرالمؤمنين على "ع" ميباشد كه پيغمبر اكرم "ص" به وى داده يعنى پيشواى مسلمانان،غرّ محجّل از اوصاف مؤمنان است يعنى كسانى كه پيشانيشان بنور ايمان سفيد وپاهاشان بر اثر وضو ونظافت گوئى به حجل يعنى زيور سيمين مزين باشد. اين لقب براىاميرالمؤمنين "ع" در كتب حديث مكرر آمده.
[=Century Gothic]علي خدن رسول الله [=Century Gothic]
[=Century Gothic](خدن )به معناي رفيق، دوست است[=Century Gothic]

[=Century Gothic]

من شنیدم ایلیا به زبان عبری نام امام علی (ع) است.

ایلیا. (اِخ ) نام شهریست که ایلیای پیغمبر منسوب به آن شهرست . (برهان ).
ایلیا. (اِخ ) نام بیت المقدس است . (برهان ) (آنندراج ) (غیاث ). اورشلیم و آن از شهرهای فلسطین است . (مفاتیح ).
الیا. الیاء. ایلیاء : ب...
ایلیا. (اِخ ) نام یکی از پیغمبران بنی اسرائیل است .
ایلیا. (اِخ ) لغت سریانی باشد. نام امیرالمؤمنین علیه السلام است . (برهان ) (از آنندراج ) (از غیاث اللغات ).
نام امیرالمؤمنین علی ب...
ایلیا. (اِخ ) به عبری به معنی خدا خدای . (حاشیه ٔ برهان قاطع چ معین ). رجوع به الیاس و دائرةالمعارف فارسی شود.
ایلیا. (اِخ ) بعضی گویند نام اصلی خضرعلیه السلام است . (برهان ) (غیاث ) (آنندراج ). ایلیابن ملکان نام حضرت خضر علیه السلام است . (ص... ایلیا به معنی خدا که به بزرگانی چون علی ابن ابوطالب و خضر نبی ... انتساب داده شده است ( رجوع شود به معانی مختلف در لغت نامه ) ایلیا به م...

الیا ، ایلیا در فرهنگ لسان العرب :
والعَلْیاءُ رأْسُ الجَبَل، وفی التهذیب: رأْسُ كلّ جَبَلٍ مشرفٍ، وقیل: كلُّ ما عَلا من الشیءِ؛ قال زهیر: تَبَصَّرْ خَلِیلی، هَلْ تَرَى من ظَعائِنٍ تَحَمَّلْنَ بالعَلْیاءِ، من فوقِ جُرْثُم؟ والعَلْیاءُ: السماءُ اسمٌ لها، ولیس بصفةٍ، وأَصله الواو إِلا أَنه شَذَّ.
والسَّموات العُلَى: جمع السماء العُلْیا، والثَّنایا العلْیا والثَّنایا السُّفْلى. یقال للجماعة: عُلْیَا وسُفْلَى، لتأْنیث الجماعة؛ ومنه قوله تعالى: لِنُرِیَكَ من آیاتنا الكُبْرَى، ولم یقل الكُبَر، وهو بمنزلة الأَسماء الحُسْنَى، وبمنزلة قوله تعالى: ولیَ فیها مآرِبُ أُخرى.
والعَلْیاءُ كل مكانٍ مُشْرِفٍ؛ وفی شعر العباس یمدَح النّبی،صلى الله علیه وسلم: حتى احْتَوَى بیتُك المُهَیْمِنُ مِنْ خِنْدِفَ عَلْیَاءَ، تَحتَها النُّطُقُ قال: عَلیاء اسمُ المكان المرتَفعِ كالیفاعِ، ولیست بتأْنیثِ الأَعْلَى لأَنها جاءت منكرَّة، وفَعْلاءُ أَفْعَل یلزَمها التعریف.

[=&quot]نامهای مختلف حضرت علی در کتابهای مختلف : [/]
[=&quot]در انجیل : ایلا[/]
[=&quot]در تورات: بری[/]
[=&quot]در زبور: اری[/]
[=&quot]نزد هندیان: کبکر[/]
[=&quot]نزد رومیان: بطریسا[/]
[=&quot]نزد فارسیان: حبتر [/]
[=&quot]نزد ترکان: بثیر[/]
[=&quot]نزد زنجیان: حیتر[/]
[=&quot]نزد کاهنان: بوئی [/]
[=&quot]نزد حبشیان: بثریک [/]
[=&quot]نزد مادرش فاطمه : حیدره[/]
[=&quot]نزد دایه اش : میمون (مبارک )[/]
[=&quot]نزد عرب: علی [/]
[=&quot]نزد پدرش : ظهیر [/]
[=&quot]همچنین نامهای الانزع البطین ، قائد الغر المحجلین ، وصی ، قضم ، امیر النحل از برنامها یا القاب حضرت می باشد[/]

موضوع قفل شده است