شرایط بیعت 313 یار نزدیک با حضرت بقیه الله

تب‌های اولیه

5 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
شرایط بیعت 313 یار نزدیک با حضرت بقیه الله

با سلام.

در کتاب ملاحم سید بن طاووس در حدیثی طولانی از حضرت امیرالمومنین، که با جمله معروف سلونی قبل ان تفقدونی شروع می شه، نام و تعداد و شهرهای یاران نزدیک مولا مهدی اومده و در اون شرایطی رو آورده که حضرت بقیه الله برای بیعت با 313 نفر بیان می کنند.

ولی متاسفانه این شرایط در این حدبث به 40 تا نمی رسند (حدود 34 تاست) (احتمالا راوی چند مورد رو فراموش کرده بنویسه)
در کل، حدیث از نظر سند قوی نیست ولی از نظر محتوا قوی و قابل اطمینان هست.

اگه دوستان جایی، در حدیث های دیگر، غیر از این موارد رو پیدا کردند لطف کنند به این موارد اضافه کنند تا 40 تا رو تکمیل کنیم.

در مورد تفسیر هر یک از شرایط هم هر کسی نظری داره بنویسه تا به یه جمع بندی برسیم.

خطبه ی بنام البیان هم هست که نمی دونم منظور همین خطبه است یا نه و اونجا 30 مورد از این موارد رو آوردند.
من در اینترنت گشتم و کتاب ملاحم تایپ شده رو نتونستم پیدا کنم.
اگر کسی تایپ شده این خطبه یا خطبه البیان رو داره لطف کنه اینجا بیاره.

به نظر شما اگه:
1. شکست خورده را تعقیب نکنند
2. بکشتن شخص مجروح و زخم دیده اقدام نکنند.
3. کسی که به آنها پناه میبرند را نکشند.
4. به منزلی هجوم نبرند.

کسی تو این جنگ می میره؟

حلس;109626 نوشت:
با سلام.

خطبه ی بنام البیان هم هست که نمی دونم منظور همین خطبه است یا نه و اونجا 30 مورد از این موارد رو آوردند.
من در اینترنت گشتم و کتاب ملاحم تایپ شده رو نتونستم پیدا کنم.
اگر کسی تایپ شده این خطبه یا خطبه البیان رو داره لطف کنه اینجا بیاره.

با سلام به حلس بزرگوار
در بررسی چنین مواردی یک اصل کلی نباید مورد غفلت قرار گیرد و آن اصل بداء در امور تکوینیه است، لذا وقتی معظم علائم ظهور بدا پذیر بود و یا حتی نحوۀ تحقق علایم حتمی، که امکان بداء در مورد کیفیّت تحقق آنها وجود دارد ، در چنین مواردی به طریق اولی -برفرض تحقق صدور خبر - امکان بداء وجود خواهد داشت؛ لذا نمی توان به صورت قطع سخن گفت.
در مورد خطبه ای به نام خطبة البیان باید گفت که چنین خطبه ای مورد پذیرش علمای شیعه نیست چه اینکه این کتاب در قرون اولیه وجود نداشته و اخبار آن بی سند است لذا اعتماد به چنین کتابی شایسته نیست.
علامه جعفر مرتضی کتابی دارند به نام:«جزيره خضرا افسانه يا واقعيت: پژوهشي در علامات ظهور، بيان الائمه ، خطبه البيان ، جزيره خضرا».
که رجوع به این کتاب به دوستان توصیه می شود.

حلس;111006 نوشت:
کسی تو این جنگ می میره؟

سلام
آره
موفق باشی
موضوع قفل شده است