راهنمایی برای انجام خواستگاری در شرایط ویژه

تب‌های اولیه

10 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
راهنمایی برای انجام خواستگاری در شرایط ویژه

با سلام و خسته نباشید و تبریک سال نو خدمت شما.
جوانی هستم 25 ساله. سال گذشته برنامه ریزی کرده بودم که اقدامات اولیه ازدواج رو انجام بدم ولی با اتفاقی که برام افتاد ناچار شدم دست نگه دارم.چون نه تنها پس اندازی برام باقی نمونده بود، که یه چند میلیونی هم رفتم زیر قرض.بعد از اون تصمیم گرفتم با یکی دو نفر آدم معتمد راجع به ازدواج و اتفاقی که افتاده بود صحبت کنم.مخلص کلامشون این بود که اگه میتونی خودتو از گناه حفظ کنی اول قرضتو بده بعد برو دنبال ازدواج.منم سعی خودمو کردم و البته میکنم که اینطور بشه ولی خب متاسفانه هر از گاهی دچار انحطاط و انحراف میشم.برا همین تصمیم گرفتم در حین اینکه قرضامو میدم دنبال قضیه خاستگاری هم باشم.راستش من از قدیم این اعتقادو دارم که مهریه نباید بیشتر از 14 تا سکه باشه و خونه زندگیمم باید ساده باشه.البته منظورم این نیست که شبا رو حصیر بخوابم. یعنی از این فضای مصرف گرایی به دور باشه.و یه سری ملاکهای دیگه در مورد همسر اینکه طرف و خانوادش آدمای مذهبی باشن و ....سوال اصلی من اینه که یه همچین چیزایی رو کی باید مطرح کرد؟(با توجه به وضعیتی که دارم از لحاظ مالی)مثلاً قضیه مهریه رو باید دفعه اولی که مادرم بدون من میره به دیدنشون اونجا بگه بهتره یا وقتی خودمم باشم. و اینکه این قضیه قرضدار بودنم و باید همون اول بگم بهشون یا اگه بزارم برا بعد بهتره؟ضمناً طبق حساب کتابایی که کردم با درآمد فعلی که دارم اگه خدا بخواد تقریباً تا آخرای امسال میتونم قرضامو بدم.این یعنی اینکه من اگه الان برا خاستگاری اقدام کنم احتمالاً حداقل دو سالی طول میکشه تا دوران عقدو پشت سر بذارم و شرایط طوری بشه که بتونم برم سر خونه خودم.این رو چطور و کی مطرح بکنم بهتره؟ راستی اگه خارج از این سوالایی که طرح کردم میتونید راهنمایی های دیگه ای هم داشته باشید که احتمالاً به فکرتون خطور کرده ممنون میشم بیان کنید.خیلی متشکر بابت وقتی که میگذارید.

برچسب: 

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد امین

پرسش:
تعیین مهریه 14 عدد و مشکلات مالی دوران مجردی و کلا شرائط ازدواج باید در اولین جلسه آشنایی با خانواده دختر مطرح شود یا خیر؟

پاسخ:
تصمیمی که در مورد ازدواج گرفتید خوب است؛ چون منافاتی بین ازدواج و ادای قرض وجود ندارد. حتی در مواقعی ممکن است پیدا کردن یک مورد مناسب ماه ها زمان ببرد و اگر بخواهید بعد از ادای قرض اقدام کنید زمان را از دست خواهید داد.

در مورد مهریه باید عرض کنم مقدار مهریه باید با توافق دو نفر باشد. اینکه می خواهید مهریه ای که تعیین می شود 14 سکه باشد خوب است؛ اما نباید یک کلام باشید و هیچ گونه انعطافی نداشته باشید. در بعضی مواقع ممکن است شما مورد خوبی را پیدا کنید که از هر جهت با شما تناسب دارد؛ منتها خانواده اش 14 سکه را نمی پذیرند. در این شرایط می توانید بر مقداری که در توان پرداخت شماست توافق کنید. در مورد زمان بیان این مسئله هم بهتر است همان ابتدا چیزی نگویید و اجازه دهید مقداری از آشنایی شما بگذرد. سپس در یک جلسه نظر دختر را در مورد مهریه سوال کنید. اگر مطابق میل شما بود که هیچ. اگر نبود بدون بیان تعداد خاصی بگویید من مهریه ای را می پذیرم که شرعی باشد و مهریه شرعی چیزی است که من بتوانم پرداخت کنم. ایشان هم این حرف شما را به گوش بزرگ ترها خواهد رساند و بعدا که آنها خواستند مقدار مهریه را مشخص کنند، کار شما راحت تر است؛ چون نظر شما را می دانند و مخالفت شما با مهریه زیادی که تعیین شده است را غیر منطقی نخواهند دانست.

در مورد ساده زیستی و با ایمان بودن همسر و ... هم باید در انتخاب خود دقت کنید تا بتوانید چنین فردی را پیدا کنید. وگرنه اگر بخواهید به خواستگاری کسی بروید که زندگی مرفهی داشته و شما بخواهید با صحبت او را قانع کنید که ساده زیست باشد، عملا ممکن نخواهد بود و به مشکل می خورید. لذا از همان اول به دنبال فرد ساده زیست و با ایمان و کسی که افکارش به شما نزدیک است باشید.

در مورد شرایط اقتصادی هم لزومی ندارد به طور مستقیم چیزی بگویید. شما اصل مسئله یعنی دو سال فرصت خواستن تا زمان عروسی را بعد از چند جلسه آشنایی به طور مختصر بیان کنید. بگویید برای فراهم کردن شرایط اولیه نیاز به این فرصت دارید تا طرف بتواند مطابق همان برنامه ریزی کند و تصمیم بگیرد.

نکته آخر اینکه آنچه در جلسات خواستگاری باید بیشتر از همه مورد توجه قرار بگیرد، بررسی تناسب های طرفینی در زمینه های فکری، اعتقادی، اخلاقی، رفتاری و خانوادگی است؛ چون آنچه ضامن خوشبختی است، وجود همین تناسب هاست.

امین;656900 نوشت:
اینکه می خواهید مهریه ای که تعیین می شود 14 سکه باشد خوب است اما نباید یک کلام باشید و هیچ گونه انعطافی نداشته باشید. در بعضی مواقع ممکن است شما مورد خوبی را پیدا کنید که از هر جهت با شما تناسب دارد منتها خانواده اش 14 سکه را نمی پذیرند

چ حرف خوبی زدید:ok:

jaberghasemi;656295 نوشت:
من از قدیم این اعتقادو دارم که مهریه نباید بیشتر از 14 تا سکه باشه و خونه زندگیمم باید ساده باشه.البته منظورم این نیست که شبا رو حصیر بخوابم. یعنی از این فضای مصرف گرایی به دور باشه

خیلی هم عالی ولی حقیقتش وجود چنین دخترهایی 1 نفر در بین 100 نفره.

با سلام

به گفته یکی از دوستانم تمامی زندگیم رو از 14 معصوم دارم که خیلی نعمت ها رو توی زندگی از اونها داریم.

کمترین کاری که میتونیم انجام بدیم مهریه 14 تا سکه است .این یک عدد معمولی نیست باید ذهن از عالم ماده بیرون بیاد اصلا این 14 رو نباید جز عدد به حساب آورد(بالاترین حد برکته)

یک برند حساب میشه و مهریه ای شیک.....برای قانع کردن اطرافیان این توضیحات به نظرم کفایت کننده هست...(بنده هم همین توضیحات رو برای متقاعد کردن به کار بردم و الحمد لله جواب داد)

البته به اعتقادات طرف مقابل بستگی داره (گاهی والدین و یکی از آنها و یا اطرافیان دختر راضی به این مقدار مهریه نمیشوند و همچنین به گفته ی فرمایشات استاد امین پسر هم باید روی حرف خود باشد

که آن مقداری را از مهریه می پذیرد که بتواند بدهد چون حق یک زن هست اگر او نتواند پدرِ پسر باید بدهد و اگر نه پدربزرگش ، چرا برای خود و برای همسر و جدِ اون گرفتاری درست کنیم وقتی مهریه بالا

نمی تواند پرداخت کند...پس زیر بار زور هرگز نروید)

یا حق

[="Black"]

امین;656900 نوشت:
اما نباید یک کلام باشید و هیچ گونه انعطافی نداشته باشید. در بعضی مواقع ممکن است شما مورد خوبی را پیدا کنید که از هر جهت با شما تناسب دارد؛ منتها خانواده اش 14 سکه را نمی پذیرند.

سلام.
اگه ممکنه این جمله رو کمی بیشتر توضیح دهید.منظور از انعطاف دقیقا یعنی چی و چقدر انعطاف؟[/]

[="Black"]نظر مقام معظم رهبری در مورد مهریه

مهریه‌ی سنگین، سنت جاهلان است
من از مردم سراسر كشور خواهش می‌كنم كه آن قدر مهريه‌ها را زياد نكنند. اين سنت جاهلی است. اين كاری است كه خدا و رسول (ص) در اين زمان بخصوص، از آن راضی نيستند. نمی‌گوييم حرام است. نمی‌گوييم ازدواج باطل است. اما خلاف سند پيامبر (ص) و اولاد ايشان و ائمه هدی (ع) و بزرگان اسلام است. خلاف روش اينهاست و به خصوص در زمان ما كه كشور احتياج دارد به اين همه كارهای صحيح‌، آسان شود،‌هيچ مصلحت نيست كه بعضی ازدواجها را اين طور مشكل كنند.
2/9/1373

از خاندان پیامبر (ص) تقلید كنید بهترین دخترهای عالم، حضرت زهرا السّلام علیها بود. بهترین پسرهای عالم و بهترین دامادها هم،حضرت امیر المؤمنین علیه السّلام بود. ببینید این‌ها چگونه ازدواج كردند؟ هزاران جوان زیبا و با اصل و نسب و قدرتمند و محبوب به یك تار موی علی بن ابیطالب علیه السّلام نمی‌ارزند . هزاران دختر زیبا و با اصل و نسب هم به یك تار موی حضرت زهرا السّلام علیها نمی‌ارزند. آن هایی كه هم از لحاظ معنوی و الهی آن مقامات را داشتند، هم بزرگان زمان خودشان بودند .ایشان دختر پیامبر صلی الله علیه و اله بود. رئیس جامعه اسلامی، حاكم مطلق. او هم كه سردار درجه یك اسلام بود . ببینید چطوری ازدواج كردند؟ چه جور مهریۀ كم، چه جور جهیزیّه كم. همه چیز با نام خدا و یاد او . این‌ها برای ما الگو هستند. همان زمان جاهلانی بودند كه مهریۀ دختران‌شان بسیار زیاد بود مثلاً هزار شتر. آیا این‌ها از دختر پیامبر صلی الله علیه و اله بالاتر بودند؟ از آن ها تقلید نكنید. از دختر پیامبر صلی الله علیه واله تقلید كنید ،از امیر المؤمنین علیه السّلام تقلید كنید.

خطبه عقد 75/02/17

پیامبر اكرم (ص) سنّتِ مهریۀ جاهلی را شكست
خود آن كسی كه مشرّع مهر است – كه نبی اكرم صلی الله علیه و اله با شد – كه از همۀ كائنات بالاتر است و دختر مطهره و عزیزۀ او كه از همۀ زنان عالم از اولین و آخرین بالاتر است و شوهـر او كه امیر المؤمنین علیه السّلام باشد كه از جمیع خلایق از اولین و آخرین بعد از پیامبر صلی الله علیه و اله بالاتر است، برای این دو كه جوان بودند، زیبا بودند، عنوان داشتند، محترم بودند ، اوّل شخص مدینه بودند، دیدید پیغمبر چقدر مهر قرار داد؟
خطبه عقد 71/09/24

پیامبر صلی الله علیه واله آمد وهمۀ این‌ها را شكست، برای این كه مانع ازدواج می‌شود. این‌ها مانع از ازدواج دخترها و پسرها می‌شود. گفت این چیزها را رها كنید. ازدواج شروعش آسان است. از لحاظ شرایط مادی سهل‌ترین است، آنچه كه در ازدواج مهم است رعایت‌های بشری و انسانی است.

خطبه عقد 72/10/06

چرا اصرار بر 14 سكه؟
این كه می‌بینید ما گفتیم 14 سكه بیشتر را عقد نمی‌كنیم، نه برای این است كه چهارده سكه بیشتر اشكالی در ازدواج ایجاد می‌كندخیر. چهارده هزار سكه هم باشد، ازدواج اشكالی ندارد، فرقی ندارد. این است كه آن جنبه معنوی ازدواج، غلبه پیدا كند برجنبه مادی. مثل یك تجــارت و معامله نباشد. داد و ستد مادی نباشد. اگـر تشریفات را كم كردید ،جنبه معنوی تقویت خواهد شد.

خطبه عقد 72/10/26

مهریّه هر چه كمتر باشد به طبیعت ازدواج نزدیك‌تر است، چون طبیعت ازدواج معامله كه نیست، خرید و فروش كه نیست، اجاره دادن كه نیست، زندگی دو انسـان است. این ارتبــاطی به مسائل مادی ندارد. ولی شارع مقدّس یك مهریّه‌ای را معین كرده كه باید یك چیزی باشد. اما نباید سنگین باشد. بایستی عـادی بــاشد جوری بــاشد كه همه بتوانند انجــام بدهند.

خطبه عقد 74/05/18

در ازدواج، آنچه كه اتفاق می‌افتد، یك حــادثه و پیوند انسانی است، نه یك معامله پولی و مالی، اگـرچه یك مالی هم در بین هست درشرع مقدّس اسلام، آن مال جنبۀ نمادین دارد. جنبۀ رمزی دارد. خرید و فروش و بده بستان نیست.
خطبه عقد 71/01/05[/]

رحمت;657221 نوشت:

سلام.
اگه ممکنه این جمله رو کمی بیشتر توضیح دهید.منظور از انعطاف دقیقا یعنی چی و چقدر انعطاف؟

سلام

در مورد مهریه باید عرض کنم مقدار مهریه باید با توافق دو نفر باشد. اینکه می خواهید مهریه ای که تعیین می شود 14 سکه باشد خوب است؛ اما نباید یک کلام باشید و هیچ گونه انعطافی نداشته باشید. در بعضی مواقع ممکن است شما مورد خوبی را پیدا کنید که از هر جهت با شما تناسب دارد؛ منتها خانواده اش 14 سکه را نمی پذیرند.

در این شرایط می تواند بر مقداری که در توان پرداخت شماست توافق کنید.

سلام

آفرینـــــش;657186 نوشت:
یک برند حساب میشه

آفرینـــــش;657186 نوشت:
به گفته یکی از دوستانم تمامی زندگیم رو از 14 معصوم دارم که خیلی نعمت ها رو توی زندگی از اونها داریم.

چه تعبیر زیبایی ...

رحمت;657242 نوشت:
نظر مقام معظم رهبری در مورد مهریه

اصلا همین که حضرت آقا (مدظله العالی) فرمودند خودش کلی دلگرمیه...

ان شاءالله همه ی خانواده ها راضی بشن ...البته رسانه میتونه خیلی توی این فرهنگ سازی ها موثر باشه که متاسفانه فعالیت زیادی ازشون مشاهده نمیشه...

jaberghasemi;656295 نوشت:
راهنمایی های دیگه ای هم داشته باشید که احتمالاً به فکرتون خطور کرده ممنون میشم بیان کنید.خیلی متشکر بابت وقتی که میگذارید.

یک راه دیگه ای هم وجود داره

البته منظورم در مورد این نیست که میزان مهریه رو تغییر بدید
منظورم در مورد فرصت ازدواجه که شایسته نیست به تاخیر بیافته.

مهریه بعضی اوقات میتونه عند الاستطاعه باشه یا عند المطالبه

استاد پناهیان تعبیر جالبی داشتن گاه اوقات یه اعدادی رمز میشن
من هم برداشت ام در این موضوع رو عرض میکنم مثلا وقتی آقا فرمودند که 14 سکه حتما یه نقشه گنجه وقتی توی نقشه نوشته شده چهارده قدم به گنج باقی مونده یعنی دقیقا چهارده قدم نه یک قدم بیشتر نه یه قدم کمتر

درست مثل سخنرانی ارزشمند و داستان زیبایی که حضرت آقای پناهیان در مورد تسبیحات حضرت زهرا(س) تعریف میکردند.

موفق باشید.

موضوع قفل شده است