جمع بندی چگونه بفهمیم اعتیاد دارد یا نه؟

تب‌های اولیه

4 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
چگونه بفهمیم اعتیاد دارد یا نه؟

با سلام
من دوستی دارم یک سال هست عقد کردن و هنوز نرفتن زیر یه سقف
2روز قبل از عقدش رفته بوده آزمایشگاه تشخیص اعتیاد و زنگ زده بوده به نامزدش و ازش خواسته بوده بیاد اونجا .و ایشون نیومده بوده...
نامزد دوستم یک بار از دامادشون که تو کارخونه داروسازی کار میکنه به خاطر کمر دردش یک قرصی گرفته بوده که مسکن قوی بوده،بعد دوستم سر این موضوع باهاش جرو بحث کرده بود که چرا نرفتی دکتر و از فلانی که از پزشکی چیزی نمیدونه دارو گرفتی؟!!نامزدش بهش گفته بوده من دوران خدمتم تو آگاهی بودم اگر دامادمون حتی بخواد منو معتاد کنه من میفهمم !!
البته دوستم از این قرص عکس گرفته بوده و به داروخانه نشون داده بوده و داروخانه گفته بود که مسکنه و چیز نگران کننده ای نیست

خلاصه مطلب،بابت این آثارو شواهد.و با توجه به سیگاری بودن نامزدش.خیلی نگرانه که نکنه نامزدش اعتاد داشته باشه.لطفا کمکمون کنید که تو این شرایط چه طوری میشه تشخیص داد طرف معتاد هست؟یا نیست؟تا خیالش راحت بشه
لطفا کمکمون کنید

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد امین

پرسش:
نامزد دوستم بخاطر مصرف داروهای مسکن و کشیدن سیگار مشکوک به اعتیاد هست لطفا بفرمائید از چه راهی می شود فهمید معتاد نیست؟

پاسخ:
به صرف اینکه طرف یک بار از داروخانه مسکن قوی گرفته نمی شود نیتجه گرفت که پس حتما معتاد است. بعلاوه اینکه تا آنجایی که من خبر دارم دفترخانه ها بدون داشتن آزمایش خون که همراه با آزمایش اعتیاد است، عقد نمی خوانند. با این حال قاعده کلی این است که در چنین شرایطی نباید از کاه کوه ساخت. بله باید با راهکار منطقی و به دور از هر گونه بدبینی، مسئله با دقت بیشتری مورد بررسی بگیرد و فرد مورد نظر اجازه ندهد صرف احتمال، رفتار او با همسرش را مختل کند؛ چون در این دوران زیربنای عشق و علاقه و رابطه شکل می گیرد و اگر یکی از طرفین با چنین نگرشی با طرف مقابل رفتار کند، قطعا از میزان عشق و علاقه کاسته است و زندگی آینده را با مشکل مواجه می کند. بنابراین اولین کاری که شما انجام می دهید این باشد که این مسئله را به دوست خود منتقل کنید و بگویید تا زمانی که مطمئن نشدی نباید حرفی بزنی یا مثل یک معتاد با او رفتار کنی.

اما راهکار: افراد معتاد بسته به نوع اعتیاد معمولا علائم آشکاری را از خود بروز می دهند که اگر کسی مقداری در این زمینه تخصص داشته باشد می تواند متوجه اعتیاد او شود. با این حال یکی از چیزهایی که در غالب افراد معتاد دیده می شود این است که نمی توانند مستمرا در جمع حضور داشته باشند و بعد از مدتی به دلیل فروکش کردن اثر ماده مخدر، برای استفاده مجدد از جمع فرار می کنند. اگر همسر ایشان چنین رفتاری دارد می توان به او شک کرد. البته همانطور که عرض کردم این فقط یک نشانه است و دلیل اصلی اعتیاد نیست؛ به خصوص که ایشان سیگاری است و ممکن است به خاطر سیگار جمع را ترک کند. لذا باید در شرایط مختلف او را زیر نظر داشته باشد به خصوص جاهایی که با هم تنها هستند و همسرش برای کشیدن سیگار از او دور نمی شود. اگر ایشان در اطرافیان خود کسی را داشته باشد که هم همسرش نزدیک باشد و هم مورد اعتماد باشد و مسئله را علنی نکند، می تواند از او برای تشخیص این مسئله کمک بگیرد.

با توجه به اینکه می گویید از داروخانه قرص تهیه کرده، می توانند در مورد علائم قرص های مخدر هم کمی مطالعه کنند و بعد همسر را زیر نظر بگیرند. خارش بدن، خواب آلودگی، تشنگی غیر طبیعی و ... از علائم مصرف مسکن های قوی است که به نوعی اعتیاد آورند. در مورد سایر موارد مخدر خودتان مطالعه کنید.

بعد از این اگر ایشان چنین نشانه هایی را در همسر خود ندید، دیگر لزومی برای نگرانی نیست و می تواند به زندگی خود ادامه بدهد. اما اگر با نشانه های زیادی در همسرش روبرو شد و احتمالِ داشتنِ اعتیاد با این نشانه ها تقویت شد، آنگاه می تواند بسته به شرایط عمل کند. اگر شرایط برای درخواست آزمایش اعتیاد فراهم باشد می تواند این کار را بکند؛ البته باید این کار غافلگیرانه باشد تا بشود به نتیجه آن اطمینان کرد. اگر شرایط برای این کار به هر دلیلی فراهم نبود، می تواند غیر مستقیم این کار را انجام دهد؛ مثلا با یک پزشکی هماهنگ کند و به بهانه خاصی از او آزمایش اعتیاد بگیرند که البته چگونگی آن همانطور که عرض کردم به شرایط ایشان بستگی دارد.

نکته آخر اینکه برای تصمیم نهایی باید همه جوانب را در نظر گرفت و نباید عجولانه تصمیم بگیرد. همّ و غمّ ایشان باید این باشد که زندگی خود را حفظ کند؛ چون ایشان الان عقد کرده و اگر بخواهد از همسرش جدا شود، مطلقه به حساب می آید و همین مسئله ازدواج بعدی او را با مشکل مواجه می کند. لذا باید قبل از هر تصمیمی تمام راه های ممکن را بررسی کند و راهی را انتخاب کند که کمترین خسارت را داشته باشد. چه بسا در شرایطی تحمل اعتیاد (خصوص اگر خفیف باشد مثل اعتیاد به مسکن های قوی) نسبت به طلاق خسارت کمتری داشته باشد یا شاید راهی برای ترک طرف وجود داشته باشد و ... . طلاق آخرین گزینه است.

خیلی ممنونم
محتاج دعا
لطفا

موضوع قفل شده است