جمع بندی ارتباط با نامحرم

تب‌های اولیه

4 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
ارتباط با نامحرم

سلام
یکی از دوستان بنده، مشکلی برایش پیش امده که برای گرفتن راهنمای و مشورت از من خواست که سوالش را اینجا مطرح کنم؛

وأما سوالش
باسلام ، متاسفانه یکی از آشنایانم 27 ساله علی رغم اینکه زن و یک بچه دارد با نامحرم ارتباط دارد ومن از این بابت خیلی نگران وناراحتم. و میخواهم کاری کنم که از این کارهایش دست بکشد. با توجه به شناختی که ازش دارم به هیچ وجه نصیحت واخطار دادن تاثیری ندارد واز این کارهایش دست نخواهد کشید. او از زنش حساب خاصی میبرد، همسرش از ارتباطش بی خبر است، من در نظر دارم بصورت غیر مستقیم از زنش بخوام که وی را زیر نظر بگیرد و به او وانمود کند که بهش مشکوک شده، این کار باعث ترس شوهر از لو رفتنش ودر نتیجه از کارهایش دست بکشد. لطفا نظرتان را در این مورد اعلام نمایید. با تشکر.

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد نشاط

پرسش:
یکی از آشناهای من با توجه به این که متاهل هست با نامحرم ارتباط دارد می خوام به صورت غیر مستقیم به همسرش اطلاع بدهم که او را زیر نظر بگیرد تا دست از کارهایش بردارد لطفا راهنمایی فرمائید

پاسخ:
برای پاسخ و راهنمایی لازم است این مقدمه را خدمت شما عرض کنیم:
1. امر به معروف و نهی از منکر یکی از وظایف مومنین است.
معروف یعنی: اسمی است که برای هر عملی که خوبی آن از نظر عقل و یا شرع مسلم باشد، به کار می رود. به عبارت دیگر هر عملی که عقل و یا شرع آن را خوب بداند معروف می باشد.(1)

منکر: منکر چیز زشتی است که دین آن را به حرام تعبیر می کند. به عبارت دیکر: هر چیزی که شرع آن را زشت دانسته و حرام نماید، منکر می باشد»
بنابر این می توان گفت هر کاری که انسان را از خدا و اخلاق و معارف دور کند منکر و بر عکس هر کاری انسان را به خدا و انسانیت و معنویت نزدیک سازد، معروف می باشد.(2)

خداوند در قرآن کریم می فرماید:
«كُنتُمْ خَيْرَ أُمَّةٍ أُخْرِجَتْ لِلنَّاسِ تَأْمُرُونَ بِالْمَعْرُوفِ وَ تَنْهَوْنَ عَنِ الْمُنكَرِ وَتُؤْمِنُونَ بِاللّهِ وَ لَوْ آمَنَ أَهْلُ الْكِتَابِ لَكَانَ خَيْرًا لَّهُم مِّنْهُمُ الْمُؤْمِنُونَ وَ أَكْثَرُهُمُ الْفَاسِقُونَ»؛ [ای مسلمانان] شما نیکوترین امتی هستید که از میان مردم برگزیده شدید و مردم را به نیکوکاری وادار کرده و از بدکاری باز می دارید و ایمان به خدا دارید و اگر همه اهل کتاب ایمان می آوردند، در عالم برای آنان چیزی بهتر نبود، لیکن بعضی از آنها مومن و بیشتر آنان فاسق و بدکارند.(3)

_ پیام:
از یک طرف عمل به اصل امر به معروف و نهی از منکر را توصیه می کند، و از طرف دیگر عاملان این رفتار را تشویق و تحسین می کند.
آیه دیگری بیان می کند: «و ذکّر فان الذکری تنفع المومنین»؛ مومنان را تذکر بده که همانا یاد آوری آنان را سودمند است.(4)
امر به معروف و نهی از منکر نیز یک نوع تذکر و یاد آوری است.
پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله) می فرماید: خداوند دشمن مومن بی دین است. پرسیدند یا رسول الله! مگر مومن بی دین می شود؟ فرمود: مسلمانی که امر به معروف نکند، بی دین است.(5)
امام صادق علیه السلام: کسی که بتواند جلوی مفاسد را بگیرد، ولی نگیرد، دوست دارد که خدواند متعال معصیت شود، چنین کسی اعلام دشمنی با خدا کرده است.(6)

فقهای اسلام شرایط وجوب امر به معروف و نهی از منکر ار مشروط به 4 شرط دانسته اند:
1. علم (آمر و ناهی) به معروف و منکر.
بنابر این بر کسی که معروف و منکر را نمی شناسد یا در موردی خاص نمی داند که منکر است یا معروف، امر به معروف و نهی از منکر واجب نمی باشد.
2. احتمال تاثیر امر و نهی.
3. اصرار بر استمرار گناه از سوی عاصی.
اگر طرف تصمیم بر ترک منکر دارد، و از حالش معلوم است که گناه را ترک می کند، وجوب امر به معروف ساقط می شود.
4. عدم ترتب مفسده بر امر و نهی.(7)
اگر یقین حاصل شود که انجام امر به معروف و نهی از منکر با خطر جانی و مالی همراه باشد، وجوب آن از شخص ساقط می شود.(8)

با این مقدمات اگر این فردی را که مطرح کردید رابطه اش با نامحرم، یک رابطه گناه آلود هست؛ با ملاحضه شرایط امر به معروف و نهی از منکر، می توانید او را از ارتکاب گناه باز دارید.
(ولی اینکه آیا ارتباطش با آن نا محرم واقعا گناه آلود هست، باید خوب تحقیق شود، و به یقین برسید، اگر ارتباطش گناه نیست و حرام نمی باشد، ورود و تذکر دادن واجب نیست)

راهکارهایی که به نظر می رسد، کارساز باشد:
1. با نوشتن یک نامه ای و بیان اینکه از باب امر به معروف و نهی از منکر واجب است، نسبت به ترک گناه و ادامه رابطه با نامحرم را گوشزد کند.
البته بهتر است با زبان لین و نرم و اکرام و احترام به شخصیت فرد تذکر داده شود.

2. اگر کسانی در آن مجموعه هستند که می توانند تذکر بدهند، از آنها بخواهید که آنها تذکر بدهند. (تذکر به هر دو نفر)

3. یا کسی را می شناسید که تاثیر نفوذی او بر این فرد بیشتر است از او کمک بخواهید.

4. برای آن خانم هم می توانید تذکر بدهید، به عبارتی باز می توان از طریق نوشتن یک نامه ای از حرام بودن این رابطه او را آگاه و با خبر شدن دیگران، از چنین اعمالی باز دارید.

5. به طور غیر مستقیم به آن بگوید که اگر همسرتان از من (یا از همسرم ) در مورد کارهایی را که انجام می دهید، بپرسد من مجبورم واقعیت را بگویم.
این ادبیات می تواند در رفتار فرد موثر واقع شود، در حقیقت یک تذکر و تهدید است که شخص از کارش پشیمان شود.

5. اگر بعد از طی این مراحل ارتباط گناه آلود ادامه پیدا کرد و مسئله حل نشد، این رفیق شما از طریق همسر خودش به همسر این آقا می تواند هشدار و تذکر را به صورت کلی و غیر مستقیم اشاره کند. (بهتر است در موقع توضیح دادن خیلی به جزئیات نپردازد)

(4) ذاریات/ 55.
(5) بحار، ج97، ص86.
(6) مستدرک، ج2، ص357.
(7) پژوهشی در امر به معروف و نهی از منکر از دیدگاه قرآن و روایات، ص256، محمد اسحاق مسعودی.
(8) همان، ص258.

أحسنت، جزاكم الله خير الجزاء

موضوع قفل شده است