چرا سن ازدواج دختران بالا رفته است آیا بخاطر سحر و جادو است؟

تب‌های اولیه

46 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
چرا سن ازدواج دختران بالا رفته است آیا بخاطر سحر و جادو است؟

بسم الله الرحمن الرحیم
یکی از سوالاتی که بیشترین سوال کننده را در میان توده مردم خصوصا خانمهای محترمه به خود اختصاص داده بحث سحر و جادو و بستن بخت است .
صرف نظر از مصادیق و حقیقت داشتن اصل مطلب، و توجه به این نکته که بالا رفتن سن ازدواج در میان جوانان و وجود تعداد بسیار زیادی از دختران جوان که هنوز موفق به ازدواج نشده اند، پدیده های خطر ناکی را برای آینده جامعه ما به همراه دارد می خواستم نظر دوستان اسک دین را در باره: علت اصلی اینکه بسیاری از دختران پا به سن گذاشته اند و در خانه بخت به رویشان گشوده نشده را بدانم.
1- آیا مقصر اصلی خود دخترانند؟
2- آیا این امر به خاطر سحرو جادو و بستن بخت است؟!
3- در صورتی که فرض کنیم علت سحر و جادو است راه حل آن چیست؟آیا رفتن نزد دعا نویس راه حل مشکل است؟
4- چه دعاهایی جهت باز شدن بسته شده مفید اند؟
5- دخترانی که سنشان بالا رفته است و امید ازدواج ندارند چه کنند؟ آیا نهادهای اجرایی و فرهنگی و همه اقشار جامعه نسبت به این امر وظیفه ای ندارند؟
خطر جدی است باور بفرمائید.

hassan;92541 نوشت:

سلام

داداش حسن شما به دلنگیر !!!!

یک روز خوب میاد اینو میدونم !!! با چه قیمتی آزادی خود را خراب کنیم !

سلام :Gol:

hassan;92541 نوشت:

درسته بعضی مواقع سطح توقع دختر خانم ها بالاست ولی نمیشه صرفا دخترا رو مقصر دونست ، چون واقعا بعضی مواقع پسر و دختر هیچ سنخیتی با هم ندارن و نمیتونن با هم ازدواج کنن و اگه هم این اتفاق بیفته به یه ازدواج ناموفق تبدیل خواهد شد

hassan;92541 نوشت:

در این مورد هم فکر میکنم که به خرافات بیشتر نزدیک باشه تا واقعیت

کسی که خدا رو قبول داره و بدونه که مالک حقیقیش خداست و تا اون نخواد برگی از درخت نمیفته ، اصلا به سحر و جادو اعتقادی نداره

hassan;92541 نوشت:
3- در صورتی که فرض کنیم علت سحر و جادو است راه حل آن چیست؟آیا رفتن نزد دعا نویس راه حل مشکل است؟ 4- چه دعاهایی جهت باز شدن بسته شده مفید اند؟

طبق چیزی که بالا عرض کردم ، این سوالات هم جوابی ندارن

سبز باشید :Gol:

التماس دعا :Gol:

با سلام.

نقل قول:
در این مورد هم فکر میکنم که به خرافات بیشتر نزدیک باشه تا واقعیت

کسی که خدا رو قبول داره و بدونه که مالک حقیقیش خداست و تا اون نخواد برگی از درخت نمیفته ، اصلا به سحر و جادو اعتقادی نداره

سحر و جادو تا جایی که بنده اطلاع دارم وجود دارد و الان هم هست و انجام هم می دهند.(ولی تقریبا در همه موارد مشکوک به بستن بخت مشکل از جادو و سحر نیست و عوامل دیگر موثر هستند.)

سلام:Gol:

رحیمی;92552 نوشت:
سحر و جادو تا جایی که بنده اطلاع دارم وجود دارد و الان هم هست و انجام هم می دهند.(ولی تقریبا در همه موارد مشکوک به بستن بخت مشکل از جادو و سحر نیست و عوامل دیگر موثر هستند.)

بله از وجود داشتن که وجود داره

بنده هم عرض نکردم که وجود نداره ،عرض کردم که اعتقاد داشتن به این مسائل به نظر خرافی میاد

سوال;92555 نوشت:
بنده هم عرض نکردم که وجود نداره ،عرض کردم که اعتقاد داشتن به این مسائل به نظر خرافی میاد

بله, اعتقاد به وجود داشتن این مسائل در هر مسئله ای خرافی هست.

با این حال هستند افرادی در دور و نزدیک که بعضا جادو هم میشوند.(خیلی کم ولی هست)

hassan;92541 نوشت:
- آیا مقصر اصلی خود دخترانند؟ 2- آیا این امر به خاطر سحرو جادو و بستن بخت است؟! 3- در صورتی که فرض کنیم علت سحر و جادو است راه حل آن چیست؟آیا رفتن نزد دعا نویس راه حل مشکل است؟ 4- چه دعاهایی جهت باز شدن بسته شده مفید اند؟ 5- دخترانی که سنشان بالا رفته است و امید ازدواج ندارند چه کنند؟ آیا نهادهای اجرایی و فرهنگی و همه اقشار جامعه نسبت به این امر وظیفه ای ندارند؟

سلام
همه موارد ممکن است در افزایش سن ازدواج موثر باشند اما به نظر بنده مهمتر از همه موارد فرهنگ عمومی است . یعنی فرهنگ عمومی جامعه ما ازدواج در سنین پایین را قبول ندارد . البته بعضی استدلالها هم در این زمینه قابل تامل است مثلا می گویند "آمار طلاق بالا رفته و این درحالیستکه افراد در سنین بالا ازدواج می کنند پس اگر حال بزرگترها چنین باشد حال کوچکتر ها معلوم خواهد بود" و امثال این استدلالها که بی حساب هم نیست .
و اما قضیه سحر و جادو را نمی توان رد کرد اما بعید است این کار درصد قابل توجهی از افراد را شامل شود . چه اینکه این کار اغلب با انگیزه دشمنی و خصومت انجام می گیرد لذا تصور نمی شود هر دختر ازدواج نکرده ای دشمنی داشته باشد که برای او به سحر و جادو متوسل شده باشند . با اینحال راههای برای شکستن سحر و جادو وجود دارد .
موفق در پناه حق

وظيفه والدين درمسئله ازدواج اين استكه نبايد سختگيري كنند ولي بايد پدر و مادر مصلحت دخترش را در نظر بگيرد. مسائل جديد از ديدگاه علماء و مراجع تقليد ج1، ص171.وظيفه جامعه و پدر و مادر و بزرگان دين و مسئولين بر اين است:تا مردم را تشويق به ازدواج هاي ساده، ازدواجهاي در حد عقد بدون عروسي نمايند و همچنين مبارزه با عوامل تحريك كننده را جدي بگيرند و تشويق به سرگرمي هاي سالم مانند ورزش و غير مي تواند جامعه را سالم كند، و افرادي كه متمكن هستندو مي توانند چند همسر را اداره بكنند تحت پوشش بگيرند به شرط رعا يت همان عدالت الهي، وضمنا بايد ازدواج موقت را ترويج بدهند.فلسفه اسرار احكام ص305

با سلام
مشکل اصلی به نظر خودم اینکه توقع دخترا بالا رفته گناه اقایان کمتره چون تا سرکار رفتن ودستشون به دهنشون رسید اولین کاری که میکنن زن میگیرن ولی خواهران محترمه اول درس میخونند میرن برای خواستگاریشون میگن قصد ازدواج ندارند باید درسمون تمام شه درسشون تمام شه میگن باید بریم سرکار رفتن سر کار میگن باید جهیزیه کامل شه جهیزیه کامل شد حالا خودتون قضاوت کنیید سن دختر خانم چند سالمه (باعرض معذرت از خواهران کم توقع وساده زیست که البته خانواده همسرم را نیز شامل میشه)

موثق;92674 نوشت:
بايد ازدواج موقت را ترويج بدهند.

با سلام
عرض ادب و احترام

ترویج ازدواج موقت آیا باعث تاخیر ازدواج دائم نمی شود ؟

با این روش مشکل ازدواج جوانان برطرف میشه یا بیشتر میشه ؟

hassan;92541 نوشت:
بسم الله الرحمن الرحیم
یکی از سوالاتی که بیشترین سوال کننده را در میان توده مردم خصوصا خانمهای محترمه به خود اختصاص داده بحث سحر و جادو و بستن بخت است .
صرف نظر از مصادیق و حقیقت داشتن اصل مطلب، و توجه به این نکته که بالا رفتن سن ازدواج در میان جوانان و وجود تعداد بسیار زیادی از دختران جوان که هنوز موفق به ازدواج نشده اند، پدیده های خطر ناکی را برای آینده جامعه ما به همراه دارد می خواستم نظر دوستان اسک دین را در باره: علت اصلی اینکه بسیاری از دختران پا به سن گذاشته اند و در خانه بخت به رویشان گشوده نشده را بدانم.
3- در صورتی که فرض کنیم علت سحر و جادو است راه حل آن چیست؟آیا رفتن نزد دعا نویس راه حل مشکل است؟
5- دخترانی که سنشان بالا رفته است و امید ازدواج ندارند چه کنند؟ آیا نهادهای اجرایی و فرهنگی و همه اقشار جامعه نسبت به این امر وظیفه ای ندارند؟

با سلام.
به نظر حقير درسته كه سحر و جادو وجود دارد اما همان طور كه دوستان اشاره كردند مسائلي مثلي توقعات بالا ، فرهنگ عمومي ، مشكلات مالي پسران و ...باعث بالا رفتن سن ازدواج شده است.
در رابطه با سحر به اين راحتي نمي توان گفت كسي سحر شده. سحر يكسري علائم دارد:

تغییرات غیر مترقبه در زندگی ، مسائل مالی ، کاری و ....
خواب دیدن ای مکرر ( دیدن حیوانات مخصوصا مار )
پیدا کردن کاغذ ا با نوشت های عجیب ، مواد و چیز ای عجیب

البته بگم درسته که با توکل خیلی مشکلها حل میشه ولی یک دوست بزرگوار حرف جالبی میزد میگفت مثل اینه که شما مرضی گرفتی مثلا سرما خوردی اونوقت به خدا توکل میکنی خوب میشی

در ابن موافع باید پیش روحانی یا فرد صالح مطلع رفت.

بهترين راه براي ابطال سحر و در امان ماندن از آن در قرآن كريم آمده است.مثل خواندن معوذتين و آيه و ان يكاد.
آيت الله بهجت رضوان الله هم دستور ساده و خوبي دادند كه خودشان هم دائم به آن مداومت داشتند:

1.قرآن كوچك هميشه همراه داشته باشيد
2.معوذتين را بخوانيد و تكرار كنيد
3.آيةالكرسي را بخوانيد و تكرار كنيد
4.چهار قل را بخوانيد و تكرار كنيد خصوصا وقت خواب
5.در مواقع اذان صبح با صداي نسبتا بلند اذان بگوئيد
6.روزي 50 آيه از قرآن كريم را با صداي نسبتا بلند بخوانيد

و در آخر هم اضافه كنم تا خداوند نخواهد هيچ كسي قادر به آسيب رساندن به بندگان نخواهد بود.
ولا حول و لا قوة الا بالله العلي العظيم.

با سلام:Gol:
به نظرم یکی از مهمترین دلایل تاخیر، نبودن خواستگار هم کفو باشه
(البته پرتوقعی هم هست اما من فکر میکنم دلیل اولم بیشتر در جامعه مشاهده میشه مخصوصا
برای خانواده های مذهبی)

سلام دوستان
عرض ادب و احترام
عزیزان همراه استاد دهنوی ازدواج نکردن دختران و یا خواستگار نداشتن و مواردی که بحث بسته شدن بخت پیش می آید را این طور بیان می کنند
ایشان معتقد است بیش از 95 درصد موارد هیچ ربطی به سحر و بسته شدن بخت ندارد و دلایل دیگری دارد
6 مورد از دلایل ایشان را متذکر می شویم
1-قصور یا تقصیر خود دختر
2-قصور یا تقصیر اعضای خانواده
3-نقص عضو یا مشکل جسمی دختر
4-محله نامناسب برای زندگی
5-انزوا جویی دختر
6-نبودن همتا برای دختر
دوستان برای توضیح هر کدام از موارد می توانند به کتاب گلبرگ زندگی استاد دهنوی یا سایت شبکه 3 آرشیو متنی برنامه گلبرگ مراجعه کنند
با تشکر

با سلام.
در اين لينك از پست 116 به سوالات مطرح شده پاسخ داده شده است.

http://www.askdin.com/showthread.php?p=92726#post92726

ماه بانو;92717 نوشت:
ترویج ازدواج موقت آیا باعث تاخیر ازدواج دائم نمی شود ؟ با این روش مشکل ازدواج جوانان برطرف میشه یا بیشتر میشه ؟

خوب دختر به پسر کم محلی کند!
پسر میرود دنبال ازدواج موقت و دوست دختر !!!!!

نظر من تقلید کورکورانه است ! من تازه 20 سالمه ازدواج کنم می خوام درس بخونم!!!!؟؟؟ ( کسی نیست بگه درس خوندن تو به چه درد میخوره مردت که داره جون میکنده پول در میاره)

هو الحق
با ازدواج موقت مشکل پسرها تا حدودی حل میشه و مشکل خانم هایی که قبلا ازدواج کردند و شرایط ازدواج دائم رو ندارند.
بالا رفتن سن ازدواج در حال حاضر هم مشکل آقا پسرهاست هم دختر خانم ها.
خوب وقتی یه دختر تحصیل میکنه در کنارش میتونه ازدواج هم کنه ولی در جامعه جوری جا افتاده که ازدواج مانع تحصیله.
و اینکه گاها من در دوستانم دیدم که اگه خواستگاری واسشون بیاد که در حال تحصیله و کار نداره ولی شرایط پیدا کردن کار رو بعد از اتمام تحصیلش داره باز هم جواب منفی میدن که حتما باید الان کار داشته باشه!!!
آخه یه پسره 23 24 ساله که داره درس میخونه چه جوری میتونه شغل دائم داشته باشه!!!

madanchi11;92750 نوشت:

نظر من تقلید کورکورانه است ! من تازه 20 سالمه ازدواج کنم می خوام درس بخونم!!!!؟؟؟ ( کسی نیست بگه درس خوندن تو به چه درد میخوره مردت که داره جون میکنده پول در میاره)

درس خوندن یه خانم ضرورته،نه برای اینکه حتما باید سر کار بره،برای اینکه بتونه مادر خوبی باشه. الان جو جامعه فرق کرده ،مادر باید بتونه ساده ترین نیاز های فرزندش رو رفع کنه.باید بتونه کمکی باشه برای حل مشکلات درسی فرزندش. باید و هزار تا باید دیگه....پدر ها که صبح تا شب سر کارن...
اما خانمها هم باید بدونن که ازدواج و درس خوندن هیچ تضادی باهم ندارن.البته اقایون هم باید باهاشون همکاری کنند

سلام

خواهرم ، درسته سواد خوبه نه اینکه برید دکترا بگیرید! تازه الان من خودمو مثال بزنم ! خانواده من مذهبی است . مادرم من هم معلم است ولی با من ارتباط بر قرار نمی تونه بکونه ! چرا طرز فکر ها عوض شده!

ما هم با نسل بعد ارتباط نزدیک نمی توانیم داشته باشیم !

hassan;92541 نوشت:

سلام علیکم جمیعا

از دوستان عزیز تمنا دارم همانطوریکه حسن گرامی اشاره فرمودند عنایت بیشتری داشته باشید در پاسخگوئی به این دست سوالات و اگر مطلبی میدانید که صحیح است ارائه کنید تا بلکه گره ای باز گردد.

حسن گرامی مهدی عزیز به مواردی اشاره کردند که در مورد عقب افتادن ازدواج خانمها دخیل است اما اگر مباحث اجتماعی ای همچون

- ناممکن بودن معرفی طرفین توسط یک گروه آزموده و لاجرم پیدا نکردن زوج مناسب
- مشکلات اقتصادی
- نا پختگی دختر و پسر در درک مفاهیم لازم برای ازدواج لذا تعلل پدر و مادر در اقدام برای ازدواج ( بالاخص در پسران ) بخاطر مشاهده این معضل
- اهمال کاری و کوتاهی بعضی از اولیاء که بخاطر ندانستن اهمیت ازدواج فرزندان از دیدگاه دین را در نظر نگیریم.

مراجعه خانمها به دعا نویس بخت گشا از همه اینها مشکل آفرین تر است.

اورادی که دعانویسها مینوسند هیچ کس از خودش یا اینها نمیپرسد این کارهائی که کردید و این عباراتیکه نوشتید بدرگاه چه کسی نوشتید.

آیا بدرگاه خداوند متعال این ختومات مجرب را مینویسید ؟
آیا دعا کردن به درگاه خداوند مگر اینطور نبوده که ادعونی استجب لکم ؟

خب مشخص است که این اوراد که با عنوان ختومات و تسخیرات مجرب نوشته میشود را بدرگاه چه موجودی مینویسند و از چه طریقی سنت پیامبر را که بانی خیر دنیا و عقبای آنهاست تبدیل به بلای دنیا و عقبی میکنند.

گاها حتی به خاطر مشکلات اخلاقی و رفتاری خانمها ازدواجشان به تعویق می افتد.
ولی کمتر کسی حاضر است اخلاق رفتار و منشش را عوض کند و ترجیح میدهد به این ختومات پناه ببرد.

من قصد ندارم به عواقب این کار بپردازم والا چند صفحه از این کتابهائیکه در مورد این جادوگریهاست را اینجا درج میکردم متن توضیحش بیانگر همه جوانب بود و قابل تحلیل.

قصداین است که گفته شود که بجای استفاده از این اوراد که رحمت الهی را از انسان دور میسازد بدرگاه ایزد منان دعا کرد.

شیخ بهائی برای تسریع در ازدواج نسخه ای را پیشنهادمیکند من نقل میکنم ولی خودم تائید نمیکنم چون عملی شبیه به این جن پرستان در اوراد نویسی را ایشان در استفاده از آیات الهی پیشنهاد میدهند.
ایشان در کتاب سرالمستتر میفرماید که سوره یوسف را برکاغذی بنویسید و در جائی دور از خانه اتان لای دیواری بگذارید برگردید و هرگز پشت سرتانرا نبینید انشاالله مشکلتان حل میشود.
اگر انسانی دو رکعت نماز حاجت به درگاه الهی بخواند و موافق با حکمت الهی باشد از همه این اعمال با ارزشتر است.

و من الله التوفیق

یاحق

bina88;93059 نوشت:
ایشان در کتاب سرالمستتر میفرماید که سوره یوسف را برکاغذی بنویسید و در جائی دور از خانه اتان لای دیواری بگذارید برگردید و هرگز پشت سرتانرا نبینید انشاالله مشکلتان حل میشود.

این برای جلب رزق است نه بخت گشائی

bina88;93059 نوشت:
اورادی که دعانویسها مینوسند هیچ کس از خودش یا اینها نمیپرسد این کارهائی که کردید و این عباراتیکه نوشتید بدرگاه چه کسی نوشتید.

اینها اکثرا طلسم می نویسند و به خورد مردم می دهند که در آن طلسم شیاطین را دعوت می کنند ......... پناه بر خداوند حفیظ از انچه بعد از این طلسم اتفاق می افتد

madanchi11;92955 نوشت:
سلام

خواهرم ، درسته سواد خوبه نه اینکه برید دکترا بگیرید! تازه الان من خودمو مثال بزنم ! خانواده من مذهبی است . مادرم من هم معلم است ولی با من ارتباط بر قرار نمی تونه بکونه ! چرا طرز فکر ها عوض شده!

ما هم با نسل بعد ارتباط نزدیک نمی توانیم داشته باشیم !

سلام.دکترا گرفتن کار اسونی نیست ولی اگه کسی این توانایی رو داشته باشه چرا نگیره.ادم افریده شده تا تلاش کنه ومراحل رشد و کمال رو طی کنه.زن و مرد هم نداره. در مورد برقرار کردن رابطه ام
شاید اختلاف نظر داشته باشیم ولی حداقل راه بر قراری یک ارتباط درست رو میشه پیدا کرد. تلاش که می تونیم بکنیم.کم نیستند مادرو فرزندهایی که رابطشون باهم مثل دوست هست.

اعظم1366;93184 نوشت:
نیستند مادرو فرزندهایی که رابطشون باهم مثل دوست هست.

من که ندیدم !!!

به نظر شما یک مادر تا چه حد می تواند با پسر خود رابطه دوستی داشته باشد !؟

سلام دوستان

تجربه ای که من دارم اینه که یکی از علتهای این قضیه این است که پدر و مادر ها فکر میکنن با سختگیری میتونن ضریب امنیت زندگی دخترشون رو بالا ببرن که البته این میتونه از روی ترس هم باشه . اما به هر حال اونا با این کار سن ازدواج دختر خودشون رو بالا میبرن

madanchi11;93357 نوشت:
من که ندیدم !!!

به نظر شما یک مادر تا چه حد می تواند با پسر خود رابطه دوستی داشته باشد !؟

با سلام،
مشکل اینجاس که ما اونها رو دوست به حساب نمیاریم!
به نظر من نزدیک ترین دوست به یه نفر پدر و مادر هستند.

سلام!
من نمونه يكي از همين دخترام كه سنم بالا رفته و هنوز ازدواج نكردم.مساله جادو رو نميشه در نظر نگرفت چون اگر گاهي هم قرار بوده اتفاقي بيفته به طرز عجيب و خرد كننده اي به ريخته!
ولي اينو هم نمي تونم ناديده بگيرم كه بعضي وقتها اتفاقي اونقدر قوي تو زندگي بعضيا (مثلا )خودم نيفتاده كه فقط با سحر و جادو بشه بستش .گامي كه محكم برداشته بشه خوب به نتيجه هم ميرسه ديگه!
قبول كنيم درصد محافظه كاري آقايون و ميزان مسئوليت پذيرشون براي ازدواج هم كم شده :Narahat az:
وامان از فرصتهاي از دست رفته كه به سادگي ميتونست به يه اتفاق موندگار منجر بشه!:Ghamgin:

سحر و جادو از اعمال شیطانی هست درست است که الان در جامعه ما کسانی هستند که متوسل به جادو و جمبل میشوند تا بخت کسی را ببندند اما بزرگواران انگار یادتان رفته هیچ قدرتی بالاتر از قدرت دعا و تضرع در مقابل خدا نیست به نظر من سحر و جادو فقط بهانه ایی هست برای اون عده از دختر خانمهایی که به بهانه های واهی میخواهند در حالت تجرد باقی بمانند علت مجرد ماندنشان هم این است که نمی خواهند زیر بار مسئولیت خانواده بروند بالاخره بعد از شوهر کردن تقیداتی دامنگیر آنها خواهد شد که نمیخواهند آنها را بپذیرند علت دیگرش این است ک بهانه میاورند که اون کسی که با اسب سفید بیاید و ما را مثل سیندرلا ببرد هنوز پیدا نشده است عده بسیار کمی از دختران پاک و معصوممان هستند که بخاطر علم و دانش ازدوجشان عقب میافتد که اسلام برای آنان راهکارهایی پیشنهاد کرده است

پیشنهاد اسلام برای مهار غریزه جنسی 1- روزه گرفتن 2- ورزش کردن 3- بدور بودن از عوامل محیطی که باعث تحریک قوای جنسی میشود 4- توسل به امامان معصوم علیهم الاف التحیات و الثناء و.... هست که البته از نظر بهداشتی هم دستوراتی داده اند که میشود در کتب مختلف از آنها باخبر شد بنده بعنوان کسی که سالها در بین مردم بعنوان یک مبلغ مذهبی با همه اقشار جامعه سرو کار دارم به ضرس قاطع میگویم طبق آیه شریفه قران که میفرماید انه لیس له سلطان علی الذین آمنوا و علی ربهم یتوکلون % انما سلطانه علی الذین یتولونه ترجمه : بدرستیکه برای شیطان هیچ تسلطی بر افراد با ایمان و کسانیکه به خدا توکل میکنند نیست % همانا تسلط شیطان بر کسانی است که به او علاقه مند باشند

بزرگواران تا بنده نخواهم که در معرض وساوس شیطانی قرار نگیرم هیچ احد الناس و الاجنه ایی نمیتواند بر من تسلط پیدا کند جادو و جمبل نیز همینطور هست بر فرض مثال سلمنا که جادو شده باشیم که البته جادو در جامعه ما بطور زیادی شایع هم هست کسانی را داریم که بخت دختران را می بندند ولی آیا کم هستند کسانیکه دفع سحر و جادو میکنند ؟ پس بزرگواران به بهانه ی سحر و جادو عمرتان را بهدر ندهید بعضی از دختران ما بهانه درس میگیرند سوال اینجاست علم در چه صورتی مثمر ثمر خواهد بود حدیث داریم که العلم نور یقذفه الله علی قلب من یشاء علم نور هست علم چراغ هدایتی است که به کمک عقل ظلمتهای جهل و نادانی را روشن میکند مثل ماشینی که در بیابان برهوت اگر چراغ نداشته باشد حرکت برایش یا امکان ندارد یا به سختی و با مشقت زیاد صورت می پذیرد

ما علم داشته باشیم نورش رو نداشته باشیم چه فایده ایی دارد ارزش علم و درس خواندن به نورش هست دختر خانمی که از فشار غریزه جنسی در پی دفع آن به طرق مختلف بر میاید آیا عقلش درست کار میکند که با نور علم بتواند برای جامعه و خانوده مثمر ثمر باشد علاوه بر این درصد بسیار اندکی از اقشار دختران جامعه هستند که در موردشان سحر و جادو میشود انبوه زیادی از دختران پاک و معصومی که به بهانه های الکی سن ازدواجشان را بالا میبرند و انتظار دارند شوهر ایده ال آینده شان را مادری بدنیا بیاورد و بیاید و آنها را ببرد و این اصلا و ابدا هیچ امکان ندارد
از وجود مولایم امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف عاجزانه میخواهم برای آن عده از دخترانی که واقعا امکانات ازدواج را ندارند دعا بفرمایند تا انشاالله فرجی حاصل شود آمین
والسلام علی من التبع الهدی

به نام خدا

سلام به همگی .... ما هم خواستیم یه نظر از خودمان داده باشیم ، اگر فکر من غلط هستبه من بگویید

به نظر من مقصر اصلی دختر ها نیستند و این پسر های جوان هستند که متاسفانه در تمامی فرهنگ ها دیده می شود که پسر ها معولا دنبال خوشگذرانی و لذت بردن از جوانی خود هستند و دوست دارند که خیلی چیزا ر تجربه کنند ، البته این چیز بدی نیست ، ولی این مسئله در ایران به خاطر عقده های جنسی و آزاد نبودن و جدا نشدن از پدر و مادر در زمان دانشگاه ، زیاد هست.... به همین دلیل آمار طلاق و سن ازدواج بالا و زیاد شده .
البته اینو بگم که همه ی اینا به فرهنگ مردم بستگی داره ....به آزادی ها و امکاناتی که به مردم داده میشه ، به میزان ناراضی بودن و راضی بودن و سخت گیری در امور کشور و مذهب مربوط می شه.

مثلا در انگلستان اون طور که یکی از فامیل های ما در اونجا بزرگ شده ، گفته که در اونجا پسر ها از سن 16 سالگی باید رو پای خودشون بایستن و بیرون برن و کار کنن تا بفهمن زندگی چیه .... الآن هم داره درس می خونه و نامزد داره ، سنش هم 22 سال هست ! اینه فرهنگ .....ولی در ایران ....پسر که به 16 سالگی میرسه ، دوست داره به بیرون بره ولی پدر و مادر ها نمی زارن چرا ؟ چون واقعا کار درستی می کنن ، چون ایران فرهنگ کامل و جامع روز دنیا رو نداره ، آدم های بد بسیار زیادن و مشکلات مالی و ... در اینجا زیاده .... البته خیلی ها هم هستند که سنشون حتی 25 ساله می شه بازم تو خونه مادر و پدرشون زندگی می کنن و بازم به مامانشون می گن : مامان ناهار رو آماده کردی .... به پدرشون می گن : بابا ماشین مدل بالا می خوام ! اینو بگم که این حرف هام توهین نباشه ....این فقط نظر منه ....

من اینجا فرهنگ کشور رو محکوم می کنم که اصلی ترین مقصر فرهنگ خوب نداشتن هست ، که بعد زیر شاخه هاش همین چیزایی هست که گفتم . جادو هم در این مسئله هیچ دخالتی نداره .... جادو مال آمریکای جنوبیه .

اگر نظرو عقیده من غلطه یا به شکلی ناقصه به من بگین ... ممنون

موثق;92674 نوشت:
وظيفه والدين درمسئله ازدواج اين استكه نبايد سختگيري كنند ولي بايد پدر و مادر مصلحت دخترش را در نظر بگيرد. مسائل جديد از ديدگاه علماء و مراجع تقليد ج1، ص171.وظيفه جامعه و پدر و مادر و بزرگان دين و مسئولين بر اين است:تا مردم را تشويق به ازدواج هاي ساده، ازدواجهاي در حد عقد بدون عروسي نمايند و همچنين مبارزه با عوامل تحريك كننده را جدي بگيرند و تشويق به سرگرمي هاي سالم مانند ورزش و غير مي تواند جامعه را سالم كند، و افرادي كه متمكن هستندو مي توانند چند همسر را اداره بكنند تحت پوشش بگيرند به شرط رعا يت همان عدالت الهي، وضمنا بايد ازدواج موقت را ترويج بدهند.فلسفه اسرار احكام ص305

چه جالب افرادی که متمکن هستند و میتوانندچند همسر را اداره بکنند خوبه همه چیز تو این دنیا پولیه هر چی پول داشته باشی میتونی زن هم بگیری راحت صیغه بکنی هر کاری دوست داشتی بکنی تازه پیش خدا هم مقرب میشی به خاطر صوابش هه هه هه عدالت الهی وای تو رو خدا انقدر حرفهای خنده دار نزنید مردم رو چی فرض کردین؟ فکر ترویج ازدواج موقت برای مردم هستین یا تشکیل زندگی واقعی و سالم برای جوانان؟ این مطالبی که میذارین بدتر مردم رو از دین زده میکنه تا علاقه مند به دین

به نظر من طمع خانواده دختر سن ازدواج دختران را بالا میبرد.
هر چی مهریه بیشتر سن ازدواج بالاتر

کار از بابا _ ننه های عروس و دوماد خرابه. والّا اکثر جوونا برای ازدواج عجله می کنن و بقیه میگن دخترم برو لیسانس بگیر شوهر فوق لیسانس گیرت بیاد برو فوق بگیر شوهر دکتر بیاد ... _ پسرم برو سربازی، دانشگاهت رو تموم کن، الان که لیسانس شده مثل دیپلم، همه دارن میگیرن، برو فوق بگیر، سر کار درست و حسابی باش و پول رهن خونه و خرید یک ماشین داشته باش، من که عروس داخل خونه ام نمیارم از همون اوّل باید ببریش خونه ی خودت، یه 10-20 تومنی هم خرج عروسیت میشه، چون 2000 نفر باید دعوت کنیم، خاله ی پسر عمه ی داداش همسایه مون ما رو دعوت کرد حالا زشته ماهم دعوتشون نکنیم! پسرها هم که بیچاره ها کار میکنن و نصف شهریه دانشگاهشون هم در نمیاد. اگر هم بخوان بیشتر از این مقدار دربیارن باید تخصص داشته باشن که اونم زمان می بره.
عروس 27 ساله و دوماد 32 ساله دیگه با چه امیدی با هم ازدواج کنن؟!! اون خانم در 17 سالگیش تشنه بود و اون پسر هم 22 ساله بود که تشنه بود. هی میگفتن باید صبر کنی حالا جیگرها کباب شده و خیلی راحت میگه اگه حرف زدی مهریه ام رو میذارم اجرا ... فکر میکنن مهریه مال زمان طلاقه!!!!
هی ... دست روی دلم نذار که خونه.

دیگه وقتی همه چی پولی شد و دیگه به اندازه پول زن میشه به تعداد گرفت ازدواج ارزشی نداره الان همه چی شده مادیات تازه واسه خانواده های مذهبی هم همین مادیات شده همه چیز مردم که با مشکلات مالی و بیکاری و گرانی الان وضع ازدواج به خدا قسم خرابه یکی از دوستانم تو تالار کار میکنه میگه به خدا آمار ازدواج خیلی پایین اومده اون تالاری که تا دو سال پیش جا نبود رزرو بکنیم واسه ازدواج الان خالیه و به ندرت ازدواج میکنند مردم تا کی میخواد وضعیت اینجوری ادامه پیدا بکنه؟ تا وقتی که پولدارهای دینی بروند متعه بگیرند واسه خودظشون و هوسهاشون رو تخلیه بکنند اما یه جوون بدبخت با درآمد کم بشینه و حسرت بخوره واقعا که من از دین اسلام زده شدم و از این دروغهایی که توش گفته میشه بدم میاد به کی باید اینو بگم بدم میاد بدم میاد بدم میاد متنفرم متنفرم متنفرم از دروغگوها از کسانی که الکی حرف میزنند

سلام به همه ی اعضای محترم

به نظر من چندین علت وجود داره که بعضی هاش خیلی مهم ترن:

مثلا این که به نظر من تو جامعه زن ها با وضع های غیر متعارف بیرون میان و آرایش های غلیظ و زننده ی بعضی ها یه دلیلشه.خب یه پسر وقتی اینا رو می بینی می گه زن می خوام چی کار!!!!!می ره دنبال یکی از اینا بعد از مدتی هم دلشو می زنه می ره سراغ یکی دیگه.تازه به نظر من همین موضوع باعث شده که خیلی از مردها با قیافه ی معمولی دختر سیندرلا !!!!بخوان و به این زودی تن به ازدواج نمی دن.

دوم این که چشم و هم چشمی ها تو خانواده ها بالا رفته و برای ازدواج مثلا باید فلان قدر جهیزیه بدن فلان جا مراسم بگیرن فلان عدد مهریه باشه.......داماد خونه داشته باشه شغل داشته باشه و مدرک آنچنانی داشته باشه.

سوم این که خب دخترا رفتن دانشگاه لیسانس و فوق لیسانس و دکترا گرفتن منتظرن یکی بیاد که از خودشون بالاتر باشه!!!!!

و...
..
.

تا اونجا که من می دونم از نظر اسلام و بلکه انسانیت... شغل و مسکن و همسر سه تا از نیازهای اولیه و طبیعیه هر آدمیه درست مثل نیاز به غذا... منتها انقدر همین فرافکنی ها و شعارزدگی ها رو داشتیم که همین نیاز های اولیه شدن آرزوهای جوون این مملکت...
جوونی که تمام انرژی جوونیش رو صرف به دست آورن این آرزوها میکنه کی میتونه به کسب معرفت برسه...؟؟؟!!!
اگه تمام مسئولین مملکتی ما که دم از قرآن میزنن یه بار فقط آیه 32 سوره نور رو سرلوحه کارشون قرار میدادند انقدر پولهای هنگفت بیت المال که حیف و میل میشه رو صرف ازدواج جوونا می کردند نه صرف همایش بررسی ازدواج که بازم خودشون بیان توش پول بگیرن و سخنرانی کنن... این همه مداحان و سخنرانان و امثالهم که شنیدم بعضی هاشون واسه یه برنامه یه ساعته نزدیک یه ملیون تومن میگیرن و بعد میرن بالا منبر جوون زخم خورده رو نصیحت میکنن که اسلام و اسلام و اسلام...
بینی و بین الله آیا اسلام اینه؟!

سلام به نظرم آقای حسن یکم کم لطفی کردن. به همون نسبت که دختر مجرد هست پسر مجرد هم هست واین واسه هردو خطرناکه نه فقط واسه دخترا

بعدشم اگه قرار یه آدم بخت کسی رو ببنده پس باید به خدا بی ایمان شد و معتقد شد که سرنوشت ما رو یه ادم تعیین میکنه نه خداوند.

سید زاهد;220468 نوشت:
به نظر من طمع خانواده دختر سن ازدواج دختران را بالا میبرد.
هر چی مهریه بیشتر سن ازدواج بالاتر

جـــــــــــانم!!!!!!!!!!!:Moteajeb!::Moteajeb!:

مگه بنگاه معاملاتی زده اند ؟!!دوست عزیز یه چیزی بگو که عمومیت داشته باشه انگار توی این جامعه نیستی کی میاد دخترش رو بدبخت کنه که یکی با مهریه بالا بیاد ببرد اش:Moteajeb!::Moteajeb!:

hassan;92541 نوشت:
بسم الله الرحمن الرحیم
[=b badr][=14]
سلام موضوعی رو مطرح کردید که من مدت هاست فکرم مشغولشه به خاطر اینکه خواهرم 36سالشه و هنوز ازدواج نکرده...

نه مقصر 100% پدرم و سخت گیری های نابجا و ترس از اینکه نکنه دخترم جای مناسبی نباشه فامیل اومد خواستگاری بهونه شغلشون رو گرفت که مناسب نیس، غریبه اومد ،گفتن غریبس نمیشه اعتماد کرد
نه سحر وجادو کجاس همه اینا قسمته دروغ چرا به اصرا برخی اقوام یکی دوبار اقدام شد و نتیجه ای نداد نتیجه اینکه تجربه ثابت کرده که سحر و اینا همش حرفه:ok:

میخوای جیبت خالی شه و یا کنجکاوی یه بار امتحان کن ولی نتیجه نمیگیری....
واقعا نمیدونم:Ghamgin:
چه وظیفه ای چه کار میتونن بکنن جز اینکه چندتا جلسه بزارن دوره همی غصه بخورن من واقعا عصبی میشم راجع به این قضیه حرف میزنم اگه لحنم تنده معذرت میخوام ولی همه دخترانی که سنشون بالا رفته اعتماد بنفس ندارن یا دیگه اعتماد بنفسشون از دس دادن به تهش رسیدن و شاید هم افسرده شدن مخصوصا اگه نتونی باهاشون ارتباط برقرار کنی هر روز شاهدی که بیشتر تو لاک خودشون میرن و کاری ازت بر نمیاد

ولی به نظرم اگه هرکسی در همه لحظه ها به خدا توکل کنه و به امامش توسل هیچ وقت شکست نخورده ونمیخوره. راجع به دوست عزیزم که عصبی شده در باره مجرد بودن خواهرش میخوام بگم که بتزم میتونه به خدا توکل کنه ودرخواست کنه. هیچوقت نباید نا امید بشه. توی قرآن بارها خوندم که ناامیدی مساوی با کفره. با پدرتون هم صحبت کنید که این کارو نکنه خجالت نکشید.

اینکه گفتم پدرم مانع ازدواج خواهرم بوده برای چند سال پیش بوده الان دیگه میشه فهمید چقدر پشیمونه که مانع بوده ولی دیگه کاری ازش بر نمیاد.
توکلم همیشه به خدا بوده و هست آدم دیگه روی یه سری مسائل حساسه عصبی میشه.دست خودم نبود...
ناامید نیستم ولی خوب بالاخره باید واقع بین بود و بی خیال ازدواج ایشون شم و بهش فکر نکنم هر چی خواست خداست همون میشه.شکرت خدا.

بعدشم زهراجان شاید اینو هم خدا خواسته که اولش پدرتون سخت بگیره و الان وقتش باشه که خواهرتون ازدواج کنه.

من 23 سالمه و پدرو مادرم از لحاظ سخت گیری متعادل ومعقولن. نه بدون شناخت رد میکنن و نه اینکه زود تایید میکنن زیاد هم خواستگار دارم وبرا دوتاشون تا مرحله ازمایش هم پیش رفتیم ولی نشد. پس ممکنه به سختگیری پدرومادر هم نباشه.

من میگم فقط خواست خداست.خدابخوادو ادم رو امتحان کنه.

ولی به نظر من نمیشه بیخیال شدو من یه موقعیت مشایه شما رو تو فامیل و دوستام سراغ دارم که تو سن 40 سالگی ازدواج کرد.ته تهش هم خواهرتون میتونه درس بخونه یه دکتر یا یه استاد بشه و اقای خودش باشه.

دوست من منم 23 سالمه و تا الآن هیچ خواستگاری رو راه ندادم و نمیدم ! لج بازی نیست ولی تا زمانی آبجیم خونس منم نمیتونم به ازدواج فکر کنم.روحیات ما زمین تا آسمونه اصلا شخصیت وابسته ای ندارم می تونم رو پای خودم بایستم ولی ایشون از اول نخواسته رو پای خودش باشه واسه همین حقش خورده شده.
توکل بخدا شاید خواست خدا اینه که تو این سن یا بیشتر نمیدونم هرچی خودش میخواد همونه.
فک میکنم دیگه بحث رو ادامه ندیم بهتره از حیطه تاپیک خارج بشیم میان کلا پاک میکنن پستامونو به دلیل گفت و گوی دوطرفه:Cheshmak:

موضوع قفل شده است