سایت پزشکی و کپی رایت

تب‌های اولیه

9 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
سایت پزشکی و کپی رایت

با سلام خدمت دوستان من مسئول یکی از سایت های پزشکی کشور هستم
ما مطالب و مقالات علمی که سایت های پزشکی خارجی که تقریبا همشون انگلیسی یا آمریکایی هستند ترجمه میکنیم
یک هفته ای هست که این موضوع شدیدا ذهنم رو درگیر کرده که آیا کاری که ما میکنیم گناه هست یا نه
برای همین استفتاءکردم
مرجع من آیت الله خامنه ای است ولی چون متوجه جواب استفتاء ایشون نشدم (یا شدم ولی نمیدونم چرا اینقدر ترس دارم از اینکه گناهی انجام بدم) برای همین از آیت الله مکارم هم استفتاء کردم من سوالایی که فرستادم و جواب رو میزارم و بعد میگم تو چی شک دارم خوشحال میشم دوستان کمکم کنند نه فقط بدلیل نیاز شدیدی که به کمک شما دوستان دارم بلکه سایت ما خدمتی هم به جامعه ارائه میده و با روشن شدن دل ما و ادامه فعالیتمون دیگران هم شما رو دعا میکنند
اما سوال من اینه بود

نقل قول:
ه نام خدا
باسلام
بنده مدیر یکی از سایت های پزشکی کشور هستم
ما در زمینه های مختلف پزشکی فعالیت میکنیم و مقالات رو از سایت های خارجی ترجمه کرده و در سایت قرار میدهیم
حال چند سوال از محضر حضرتعالی داشتم
اول اینکه بیشتر سایت هایی که ما ازشون ترجمه میکنیم مقالات رو آمریکایی هستند و در زیر سایتشون نوشتن همه حقوق محفوظ است و... و نباید مطالب کپی شود
میخواستم بدانم آیا ترجمه از روی این سایت ها جایز بوده یا نه با توجه به اینکه ما آخر مطلب هم آدرس منابع رو قرار میدیم و مطالب هم پزشکی بوده و به مردم کشورمان کمک می کنند
دوم اینکه با توجه به اینکه ما خود تیم عکاس نداریم مجبوریم عکس های مطالب هم از سایت های خارجی که بازهم بیشتر اروپایی و آمریکایی هستند قرار بدیم
ما برای پیدا کردن این عکس ها وارد خود سایت نمیشیم و از موتور جستجوی گوگل استفاده کرده و مستقیما عکس را کپی کرده و در سایتمان قرار میدهیم و بنابراین در مورد منبع عکس چیزی در سایت خودمان ذکر نمیکنیم و تحقیق هم نمیکنیم که بدانیم منبع عکس کپی را ممنوع کرده یا نه میخواستم بدانم آیا این کار اشکال دارد یا نه
سوم اینکه ترجمه یک مطلب خارجی به فارسی کپی حساب می شود یا خیر و مثلا اگر کپی آن مطلب غیرمجاز بوده آیا ترجمه آن هم غیر مجاز است یا خیر بعلاوه که ما چون همزمان چند مقاله را گرفته و از بین آنها یک مقاله ترجمه شده در میاوریم پس مقاله نهایی ما دقیقا هیچ یک از مقالات اولیه نبوده و ترجمه بخش هایی از هرکدام مقالات است
باتشکر

جواب استفتاء از دفتر رهبری بشرح زیر بود:

نقل قول:
بطور كلّى در كپى و استفاده و خريد و فروش کتب و مقالات و جزوات و نرم افزارهاى داخلى بنابر احتياط واجب، رعايت حقوق صاحبان آن، از طريق كسب اجازه لازم است و نسبت به آثار خارجی تابع قرارداد بين دولتها می‌باشد؛ و در هر صورت اگر بدانيد كه از كشور يا شركتی است كه استفاده يا كپی برداشتن را اجازه داده‌اند، به مقدار اجازه داده شده اشکال ندارد.

در مورد این استفتاء سوال من اینه که تکلیف چی هست استفاده کنیم بلاخره یا نه و اینکه بین ایران و آمریکا و انگلیس در اینباره قراردادی هست یا نه؟
جواب دفتر آیت الله مکارم:

نقل قول:

1الی3-اين کار جز با رضايت توليد کنندگان اصلي آن جايز نيست، مگر در صورتي که از کفار حربي باشند. وتوجه داشته باشید شرکت ها و سازمان هايي که به کفار در حال جنگ (جنگ سرد و گرم) با مسلمانان مثل امريکا، اسرائيل و انگليس و مانند آنها کمک مي کنند و يا به عمل آنها راضي و خوشحال مي شوند در حکم محارب هستند.

دوستان تکلیف در این مورد چیه. من چطور بفهم که این سایت ها که البته زیرمجموعه شرکت های علمی هستند از آمریکا و انگلیس و ... حمایت میکنند یا نه و من میدونم مرکز دوتاشون تو آمریکا هست و دوتاشون هم وابسته ببدلوت آمریکا هستند ولی نمیدونم این باعث میشه حامی آمریکا بوده باشند یا خیر

واقعا ممنون میشم اگه این جواب هارو برام تفسیر کرده و یک نتیجه گیری کلی یعنی آره یا نه بهم بدین چون واقعا اینقدر به این موضوع فکر کردم مغذم قفل کرده
ممنون از لطفتون

با نام الله

کارشناس بحث: استاد سجاد

[="Tahoma"][="Black"]

newspub;490223 نوشت:
سایت پزشکی و کپی رایت

با سلام خدمت دوستان من مسئول یکی از سایت های پزشکی کشور هستم
ما مطالب و مقالات علمی که سایت های پزشکی خارجی که تقریبا همشون انگلیسی یا آمریکایی هستند ترجمه میکنیم
یک هفته ای هست که این موضوع شدیدا ذهنم رو درگیر کرده که آیا کاری که ما میکنیم گناه هست یا نه
برای همین استفتاءکردم
مرجع من آیت الله خامنه ای است ولی چون متوجه جواب استفتاء ایشون نشدم (یا شدم ولی نمیدونم چرا اینقدر ترس دارم از اینکه گناهی انجام بدم) برای همین از آیت الله مکارم هم استفتاء کردم من سوالایی که فرستادم و جواب رو میزارم و بعد میگم تو چی شک دارم خوشحال میشم دوستان کمکم کنند نه فقط بدلیل نیاز شدیدی که به کمک شما دوستان دارم بلکه سایت ما خدمتی هم به جامعه ارائه میده و با روشن شدن دل ما و ادامه فعالیتمون دیگران هم شما رو دعا میکنند
اما سوال من اینه بود

ه نام خدا
باسلام
بنده مدیر یکی از سایت های پزشکی کشور هستم
ما در زمینه های مختلف پزشکی فعالیت میکنیم و مقالات رو از سایت های خارجی ترجمه کرده و در سایت قرار میدهیم
حال چند سوال از محضر حضرتعالی داشتم
اول اینکه بیشتر سایت هایی که ما ازشون ترجمه میکنیم مقالات رو آمریکایی هستند و در زیر سایتشون نوشتن همه حقوق محفوظ است و... و نباید مطالب کپی شود
میخواستم بدانم آیا ترجمه از روی این سایت ها جایز بوده یا نه با توجه به اینکه ما آخر مطلب هم آدرس منابع رو قرار میدیم و مطالب هم پزشکی بوده و به مردم کشورمان کمک می کنند
دوم اینکه با توجه به اینکه ما خود تیم عکاس نداریم مجبوریم عکس های مطالب هم از سایت های خارجی که بازهم بیشتر اروپایی و آمریکایی هستند قرار بدیم
ما برای پیدا کردن این عکس ها وارد خود سایت نمیشیم و از موتور جستجوی گوگل استفاده کرده و مستقیما عکس را کپی کرده و در سایتمان قرار میدهیم و بنابراین در مورد منبع عکس چیزی در سایت خودمان ذکر نمیکنیم و تحقیق هم نمیکنیم که بدانیم منبع عکس کپی را ممنوع کرده یا نه میخواستم بدانم آیا این کار اشکال دارد یا نه
سوم اینکه ترجمه یک مطلب خارجی به فارسی کپی حساب می شود یا خیر و مثلا اگر کپی آن مطلب غیرمجاز بوده آیا ترجمه آن هم غیر مجاز است یا خیر بعلاوه که ما چون همزمان چند مقاله را گرفته و از بین آنها یک مقاله ترجمه شده در میاوریم پس مقاله نهایی ما دقیقا هیچ یک از مقالات اولیه نبوده و ترجمه بخش هایی از هرکدام مقالات است
باتشکر
جواب استفتاء از دفتر رهبری بشرح زیر بود:
بطور كلّى در كپى و استفاده و خريد و فروش کتب و مقالات و جزوات و نرم افزارهاى داخلى بنابر احتياط واجب، رعايت حقوق صاحبان آن، از طريق كسب اجازه لازم است و نسبت به آثار خارجی تابع قرارداد بين دولتها می‌باشد؛ و در هر صورت اگر بدانيد كه از كشور يا شركتی است كه استفاده يا كپی برداشتن را اجازه داده‌اند، به مقدار اجازه داده شده اشکال ندارد.
در مورد این استفتاء سوال من اینه که تکلیف چی هست استفاده کنیم بلاخره یا نه و اینکه بین ایران و آمریکا و انگلیس در اینباره قراردادی هست یا نه؟
جواب دفتر آیت الله مکارم:
1الی3-اين کار جز با رضايت توليد کنندگان اصلي آن جايز نيست، مگر در صورتي که از کفار حربي باشند. وتوجه داشته باشید شرکت ها و سازمان هايي که به کفار در حال جنگ (جنگ سرد و گرم) با مسلمانان مثل امريکا، اسرائيل و انگليس و مانند آنها کمک مي کنند و يا به عمل آنها راضي و خوشحال مي شوند در حکم محارب هستند.
دوستان تکلیف در این مورد چیه. من چطور بفهم که این سایت ها که البته زیرمجموعه شرکت های علمی هستند از آمریکا و انگلیس و ... حمایت میکنند یا نه و من میدونم مرکز دوتاشون تو آمریکا هست و دوتاشون هم وابسته ببدلوت آمریکا هستند ولی نمیدونم این باعث میشه حامی آمریکا بوده باشند یا خیر

واقعا ممنون میشم اگه این جواب هارو برام تفسیر کرده و یک نتیجه گیری کلی یعنی آره یا نه بهم بدین چون واقعا اینقدر به این موضوع فکر کردم مغذم قفل کرده
ممنون از لطفتون

با عرض سلام و احترام و تشکر از سؤال شما

در فرض سؤال استفاده از مطالب سایت های آمریکایی یا انگلیسی مانعی ندارد .

همیشه سلامت و موفق باشید[/]

ممنون از لطف شما ولی عکس ها هم بلااشکال اند یا فقط مقالات؟ و اینکه این بلااشکالی مورد تایید مرجع خودم هم هست یا باید به آیت الله مکارم رجوع کنم
ببخشید خودم هم میدونم دارم سوالای تکراری میپرسم ولی دراینباره انگار مبتلا به وسواس شدم

[="Tahoma"][="Black"]

newspub;490672 نوشت:
ممنون از لطف شما ولی عکس ها هم بلااشکال اند یا فقط مقالات؟ و اینکه این بلااشکالی مورد تایید مرجع خودم هم هست یا باید به آیت الله مکارم رجوع کنم
ببخشید خودم هم میدونم دارم سوالای تکراری میپرسم ولی دراینباره انگار مبتلا به وسواس شدم

با تشکر از سؤال مجددتان

تفاوتی بین مقالات و عکس ها از این جهت نیست .

از نظر هر دو مرجع بزرگوار پاسخ دادم !

سلام بر شما دوست گرامی

به استناد به حفظ امانت به نظر می رسد زمانی که از زحمات عده ای پزوهشگر استفاده می کنیم "واجب" میشود از قوانین آنان "چنانچه قانونی گذاشته اند" پیروی کنیم.

چه ما در ایران حتی با کمال تاسف بابت ترجمه کتاب های غیر پزشکی هم از نویسنده آن عموما اجازه کتبی دریافت نمی کنیم.
حال چطور باید به حقیقت ارتباط شخصی "او " و یا "آنان" با پروردگارشان آگاه شویم؟

مگر مولای متقین حضرت علی بن ابی طالب علیه سلام از حق کفار چشم پوشی می کردند؟!!!

به همین دلیل از کارشناس محترم درخواست رسیدگی مجدد را دارم.

به یاد داشته باشیم که حق الناس ... امری بسیار مهم است و چنانچه به کل عده ای را ضد اصول دین و آئین خود می شناسیم اولویت به پرهیز از هر گونه پهره مندی از آنان استو بایسته است پزوهش را هم خودمان انجام دهیم.

آن کافر هم مخلوق حضرت حق است و ما مسلمان: پس بر ماست که حق الناس را رعایت کنیم.

شبه را نمی توانم از هر زاویه که می نگرم دریابم.

یا حق

سوره ۳: آل عمران آیه 3

"]نَزَّلَ عَلَيْكَ الْكِتَابَ بِالْحَقِّ مُصَدِّقًا لِّمَا بَيْنَ يَدَيْهِ وَأَنزَلَ التَّوْرَاةَ وَالإِنجِيلَ ﴿۳﴾

اين كتاب را در حالى كه مؤيد آنچه [از كتابهاى آسمانى] پيش از خود مى‏باشد به حق [و به تدريج] بر تو نازل كرد و تورات و انجيل را
(۳)

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

سوره ۵: المائدة آیه 48

وَأَنزَلْنَا إِلَيْكَ الْكِتَابَ بِالْحَقِّ مُصَدِّقًا لِّمَا بَيْنَ يَدَيْهِ مِنَ الْكِتَابِ وَمُهَيْمِنًا عَلَيْهِ فَاحْكُم بَيْنَهُم بِمَا أَنزَلَ اللّهُ وَلاَ تَتَّبِعْ أَهْوَاءهُمْ عَمَّا جَاءكَ مِنَ الْحَقِّ لِكُلٍّ جَعَلْنَا مِنكُمْ شِرْعَةً وَمِنْهَاجًا وَلَوْ شَاء اللّهُ لَجَعَلَكُمْ أُمَّةً وَاحِدَةً وَلَكِن لِّيَبْلُوَكُمْ فِي مَآ آتَاكُم فَاسْتَبِقُوا الخَيْرَاتِ إِلَى الله مَرْجِعُكُمْ جَمِيعًا فَيُنَبِّئُكُم بِمَا كُنتُمْ فِيهِ تَخْتَلِفُونَ ﴿۴۸﴾

و ما اين كتاب [=قرآن] را به حق به سوى تو فرو فرستاديم در حالى كه تصديق‏كننده كتابهاى پيشين و حاكم بر آنهاست پس ميان آنان بر وفق آنچه خدا نازل كرده حكم كن و از هواهايشان [با دور شدن] از حقى كه به سوى تو آمده پيروى مكن براى هر يك از شما [امتها] شريعت و راه روشنى قرار داده‏ايم و اگر خدا مى‏خواست‏شما را يك امت قرار مى‏داد ولى [خواست] تا شما را در آنچه به شما داده است بيازمايد پس در كارهاى نيك بر يكديگر سبقت گيريد بازگشت [همه] شما به سوى خداست آنگاه در باره آنچه در آن اختلاف مى‏كرديد آگاهتان خواهد كرد

(۴۸)

وَأَنِ احْكُم بَيْنَهُم بِمَآ أَنزَلَ اللّهُ وَلاَ تَتَّبِعْ أَهْوَاءهُمْ.....
﴿۴۹﴾

و ميان آنان به موجب آنچه خدا نازل كرده داورى كن و از هواهايشان پيروى مكن .....﴿۴۹﴾

[="Tahoma"][="Black"]

نیکا;491414 نوشت:
سلام بر شما دوست گرامی

به استناد به حفظ امانت به نظر می رسد زمانی که از زحمات عده ای پزوهشگر استفاده می کنیم "واجب" میشود از قوانین آنان "چنانچه قانونی گذاشته اند" پیروی کنیم.

چه ما در ایران حتی با کمال تاسف بابت ترجمه کتاب های غیر پزشکی هم از نویسنده آن عموما اجازه کتبی دریافت نمی کنیم.
حال چطور باید به حقیقت ارتباط شخصی "او " و یا "آنان" با پروردگارشان آگاه شویم؟

مگر مولای متقین حضرت علی بن ابی طالب علیه سلام از حق کفار چشم پوشی می کردند؟!!!

به همین دلیل از کارشناس محترم درخواست رسیدگی مجدد را دارم.

به یاد داشته باشیم که حق الناس ... امری بسیار مهم است و چنانچه به کل عده ای را ضد اصول دین و آئین خود می شناسیم اولویت به پرهیز از هر گونه پهره مندی از آنان استو بایسته است پزوهش را هم خودمان انجام دهیم.

آن کافر هم مخلوق حضرت حق است و ما مسلمان: پس بر ماست که حق الناس را رعایت کنیم.

شبه را نمی توانم از هر زاویه که می نگرم دریابم.

یا حق

با عرض سلام و احترام و تشکر از اظهار نظر شما

1. این گونه مسائل جزء احکام شرعی هستند و ما مقلدان لازم است در این موارد از نظر مرجع تقلیدمان که متخصص این امر است ، تبعیت کنیم .

2. همیشه تساوی عین عدالت نیست در غالب اوقات عدالت اقتضا می کند که با هر کسی به فراخور استعداد و لیاقتش برخورد شود هر چند نتیجه مساوی نباشد !
نباید مسلمان را با غیر مسلمان یکی دانست به همین جهت است که احکام این دو هم متفاوت اند و حرمت و احترام مسلمان و غیر مسلمان یکی نیست .

فَاللّهُ يَحْكُمُ بَيْنَكُمْ يَوْمَ الْقِيَامَةِ وَلَن يَجْعَلَ اللّهُ لِلْكَافِرِينَ عَلَى الْمُؤْمِنِينَ سَبِيلاً (نساء 141)

در روز قيامت خدا ميان شما حکم می کند و او هرگز برای کافران به زيان مسلمانان راهی نگشوده است.

برای پی گیری بیشتر این بحث لطفا با کارشناسان کلام و اعتقادات سایت ارتباط داشته باشید .

[="Tahoma"][="Green"]سلام بر شما

از آنکه قبول زحمت کرده و پیگیری نمودید سپاسگزارم.

یاحق -یا علی[/]

موضوع قفل شده است