جمع بندی تعهد یا تخصص؟ کدامیک ملاک استخدام در جمهوری اسلامی است؟

تب‌های اولیه

30 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
تعهد یا تخصص؟ کدامیک ملاک استخدام در جمهوری اسلامی است؟

واکنش امام(ره) به ریش گذاشتن اجباری

در ماه مبارک رمضان سال 1363،

معاون وقت سیاسی سازمان صدا و سیما ضمن آنکه
گویندگان خبر را موظف به ریش گذاشتن کرد،
دستور داد که پخش موسیقی هم در ماه مبارک رمضان قطع گردد.

یکی دو روز از این موضوع نگذشته بود
که حاج احمد آقا تماس گرفتند و فرمودند که امام با شما کار دارند.
من سریعاً خدمتشان رفتم. ایشان به محض دیدن من با ناراحتی گفتند:

چرا مردم را وادار به ریاکاری می کنید؟.

شهید علی اصغر پازوکی;638424 نوشت:
یکی دو روز از این موضوع نگذشته بود که حاج احمد آقا تماس گرفتند و فرمودند که امام با شما کار دارند. من سریعاً خدمتشان رفتم. ایشان به محض دیدن من با ناراحتی گفتند: چرا مردم را وادار به ریاکاری می کنید؟. من سوال کردم موضوع چیست؟. ایشان فرمودند: وقتی کسی را مجبور به ریش گذاشتن می کنید، به ریاکاری وادارش می کنید. رسانه ملّی نباید مروّج ریاکاری در بین مردم شود. من ضمن عذرخواهی، قول جبران اشتباه را به محضرشان دارم. در حال بلند شدن بودم که ایشان فرمودند فقط این نیست. عرض کردم اشکال دیگری هم وجود دارد؟. حضرت امام(ره) با لبخند تلخی فرمودند: پخش موسیقی هم اگر حرام است، همیشه حرام است، نه فقط در ماه رمضان!. خداحافظی کردم و سریع به صدا و سیما برگشتم. همان روزهم عدم پخش موسیقی و هم ریش گذاشتن اجباری گویندگان خبر را لغو کردم.

یادت بخیر امام، ای مرد بزرگ. کجایی الانو ببینی
یه دوستی دارم برا اینکه از امتیازات بسیج استفاده کنه واستخدام بشه موقع مصاحبه رفت ریش گذاشت، شلوار گشاد پارچه ای پوشید . موهاشو ساده کرد..
یه آشنایی هم داریم برا اینکه تو آموزش پرورش استخدام بشه چادر سر کرده بود. نه فقط اون همه اونایی که برا مصاحبه اومده بودن مثل اون بودن
امروز ریاکاری و دروغ تو این کشور داره موج میزنه

[="Blue"] من سوال کردم موضوع چیست؟. ایشان فرمودند: وقتی کسی را مجبور به ریش گذاشتن می کنید، به ریاکاری وادارش می کنید. رسانه ملّی نباید مروّج ریاکاری در بین مردم شود. من ضمن عذرخواهی، قول جبران اشتباه را به محضرشان دارم. در حال بلند شدن بودم که ایشان فرمودند فقط این نیست. عرض کردم اشکال دیگری هم وجود دارد؟. حضرت امام(ره) با لبخند تلخی فرمودند: پخش موسیقی هم اگر حرام است، همیشه حرام است، نه فقط در ماه رمضان!. خداحافظی کردم و سریع به صدا و سیما برگشتم. همان روزهم عدم پخش موسیقی و هم ریش گذاشتن اجباری گویندگان خبر را لغو کردم.[/]

[="Blue"]

ریا چیست؟ می‌گویند: هیچ کار خوبی نباید علنی شود، چون ریا می‌شود؟[SPOILER]

این دروغ‌ها را برای این شایع و القاء می‌کنند که در دین مبین اسلام ایجاد اعوجاج کنند و با کشاندن مردم به سوی خرافات، مسلمین را منحرف و نابود و اهداف خود را محقق کنند.

دشمنان اسلام چون به خوبی آگاهند که نه تنها مسلمانان دست از اعتقاد خود بر نمی‌دارند، بلکه روز به روز به تعدادشان افزون می‌گردد، سعی و تلاش بسیاری در ایجاد اعوجاج و انحراف در مفاهیم اعتقادی داشته و دارند، تا اگر به اجبار اسلامی هست، به فرموده‌ی حضرت علی علیه‌السلام: مانند پوستینی باشد که وارونه به تن کرده‌اند.

اینها می‌خواهند با القای این دروغ‌ها، در حالی که فسق، فجور، فساد، گناه و حتی کفر و شرک و نفاق روز به روز علنی‌تر می‌شود، ایمان و عمل صالح مردم مسلمانان کم‌ رنگ‌تر شود، تا از کثرت و سرعت گرایش مردم [جهان] به اسلام نیز جلوگیری شود.

مصداق ریا، هر کار خوبی که دیده شود نیست، بلکه به هر کار خوبی که شخص برای «خودنمایی» انجام دهد اطلاق می‌گردد.

امام خمینی (ره) در کتاب چهل حدیث و در حدیث دوم در معنای ریا نوشته‌اند: «بدان که «ریا» عبارت از نشان دادن و وانمود کردن چیزی از اعمال حسنه یا خصال پسندیده یا عقاید حقه است به مردم، برای منزلت پیدا کردن در قلوب آنها و اشتهار پیدا کردن پیش آنها به خوبی و صحت و امانت و دیانت، بدون قصد صحیح الهی».

پس، دقت شود که علنی شدن کار خوب به قصد قربت، نه تنها عیب و ریا نیست، بلکه بسیار هم کار پسندیده و لازمی است و سبب الگوسازی، فرهنگ‌سازی، اصلاح و رشد جامعه می‌گردد. بلکه انجام کار خوب به صورت علنی، با هدفی غیر خدا و برای نمایش به مردم و موجه و محبوب شناساندن خود ریا است. لذا خداوند متعال در کلام وحی مؤکداً به بندگان خاصش دستور می‌دهد که کارهای خوب را به صورت پنهان و نیز آشکار انجام دهید. پس هر کس بگوید کار خوب نباید علنی باشد، خلاف نص صریح قرآن کریم سخن گفته است:

«قُلْ لِعِبادِيَ الَّذينَ آمَنُوا يُقيمُوا الصَّلاةَ وَ يُنْفِقُوا مِمَّا رَزَقناهُم سِرًّا وَ عَلانِيَةً مِن قَبلِ أَن يَأْتِيَ يَومٌ لا بَيعٌ فيهِ وَ لا خِلالٌ» (ابراهیم، 31)

ترجمه: به بندگان من كه ايمان آورده‏اند بگو: پيش از آن كه روزى بيايد كه در آن نه معامله باشد و نه دوستى نماز را به پاداشته و از آن چه روزيشان داده‏ايم پنهان و آشكار را انفاق كنند.

و نیز تصریح می‌نماید که مؤمنین واقعی کسانی هستند که کار خوب را هم پنهانی انجام می‌دهند و هم به صورت آشکار.

«الَّذينَ يُنفِقُونَ أَموالَهُم بِاللَّيْلِ وَ النَّهارِ سِرًّا وَ عَلانِيَةً فَلَهُمْ أَجْرُهُمْ عِنْدَ رَبِّهِمْ وَ لا خَوْفٌ عَلَيْهِمْ وَ لا هُمْ يَحْزَنُونَ (البقره، 274)

ترجمه: كسانى كه اموال خويش را شب و روز نهان و آشكار انفاق مى‏كنند پاداششان نزد پروردگارشان است، نه ترسى دارند و نه غمگين مى‏شوند.

پس، اگر کسی برای خدا اقدام به کارهای خوب علنی کند،‌ مثلاً به نماز جماعت رود تا نماز و جماعت رونق یابد، آشکارا خیرات کرد و صدقه دهد، جهیزیه دهد، بی‌بضاعتی را کمک کند، هزینه‌ی مداوای درمانده‌ای را بپردازد و ...، تا دیگران نیز به این امر خیر ترغیب گردند، کار بسیار پسندیده‌ای نموده و پاداشی مضاعف می‌برد. یا هر که ظاهرش نیز مانند باطنش منطبق با دستورات الهی بود، تدریس کرد، پای درس استاد نشست، تلاوت قرآن نمود، حدیث خواند، به ویژه نزد دیگران بیشتر رعایت اخلاق اسلامی در رفتار با والدین، خانواده، همسایگان نمود، به جبهه رفت و علنی جهاد کرد و ...، تا اسلام در میان مردم مستحکم‌تر شده و بیشتر ترویج گردد، عبادتی مضاعف نموده است.

اما، باید دقت داشت که «ریا» بسیار ظریف است. گاهی می‌شود که انسان کار پنهانی انجام دهد و همان کار برای او «ریا» باشد. مثلاً بگوید: من به همه نشان می‌دهم که اهل نماز هستم، اما به مسجد و جماعت نمی‌روم تا نشان دهم اهل ریا نیستم، تا مردم مرا اهل اخلاص بشناسند. این خودش ریا است. ریا هر کاری است که برای خوشایند و موجه شدن نزد مردم باشد و نه برای خدا.

در خاتمه به عنوان تبرک و تعلم، مطلبی از امام خمینی (ره) در باب باریک و دقیق بودن «ریا» و این که ممکن است انسان دچار ریا شود و خودش هم ملتفت نگردد ایفاد می‌گردد:

«... مثلاً تحصیل علم دیانت؛ که از مهمات اطاعات و عبادات است، انسان گاهی مبتلا می‌شود در این عبادت بزرگ به ریا؛ در صورتی که خودش هم ملتفت نیست، به واسطه‌ی همان حجاب غلیظ حب نفس. انسان میل دارد در محضر علما و رؤسا و فضلا مطلب مهمی را حل کند به طوری که کسی دیگر حل نکرده باشد، و خود او متفرد باشد به فهم آن، و هر چه مطلب را بهتر بیان کند و جلب نظر اهل مجلس را بنماید بیشتر مبتهج است، و هر کس با او طرف شود میل دارد بر او غلبه کند و را در بین جمعیت خجل و سرافکنده کند، و حرف خود را، حق یا باطل، به حلق خصم فرو ببرد، و بعد از غلبه یک نحو تدلل و فضل فروشی در خود ادراک می‌کند؛ اگر یکی از رؤسا هم تصدیق آن کند، نور علی نور می‌شود. بیچاره غافل از آن که اینجا در نظر علما و فضلا موقعیت پیدا کرده، ولی از نظر خدای آنها و مالک الملوک همه‌ی عالم، افتاد. و این عمل را به امر حق تعالی وارد سجین کردند. در ضمن، این عمل ریایی مخلوط به چندین معصیت دیگر هم بود، مثل: رسوا کردن و خوار نمودن مؤمن، اذیت کردن برادر ایمانی، گاهی جسارت کردن و هتک کردن از مؤمن، که هر یک از آنها از موبقات و برای جهنمی کردن انسان، خود مستقل‌اند.» (همان مدرک، ص 48 – فصل: در دقت امر ریا)

پس، نه تنها ریا به مخفی بودن یا علنی بودن کار خوب نیست، بلکه کاملاً بستگی به نیت فرد دارد که آیا کار خوب مخفی یا علنی را برای خدا می‌کند یا برای خوب وانمودن خود به مردم. لذا چه بسا کار مخفی که خود ریا باشد.

حال فرض بگیریم: هیج نماز جماعتی بر پا نگردد، هیچ مجلس سوگ یا سروری برای اهل بیت (ع) به ویژه ابا عبدالله الحسین (ع) بر گزار نگردد، هیچ تظاهراتی در روز قدس یا 22 بهمن صورت نپذیرد، هیچ خبری از مدرسه‌سازان پخش نگردد و کلاً هیچ اقدام مثبتی که بروز علنی داشت واقع نگردد، چه اتفاقی می‌افتد؟! و آیا این همان نیست که دشمنان اسلام می‌خواهند؟!

x-shobhhe.com
[/SPOILER][/]

salam1990;638442 نوشت:
یه دوستی دارم برا اینکه از امتیازات بسیج استفاده کنه واستخدام بشه موقع مصاحبه رفت ریش گذاشت، شلوار گشاد پارچه ای پوشید . موهاشو ساده کرد..
یه آشنایی هم داریم برا اینکه تو آموزش پرورش استخدام بشه چادر سر کرده بود. نه فقط اون همه اونایی که برا مصاحبه اومده بودن مثل اون بودن

وقتی شرایط استخدامو به جای تحصیلات و توانایی فردی ریش و چادر و ی سری سوال مذهبی میزاریم همین میشه و به اون طرف هم که اینکارو میکنه نمیشه ایراد گرفت

[="Blue"]

mehrdad1919;638788 نوشت:
وقتی شرایط استخدامو به جای تحصیلات و توانایی فردی ریش و چادر و ی سری سوال مذهبی میزاریم همین میشه و به اون طرف هم که اینکارو میکنه نمیشه ایراد گرفت
باسلام
یادمه بنی صدر دم از تخصص می زد / مردم هزینه های سنگینی پای این تفکر، تخصص بدون تعهد دادند...........

salam1990;638442 نوشت:
یه دوستی دارم برا اینکه از امتیازات ....استفاده کنه واستخدام بشه موقع مصاحبه رفت ریش گذاشت، شلوار گشاد پارچه ای پوشید . موهاشو ساده کرد..
اما ب عکسش هم داریم
ظاهرا بعدا شعار تعهد تعهد داده شد
براین اساس دولت بعدی رو که خواستند معرفی کنند امام می پرسند این اقا چه خصوصیت دارد مثل اینکه از تقوا، نماز شب،زندان رفتن دوره شاه،پاک دست بودن ایشان گفته بودند و
و در جواب مثل اینه امم می فرمایند اگر اینطور یک وزارت هم به حاج عیسی(خادم امام) بدهید زیرا ایشان هم این ویژگی ها رو دارد(مطالب مضمونی است)

نتیجه گیری: تخصص بدون تعهد بدرد نمی خورد و تعهد بدون تخصص هم همچنین...........[/]

شهید علی اصغر پازوکی;638824 نوشت:
[="Blue"]باسلام
یادمه بنی صدر دم از تخصص می زد / مردم هزینه های سنگینی پای این تفکر، تخصص بدون تعهد دادند...........

اما ب عکسش هم داریم
ظاهرا بعدا شعار تعهد تعهد داده شد
براین اساس دولت بعدی رو که خواستند معرفی کنند امام می پرسند این اقا چه خصوصیت دارد مثل اینکه از تقوا، نماز شب،زندان رفتن دوره شاه،پاک دست بودن ایشان گفته بودند و
و در جواب مثل اینه امم می فرمایند اگر اینطور یک وزارت هم به حاج عیسی(خادم امام) بدهید زیرا ایشان هم این ویژگی ها رو دارد(مطالب مضمونی است)

نتیجه گیری: تخصص بدون تعهد بدرد نمی خورد و تعهد بدون تخصص هم همچنین...........

[/]

شما فقط مسلمان بودنو نشونه تعهد میدونید واسه استخدام اونوقت؟

[="Blue"]

mehrdad1919;639066 نوشت:
شما فقط مسلمان بودنو نشونه تعهد میدونید واسه استخدام اونوقت؟

نه متعهد فردی است بهنجار و مسئولیت پذیر که به تمام تعهداتش پایبند است.
شما چه کسی را متعهد می دانید؟[/]

mehrdad1919;638788 نوشت:

ایرادی به این افراد نیست. چون اونا حق دارند مثل بقیه استخدام بشن حق دارن از مزایای قانونیشون استفاده کنن..کسی نمیتونه محرومشون کنه.
مشکل از اوناییه که باعث این ریا کاریا میشن.
نتیجه این میشه الان کسایی هستن در لباس مذهبی که مذهبی نیستن اما خلافاشون به پای مذهبیا نوشته میشه

شهید علی اصغر پازوکی;638824 نوشت:
تیجه گیری: تخصص بدون تعهد بدرد نمی خورد و تعهد بدون تخصص هم همچنین...........

الان اینا که به دروغ چادر سر کردن یا الکی ریش گذاشتن متعهد شدن؟ واقعا راه متعهد کردن مردم یا شناختن متعهدا اینه؟ به نظرتون الان جواب داده این روش؟

[="Arial"]

شهید علی اصغر پازوکی;638613 نوشت:
. رسانه ملّی

البته تعبیر "رسانه ملی" چند سال است که باب شده و قطعا این تعبیر از امام نیست.

شهید علی اصغر پازوکی;638613 نوشت:
پخش موسیقی هم اگر حرام است، همیشه حرام است، نه فقط در ماه رمضان!. خداحافظی کردم و سریع به صدا و سیما برگشتم. همان روزهم عدم پخش موسیقی و هم ریش گذاشتن اجباری گویندگان خبر را لغو کردم.

نکته ی دیگه اینه که امام گفته موسیقی همیشه حرام است بعد این طرف به جای اینکه موسیقی را در تمام ایام جمع کند، آمده و در ماه رمضان هم دستور عدم پخشش را برداشته؟!
عجیبا غریبا!!!!

mehrdad1919;638788 نوشت:

تحصیلات و توانایی که خوبه ولی برای سنجش مذهبی بودن روششون درس نیس

شهید علی اصغر پازوکی;639078 نوشت:
[="Blue"]
نه متعهد فردی است بهنجار و مسئولیت پذیر که به تمام تعهداتش پایبند است.
شما چه کسی را متعهد می دانید؟
[/]

متعهد کسیه که برای خدمت به مردم و پیشرفت کشورش تلاش کنه حالا فرقی نمیکنه مسلمان باشه یا غیر مسلمان،مگه غیر مذهبی ها حق استخدام شدن ندارن؟

[="Black"]بسم رب الشهدا

سلام و عرض ادب

کاربران گرامی لطفا به عنوان تاپیک توجه بفرمایید!

موضوع تاپیک واکنش امام خمینی(ره) نسبت به ریش گذاشتن هست ، نه بررسی و تحلیل ریش گذاشتن و چادر سرکردن در جمهوری اسلامی و ...

لطفا برای جلوگیری از انحراف بیشتر تاپیک از ارسال پست های بی ارتباط با موضوع خودداری نمایید[/]

افلاکیان;639519 نوشت:
[="Black"]بسم رب الشهدا

سلام و عرض ادب

کاربران گرامی لطفا به عنوان تاپیک توجه بفرمایید!

موضوع تاپیک واکنش امام خمینی(ره) نسبت به ریش گذاشتن هست ، نه بررسی و تحلیل ریش گذاشتن و چادر سرکردن در جمهوری اسلامی و ...

لطفا برای جلوگیری از انحراف بیشتر تاپیک از ارسال پست های بی ارتباط با موضوع خودداری نمایید[/]

اقا وقتی بحث پیش بیاد موضوع به اینجاها هم کشیده میشه دیگه نمیشه ک فقط راجع به واکنش امام حرف بزنیم

[="Blue"]

salam1990;639151 نوشت:
الان اینا که به دروغ چادر سر کردن یا الکی ریش گذاشتن متعهد شدن؟ واقعا راه متعهد کردن مردم یا شناختن متعهدا اینه؟ به نظرتون الان جواب داده این روش؟

ظاهرا شما هم قبول دارید که در استخدام باید همزمان تعهد و تخصص ملاک باشد
ااما در شیوه اجرا ایراد دارید

پیشنهاد شما چیست؟تا ریا کاری سر نگیرد و این ملاک ها هم اعمال گردد[/]

[="Blue"]

نکته ی دیگه اینه که امام گفته موسیقی همیشه حرام است بعد این طرف به جای اینکه موسیقی را در تمام ایام جمع کند، آمده و در ماه رمضان هم دستور عدم پخشش را برداشته؟!
عجیبا غریبا!!!!کی گفته همیشه حرامه ، اگر حرامه...............[/]

دوست عزیز ممکنه منبع این خبر رو اعلان کنید؟؟؟:Gol:

شهید علی اصغر پازوکی;639593 نوشت:
پیشنهاد شما چیست؟تا ریا کاری سر نگیرد و این ملاک ها هم اعمال گردد

دوست عزیز هیچ راهی وجود ندارد. چون تنها خدا از درون آدمها آگاهه
به نظرم مذهبی بودن هیچوقت نمیتونه ملاک استخدام یا امتیازی باشه چون ما نه توانایی و نه حتی حق سنجش میزان مذهبی بودن دیگرانو نداریم.

[="Blue"]

salam1990;639780 نوشت:

دوست عزیز هیچ راهی وجود ندارد. چون تنها خدا از درون آدمها آگاهه
به نظرم مذهبی بودن هیچوقت نمیتونه ملاک استخدام یا امتیازی باشه چون ما نه توانایی و نه حتی حق سنجش میزان مذهبی بودن دیگرانو نداریم.

باسالم
شما فرض کنید مسئول کشور هستتید و بدون گزینش افراد را جذب کنید
چه اتفاقی خواهد افتاد؟
ایا انوقت پاسخگوی عوارض ان هستید؟
اگر ناچار به گزینش باشید انگاه چه خواهید کرد؟

به این اخبار توجه کنید
فردی در عراق نقشه کل فیبر نوری کشورش را به بیگانه فروخت
در نیروگاه های ابی ، گازی وهسته ای............با یک فلاش ویروسی وارد شد و....
یک تحصیل دار رمز بانگی کل افراد را هک کند

و........
اگر گزینش نه
پس چی؟ و چگونه؟[/]

شهید علی اصغر پازوکی;639882 نوشت:

باسالم
چه اتفاقی خواهد افتاد؟

به این اخبار توجه کنید

و........
اگر گزینش نه
پس چی؟ و چگونه؟

این اخباری که گفتید ربطی به مذهبی یا عیر مذهبی بودن طرف نداشته.
من نمیدونم.. شاید باید چشم برزخی داشته باشیم تا مذهبی و غیر مذهبی رو تشخصی بدیم

شهید علی اصغر پازوکی;639882 نوشت:

باسالم
چه اتفاقی خواهد افتاد؟

به این اخبار توجه کنید

و........
اگر گزینش نه
پس چی؟ و چگونه؟

بذارید یه سوالم من از شما بپرسم.

در کشورهای غربی هرگونه پرسش از نژاد و مذهب افراد برای استخدام و .. ممنوعه.
اونها چه روش گزینشی رو دارن که همچین اتفاقایی نمیفته؟ پیشرفتشون، تعهد و سلامت کاریشونم از ما بیشتره

salam1990;639885 نوشت:
بذارید یه سوالم من از شما بپرسم.

در کشورهای غربی هرگونه پرسش از نژاد و مذهب افراد برای استخدام و .. ممنوعه.
اونها چه روش گزینشی رو دارن که همچین اتفاقایی نمیفته؟ پیشرفتشون، تعهد و سلامت کاریشونم از ما بیشتره

با سلام مجدد
ما اگر اطلاعاتی از اون ها داشته باشیم تا الان نشده به ضد شان استفاده کینم
اما بالعکس امریکا اینکار رو کرده
مثلا در جنگ تحمیلی هر اطلاعاتی که از ما داشت به صدام داد و چند هواپیمای اواکس هم در اختیار شون قرار داه بود تا تمام اطلاعات ما رو داشته باشند و بالعکس به ما دنیا دوربین نمیداد تا10 کلیومتر انطرف تر را ببینیم
و اما اگر اطلاعاتشون سوخت بره مشکلی ندارند زیرا انواع امکانات جایگزین دارند
مثلا چین تمام صنعتش را از امریکا کپی زده حتی هواپیما های جنگی اش را
برای امریکا چه مشکلی پی امد؟
و البته می داند که هیچگاه چین بر عیله اکریا حمله نخواهد کرد این خوی جنایتکاری فقط امروز در امریکا می باشد...
وووووووووو
و

[="Black"]بسم رب الشهدا

سلام و عرض ادب

قبلا به کاربران گرامی تذکر دادم که خارج از موضوع تاپیک که نظر امام خمینی(ره) در مورد ریش گذاشتن اجباری بود , پست ارسال نکنند اما متاسفانه یا خوشبختانه کاربران گرامی باز هم به بحث پیرامون این موضوع پرداختند!

لذا عنوان تاپیک به تعهد یا تخصص ؟ کدام یک ملاک استخدام در جمهوری اسلامی است؟ تغییر پیدا کرد و به کارشناس ارجاع داده شد.

لازم به ذکر است تا پاسخگویی کارشناس تاپیک قفل می باشد و پس از آن تاپیک باز و کاربران در چهارچوب بحث می توانند پست ارسال نمایند.

التماس دعا
[/]

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد کریم

با سلام محضر تمام کاربران گرامی وتشکر از مطالب زیبایی که بیان داشتید:
بحث طرح شده در این تاپیک موضوعی است گه شاید خیلی سوالشون است.
واقع امر این است که ما باید سیستم گزینش خودر ا تغییر دهیم وطوری نباشد که افرادی که با هزینه همین کشور تحصیل کرده اند بخاطر یک گزینش غلط وتکراری رد شوند ویا بقول دوستان افراد مجبوربه ریاکاری شوند.
تعهد وتخصص هر دو لازم است. به این حدیث از امام علی علیه السلام توجه داشته باشید:

الامام علي «ع»: قطع ظهري رجلان من الدنيا: رجل عليم اللسان فاسق، و رجل جاهل القلب ناسك. هذا يصدّ بلسانه عن فسقه، و هذا بنسكه عن جهله، فاتّقوا الفاسق من العلماء، و الجاهل من المتعبّدين! اؤلئك فتنة كلّ مفتون، فانّي سمعت رسول اللَّه«ص» يقول: «يا عليّ! هلاك امّتي علي يدي كلّ منافق عليم اللسان» «1».امام على«ع»: پشت مرا دو مرد شكستند: يكى مرد فاسق زبانباز، و ديگرى مرد نادان دل پارسا.آن يك با زبان فسق خود را مى‏پوشاند، و اين يك با زهد نادانى خود را. پس از عالم فاسق و مقدس‏جاهل‏ هر دو پرهيز كنيدكه مايه فريب هر فريبخوارند؛ و من از پيامبر خدا شنيدم كه گفت: «يا على! تباهى وهلاكت امت من به دست منافقان زبانباز خواهد بود».(حکیمی،الحياة / ترجمه احمد آرام ؛ ج‏2 ؛ ص552)
پس باید از جاهل مقدس و عالم فاسق زبان باز دوری کرد؛ ودر عوض کسی که عالم ،متخصص وکاربلد است ودر عین حال پاک وکاردرست است استفاده شود. ولی با تمام تاسف در سیستم ما که البته چه بسا در همه جا نیست ولی برخی ارگانها دارند. اشخاص مقدس جاهل با مقدس بازی خود وبیشتر از آنها فاسقان با زبان ودروغهای خود به مراکز مختلف راه پیدا می کنند وبرخ اوقات از داشتن افراد خبره وکاربلد محروم هستیم. ویکی از موانع سد راه کشور چنین مسئولینی هستند واگر افراد کاربلد وپاک دست در مراکز مهم وکارها قرا گیرند که کم هم نیستند پیشرفت کشور ما چند برابر خواهد شد.
البته یکی زا مشکلات هم مصاحبه کننده است که شاید صوری ورفع مسئولیت است وآن دلسوزی لازم چه بسا وجود ندارد.

جمع بندی: تعهد یا تخصص؟ کدامیک ملاک استخدام در جمهوری اسلامی است؟
سوال: ملاک استخدام آیا در نظام ما درست است؟ ملاک استخدام چه باید باشد؟
جواب:

واقع امر این است که ما باید سیستم گزینش خودر ا تغییر دهیم وطوری نباشد که افرادی که با هزینه همین کشور تحصیل کرده اند بخاطر یک گزینش غلط وتکراری رد شوند ویا بقول دوستان افراد مجبوربه ریاکاری شوند.
تعهد وتخصص هر دو لازم است. به این حدیث از امام علی علیه السلام توجه داشته باشید:

الامام علي «ع»: قطع ظهري رجلان من الدنيا: رجل عليم اللسان فاسق، و رجل جاهل القلب ناسك. هذا يصدّ بلسانه عن فسقه، و هذا بنسكه عن جهله، فاتّقوا الفاسق من العلماء، و الجاهل من المتعبّدين! اؤلئك فتنة كلّ مفتون، فانّي سمعت رسول اللَّه«ص» يقول: «يا عليّ! هلاك امّتي علي يدي كلّ منافق عليم اللسان» «1».
امام على«ع» فرمود:
پشت مرا دو مرد شكستند: يكى مرد فاسق زبانباز، و ديگرى مرد نادان دل پارسا.آن يك با زبان فسق خود را مى‏پوشاند، و اين يك با زهد نادانى خود را. پس از عالم فاسق و
مقدس‏جاهل‏ هر دو پرهيز كنيدكه مايه فريب هر فريبخوارند؛ و من از پيامبر خدا شنيدم كه گفت: «يا على! تباهى وهلاكت امت من به دست منافقان زبانباز خواهد بود»
[=system]پس باید از جاهل مقدس و عالم فاسق زبان باز دوری کرد؛ ودر عوض کسی که عالم ،متخصص وکاربلد است ودر عین حال پاک وکاردرست است استفاده شود. ولی با تمام تاسف در سیستم ما که البته چه بسا در همه جا نیست ولی برخی ارگانها دارند. اشخاص مقدس جاهل با مقدس بازی خود وبیشتر از آنها فاسقان با زبان ودروغهای خود به مراکز مختلف راه پیدا می کنند وبرخ اوقات از داشتن افراد خبره وکاربلد محروم هستیم. ویکی از موانع سد راه کشور چنین مسئولینی هستند واگر افراد کاربلد وپاک دست در مراکز مهم وکارها قرا گیرند که کم هم نیستند پیشرفت کشور ما چند برابر خواهد شد.

[=system]منبع:[=system]
1-
حکیمی،الحياة / ترجمه احمد آرام ؛ ج‏2 ؛ ص552، ناشر: دفتر نشر فرهنگ اسلامی، تهران، 1380ش، چاپ اول.
موضوع قفل شده است