آیا نماز خوندن ما مثل نماز پیامبره؟

تب‌های اولیه

15 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
آیا نماز خوندن ما مثل نماز پیامبره؟

سلام
یه سواله که چند وقته ذهنمو مشغول کرده اگه کارشناسان محترم لطف کنن ممنون میشم.

ما تو سلام داریم السلام علیک ایها النبی و ورحمه الله و برکاته.

مگه پیامبر به خودش سلام میداده؟

یا اسلام علینا و علی عباد الله صالحین .

علینا اینجا منظورمون چه کسانی هستن.؟

این نمازی که ما میخونیم با این قرائت ،آیا دقیقا همونیه که پیامبر میخوند؟ :Gig:

با تشکر:Gol:

برچسب: 

معمولا کارشناسان خیلی زود به سوالات جواب میدادن .
من این سوالو از صبح پرسیدم و هر بار که اومدم جوابی ندیدم

سلام
خدا در قران می فرماید نماز را برای یاد من بپادار . خوب ما چطوری در نمازمون میام ویاد افراد دیگر رو هم قاطی می کنیم
ببینید ما می گیم بر محمد وال محمد ...
اینجا غیر از یاد خدا یاد بندگان خدا هم می کنیم و فکر می کنم این بااین گفته خدا که می گوید نماز را برای یاد من بپادار
جور در نمیاد .
در ضمن میشه لطف کنید و بفرمایین این ذکر تشهد و سلام هم بهمین صورت در زمان پیامبر گفته می شده یانه ؟
باسند لطفا بفرمایید .
یعنی حضرت محمد از همان ابتدا برخود و خاندانش درود می فرستاده است ؟ انهم سر نماز
ممنون می شم بادلیل کافی توضیح بدین .
چون خیلی بدنبال این مساله هستم که نمازم را انطوری که خدا فرموده فقط برای یاد او بخوانم و لاغیر

با سلام به دوستان بزرگوار
پیامبر(صلی الله علیه وآله) همان گونه نماز می خواند که اکنون ما می خوانیم. اصولاً ما کیفیت نماز و اصل آن را از پیامبر آموخته ایم و به گونه ای عمل می کنیم که آنحضرت عمل کرده است؛ زیرا که خود آنحضرت فرمودند:«صلوا کما رایتمونی اصلی:همان گونه که من نماز می خوانم شما هم نماز بخوانید»[1].
امام صادق(علیه السلام)در بیان حدیث معراج فرمودند:«خداوند متعال پیامبرش حضرت محمد(صلی الله علیه وآله) را به معراج برد. جبرئیل اذان گفت (به همین شکلی که اذان می گوییم) و نماز را به پیامبر آموخت، به همین کیفیت و شکلی می خوانیم. در تشهد به او فرمود:بر خودت و بر اهل بیتت درود بفرست. پیامبر گفت:صلی الله علیّ و علی اهل بیتی».

«ثم أوحى الله إليه يا محمد ( صلى الله عليه وآله ) صل على نفسك وعلى أهل بيتك فقال صلى الله علي وعلى أهل بيتي وقد فعل .
ثم التفت فإذا بصفوف من الملائكة والمرسلين والنبيين فقيل يا محمد سلم عليهم فقال السلام عليكم ورحمة الله وبركاته . . الخبر»[2].
از این جمله معلوم می شود که پیامبر اکرم صلی الله علیه وآله در تشهد بر خود درود می فرستاده اند.
ادامه دارد

[1] .سنن دارقطنی، ج2،ص355.

[2] .الکافی،ج3،ص486.

در روایت دیگری که از امام موسی بن جعفر علیه السلام نقل شده است آنحضرت نماز پیامبراکرم صلی الله علیه وآله در شب معراج را بیان فرمودند که در قسمتی از این روایت آمده است:«اولین نمازى كه پیامبرصلی الله علیه وآله خواندند نمازى بود كه در محضر خداوند خواندند. آن حضرت در شب معراج، كیفیت نماز را به وحى الهى دریافت كردند و یك نماز با كیفیت بى نظیر اقامه كردند. خداوند پس از وحى همه اجزاى نماز، به آن حضرت گفت: یا محمد سر خود را از سجده بلند كن و چنین بگو: اشهد ان لا اله الا الله و ان محمدا رسول الله، اللهم صلى على محمد و آل محمد...
در این حدیث هم پیامبر اسلام از سوى خدا مأمور گفتن «اللهم صل على محمد و آل محمد» شده است. بنابراین آن حضرت در نماز خود بر خود و خاندانش صلوات مى فرستادند.

---------------------------------------------
( 7087 ) 11 - و ، عن محمد بن علي ماجيلويه ، عن عمه محمد بن أبي القاسم ، عن محمد بن علي الكفي ، عن صباح الحذاء ، عن إسحاق بن عمار قال : سألت أبا الحسن ( عليه السلام ) ، كيف صارت الصلاة ركعة وسجدتين وكيف إذا صارت سجدتين لم تكن ركعتين ؟ فقال : إذا سألت ، عن شئ ففرغ قلبك لتفهم ،إن أول صلاة صلاها رسول الله ( صلى الله عليه وآله ) إنما صلاها في السماء بين يدي الله تبارك وتعالى قدام عرشه جل جلاله ، وذلك أنه لما أسرى به فقال : يا محمد ، ادن من صاد فاغسل مساجدك وطهرها ، وصل لربك ، فتوضأ وأسبغ وضوءه ثم استقبل عرش الجبار تبارك وتعالى قائما فأمره بافتتاح الصلاة ففعل فقال : يا محمد اقرأ بسم الله الرحمن الرحيم الحمد لله رب العالمين إلى آخرها ففعل ذلك ثم أمره أن يقرأ نسبة ربه عز وجل ، بسم الله الرحمن الرحيم قل هو الله أحد الله الصمد ثم أمسك عنه القول فقال : كذلك الله ، كذلك الله ، كذلك الله ، فلما قال : ذلك قال : اركع يا محمد ، لربك فركع فقال له وهو راكع : قل : سبحان ربي العظيم وبحمده ففعل ذلك ثلاثا ثم قال له : ارفع رأسك يا محمد ، ففعل فقام منتصبا بين يدي الله فقال له :اسجد يا محمد لربك فخر رسول الله ( صلى الله عليه وآله ) ساجدا فقال : قل : سبحان ربي الأعلى وبحمده ففعل ذلك ثلاثا فقال له : استو جالسا يا محمد ، ففعل ، فلما استوى جالسا ذكر جلال ربه فخر لله ساجدا من تلقاء نفسه ، لا لأمر أمره به ربه عز وجل ، فسبح الله ثلاثا فقال : انتصب قائما ففعل فلم ير ما كان رأى من عظمة ربه جل جلاله فقال له : اقرأ يا محمد ، وافعل كما فعلت في الركعة الأولى ، ففعل ذلك ، ثم سجد سجدة واحدة فلما رفع رأسه ذكر جلالة ربه تبارك وتعالى الثانية فخر رسول الله ( صلى الله عليه وآله ) ساجدا من تلقاء نفسه ، لا لأمر أمره ربه عز وجل ، فسبح أيضا ،
ثم قال له : ارفع رأسك ثبتك الله ، واشهد أن لا إله إلا الله ، وأن محمدا رسول الله ( صلى الله عليه وآله وسلم ) ، وأن الساعة آتية لا ريب فيها وأن الله يبعث من في القبور ،اللهم صل على محمد وآل محمد وارحم محمدا وآل محمد ، كما صليت وباركت وترحمت ومننت على إبراهيم وآل إبراهيم إنك حميد مجيد ، اللهم تقبل شفاعته وارفع درجته ، ففعل.
فقال له : [ سلم ] يا محمد ، واستقبل ربه تبارك وتعالى مطرقا فقال : السلام عليك فأجابه الجبار جل جلاله فقال : وعليك السلام يا محمد . قال : أبو الحسن ( عليه السلام ) وإنما كانت الصلاة التي أمرها بها ركعتين وسجدتين وهو ( صلى الله عليه وآله ) إنما سجد سجدتين في كل ركعة كما أخبرتك من تذكره لعظمة ربه تبارك وتعالى فجعله الله عز وجل فرضا ، الحديث .[1]

[1].وسائل الشیعه،شیخ حر عاملی، ج5ص470،چاپ:آل البیت.

در متون روایی اهل سنت نیز آمده است:
کعب بن عجره می گوید: رسول خدا(صلی الله علیه وآله) دائما در نمازهای خود اینچنین می گفت:«أَنَّهُ كَانَ يَقُولُ فِى الصَّلاَةِ :« اللَّهُمَّ صَلِّ عَلَى مُحَمَّدٍ ، وَآلِ مُحَمَّدٍ كَمَا صَلَّيْتَ عَلَى إِبْرَاهِيمَ وَآلِ إِبْرَاهِيمَ ، وَبَارِكْ عَلَى مُحَمَّدٍ وَآلِ مُحَمَّدٍ كَمَا بَارَكْتَ عَلَى إِبْرَاهِيمَ وَآلِ إِبْرَاهِيمَ ، إِنَّكَ حَمِيدٌ مَجِيدٌ».[1]

[1]. السنن الكبرى وفي ذيله الجوهر النقي، أبو بكر أحمد بن الحسين بن علي البيهقي، علاء الدين علي بن عثمان المارديني الشهير بابن التركماني،ج2ص174، مجلس دائرة المعارف النظامية الكائنة في الهند ببلدة حيدر آباد، الطبعة : الطبعة : الأولى ـ 1344 هـ

nakisa;135789 نوشت:

علینا اینجا منظورمون چه کسانی هستن.؟

حضرت امام خمینی رضوان الله تعالی علیه در انتهای کتاب «سر الصلاة» در باب اسرار سلام می فرمایند:
«از آنچه مذكور شد، از سرّ صلوة - كه حقيقت آن عبارت از سفر إلى اللّه و في اللّه و من اللّه است - در سرّ سلام مطلبى ديگر معلوم شود. و آن آن است كه چون سالك در حال سجده غيبت مطلقه از همه موجودات براى او دست داد و از همه موجودات غايب شد و در آخر سجده حالت صحوى براى او رخ داد و در تشهّد نيز اين حالت قوّت گرفت، ناگاه از حال غيبت از خلق به حضور منتقل شد و ادب حضور را به جاى آورد، و در آخر تشهّد توجّه به مقام نبوّت پيدا كرد و در محضر ولايت آن سرور، ادب حضور را كه سلام شفاهى است به جا آورد. و پس از آن، به تعيّنات نور ولايت، كه قواى ظاهره و باطنه خود و «عباد اللّه الصّالحين» است، توجه نموده ادب حضور را ملحوظ داشت. و پس از آن، به مطلق كثرات غيب و شهادت توجه پيدا نموده ادب حضور را ملحوظ داشته شفاها سلام تقديم داشت و سفر رابع كه «من الخلق إلى الخلق»است تمام شد»[1].

[=Calibri].[=Calibri][1] سرالصلاة، معراج السالکین و صلواةالعارفین،ص114.

صدرا;136011 نوشت:
حضرت امام خمینی رضوان الله تعالی علیه در انتهای کتاب «سر الصلاة» در باب اسرار سلام می فرمایند:
«از آنچه مذكور شد، از سرّ صلوة - كه حقيقت آن عبارت از سفر إلى اللّه و في اللّه و من اللّه است - در سرّ سلام مطلبى ديگر معلوم شود. و آن آن است كه چون سالك در حال سجده غيبت مطلقه از همه موجودات براى او دست داد و از همه موجودات غايب شد و در آخر سجده حالت صحوى براى او رخ داد و در تشهّد نيز اين حالت قوّت گرفت، ناگاه از حال غيبت از خلق به حضور منتقل شد و ادب حضور را به جاى آورد، و در آخر تشهّد توجّه به مقام نبوّت پيدا كرد و در محضر ولايت آن سرور، ادب حضور را كه سلام شفاهى است به جا آورد. و پس از آن، به تعيّنات نور ولايت، كه قواى ظاهره و باطنه خود و «عباد اللّه الصّالحين» است، توجه نموده ادب حضور را ملحوظ داشت. و پس از آن، به مطلق كثرات غيب و شهادت توجه پيدا نموده ادب حضور را ملحوظ داشته شفاها سلام تقديم داشت و سفر رابع كه «من الخلق إلى الخلق»است تمام شد»[1].

[=Calibri].[=Calibri][1] سرالصلاة، معراج السالکین و صلواةالعارفین،ص114.

سلام و ممنون از جوابتون
ولی میشه لطفا این متن رو ترجمه کنین.

صدرا;136002 نوشت:
امام صادق(علیه السلام)در بیان حدیث معراج فرمودند:«خداوند متعال پیامبرش حضرت محمد(صلی الله علیه وآله) را به معراج برد. جبرئیل اذان گفت (به همین شکلی که اذان می گوییم) و نماز را به پیامبر آموخت، به همین کیفیت و شکلی می خوانیم. در تشهد به او فرمود:بر خودت و بر اهل بیتت درود بفرست. پیامبر گفت:صلی الله علیّ و علی اهل بیتی».

باسلام

بزرگوار مگر پیامبر از همان ابتدای رسالت نماز نمی خوانده است ؟ چگونه است که بعدها در معراج نماز را یاد می گیرد ؟

صدرا;136005 نوشت:
بنابراین آن حضرت در نماز خود بر خود و خاندانش صلوات مى فرستادند.

سلام
خاندان یک نفر شامل همه دخترها و پسرها و دامادها و عموها و .. می شود . چطور است که مادر نماز بر
همسران پیامبر مثل عایشه یا عموی پیامبر مثل ابو سفیان صلوات بفرستیم .
اصلا صلوات فرستادن ما سر نماز چه فایده ای به حال انان دارد ؟ جز اینکه مارا از یاد خدا به یاد غیر خدا ببرد ؟

nakisa;136123 نوشت:
سلام و ممنون از جوابتون
ولی میشه لطفا این متن رو ترجمه کنین.

با سلام و عرض ادب
حضرت امام رحمة الله علیه نماز را سفری به سوی محبوب می دانند که سالک در این سفر از اغیار دل بریده و تنها توجه به خالق خود دارد .در باز گشت از این سفر روحانی بعد از سجده دوم که اوج توجه و قرب معنوی عبد به درگاه رب و بریده شدن از غیر اوست، حالت بیداری به سالک دست میدهد و این سفر رو به پایان می یابد لذا سالک درگاه الهی متوجه مقربین درگاه کبریایی شده و به آنها سلام می دهد و از این سفر روحانی باز می گردد.
در رابطه با اینکه نماز خود سفری به سوی معبود است لطفا به این لینکها توجه بفرمائید.

مرسل;136135 نوشت:
باسلام

بزرگوار مگر پیامبر از همان ابتدای رسالت نماز نمی خوانده است ؟ چگونه است که بعدها در معراج نماز را یاد می گیرد ؟

با سلام به دوست بزرگوار
پیامبر اکرم«صلی الله علیه وآله» قبل از بعثت نیز نماز می خواندند اما کیفیت آن ظاهرا متفاوت بوده است در سفر معراج نیز بحث در مورد کیفیت ادای آن است نه اصل آن.
لطفا به این لینک مراجعه نمائید.

در مورد سلام به اهل بیت، اهل بیت«علیهم السلام» اطلاق خاص دارد و تنها شامل معصومین که در زمان آنحضرت اهل کساء بوده اند می شود و نه غیر آنها.
موفق باشید

پس این نمازی که سنی ها میخونن چرا اینطوریه پس؟
کلا با مال ما فرق میکنه.
حتی پوزیشنشون هم فرق میکنه.

nakisa;142097 نوشت:
پس این نمازی که سنی ها میخونن چرا اینطوریه پس؟
کلا با مال ما فرق میکنه.
حتی پوزیشنشون هم فرق میکنه.

باسلام و عرض ادب
اهل سنت به واسطه عدم تمسک به اهل بیت علیهم السلام در کنار قرآن که توصیه اکید پیامبر اکرم «صلی الله علیه وآله» بود،به تدریج بعد از رحلت آن حضرت دچار بدعت در دین و تغییر برخی از عبادات؛ همچون نحوۀ وضو گرفتن، فقرات اذان و اقامه، نحوۀ قیام در نماز، مساله قرائت و...شدند.
آنچه در این میان مهم است این است که نماز شیعه «بجز مساله وضو» از نظر مبنای اهل سنت قدر متیقن از صحت است و کسی نگفته نماز با این کیفیت باطل است.
اشکال آنها در نحوۀ وضوی ما است که می گویند چرا شما پاهایتان را مسح می کنید و آنها را نمی شوئید؟در حالی که طبق روایات و قاعدۀ ادبی قرآن مساله مسح را بیان می کند نه شستن را؛ لذا برخی از مفسرین اهل سنت به این امر اعتراف نموده وگفته اند قرآن مسح را بیان می کند و در توجیه کارشان می گویند روایت بر این امر داریم!
البته اگر روایات هم بررسی شود می بینیم که اختلاف در امر وضو از زمان عثمان آغاز شد و قبل از آن خبری از این امر نبوده و این امر از بدعتهای جناب خلیفه بوده است.
موفق باشید.

سلام

چرا پیامبر (ص) و معصومین(ع) برخودشان سلام میفرستادند؟

چرا پیامبر (ص) و حضرت علی(ع) بر خود در نمازواقامه شهادت میدادند؟

اقامه:اشهد ان محمد الرسول الله ، اشهد ان علی ولی الله

نماز:اشهد ان محمد عبده و رسوله، و همچنین سلام نماز

ممنون

موضوع قفل شده است