آيا حديثي از پيامبر (ص) بعد از آيه اکمال وارد شده است؟

تب‌های اولیه

3 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
آيا حديثي از پيامبر (ص) بعد از آيه اکمال وارد شده است؟

با عرض سلام
من سوالي دارم مربوط به حديث دوات و قلم.....
آيا حديثي از پيامبر صلي الله عليه وآله وسلم بعد از آيه اکمال وارد شده است؟( از نظر علماء سني)

کارشناس بحث : پیام

آیه : « الیوم اکملت لکم دینکم واتمت علیکم نعمتی ورضیت لکم السلام دینا» دقت در مضمون آيه اکمال دين، مي‏رساند که روز نزول آيه حادثه بسيار مهمي رخ داد، که مايه نوميدي دشمنان از پيروزي براسلام و موجب کمال دين و به پايان رسيدن نعمتهاي معنوي خدا شده است اکنون بايد ديد چه روزي مي‏تواند حامل چنين نويدهائي باشد، و با اين خصوصيات و نشانه‏ها خود را در عرصه تاريخ نشان دهد؟ کتابهاي ياد شده در زير که همگي به قلم دانشمندان اهل سنت نوشته شده است تصريح شده که اين آيه در روز «غدير» نازل گرديده است. مانند:
1- الولاية تأليف طبري (متوفاي 310 ه').2- تفسير ابن کثير شامي، (774 ه') ج 2، ص 14.3- تفسير الدرالمنثور سيوطي شافعي، متوفاي (911 ه') ج 2، ص 259 و الاتقان، ج 1، ص 31 (طه 1360).4- تاريخ ابوبکر خطيب بغدادي، متوفاي (43) ج 8، ص 290.5- شيخ الاسلام حمويني، در فرايد السمطين باب 13.6- خوارزمي، متوفاي (568 ه') در مناقب ص 80 و 94.7- تاريخ ابن کثير، ج 5، ص 2101.8- تذکره سبط ابن جوزي حنفي، متوفاي (654) ص 18.
علامه عاليقدر مرحوم اميني در کتاب جاويد «الغدير» ج 1، ص 230 به بعد، اقوال و روايات وارد از طريق اهل سنت را که همگي گواهي مي‏دهند که آيه «اليوم اکملت» در روز غدير نازل شده است

«شواهد التنزيل‌» ج‌ 1، حديث‌ 211، ص‌ 157.
روايات شواهد التنزيل درباره آيه: اليوم اكملت لكم دينكم
حاكم حسكانى با سند متصل خود، از ابى هارون عبدى، از ابى سعيد خدرى روايت كرده است كه چون آيه: اليوم اكملت لكم دينكم بر رسول خدا
نازل شد قال: الله اكبر (على) اكمال الدين و اتمام النعمة و رضى الرب برسالتى و ولاية على بن ابيطالب من بعدى.ثم قال: من كنت مولاه فعلى مولاه.اللهم وال من والاه، و عاد من عاداه، و انصر من نصره، و اخذل من خذله.
«پيامبر گفت: الله اكبر بر كامل كردن دين، و تمام نمودن نعمت، و رضايت پروردگار به رسالت من و به ولايت على بن ابيطالب پس از من.و سپس گفت: كسى كه من ولايت او را دارم على ولايت او را دارد.بار پروردگار من! تو ولايت آن كه را داشته باش كه او ولايت على را دارد! و دشمن باش با كسى كه او على را دشمن دارد! و يارى كن آن كه را كه على را يارى كند، و خوار كن كسى را كه على را خوار كند».

موضوع قفل شده است