چه كساني در صدر اسلام تقيه كردند ؟ چرا؟

تب‌های اولیه

4 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
چه كساني در صدر اسلام تقيه كردند ؟ چرا؟

آيا تقيه در صدر اسلام بوده ؟ چه كساني تقيه كردند ؟‌چرا؟

در تاريخ نام افرادي مانند 1- عمار ياسر 2- مصعب بن عمير 3- سهيل بيضاء 4- نعيم بن عبدالله بن اسيد 5 - عبدالله بن سهيل بن عمرو به مثابه افرادي كه تقيه كردند ذكر شده است.

تقیه تاریخی عمار یاسر
یکی از کسانی که در صدر اسلام دست به یک تقیّه تاریخی زد، عمّار یاسر بود که کفّار مکّه او را به همراه پدر و مادرش گرفتند و به آنها شکنجه های سختی دادند تا از دین اسلام دست بردارند و از حضرت محمد صلی الله علیه و اله و سلم تبرّی و بیزاری بجویند. یاسر پدر عمار و سمیّه - مادرش - آنقدر پافشاری و استقامت کردند تا به دست کفار مکّه شهید شدند.
اما عمّار بدون اینکه کوچکترین تردیدی از دین اسلام در قلب او راه پیدا کند با زبانش خواسته های کفار را تأیید کرد و در ظاهر از دین اسلام بیزاری جست.

واکنش رسولخدا به تقیه عمار
خبر کار عمّار را به رسول خدا دادند. پیامبر فرمود: عمّار از سر تا قدمش پر است از ایمان، و ایمان با گوشت و خون او عجین است.
عمّار، در حالی که گریه می کرد، خدمت پیامبر رسید و عرض کرد: یا رسول الله! من بالاخره آنچه نباید بگویم گفتم و از اسلام، به ظاهر بیزاری جستم و از خدایان آنها تعریف کردم.

رسول خدا، دست بر چشمان گریان عمّار کشید و فرمود: اشکالی ندارد، اگر باز هم تکرار کردند، تو هم تکرار کن.
سپس این آیه نازل شد: « من کفر بالله من بعد ایمانه الا من اکره و قلبه مطمئن بالایمان »؛ (سوره نحل آیه 106) در این آیه کافر شدن بعد از ایمان مورد سرزنش و عذاب معرفی شده است، جز در مواردی که اکراه و اجبار و ضرورت ایجاب کند، که در آن صورت کفر زبانی با اطمینان قلبی به ایمان اجازه داده شده است. )

منابع: بحار الانوار، ج 75، باب 87، ص 393 تا 443.

سلام علیکم
سپاسگذارم از آرزومند و رضای بزرگوار

پیامبر ص هم در دوره هائی تقیه کردند مثلا در ابتدای رسالت تا زمانیکه خداوند دستور دادند که رسالتت رو بر همه ابزار کن و خبر دین را به گوش همه برسان
بعد توی قضیه 3 سال قرار دادی که قرار بود مسلمانان به زیارت کعبه سالی یکبار به ایام حج واجب بروند و در عوض مسلمین به غافله ها حمله نکنند.
ابتداعا در سال دوم چند نفر از مسلمین را کشتند و پیامبر تقیه کردند بعد سوره توبه نازل شد ( البته اگر اشتباه نکنم) که اگر ی نفر از شما را کشتند شما یک نفر از آنها را بکشید تا خوفی که در دل آنها می افته مانع ادامه قتل مسلمین بشه.

سوم نکشتن هنده و ابوسفیان و همینطور کسانیکه در مکه بودند و گرفتار شدند یا گریخته بودند بعد از فتح مکه ولی بعد از مدتی آمدند هم یک تاکتیک بود این تاکتیک تقیه باعث شد خیلی از قریش که مسالمت آمیز بودن نیت مسلمین رو فهمیده بودند دست از دشمنی برداشتند
نتیجه این تاکتیک در غزوه بنی قریضه نمود پیدا کرد چراکه قرار بود مشرکین با بنی قریضه متحد بشن ولی چون احساس آرامش میکردند این اتحاد بین آنها و یهودیان صورت نگرفت و غزوه ای با حداقل شهید و کشته بنفع مسلمین به پایان رسید.

اینها همه تاکتیکی بود برای ایجاد موقعیت مناسب برای مسلمینی که حتی پس از فتح مکه 1 بر 10 اعراب شبه جزیره را تشکیل نمی دادند.

البته باز هم هست که من جاهل یا یادم نیست یا نمی دونم.

یاحق

موضوع قفل شده است