آیا دختر می تواند به خواستگاری پسر برود؟

تب‌های اولیه

29 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال

[=Times New Roman]بنام خدا
[=Times New Roman]سوال:Gol:
[=Times New Roman]ایا خواستگاری دختر از پسر از نظر شرعی وعرفی اشکال دارد؟
[=Times New Roman] همه مراجع : خواستگاری دختر از پسر اشکال ندارد؛مگر انکه این امر خلاف عرف وبه گونه ای باشد که باعث بی احترامی دختر شود1
[=Times New Roman]1دفتر همه مراجع

محمد;6694 نوشت:

با سلام

این مساله که شرعا اشکال ندارد ولی از نظر عرفی با مشکلات عدیده ای مواجه است که بحث در این مورد به نظر بنده در قالب یک تایپیک نمی کنجد.

در این بحث بنده اشاره ای به این موضوع می کنم و ادامه را به منابع ذکر شده ارجاء می دهم.

علل مطرح شدن چنین مباحثی شاید در این نکات باشد:

-مسایلی چون برابری حقوق زنان و مردان ومسائلی از این دست:

که فقط و فقط در مقالات و سخنرانی ها مطرح است و خود زنان نیز به زایشکاه این تفکرات در غرب با دیده تردید می نکرند

- عدم اجرای روند صحیح خواستکاری سنتی در بین خانواده ها :

اگر خانواده ها به روند درست خواستکاری با تمام جوانب ان اکاه باشند و این مسائل را در خواستکاری رعایت کنند هرکز چنین سوالاتی مطرح نمی شود

-خواستکار نداشتن برخی دختر ها به دلایل مختلف:
که راه چاره را در عدم خواستکاری دختر از پسر می دانند در صورتی که کسانی که با این مشکل موجه اند درست اسیب شناسی کنند حتما مشکل را در غیر از این راه خواهند یافت

-بعضا دوست داشتن برخی دختران پسران را :

که با توجه به عدم ابراز خواسته های خود چنین مسایلی را مطرح می کنند ولی برای یک چنین مواردی هم در خواستکاری سنتی به روش صحیح راهکارهایی و تمهیداتی دیده شده است.

بنده این مطالب را مستند به کفته های مشاوران دینی می کنم و ارجاء می دهم طالبان را به کتب این مشاوران . در ضمن بخش کنجینه صوتی سایتwww. tebyan.net سخنرانی های حجت الاسلام دهنوی را با این عناوین اورده اند

[=B Lotus]طبیعت مرد را مظهر طلب و عشق و تقاضا افریده و زن را مظهر مطلوب بودن و معشوق بودن.
[=B Lotus]طبیعت زن را گل و مرد را بلبل،زن شمع و مرد را پروانه قرار داده است.:roz:
[=B Lotus]این یکی از تدابیر حکیمانه خلقت است که غریزه مرد را طلب ونیاز وغریزه زن را جلوه وناز قرار داده.ضعف جسمانی زن را در مقابل نیروی جسمانی مرد جبران کرده.
[=B Lotus]خلاف حیثیت واحترام زن است که به دنبال مرد بدود چون زن دوست دارد محبوب و معشوق و مورد پرستش باشد از قلب مرد سر دراورد تا به سراسر وجود او حکومت کند.برایش قابل تحمل نیست که مردی را به همسری خود دعوت کند و احیانا جواب رد بشنود وسراغ دیگری رود
[=B Lotus]خواستگاری فقط احترامی ا ست که مرد باید برای شروع برای زن قائل باشد.
[=B Lotus]این امر اختصاص به جنس بشر ندارد طبیعت وغریزه حیوانات نیز همین طور است.همواره این ماموریت به جنس نر داده شده که خودرا نیاز مند و دلباخته به جنس ماده نشان دهد واین ماموریت به جنس ماده دهده شده که با پرداختن به زیبایی با برخورداری و استغنای ظریفا نه دل جنس خشن را شکار و او را از مجرای حساس قلب خودش وبا اراده و اختیار خودش در خدمت خود بگمارد

نظام حقوق زن در خانواده،شهید مطهری،

سلام
با روزگار جدید که در پیش خواهیم داشت همین طور هم می شود
طبق گفته دیگراان و دین وقتی ظهور امام زمان دختر و پسرا هم تغییر یکدیگر می شوند

[=Arial Black]باعرض سلام و تشکر از شما
در جواب می توان گفت که به دلیل ویژگی های روان شناختی شخصیت مرد و زن اینکار با مشکلات زیر روبروست :
1- تفاوت های شخصیتی زن و مرد در ابراز احساسات عاشقانه و پذیرش آن نقش بسیار مهمی دارند به عبارت دیگر اگر دختر به پسری علاقه مند شده باشد تجربه نشان داده است که این احساس خود را سالیان سال حتی بعد از ازدواج با فرد دیگر در درون خود نگه داری کرده و به هیچ وجه جسارت و جرأت ابراز ندارد بر فرض محال هم اگر ابراز کند پذیرش این احساسات توسط پسر به دلیل استقلال احساسی شاید سخت بوده و غیر عادی که اگر طرف فردی به قول معروف تعارفی باشد و جرأت نه نداشته باشد در تعارض بسیار شکننده ممکن است این درخواست یک طرفه را قبول کند. اما در پسر برعکس است اگر احساسی نسبت به دختر پیدا شد با هر وسیله ای شده که طرف اگه خیلی مذهبی باشد با خواهر و مادرش درمیان گذاشته و در بعضی موقعیت ها مستقیم از خود دختر خواستگاری می کند که آسیب های زیادی خواهد داشت به هر حال این احساس عاشقانه را شاید یک هفته در خود نگه دارد ولی به صورت کاملا جسورانه مطرح می کند از طرفی دختر به دلیل ویژه شخصیتی اش از اینکه مورد عشق و عواطف یک پسر قرار گرفته خوشحال شده و احساس طرف مقابل را قبول کرده و جواب مثبت می دهد زیرا نیاز به پذیرفته شدن و معشوق واقع شدن در ذات زنان است .
2- شخصیت زن به دلیل وقار و سنگینی و احترامی که در طول تاریخ به ایشان داده شده و فرهنگ های ایرانی و به طور کلی شرقی در احترام قایل شدن به زن چنین چیزی را غیر عادی تلقی می کند .
3- در صورت خواستگاری زن دو حالت متصور است : 1- مخالفت مرد با این درخواست که موجب احساس حقارت و خود سرزنشی و افسردگی زن خواهد شد 2- در صورت قبول تجربه نشان داده است که در اختلافاهای بعد از ازدواج سرزنش مرد و تسلط غیر منطقی بر زن شدت خواهد گرفت که این هم باعث به خطر افتادن بهداشت روانی زن خواهد شد.
خوب اگر دختری عاشق پسری شد چیکارکنه
؟؟؟؟؟؟
باید ابتدا با خود کنترلی و خویشتن داری و پرهیز از به وجود آوردن احساس یک طرفه از احساس طرف مقابلش از طریق واسطه ای امین مطلع بشه و در صورت علاقه پسر فرایند خواستگاری از طرف پسر شروع بشه موفق باشید:Gol::Gol::Gol::Gol:

محمد;6694 نوشت:

چنین خواسته ای در زن و مرد یک امر طبیعی و ندای فطرت است و غریزه و نهاد آدمی آن را به خوبی می یابد؛گر چه طلب در زن به ناز و در مرد به نیاز جلوه میکند که نیاز مرد ناز است و ناز زن٬خود یک نیاز می باشد.
بنابرین٬خواستگاری از جانب دختر امری بر خلاف آفرینش نیست و طرح آن آسمان را بر سر انسان و جامعه خراب نمیکند؛همان طور که ازدواج ـ بر خلاف آنچه بعضی گفته اند ـ خرید وصال نیست و این وصال هم مال نیست تا لازم باشد که یکی از دو طرف خریدار و دیگری فروشنده باشد؛گرچه خواستگاری و ازدواج برای هریک از زن و مرد انگیزه های آشکار و پنهان متفاوتی دارد.
هم چنین باید دانست٬بر خلاف آنچه برخی پنداشته اند٬خواستگاری تکلیفی بر عهده ی مرد نیست ـ همان طور که اساسآ تکلیف هم نیست ـ بلکه این امر خود٬ظهور جلوه ای وصال٬نمود انگیزه و اشتیاق خاطره و چهره ی ظهور عشق به مطلوب است.هر چند به سبب ابراز٬امتیاز غالب در طلب٬برای مرد باشد و زن با رضایت خویش آن را پذیرا شود٬تفاوتی در جلای وجود و اظهار نمود ندارد.تمام چهره های صوری٬نماد انگیزه صادقانه دل است و منافاتی با حرمت و عفاف زن ندارد و ضرر و زیانی هم بر او وارد نمی سازد(البته در صورتی که آگاهانه چیشنهاد دهد و جوانب را بررسی کند)؛زیرا پیشنهاد ٬تنها اعلام یک توجه است و الزام و محدودیتی در آن نیست؛چه زن ومرد یک دیگر را بپذیرند و یا رد کنند.این پیشنهاد از جانب هر که باشد و پاسخ آن هر چه باشد٬در هر حال٬منافاتی باآزادی عمل و سلامت برخورد فرد ندارد

ebham 1;6906 نوشت:
چنین خواسته ای در زن و مرد یک امر طبیعی و ندای فطرت است و غریزه و نهاد آدمی آن را به خوبی می یابد؛گر چه طلب در زن به ناز و در مرد به نیاز جلوه میکند که نیاز مرد ناز است و ناز زن٬خود یک نیاز می باشد.
بنابرین٬خواستگاری از جانب دختر امری بر خلاف آفرینش نیست و طرح آن آسمان را بر سر انسان و جامعه خراب نمیکند؛همان طور که ازدواج ـ بر خلاف آنچه بعضی گفته اند ـ خرید وصال نیست و این وصال هم مال نیست تا لازم باشد که یکی از دو طرف خریدار و دیگری فروشنده باشد؛گرچه خواستگاری و ازدواج برای هریک از زن و مرد انگیزه های آشکار و پنهان متفاوتی دارد.
هم چنین باید دانست٬بر خلاف آنچه برخی پنداشته اند٬خواستگاری تکلیفی بر عهده ی مرد نیست ـ همان طور که اساسآ تکلیف هم نیست ـ بلکه این امر خود٬ظهور جلوه ای وصال٬نمود انگیزه و اشتیاق خاطره و چهره ی ظهور عشق به مطلوب است.هر چند به سبب ابراز٬امتیاز غالب در طلب٬برای مرد باشد و زن با رضایت خویش آن را پذیرا شود٬تفاوتی در جلای وجود و اظهار نمود ندارد.تمام چهره های صوری٬نماد انگیزه صادقانه دل است و منافاتی با حرمت و عفاف زن ندارد و ضرر و زیانی هم بر او وارد نمی سازد(البته در صورتی که آگاهانه چیشنهاد دهد و جوانب را بررسی کند)؛زیرا پیشنهاد ٬تنها اعلام یک توجه است و الزام و محدودیتی در آن نیست؛چه زن ومرد یک دیگر را بپذیرند و یا رد کنند.این پیشنهاد از جانب هر که باشد و پاسخ آن هر چه باشد٬در هر حال٬منافاتی باآزادی عمل و سلامت برخورد فرد ندارد

@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
باعرض تشکر و خسته نباشید از دوست گرامی که ما را از ادبیات دلنشین شان مستفیض فرمودند من هم اعتقاد به این موضوع دارم که خواستگاری تکلیفی بر عهده مرد نیست و زن هم می تواند به خواستگاری برود این مطالبی که شما فرمودید در زمانی قابل اجرا و عملیاتی است و از سطح نظری به اقدام عملی در جامعه وارد می شود که جو و فضای منطقی در بین افراد جامعه حاکم باشد و خانواده ها و فرهنگ ها و یادگیری ها ی اجتماعی منطقی فکر کنند اما فرهنگ ها وراثتی و اکتسابی که قدمتی چندین هزار ساله دارند مانع برداشت صحیح از این موضوع می کنند به طور مثال اگر دختر من یا شما و یا هرکس دیگر احساس علاقه ای به پسری پیدا کند حاضریم همراه همسرمان به خواستگاری پسر برویم با همان کیفیتی که پسر با پدر و مادرش به خواستگاری دختر می روند؟ البته ما فعلا بحث تفاوت های فردی، زیست شناختی و روان شناختی جنسیت ( زن بودن و مرد بودن ) را صرف نظر می کنیم و اصل را بر عدم تفاوت می گذاریم و با شما همراهی می کنیم سوال دوم آیا اگر دختری در خویشان ما خواستگاری از پسر کنه واقعا ما برداشت مثبتی داریم؟ این مطابی که بند به صورت آیتم های مختلفی مطرح کردم از تجارب کلینیکی و مشاروه ای خودم عرض کردم و می دانم که خیلی از دختر در آتش عشق به پسر ها می سوزند و راهی بجز خویشتن داری و گفتن این مطلب به واسطه ای امین ندارند موفق باشید .

با سلام به نظر شما خواستگاري دختر از پسر درست است؟

راسل;69386 نوشت:
با سلام به نظر شما خواستگاري دختر از پسر درست است؟

باسلام
http://www.askdin.com/showthread.php?t=735

مشكلي نداره فقط از نظر عاطفي سر خورده ميشه بهتره به جاي اين كه مستقيما خودش اقدام كنه از يه فردي كه كاملا بهش اعتماد داره ومتاهلم هست كمك بگيره كه اين فردم توي پيشنهاد خودش علاوه بر اين دختر خانم از چند نفرم اسم ببره فقط توي تعريفش از اين دختر خانم پياز داغشو زياد كنه.
كه اگه جواب ردم دادن غرورش نشكنه.

با سلام خدمت تمامی دوستان
از چندی پیش به واسطه همکلاسی با دختر خانمی و حضور مداوم در کلاسی 10 متری با 5 نفر شاگرد و 3 جلسه در هفته ایشان به بنده علاقه پیدا کرده و پس از آنکه بنده آن کلاس کذایی را به علت ادامه تحصیل و کار ترک کردم علاقه خود را به من ابراز کردند.
در مراحل اولیه سعی کردم با آیه و حدیث جواب منفی قاطعی نسبت به ایشان ابراز کنم که گویا صحیح انجام نداده ام و ایشان الآن از من تقاضا کرده که مدتی به ایشان مهلت دهم تا خود را بر معیار های قرآنی تطبیق دهد
لازم به ذکر ایت که یکی از مشکلات بنده با ایشان وضعیت حجاب تقریبا نا مناسب و دوستان ایشان که وضعیت اسفباری در مساله حجاب و آبروریزی در ازدواجشان بود است.
ایشان به طور جامع در باره بنده با مادر گرامی شان صحبت نکرده و تنها وجود علاقه را به خانواده شان عرضه کرده اند
اما بنده سعی کردم مهم ترین نکات را در اختیار خانواده ام قرار دهم تا از قضایا مطلع باشند
لازم به ذکر است که بنده 24 سال دارم و ایشان 4 ماه از بنده کوچکترند

لطفا شما نظرتان را در مورد اینکه چه کنم بفرمائید تا بلکه چراغ راه و موجب هدایت باشید

husain1988;160750 نوشت:
از چندی پیش به واسطه همکلاسی با دختر خانمی و حضور مداوم در کلاسی 10 متری با 5 نفر شاگرد و 3 جلسه در هفته ایشان به بنده علاقه پیدا کرده و پس از آنکه بنده آن کلاس کذایی را به علت ادامه تحصیل و کار ترک کردم علاقه خود را به من ابراز کردند.
در مراحل اولیه سعی کردم با آیه و حدیث جواب منفی قاطعی نسبت به ایشان ابراز کنم که گویا صحیح انجام نداده ام و ایشان الآن از من تقاضا کرده که مدتی به ایشان مهلت دهم تا خود را بر معیار های قرآنی تطبیق دهد
لازم به ذکر ایت که یکی از مشکلات بنده با ایشان وضعیت حجاب تقریبا نا مناسب و دوستان ایشان که وضعیت اسفباری در مساله حجاب و آبروریزی در ازدواجشان بود است.
ایشان به طور جامع در باره بنده با مادر گرامی شان صحبت نکرده و تنها وجود علاقه را به خانواده شان عرضه کرده اند
اما بنده سعی کردم مهم ترین نکات را در اختیار خانواده ام قرار دهم تا از قضایا مطلع باشند

لطفا شما نظرتان را در مورد اینکه چه کنم بفرمائید تا بلکه چراغ راه و موجب هدایت باشید

برادر عزیز
خوب یه مدت با ایشون در ارتباط باشید تا همو بهتر بشناسید - در مورد حجابشون هم انشاالله بعد از ازدواج از ایشون بخواهید که رعایت کنند - ولی بهترین کار اینه که اگه شرایط ازدواج دارید با خانواده صحبت کنید .

:hamdel::hamdel::Gol::hamdel::Gol::Gol:

husain1988;160750 نوشت:
با سلام خدمت تمامی دوستان از چندی پیش به واسطه همکلاسی با دختر خانمی و حضور مداوم در کلاسی 10 متری با 5 نفر شاگرد و 3 جلسه در هفته ایشان به بنده علاقه پیدا کرده و پس از آنکه بنده آن کلاس کذایی را به علت ادامه تحصیل و کار ترک کردم علاقه خود را به من ابراز کردند. در مراحل اولیه سعی کردم با آیه و حدیث جواب منفی قاطعی نسبت به ایشان ابراز کنم که گویا صحیح انجام نداده ام و ایشان الآن از من تقاضا کرده که مدتی به ایشان مهلت دهم تا خود را بر معیار های قرآنی تطبیق دهد لازم به ذکر ایت که یکی از مشکلات بنده با ایشان وضعیت حجاب تقریبا نا مناسب و دوستان ایشان که وضعیت اسفباری در مساله حجاب و آبروریزی در ازدواجشان بود است. ایشان به طور جامع در باره بنده با مادر گرامی شان صحبت نکرده و تنها وجود علاقه را به خانواده شان عرضه کرده اند اما بنده سعی کردم مهم ترین نکات را در اختیار خانواده ام قرار دهم تا از قضایا مطلع باشند لازم به ذکر است که بنده 24 سال دارم و ایشان 4 ماه از بنده کوچکترند لطفا شما نظرتان را در مورد اینکه چه کنم بفرمائید تا بلکه چراغ راه و موجب هدایت باشید

سلام
عرض ادب و احترام
دوست گرامی به سایت اسک دین خوش امدید
لطفا منتظر باشید تا کارشناسان قسمت مشاوره تشریف بیاورند و جواب کارشناسانه به شما بدهند
ولی این مباحث تو سایت زیاد داریم اگر تو قسمت مشاوره جستجو کنید پیدا می کنید

هیچکس;160753 نوشت:
خوب یه مدت با ایشون در ارتباط باشید تا همو بهتر بشناسید - در مورد حجابشون هم انشاالله بعد از ازدواج از ایشون بخواهید که رعایت کنند - ولی بهترین کار اینه که اگه شرایط ازدواج دارید با خانواده صحبت کنید .

با تشکر از کاربر گرامی جناب هیچکس
این نظر شخصی ایشان است بهتر است به توصیه کارشناسان سایت عمل کنید و نظرات شخصی کاربران را نیز بشنوید ولی توصیه اصلی را از کارشناس بگرید
با تشکر

از سیاق کلامتون برمیاد که فرد متدینی هستید.

برخورد آگاهانه ای با این قضیه داشتید،مخصوصا اینکه خانواده تون رو در جریان گذاشتید.احسنت:Kaf:

ولی این قضیه چند مشکل داره:

1.مشکل اساسی اینکه این خانم ابراز علاقه کرده و پاپیش گذاشتن

2.هم کفو نبودن شما در زمینه عقاید و سطح مذهبی بودن

ولی پیشنهاد من:

من که کارشناس نیستم پس مطئمنا پیشنهادم صد در صد درست نیست ولی بر اساس آموخته هام میگم که شما اصلا کاری به این خانم نداشته

باشید و بگم هم اصلا تو این فکر نباشید که بخواین این خانم رو ارشاد کنید و یا به این امید با ایشون ازدواج کنید که بعدا اصلاحشون میکنید.

توی ازدواج باید به موقعیت فعلی طرفتون نگاه کنید نه به پیش بینی های خودتون در مورد آینده!

برادر من، فراموشش کن این خانم رو و مطمئن باش خدا برای هر دوی شما هم کفو خودتون رو قرار داده.

متأسفانه این خانم خلاف قاعده اصلی پیش رفتند، اینکه زن مظهر ناز و مرد مظهر نیاز هست و این بعدا مشکل ساز میشه

شاید بعضی ها بگن که خب مواردی هم بوده که ازدواج کردند و خوشبخت شدند، ولی همیشه یادتون باشه اونها استثنائات هسنتد، از کجا معلوم که

شما هم جزء موارد استثناء باشی؟؟؟

موفق باشی:Gol:

[="Indigo"]سلام به همه دوستان :Gol:[/]

husain1988;160750 نوشت:

[="DarkOrchid"]به طور طبيعي كشش و علاقه اي بين دو جنس مخالف وجود داره و حضور مداوم در يك كلاس و برخورد هاي مكرر ممكنه باعث ايجاد علاقه بشه در واقع به اين نوع علاقه كه اغلب هم بدون داشتن اطلاعات كافي از فرد مقابل و با وجود تفاوتهاي زياد دراعتقاد و .. ايجاد ميشه نميشه اعتماد كرد به نظر من اين علاقه زودگذريه كه در برحه اي از زمان به خاطر معطوف شدن توجه به فرد ايجاد شده و پايدار نيست .[/]

husain1988;160750 نوشت:
ایشان الآن از من تقاضا کرده که مدتی به ایشان مهلت دهم تا خود را بر معیار های قرآنی تطبیق دهد

[="Indigo"]همونطور كه دوستمون گفتن بيشتر شرايط كنوني فرد و رفتارهاش مهمه و فرد بايد همسر ايندشو همون طور كه ميخواد انتخاب كنه ممكنه به دليل علاقه اي كه براي اون خانم ايجاد شده موقتا بخوان از يه سري رفتارها دست بكشن و سعي كنن خودشونو مطابق نظر شما تغيير بدن ولي به دوام اين تغيير اطميناني نيست و اگر به فرض موقتا هم تغييري كنن احتمالش خيلي زياده كه دوباره بعد از فروكش كردن شدت علاقه و احيانا با ديدن برخي مشكلات و مسائل به شرايط قبلي برگردن .[/]

موفق باشيد:Gol:

هیچکس;160753 نوشت:
در مورد حجابشون هم انشاالله بعد از ازدواج از ایشون بخواهید که رعایت کنند

مطمئنا کسی که بخاطر فردی بخواهد به اعتقادات عمل کند متاسفانه یه جایی کم می آورد
کسی رو میشناسم با خانمی میخواست ازدواج کنه که از لحاظ حجاب خانم رو تایید نمیکرد ولی خانم به این بنده خدا قول داده بود وقتی با هم ازدواج کنن هر طوری که مرد راضی باشد حجاب بگیرد
ولی بعد از چند ماه ازدواج خانم چون این موضوع حجاب برایش سخت شده بود و از طرف دوستان قدیمی اش هم مورد سرزنش قرار میگرفت بالاخره زیر قولش زد و همان کسی شد که قبل از ازدواج بود و این موضوع حجاب چون برای آقا مهم بود و برای آقا غیر قابل تحمل شده بود تصمیم به جدایی گرفتن که با بزرگان فامیل ختم به خیر شد و این آقا چاره ای نداشت جز تحمل کند

بنام خدا.
سلام.
پناه بر خدا.
مگه خانم ها هم ابراز علاقه میکنند؟:Gig:.
پس عفت کجا رفته؟
عجب دنیای وارونه ای شده.
یا علی:Gol:

سلام بر شما برادر گرامی

دوستان درست گفتند خیلی مراقب باشید تو موقعیت خطرناکی قرار گرفتید مبادا احساسات بر شما غالب شود و بخواهید به خاطر هدایت ایشان زندگی خود را نابود کنید . چون مطمئنا اگر ایشان تغییر هم کنن مانند شما (از نظر ایمانی) نخواهند شد. من بنابر شغلم افراد زیادی مثل شما دیدم که متاسفانه زندگی اسفناکی دارن چون واقعا سخت میباشد زندگی با کسی که عمری در این راه صرف کرده

امیدوارم در این شب عزیز مورد عنایت مولای متقین قرار گیرید. :Gol:

سلام. راستشو بخواین هنوز تو چنین مو قعیتی قرار نگرفتم. اما فکر می کنم اگه قرار بگیرم چنین رفتار هایی داشته باشم:
1-ممکنه علاقه خانوم فقط روی برخورد های شما بوده که در خیلی موارد چنین احساسی به وجود می اد. یه حساس زود گذر که ختم اونو هممون می دونیم.
جواب مثبت به این خواهش خیلی احمقانه هست.که با شرایطی که شما تصویر کردین احتمال چنین احساسی زیاده.
2-ممکنه با همون نگاه ها در کلاس علاقه ای واقعا حقیقی ایجاد شده باشه که در رفتار های شخص بروز می کنه. مثلا در روابط با دوستان و طرز پوشش و طرز تفکر و... شخص ممکنه تغییرات محسوسی داشته باشه که این تغییرات هم ممکنه زود گذر و هم ممکنه واقعی باشه.

در هر دو شرایط بالا وضیفه شما خیلی شخته. تشخیص نوع علاقه خانوم خیلی سخت و شاید امکان ناپذیر باشه. شما فقط باید سکوت کنید.
گه جواب مثبت بدین که خودتونو به احتمال زیاد تو دردسر انداختین.
بهترین جواب به نظر من جواب منفیه.اما مواظب باشین که چیجوری جواب منفی می دین
ادامه دارد

مواظب باشید که روحیه خانوم ها خیلی حساسه و هیچ قانونی چه اجتماعی و چه شرعی نمی گه که احساسات کسی رو زیر سوال ببرین.
اگه قاطعانه جواب رد بدین خیلی به خانوم (اگه واقعا علاقه داشته باشه)آسیب می زنین. آسیب هایی که به هیچ وجه جبران پذیر نیست.
شما باید با سکوت از این آزمایش سخت بیرون بیاین که با این کار دفع شر می کنید.
اگه با سماجت خانوم رو به رو شدید می تونین به حکم مصلحت صحبتی با خانوم داشته باشین و ایشون رو مجاب به فراموشی بکنین ولی یادتون باشه لحن صحبت نباید طوری باشه که به ایشون آسیب بزنه. یادتون باشه که در هیچ شرایطی نباید به ایشون علاقه ممند بشین که اونوقت شما گرفتار می شین.
و در نهایت اگه دیدین که نتونستین با حرق متقاعدش کنین م یتونین با ساخت یه ماجرای ساختگی از علاقتون به یه خانوم دیگه ( در این مورد می تونین از یه خانوم حتی کمک بگیرین) به ایشون بفهمونین که به ایشون علاقه ای ندارین.. اما بازم می گم مواظب رفتارتون باشین که به ایشسون آسیبی برسه.
حساسیت من رو این نکته واسه اینه که می دونم که احساسات یه خانوم چقدر آسیب پذیره و بی اعتنایی به اون چقدر ممکنه که به ایشون آسیب بزنه. بر خلاف آقایون.
البته یه سری از رفتار های خانوم ممکنه به آدم اثبات کنه که علاقه خانوم یه علاقه حقیقیه.
مثلا تو یه فیلم یه ماجرای شبیه همین ماجرا بود که در نهایت منجر به ازدواج دو شخص شد( البته می دونین دیگه فیلمای ایرانی آخرشون همه....) مثلا رفتار اون خانوم تو اون فیلم که آقا رو متوجه کرده بودکه واقعا بهش علاقه داره این بود که اون خانوم علی رغم اعتقادات ضعیفش بعد از اون حوادث عشق و عاشقی یه روز به امام زاده رفته بود و به ضریح تکیه داده بود و گریه می کرد که این موضوع آقا رو اسیر خانوم کرد.
البته این واسه تو فیلماست و تو دنیای واقعی چنین عملی من ندیدم.(البته ممکنه چنین عملی یا شبیه این وجود داشته باشه)
لازم به ذکره که اون فقط یه فیلم بود اونم از نوع ایرانیش.
دوستون دارم. یا علی

hush dragon;160853 نوشت:
مواظب باشید که روحیه خانوم ها خیلی حساسه و هیچ قانونی چه اجتماعی و چه شرعی نمی گه که احساسات کسی رو زیر سوال ببرین. اگه قاطعانه جواب رد بدین خیلی به خانوم (اگه واقعا علاقه داشته باشه)آسیب می زنین. آسیب هایی که به هیچ وجه جبران پذیر نیست. شما باید با سکوت از این آزمایش سخت بیرون بیاین که با این کار دفع شر می کنید. اگه با سماجت خانوم رو به رو شدید می تونین به حکم مصلحت صحبتی با خانوم داشته باشین و ایشون رو مجاب به فراموشی بکنین ولی یادتون باشه لحن صحبت نباید طوری باشه که به ایشون آسیب بزنه. یادتون باشه که در هیچ شرایطی نباید به ایشون علاقه ممند بشین که اونوقت شما گرفتار می شین. و در نهایت اگه دیدین که نتونستین با حرق متقاعدش کنین م یتونین با ساخت یه ماجرای ساختگی از علاقتون به یه خانوم دیگه ( در این مورد می تونین از یه خانوم حتی کمک بگیرین) به ایشون بفهمونین که به ایشون علاقه ای ندارین.. اما بازم می گم مواظب رفتارتون باشین که به ایشسون آسیبی برسه.

اگر دوست عزیزی که ازشون نقل قول کردم اجازه بدن باید بگم که با حرفهاشون مخالفم.

تا کارشناسان بیان، ما کمی نظرات همدیگر رو نقد میکنیم تا ان شاء الله نظر نهایی و درست.

من میگم این برادر ما باید فقط بی تفاوت باشه و سکوت کنه، کلاس که تموم شده، خب یک کاری

کنند که دیگه این خانم رو نبینند.

دوست من کسی که به یکی علاقه پیدا کرده حالا چه حقیقی و چه غیر واقعی، هیچ جوری و با

هیچ کلامی نمیشه متقاعد و توجیهش کرد.مثل آدمی میمونه که خودش رو بخواب زده، نمیتونی

بیدارش کنی

ادامه گفت و گوها و این که برادر ما بخواد با این خانم ادامه صحبت داشته باشه، 3 تا مشکل داره

1. این خانم به هیچ وجه متقاعد نمیشه که هیچ، شاید چون درگیر احساسات هست قولهایی در

مورد آینده بده که زیاد واقعی نیستن + این میتونه علاقه خانم رو تشدید کنه چون هیچ چیز براش

شیرین تر از صحبت با این آقا نیست.

2.حالا آدم هرچقدر مذهبی باشه، امکان اینکه برادرمون به خطا رفته و شاید درگیر احساسات

بشن و یا دل به قولهای این خانم بدن زیاده. هیچکس نمیتونه نفس خودش رو تبرئه کن

حضرت یوسف گفتند : وَمَا أُبَرِّئُ نَفْسِي إِنَّ النَّفْسَ لأَمَّارَةٌ بِالسُّوءِ إِلاَّ مَا رَحِمَ رَبِّيَ إِنَّ رَبِّي غَفُورٌ

رَّحِيمٌ.

پس پیشنهاد این راه درست نیست.

3. هیچ وقت برای بدست آوردن رضایت یکی دیگه رضایت خدا رو زیر پا نگذارید، اینجا هیچ مصلحتی

در کار نیست که شما با خانم صحبت کنید و متقاعدش کنید و یا اینکه برای اینکه از سر خودتون

بازش کنید بهش دروغ بگید که قصد ازدواج با یکی دیگه رو دارید.

همه اینها فقط و فقط هرچه بیشتر شما رو درگیر میکنه.

من میگم فقط بی تفاوت باش، همین

یه نکته رو فراموش کردم که بگم

اگر بهم نگید که خیلی بی رحمی، باید بگم که این آقا در قبال کار اشتباه این خانم هیچگونه

مسئولیتی ندارن...

این خانم بدون درنظر گرفتن تناسبها واقعی یا غیر واقعی علاقه مند شدند، و این غلطه

اینکه القای مسئولیت به این برادرمون بکنیم و بگیم که شما باید مواظب باشی دل این خانم

نشکنه که اگه بشکنه خدا ناراحت میشه و ... این ها هم غلطه

آموزه های دین ما متناسب با عقل سلیمه، دین میگه نهی از منکر کن و ارشاد کن، عقل سلیم

میگه جایی که احتمال خطر برای خودت وجود داره داخل نشو

جمع بین این دو یعنی این خانم رو به خدای خودش واگذار کن، بگذار یکی از جنس خودش راه

درست رو بهش نشون بده و گاهی هم ادم باید از اشتباهش زمین بخوره تا تجربه کسب کنه.

:Gol:

عــــلی;160821 نوشت:
بنام خدا.
سلام.
پناه بر خدا.
مگه خانم ها هم ابراز علاقه میکنند؟:Gig:.
پس عفت کجا رفته؟
عجب دنیای وارونه ای شده.

دوست عزیز مثل اینکه شما توی این جامعه زندگی نمیکنید!!!

عفت شوهر کرد، کجای کارید:khaneh:

بنام خدا.
سلام.

delete;160926 نوشت:

نه اینطوری ها هم نیست:ok:.
خانم های بسیار زیادی در جامعه اسلامی هستن که مورد نظر حضرت زهرا س قرار گرفتند:Gol:.

هیوا;160906 نوشت:

:gol:

سلام.
از شما بابت شرکت در این مباحثات ممنونم.
راستش من خیلی از حرفاتونو قبول دارم.اما ظاهرا شما مطالب منو خوب مطالعه نکردین.
من هم مثل شما معتقدم که سکوت راه رهایی از این آزمایشه.
اما شرایطی وجود داره که وظیفه انسانی ما به ما اجازه نمی ده که بی تفاوت از کنار این مشکل بگذریم. اگه درست مطالعه کنید می فهمین که مصلحت در شرایط اضتراره و اگه وضع خیلی وخیم شد به مصلحت عمل باید کرد.
در ضمن حرف شما صحیح که اگه شخص رعب افتادن در گناهه داره این وظیفه از دوشش ساقطه. این نکته رو من متذکر نشده بودم.و از شما تشکر می کنم که این نکته رو گوش زد کردین. اما وقتی توانایی کنترل امیال اگر در ایشون باشه به نظر من وظیفه شرعی و اجتماعی و انسانی هر انسانیه که با کمترین آسیب به هر دو شخص به این ماجرا خاتمه بده. و در ضمن من هنوز رو حرفم هستم که احساسات اون خانوم خیلی مهمه و آسیب رسوندن به اون احساسات خطرات جبران ناپذیری به خانوم و همچنین اجتماع وارد می کنه.
با تشکر

delete;160926 نوشت:

باید خدمت شما عرض کنم که اشتباه نکنین.اکثر بانوان ایرانی در صدف عفاف قرار دارن و این دید شما نسبت به اونا اصلا درست نیست. اما متاسفانه افراد بی بند و بار یا به قول شما کسایی که عفتشونو شوهر دادن با حضور گسترده در مکان های عمومی بیشتر تو چشم ما میان و افراد محجبه هم با دیدن این مناظر صحنه رو ترک می کنن و با این کارشون اون مکان رو جولانگاه فساد می کنن.
بانوان محجبه باید با حماسه ای دیگر از حضور خود در اجتماع نباید به اشخاص بی بند و بار جولان بدهند.
این موضوع مهمه. که ان شاء الله من قصد دارم با ایجاد این موضوع در بحث بانوان این موضوع رو مورد بحث بزارم تا با ترویج این فرهنگ یکی دیگه از عرصه های مانور دشمن رو به تسخیر نیرو های خودی در بیاریم.
به امید ظهور مولامون که صد البته نزدیکه

husain1988;160750 نوشت:

باعرض سلام و تشکر از تمامی اسک دین دوستان عزیز
آنچه که به صورت طبیعی در دو جنس صورت می گیرد علاقه مندی و نیاز به پذیرش و درخواست پسر از دختر است و معمولا با توجه به وضعیت روان شناختی پسر و یا به طور کلی جنس مذکر این توانایی و جرأت در آنها بیشتر است وهیچ گونه احساس تحقیر شدن هم در صورت عدم پذیرش ندارند برخلاف دختر که بیشتر مورد علاقه واقع می شود و فقط در یک موقعیت خاص ممکنه دختری به پسری علاقه مند شود که به ندرت پیش می آید. به غیر از بعضی از موقعیت هایی که دختر فکر می کند طرف مقابل فردی منطقی است و برای زندگی مناسب است در بسیاری از موقعیت ها ابراز علاقه دختر به پسر ناشی از کمبودهای شدید عاطفی و مشکلات شخصیتی است معمولا دخترهایی که از ناحیه جنس مخالف محرم در خانه دچار نیاز ها و کمبودهایی هستند و یا از عزت و خودارزشمندی پایینی برخوردارند و یا دچار اختلال شخصیت وابسته و یا نمایشی برخودار هستند در سطح بسیار بالایی به جنس مخالف خود ابراز علاقه می کنند مثلا افرادی که پدر سخت گیر و غیر عاطفی دارند زمینه رابطه با جنس مخالف و سرمایه گذاری یک طرفه در شخصیت شان وجود دارد. در این مورد تفاوت هایی بسیار زیادی در جنبه های مختلف به چشم می خورد باورها و ارزش ها ، سبک پوشش ، سبک اطلاع رسانی و متوجه کردن از احساس از طرف ایشان ، نحوه مطرح کردن آن به خانواده بسیار غیر عادی است از طرفی شخصیت افراد به سختی قابل تغییر طولانی مدت است و ممکن است ایشان به صورت احساسی در صدد تغییر موقتی خودش بپردازد تا شما را به خودش جذب کند اما بعد از کاش احساسات و عواطف یعنی چند سال بعد از ازدواج سبک زندگی و سبک تفکر ایشان به همان سبک دورن سازی شده گذشته برگردد. لذا ازدواج شما نیاز به بررسی بیشتری دارد موفق باشید.

husain1988;160750 نوشت:

اول اینکه باید به خانواده خوبتون تبریک بگم که همچین پسری رو تربیت کردن
2- به شما تبریک می گم که توی اوج جوانی به میل ها و احساسات غلطتون پشت پا زدید
3- این دختر به درد شما نمی خوره دختری که خودش رو سبک کنه و ابراز علاقه کنه از حدود خودش پا فراتر گذاشته و پاکی و نجابت و حیای یه دختر رو زیر سوال برده و ممکنه خدایی نکرده از این محدوده بیرون تر بره و اینکه آمار های طلاق این نوع ازدواج ها بالاست
البته ممکنه جنبه مثبتی هم داشته باشه که آره این دختر شاید خوب بشه و باز هم البته خودم نمونه هایی از این موارد که دختر بعد از ازدواج از صد تا مومن بهتر شده رو دیدم
موضوع قفل شده است