جمع بندی ایا این حق الناس است؟

تب‌های اولیه

8 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
ایا این حق الناس است؟

اگر درباره یک فرد مومن یک فیلم مستهجن درست کنن و یکی بره ببینه و بخنده برای بخشیده شدن این گناه باید چی کار کنه؟:Ghamgin:

با نام الله

کارشناس بحث: استاد

[="Tahoma"][="Navy"]

aligoogle;323744 نوشت:
اگر درباره یک فرد مومن یک فیلم مستهجن درست کنن و یکی بره ببینه و بخنده برای بخشیده شدن این گناه باید چی کار کنه؟:ghamgin:

بسمه تعالی
در فرضی که مطرح کرده اید،علاوه بر استغفار و توبه به درگاه الهی،باید در صورت امکان از آن فرد حلالیت طلبید و اگر طلب حلالیت به هر دلیل منطقی امکان نداشت،باید به نیّت آن فرد کار خیر انجام شود.به امید اینکه خداوند متعال وی را راضی کند.
[/]

شاید برای شما هم اتفاق افتاده باشه برای من که چند بار شده
مثلا تو یه مکانی هستیم از یکی که انتظار سلام کردن نداریم ازش خیلی گرم با ادم سلام میکنه و ما هم شک داریم که با منه یا با یکی دیگه و خیلی به گرمی اون سلام نمیکنیم
حالا تو این مورد گناه کردیم
برای من 2 دفعه اتفاق افتاد یکی رو که نمیشناختم و یکی رو هم فکر میکردم که داره با یکی دیگه سلام میکنه (شک داشتم) هر دوشون هم ناراحت شدن (یکیشون بدش اومد بلند شد رفت)
حالا واجبه که به گرمی اون طرف ما سلام بکنیم؟

سلام مومن باید خوشرو باشه مسلما اون کسی که خوشرو تره مسلمون بهتریه البته با رعایت شئونات

[=Times New Roman]بسم الله الرّحمن الرّحیم
[=Times New Roman] سلام و خداقوت
[=Times New Roman]
[=Times New Roman] مطالعه این تاپیک رو جدا توصیه می کنم:

[=Times New Roman] حق النّاس
[=Times New Roman]
[=Times New Roman] یاعلی مدد
[=Times New Roman]

[="Tahoma"][="Navy"]

aligoogle;335716 نوشت:
شاید برای شما هم اتفاق افتاده باشه برای من که چند بار شده
مثلا تو یه مکانی هستیم از یکی که انتظار سلام کردن نداریم ازش خیلی گرم با ادم سلام میکنه و ما هم شک داریم که با منه یا با یکی دیگه و خیلی به گرمی اون سلام نمیکنیم
حالا تو این مورد گناه کردیم
برای من 2 دفعه اتفاق افتاد یکی رو که نمیشناختم و یکی رو هم فکر میکردم که داره با یکی دیگه سلام میکنه (شک داشتم) هر دوشون هم ناراحت شدن (یکیشون بدش اومد بلند شد رفت)
حالا واجبه که به گرمی اون طرف ما سلام بکنیم؟

سلام علیکم

این موارد گناه نیست چون عمدی در کار نبوده است،منتها اگر کسی در چنین مواردی از ما ناراحت شود،ادب اقتضاء می کند که از او عذر خواهی کنیم.[/]

پرسش:
اگر یک فرد مومن یک فیلم مستهجن درست کنند و دیگران ببینند. بعدا پشیمان شوند، برای جبران باید چه کار کنند؟ اگر کسی به گرمی به ما سلام کرد و ما به علت نشناختن یا متوجه نشدن، به گرمی پاسخ ندادیم، آیا گناه کردیم؟

پاسخ:
الف: از آن جایی که طلب حلالیت از فرد مذکور احتمال مفسده جدیدی را به دنبال دارد، طلب حلالیت لازم نیست، ولی باید از گناه خود استغفار کنند و به نیّت آن فرد کار خیر انجام دهند و به ایشان هدیه کنند. به امید اینکه خداوند متعال وی را راضی کند.
ب: این موارد گناه نیست چون عمدی در کار نبوده است،منتها اگر کسی در چنین مواردی از ما ناراحت شود، ادب اقتضاء می کند که از او عذر خواهی کنیم.

موضوع قفل شده است