شرکت مایکروسافت، حربی است؟

تب‌های اولیه

27 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
شرکت مایکروسافت، حربی است؟

به نام خدا
باعرض سلام
من آخرش نفهمیدم مایکروسافت حربیه یا نه یعنی میتونم از ویندوز استفاده کنم یانه
مرجع تقلید من (آیت الله مکارم) آمریکا رو حربی میدونن ولی "ویکیپدیا" نوشته مایکروسافت چند ملیتیه و مرکز ش تو امریکاست
اقا اصلا بیخیال یه کلام حربیه یا نه
مرجعمم که گفتم
با تشکر فراوان

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد نور

Ar.Rz;491616 نوشت:
به نام خدا
باعرض سلام
مرجع تقلید من (آیت الله مکارم) آمریکا رو حربی میدونن ولی "ویکیپدیا" نوشته مایکروسافت چند ملیتیه و مرکز ش تو امریکاست
مرجعمم که گفتم
با تشکر فراوان

با سلام و عرض ادب

مایکروسافت حربی محسوب شده و می توانید از محصولات آن بدون کسب اجازه استفاده نمایید.

استفتا از دفتر آیه الله مکارم در قم

نور;492477 نوشت:
به نام خدا
باعرض سلام
مرجعمم که گفتم
با تشکر فراوان
با سلام و عرض ادب

مایکروسافت حربی محسوب شده و می توانید از محصولات آن بدون کسب اجازه استفاده نمایید.

سلام - ببینم حضرت اقا چی میگه ...

*"مهندس محمد جواد"*;492481 نوشت:
سلام - ببینم حضرت اقا چی میگه ...

با سلام و عرض ادب

بنابراحتیاط واجب درصورتی که قراردادی با آن شرکت در این زمینه وجود داشته باشد باید رعایت شود.

اجوبه الاستفتائات،آیه الله خامنه ای،احکام کپی رایت

سلام
میخواستم ببینم خود آیت الله مکارم مایکروسافت رو حربی دونستند؟
یعنی میخوام ببینم نظری در مورد شرکت adobe و... دادند یانه؟
اگر چیزی گفته شده لطفا به منم بگین
با تشکر فراوان

Ar.Rz;540575 نوشت:
سلام
میخواستم ببینم خود آیت الله مکارم مایکروسافت رو حربی دونستند؟
یعنی میخوام ببینم نظری در مورد شرکت adobe و... دادند یانه؟
اگر چیزی گفته شده لطفا به منم بگین
با تشکر فراوان

با سلام و عرض ادب

مایکروسافت کافر حربی محسوب می شود.

سلام
با توجه به این که مرجع تقلیدم آیت الله مکارم شرکت مایکروسافت رو حربی دونستند و این که روی لپ تاپ ها ویندوز اورجینال (که مال همین شرکته) هست
آیا خرید لپ تاپ اشکال دارد؟

Ar.Rz;552145 نوشت:
سلام
با توجه به این که مرجع تقلیدم آیت الله مکارم شرکت مایکروسافت رو حربی دونستند و این که روی لپ تاپ ها ویندوز اورجینال (که مال همین شرکته) هست
آیا خرید لپ تاپ اشکال دارد؟

با سلام و عرض ادب

درفرض سوال،اشکال ندارد.

سلام استاد نور خیلی ممنون که پاسخ میدید کمک بزرگی میکنید.
لطفا نظر آیت الله سیستانی را درباره نرم افزارهایی خارجی که نمایندگی رسمی توی ایران دارند رو بیان بفرمایید مثل نرم افزار دانلود internet download manager.

سید حسین موسوی;552856 نوشت:
لطفا نظر آیت الله سیستانی را درباره نرم افزارهایی خارجی که نمایندگی رسمی توی ایران دارند رو بیان بفرمایید مثل نرم افزار دانلود internet download manager.

با سلام و عرض ادب

اگر نسخه اصلی باشد و شرکت سازنده اجازه ندهد وقانون دولت هم حمایت کند ودر کشور مسلمان باشد حضرت آیة الله اجازه مخالفت این قانون را نمی دهند.

پایگاه اطلاع رسانی آیه الله سیستانی به آدرس:
http://www.sistani.org/persian/qa/0911/page/2/

نور;552775 نوشت:
با سلام و عرض ادب

درفرض سوال،اشکال ندارد.

برای این که مطمئن بشم مطلب رو درست متوجه شدید عرض میکنم.
روی لپ تاپ های خارجی ویندوز اورجینال نصبه. که احتمالا پول این ویندوز توسط شرکت سازنده ی لپ تاپ به شرکت مایکروسافت داده شده. حالا اگه ما لپ تاپ رو بخریم به مایکروسافت کمک نکردیم و این مشکلی نداره؟
مرجع : آیت الله مکارم
با تشکر از توجهتون

Ar.Rz;553957 نوشت:
برای این که مطمئن بشم مطلب رو درست متوجه شدید عرض میکنم.
روی لپ تاپ های خارجی ویندوز اورجینال نصبه. که احتمالا پول این ویندوز توسط شرکت سازنده ی لپ تاپ به شرکت مایکروسافت داده شده. حالا اگه ما لپ تاپ رو بخریم به مایکروسافت کمک نکردیم و این مشکلی نداره؟
مرجع : آیت الله مکارم
با تشکر از توجهتون

با سلام و عرض ادب

درفرض سوال،خرید آن اشکالی ندارد.

نور;553039 نوشت:
با سلام

سلام جناب استاد

مطالب تون رو با دقت خوندم ولی متاسفانه موارد مبهمی در ذهنم وجود داره

اگر امکانش هست برداشت من رو نسبت به این موضوع مطالعه کنید ، اگه قسمتی رو نادرست مطرح کردم ، تذکر بدید

مرجع: آیت الله خامنه ای

برداشت من:

ما به صورت شرعی موظف هستیم قانون کپی رایت تمام محصولات نرم افزاری رو رعایت کنیم به جز موارد زیر:

1. شرکت سازنده نرم افزار در کشور حربی باشد (مثل شرکت مایکروسافت)
  2. گروه یا شخص سازنده نرم افزار در کشور حربی باشد (برخی از نرم افزار ها وجود دارند که توسط یک شخص خاص طراحی و پیاده سازی می شوند و نه یک شرکت ؛ و در نتیجه مشخص نیست که به خاطر این نرم افزار مالیاتی رو به کشور حربی پرداخت می کند یا نه)
  3. برخی از محصولات نرم افزاری در کشور های حربی ساخته نمی شود ولی سهامداران اصلی آن ها آمریکایی ها و صهیونیست ها هستند

سوال: جناب استاد آیا مواردی که در بالا مطرح کردم درست هست یا نه؟

قسمت دوم سوال رو در پست بعدی مطرح کردم

مورد بعد، اون طور که متوجه شدم شما در یکی از پست ها فرمودید که اگر شرکت سازنده نرم افزار با یک شرکت ایرانی قرار دادی رو منعقد کند ما موظف به رعایت قانون کپی رایت خواهیم بود (شاید صحیح متوجه نشده باشم)

منظورم این پست هست:

نور;553039 نوشت:
نقل قول نوشته اصلی توسط سید حسین موسوی نمایش پست ها
با سلام و عرض ادب

اگر نسخه اصلی باشد و شرکت سازنده اجازه ندهد و قانون دولت هم حمایت کند ودر کشور مسلمان باشد حضرت آیة الله اجازه مخالفت این قانون را نمی دهند.

یه مثالی رو میزنم:

محصول نرم افزاری: اینترنت دانلود منیجر

شرکت سازنده: Tonec

مکان: آمریکا – نیویورک

شرکت ایرانی دارای نمایندگی شرکت Tonec در مورد نرم افزار دانلود منیجر: شرکت اسپید رایانه کاسپین

موارد فوق به این معنی هست که یک قرار داد بین شرکت آمریکایی و یک شرکت ایرانی در مورد لایسنس این محصول نرم افزاری منعقد شده هست

از آنجا که کشور آمریکا را به عنوان یک کشور حربی در نظر میگیریم ، وظیفه ما چیست

سوال: ما این نرم افزار را از سایت های سومی که این محصول را با کرک، کیجن، پچ، ... ارائه می دهند ، دانلود و نصب و استفاده می کنیم ، آیا این کار جایز هست؟

سوال آخر رو در پست بعدی می پرسم

برخی از محصولات نرم افزاری (بدون در نظر گرفتن کشور سازنده) اجازه نصب محصولات خودشان را به صورت آزمایشی می دهند (مثلا استفاده 30 روزه)

سوال: آیا ما اجازه داریم بعد از اینکه مدت 30 روزه استفاده آزمایشی از نرم افزار تمام شد دوباره با استفاده از ترفند هایی به مدت 30 روز آینده از آن استفاده کنیم

مثلا:حذف نرم افزار، پاکسازی رجیستر و برخی از فولدر های خاص و نصب دوباره نرم افزار

مثلا: تغییر ورژن نرم افزار و یا دانلود دوباره آن و ...

سوال: علاوه بر آمریکا و اسرائیل چه کشورهایی را به عنوان کشورهای حربی در نظر میگیریم؟ (آیا انگلیس، آلمان و هلند نیز حربی هستند؟)

سوال: ملاک حربی بودن یک کشور چیست؟ (یعنی باید چه ویژگی هایی داشته باشند که ما آن ها را به عنوان حربی در نظر بگیریم؟)

جناب استاد ممنون میشم مواردی که با رنگ قرمز مشخص کردم رو برام توضیح دهید

با تشکر :Gol:

©Hossein©;555302 نوشت:
سلام جناب استاد

مطالب تون رو با دقت خوندم ولی متاسفانه موارد مبهمی در ذهنم وجود داره

اگر امکانش هست برداشت من رو نسبت به این موضوع مطالعه کنید ، اگه قسمتی رو نادرست مطرح کردم ، تذکر بدید

مرجع: آیت الله خامنه ای

برداشت من:

ما به صورت شرعی موظف هستیم قانون کپی رایت تمام محصولات نرم افزاری رو رعایت کنیم به جز موارد زیر:

شرکت سازنده نرم افزار در کشور حربی باشد (مثل شرکت مایکروسافت)
گروه یا شخص سازنده نرم افزار در کشور حربی باشد (برخی از نرم افزار ها وجود دارند که توسط یک شخص خاص طراحی و پیاده سازی می شوند و نه یک شرکت ؛ و در نتیجه مشخص نیست که به خاطر این نرم افزار مالیاتی رو به کشور حربی پرداخت می کند یا نه)
برخی از محصولات نرم افزاری در کشور های حربی ساخته نمی شود ولی سهامداران اصلی آن ها آمریکایی ها و صهیونیست ها هستند

سوال: جناب استاد آیا مواردی که در بالا مطرح کردم درست هست یا نه؟

قسمت دوم سوال رو در پست بعدی مطرح کردم

با سلام و عرض ادب

به نظر مقام معظم رهبری حربی بودن ملاک نیست بلکه اگر از تولیدات داخلی باشد به احتیاط واجب باید با رضایت صاحبانش باشد و اگر از تولیدات خارجی است باید طبق قراردادی که باآنها منعقد شده است عمل شود پس آنچه درمورد حربی بودن بیان کردید به نظر مقام معظم رهبری صحیح نیست.

اجوبه الاستفتائات،احکام کپی رایت

©Hossein©;555306 نوشت:
یه مثالی رو میزنم:

محصول نرم افزاری: اینترنت دانلود منیجر

شرکت سازنده: Tonec

مکان: آمریکا – نیویورک

شرکت ایرانی دارای نمایندگی شرکت Tonec در مورد نرم افزار دانلود منیجر: شرکت اسپید رایانه کاسپین

موارد فوق به این معنی هست که یک قرار داد بین شرکت آمریکایی و یک شرکت ایرانی در مورد لایسنس این محصول نرم افزاری منعقد شده هست

از آنجا که کشور آمریکا را به عنوان یک کشور حربی در نظر میگیریم ، وظیفه ما چیست

سوال: ما این نرم افزار را از سایت های سومی که این محصول را با کرک، کیجن، پچ، ... ارائه می دهند ، دانلود و نصب و استفاده می کنیم ، آیا این کار جایز هست؟

سوال آخر رو در پست بعدی می پرسم

با تشکر از سوال شما

درفرض سوال،این کار جایز نیست.

استفتا از دفتر مقام معظم رهبری در قم

سلام جناب استاد

نور;555618 نوشت:
و اگر از تولیدات خارجی است باید طبق قراردادی که باآنها منعقد شده است عمل شود پس آنچه درمورد حربی بودن بیان کردید به نظر مقام معظم رهبری صحیح نیست.

منظور از قرار داد در متن بالا ، آن صفحه ای هست که در نصب نرمافزار با آن مواجه میشویم یا منظور قرارداد شرکت سازنده محصول با کشور ایران هست ؟

با تشکر فراوان

©Hossein©;555311 نوشت:
برخی از محصولات نرم افزاری (بدون در نظر گرفتن کشور سازنده) اجازه نصب محصولات خودشان را به صورت آزمایشی می دهند (مثلا استفاده 30 روزه)

سوال: آیا ما اجازه داریم بعد از اینکه مدت 30 روزه استفاده آزمایشی از نرم افزار تمام شد دوباره با استفاده از ترفند هایی به مدت 30 روز آینده از آن استفاده کنیم

مثلا:حذف نرم افزار، پاکسازی رجیستر و برخی از فولدر های خاص و نصب دوباره نرم افزار

مثلا: تغییر ورژن نرم افزار و یا دانلود دوباره آن و ...

سوال: علاوه بر آمریکا و اسرائیل چه کشورهایی را به عنوان کشورهای حربی در نظر میگیریم؟ (آیا انگلیس، آلمان و هلند نیز حربی هستند؟)

سوال: ملاک حربی بودن یک کشور چیست؟ (یعنی باید چه ویژگی هایی داشته باشند که ما آن ها را به عنوان حربی در نظر بگیریم؟)

جناب استاد ممنون میشم مواردی که با رنگ قرمز مشخص کردم رو برام توضیح دهید

با تشکر

با تشکر از همراهی شما

درموردسوال اگر با آن کشورها قراردادی داشته باشیم باید طبق آن عمل شود و کرک کردن یا استفاده از ترفندها درصورتی که خلاف قرارداد باشد جایز نیست.

اجوبه الاستفتائات،احکام کپی رایت

برای اطلاع بیشتر در مورد حربی بودن به تاپیک زیر مراجعه نمایید:
http://www.askdin.com/thread12837-8.html

©Hossein©;555621 نوشت:
منظور از قرار داد در متن بالا ، آن صفحه ای هست که در نصب نرمافزار با آن مواجه میشویم یا منظور قرارداد شرکت سازنده محصول با کشور ایران هست ؟

با تشکر فراوان

با سلام و احترام

منافاتی ندارد که هردو منظور باشد ولی بیشتر آنچه ناظر به قرارداد با کشور می باشد.

استفتا از دفتر مقام معظم رهبری در قم

با سلام دوباره خدمت شما

نور;555852 نوشت:
منافاتی ندارد که هردو منظور باشد ولی بیشتر آنچه ناظر به قرارداد با کشور می باشد.

از آنجا که طبق نظر رهبری ، قانون کپی رایت برای محصولات نرم افزاری خارجی منوط به عقد قرارداد می باشد

پس اگر منظور از عقد قرارداد صفحه ای باشد که در هنگام نصب نرم افزار تایید می کنیم ، وضعیت خیلی پیچیده می شود زیرا همین سیستم عامل ویندوزی که از آن استفاده می کنیم در واقع این قانون را نقض می کند (و کلی نرم افزار دیگر که دانشجویان رشته های علوم و مهندسی برای افزایش سطح علمی نیازمند استفاده از آن هستند)

ولی اگر منظور از عقد قرارداد را مورد دوم فرض کنیم ، شرایط کمی بهتر می شود چون کشور ما با اکثر شرکت های تولید کننده نرم افزار خارجی قراردادی ندارد (که متاسفانه IDM در این مورد استثنا شده است !!!)

ممنون از وقتی که گذاشتید :Gol:

©Hossein©;555868 نوشت:
از آنجا که طبق نظر رهبری ، قانون کپی رایت برای محصولات نرم افزاری خارجی منوط به عقد قرارداد می باشد

پس اگر منظور از عقد قرارداد صفحه ای باشد که در هنگام نصب نرم افزار تایید می کنیم ، وضعیت خیلی پیچیده می شود زیرا همین سیستم عامل ویندوزی که از آن استفاده می کنیم در واقع این قانون را نقض می کند (و کلی نرم افزار دیگر که دانشجویان رشته های علوم و مهندسی برای افزایش سطح علمی نیازمند استفاده از آن هستند)

ولی اگر منظور از عقد قرارداد را مورد دوم فرض کنیم ، شرایط کمی بهتر می شود چون کشور ما با اکثر شرکت های تولید کننده نرم افزار خارجی قراردادی ندارد (که متاسفانه IDM در این مورد استثنا شده است !!!)

ممنون از وقتی که گذاشتید

با تشکر از پیگیری شما

در متن استفتا چنین آمده است:
«تابع قراردادهايى است که راجع به آنها بين جمهورى اسلامى ايران و آن دولتها منعقد گشته است.»
ومسلما وقتی قرارداد بین کشور باشد متن در ابتدای نصب نرم افزار هم باید پذیرفته شود و خلاف آن عمل نشود از این جهت در پست قبلی بیان شد که منافاتی ندارد هردو منظور باشد.

آیه الله خامنه ای،اجوبه الاستفتائات،س1336

نور;555881 نوشت:
«تابع قراردادهايى است که راجع به آنها بين جمهورى اسلامى ايران و آن دولتها منعقد گشته است.»
ومسلما وقتی قرارداد بین کشور باشد متن در ابتدای نصب نرم افزار هم باید پذیرفته شود و خلاف آن عمل نشود از این جهت در پست قبلی بیان شد که منافاتی ندارد هردو منظور باشد.

سلام
با این وضعیت نتیجه استفتات قبلی هم که فرمودین تغییر می کنه، یعنی چون در ابتدای نصب همه نرم افزار ها شما به شروط شرکت اکسپت می زنید در نتیجه خود به خود نباید نرم افزار رو نصب کنید چون اونجا نوشته از نسخه غیر قانونی استفاده نمی کنم یعنی جمیعا الان ویندوزامونو پاک کنیم بریم بادمجون واکس بزنیم؟؟؟
این استفتا هم شده قضیه گوسفند بنی اسراییل :khaneh:

A.Afshin;555896 نوشت:
سلام
با این وضعیت نتیجه استفتات قبلی هم که فرمودین تغییر می کنه، یعنی چون در ابتدای نصب همه نرم افزار ها شما به شروط شرکت اکسپت می زنید در نتیجه خود به خود نباید نرم افزار رو نصب کنید چون اونجا نوشته از نسخه غیر قانونی استفاده نمی کنم یعنی جمیعا الان ویندوزامونو پاک کنیم بریم بادمجون واکس بزنیم؟؟؟
این استفتا هم شده قضیه گوسفند بنی اسراییل :khaneh:

ای خدا واقعا هنگ کردم !!!
بالاخره چکار کنیم ؟!
متن قرارداد مگه بین ایران و امریکاس ؟؟!!!

جناب استاد به علت سوالات پی در پی ای که از تون می پرسم عذرخواهی می کنم

امیدوارم مفهوم عبارت زیر رو دست متوجه شده باشم

نور;555881 نوشت:
در متن استفتا چنین آمده است:
و مسلما وقتی قرارداد بین کشور باشد متن در ابتدای نصب نرم افزار هم باید پذیرفته شود و خلاف آن عمل نشود از این جهت در پست قبلی بیان شد که منافاتی ندارد هردو منظور باشد.

آیا جمله ی عامیانه ای که در ذیل بیان کردم بیانگر مفاهیم عباراتی است که در بالا ذکر شده است؟

" از آنجا که بین تولید کننده یک محصولات نرم افزاری شرکت مایکروسافت و کشور ایران قرار دادی وجود ندارد پس متن تفاهم نامه ای که در هنگام نصب نرم افزار آن را تایید یا Accept می کنیم فاقد ارزش و اعتبار می باشد "

آیا به همین دلیل است که شما فرمودید منافات ندارد؟(جناب استاد ، دارم تمام سعی ام رو می کنم که اون برداشتی که شما مدنظرتون هست رو درک کنم ولی متاسفانه هنوز فهم کامل مطلب به علت سطح دانش اندک من حاصل نشده است)

اگر جمله ای که در بالا مطرح کردم (رنگ آبی) درست باشد به این معنی هست که در حال حاظر به علت نبود قرار داد بین دو کشور ، استفاده از محصولات شرکت مایکروسافت بدون توجه به قانون کپی رایت درست و بدون اشکال می باشد

ممنون از وقت و زمانی که برای راهنمایی ما می گذارید :Gol:

©Hossein©;555932 نوشت:
آیا جمله ی عامیانه ای که در ذیل بیان کردم بیانگر مفاهیم عباراتی است که در بالا ذکر شده است؟ " از آنجا که بین تولید کننده یک محصولات نرم افزاری شرکت مایکروسافت و کشور ایران قرار دادی وجود ندارد پس متن تفاهم نامه ای که در هنگام نصب نرم افزار آن را تایید یا Accept می کنیم فاقد ارزش و اعتبار می باشد " آیا به همین دلیل است که شما فرمودید منافات ندارد؟(جناب استاد ، دارم تمام سعی ام رو می کنم که اون برداشتی که شما مدنظرتون هست رو درک کنم ولی متاسفانه هنوز فهم کامل مطلب به علت سطح دانش اندک من حاصل نشده است) اگر جمله ای که در بالا مطرح کردم (رنگ آبی) درست باشد به این معنی هست که در حال حاظر به علت نبود قرار داد بین دو کشور ، استفاده از محصولات شرکت مایکروسافت بدون توجه به قانون کپی رایت درست و بدون اشکال می باشد
ممنون از وقت و زمانی که برای راهنمایی ما می گذارید

با سلام و عرض ادب

بله آنچه بیان کردید صحیح می باشد.

موفق و موید باشید

موضوع قفل شده است