جمع بندی بهترین برنامه روزانه حفظ قران کریم

تب‌های اولیه

7 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
بهترین برنامه روزانه حفظ قران کریم

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد خاتم

sajad2;595347 نوشت:
سلام

راهنمایی در مورد بهترین برنامه روزانه حفظ قران کریم

اجرکم عندالله.

با سلام و عرض ادب و احترام

در مورد مراحل حفظ و این که حافظ قرآن به چه صورت باید حفظ کند، می توانید به این جا مراجعه نمایید. http://www.askdin.com/thread43808-10.html

سئوال شما، کلی است و یک نسخه کلی نمی توان برای همه افراد پیچید.

در این که « حافظ قرآن، روزانه چه مقدار باید حفظ کند؟ » بهتر است شرایط حافظ قرآن در نظر گرفته شود

شرایطی مانند سن، میزان حافظه و قدرت یادگیری او، میزان وقت گذاشتن برای حفظ، در ابتدای حفظ باشد یا چند جزیی حفظ کرده باشد.

با عرض سلام و خسته نباشید
بنده خودم بحمدالله مربی حفظ قران هستم
و تاپیکی که ایجاد کرده بودم اصلا این نبود یعنی این بود ولی با ویرایش های انجام شده میشه گفت نبود.

در این تاپیک قصد یک اطلاع رسانی رو فقط داشتم که در انجمن سایت مقربین در حال حاضر بهترین برنامه حفظ قران با جدید ترین متدها در حال اراءه به قرآن آموزان عزیز میباشد
آخرشم نوشته بودم اطلاع رسانی کنید. اجرکم عندالله

برای حفظ من این را میگویم ،حفظ یک صفحه با جزئیات و تفسیر و روخوانی کامل بهتر است از حفظ چندین صفحه بدون دقت که زود هم فراموش میشود و بهترین راه برای حفظ ،حفظ جمعی است که باعث میشود ایجاد رقابت به وجود بیاید و بهتر یاد بگیرید

این برنامه روزانه در قسمت برترین های انجمن راسخون هم ثبت شد (صلوات )

جمع بندی

سئوال: بهترین برنامه روزانه حفظ قرآن چیست؟

جواب : 1_ حافظ قرآن در قدم اول خود، لازم است که کیفیت حفظ کردن (نحوه صحیح حفظ کردن ) را بداند.

حفظ کردن به شیوه صحیح، هفت مرحله دارد : 1_ تلاوت و روخوانی آیات 2_ گوش دادن به فایل صوتی

3_ خواندن ترجمه 4_ انتخاب جملات 5_ تکرار 6_ از حفظ خواندن 7_ ارتباط دادن

توضیح این مراحل به صورت مختصر:

مرحله اول: روخوانی

حافظ قرآن، برای آشنا شدن با آیاتی که قرار است حفظ کند، خوب است چند بار از روی قرآن، آیات را تلاوت کند.

مرحله دوم : گوش دادن به فایل صوتی

بعد از روخوانی آیات، نوار یا فایل صوتی آن آیات را گوش می دهیم.

مرحله سوم : خواندن ترجمه

در این مرحله حافظ قرآن می تواند از ترجمه یا تفسیر ( مختصر و مناسب) استفاده کند.

مرحله چهارم: انتخاب جملات

برای راحت تر حفظ کردن آیات، خوب است آیه ای را که می خواهیم حفظ کنیم به جمله ها ی کوتاه تر تقسیم کنیم.

مرحله پنجم : تکرار

با نگاه کردن به آیات و توجه به جایگاه آن ها در صفحه، قطعات و جملاتی را که در مرحله چهارم انتخاب کرده ایم را تکرار می کنیم.

مرحله ششم : از حفظ خواندن

در این مرحله، حافظ قرآن، قرآن خود را بسته و آیه حفظ شده را چندین بار از حفظ می خواند.

مرحله هفتم: ارتباط دادن

بعد از این که مراحل قبلی را انجام دادیم، سراغ آیه دوم می رویم و آیه دوم را هم حفظ می کنیم

و آیه اول و دوم را از حفظ خوانده و این دو آیه را به هم ارتباط می دهیم. به همین صورت آیات را حفظ

می کنیم تا مثلاً یک صفحه ای را که می خواستیم حفظ کنیم به اتمام برسد.

این قدم اول و اما قدم دوم

2_ حافظ قرآن، در قدم بعدی، کمیت و مقدار حفظ خود را باید تعیین کند.

در این که « حافظ قرآن، روزانه چه مقدار باید حفظ کند؟ » بهتر است شرایط حافظ قرآن در نظر گرفته شود

شرایطی مثل سن،میزان حافظه و قدرت یادگیری او، میزان وقت گذاشتن برای حفظ، در ابتدای حفظ باشد یا چند جزیی حفظ کرده باشد،

موقعیت تحصیلی، موقعیت شغلی و مانند این موارد.بنابراین یک نسخه کلی نمی توان برای همه افراد، قرار داد.

شاید برای یک حافظ قرآن، روزی نیم صفحه حفظ کردن، مناسب باشد و برای شخص دیگری روزی

یک صفحه و برای فرد دیگری روزی دو صفحه

حافظ قرآن، بهتر است با یک استاد حفظ قرآن، مشورت کند تا بتواند تشخیص دهد که هر روز چه مقدار حفظ کند.

موضوع قفل شده است