طبقات اجتماعی دوران عمر را می خواهم

تب‌های اولیه

5 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
طبقات اجتماعی دوران عمر را می خواهم

یکی می گفت در دوران عمر جامعه به 8 طبقه تقسیم شده بود در این باره توضیح بدهید

[=Century Gothic]با سلام

[=Century Gothic]قشر بندی اجتماعی در زمان عمر بر جستگی بشتر پیدا کرد وبر خلاف رویه ابوبکر که تا حدودی این سیاست ها جنبه سری داشت،

[=Century Gothic] در دوره ایشان نه تنها علنی شد بلکه بطور رسمی مزایای اجتماعی و بیت المال را به تناسب رده بندی منزلتی که تحت تاثیر شبکه محدود از روابط با افراد فرصت طلب وزیاده خواه ، تنظیم شده بود، تقسیم می کرد .:Sham:

[=Century Gothic]در این قشر بندی ، گروه های خاص اجتماعی شکل گرفت وافراد به تناسب شمولیت در هر کدام از گرو های منزلتی ، جایگاه مشخص ومنزلت همان گروه را داشتند .

[=Century Gothic] این گروه ها و منزلت آنها را می توان چنین بر شمرد : گرو صحابه، گروه قریش ، و گروه های حاشیه ای . عمر در گرامی داشت صحابه بعنوان گروه برتر اجتماعی ، تلاش زیاد کرد ، علاوه بر واگذاری پست های حساس ومهم ، دریافت پاداش ها وامتیازات وحقوق عمومی ، چنین جاه انداخت که آنها حق حکومت کردن ، تصرف در اموال عمومی ، وتفسیر وتبین دین را دارند : « این امر ( خلافت ) منحصر در افراد بدر است ، تایکی از آنها باشد ، وآنگاه که کسی از آنها نباشد ، در اصحاب احد، تایک نفر از ایشان هست وپس از ایشان همچنان جنگ های پیامبر را نام برد وسپس گفت : خلافت به آنهای که بعد از فتح مکه مسلمان شده اند نمی رسد . »
[=Century Gothic] (عسکری،نقش ائمه در احیای دین 1370 : 9 /26 – 27 )

[=Century Gothic]

[=Century Gothic] گروه قریش امتیاز ویژه ای برای خود قایل بودند ، این مطلب در سقیفه ای بنی ساعده با نقل حدیث از پیامبر توسط ابوبکر ( الائمه من القریش) نهادینه شد که امتیاز آنها به علت وابستگی نسبی به پیامبر (ص) بیشر است .
[=Century Gothic] عمر با مدح وتمجید ویاد آوری فعالیت های آنان در راه اسلام وهمراهی با پیامبر در روز های سخت ، منزلت اجتماعی قریش را تثبیت و تحکیم کرد وعملا قریش بر دیکر قبایل ، منزلت بر تر بدست آورد واز نظر روانی هم ذهنیت جامعه را برای قبول این برتری با تبلیغات گسترده وجعل احادیث ، مهیا کرد وبدین شکل فرصت هر اعتراض را از مردم سلب کرد .

[=Century Gothic] از داده های تاریخی چنین بدست می آید که ابوبکر در مدت دوسال خلافتش ، تعداد 19 نفر را به عنوان کار گزار در اطراف قلمرو اسلامی وظیفه سیاسی ونظامی داد ( محمدی ،تعدیل نابرابریهای اجتماعی در حکومت امام علی (ع)1385 : 69 ) که از این تعداد ، پنج نفر غیر قریشی هرکدام از قبیله های : کندی ، ثعلبه ، بجیله ، بنی عاجله و خزرج وبقیه سیزده نفر جملگی از قریش بودند. در این میان سهم قبایل مختلف قریش در نظر گرفته شده بود از جمله سهم بنی امیه چهار نفر ، اما هیچ سهمی برای بنی هاشم لحاظ نشده بود .
[=Century Gothic]در قشر بندی اجتماعی دوران عمر ، انصار از نظر منزلت در رده سوم بودند ودر رده چهارم گرو های حاشیه ای چون زنان ، مسلمانان غیر عرب ، وبردگان قرارداشتند.

[=Century Gothic]زنان گرچند در زمان پیامبر وضعیت مطلوب پیدا کرده بودند اما در اثر رسوب فکری عصر جاهلی بعد از پیامبر ، به همان وضعیت دوران جاهلی بر گشتند.

[=Century Gothic]بعد از گسترش سرزمین های اسلامی ، مسلمانان غیر عرب شمار شان هر روز زیاد می شد ، به علت تعصب نژادی عربی واعتقاد بر برتری عرب بر عجم ، عمر دستوررات خاص در این زمینه صادر کرد که بر اساس آن ، عرب را بر غیر عرب برتری داد.

[=Century Gothic]رویکرد عمر در تنظیم سطوح اجتماعی ، ممانعت از اختلاط غیرعرب با عرب وجلوگیری از سکونت عجمی ها در مدینه بود.
[=Century Gothic] « عمر اجازه نه می داد هیچ کس از عجمان وارد مدینه شود « مغیرةبن شعبه » به او نوشت من غلامی دارم که نقاش ، نجار ، وآهنگر است وبرای مردم مدینه سودمند می باشد ، اگر مناسب می بینی اجازه بده اورا به مدینه بفرستم ، وعمر اجازه داد . »

[=Century Gothic] ( جرجی زیدان،تاریخ تمدن اسلامی 1333 :160 )
[=Century Gothic]

[=Century Gothic]تا ابولولو به عنوان غلام مغیرة بن شعبه وارد مدینه شود.

[=Century Gothic]عمر در فرمانی که چهار بند داشت ، محدودیت برای عجم ها را قانونی کرد واز مردم خواست تا آن را رعایت کنند :
[=Century Gothic]« الف : مرد عجم از عرب ومرد عرب غیر قریش از قریش دختر نگیرد.
[=Century Gothic] ب : فرزندی که از مادر غیر عرب به دنیا آمده باشد، از ارث پدر محروم است مگر اینکه در سرزمین عرب به دنیا آمده باشد .
[=Century Gothic] ج : از نصارای عرب مانند نصارای عجم مالیاتی به نام جزیه اخذ نه شود، بلکه مانند مسلمانان از آنها زکات گرفته شود .
[=Century Gothic] د : غیر عرب در شهر های مکه ومدینه ساکن نشوند جزء آنهای که در زمان پیامبر در مدینه سکونت داشتند مانند سلمان وبلال . »

[=Century Gothic]( عسکری،نقش ائمه در احیای دین،1370 :9 /51 – 52 )
[=Century Gothic]

[=Century Gothic]بعض از رفتارهای عمر ریشه در خوی وخصلت جاهلی داشت مانند تعصب شدید نسبت به تقدم عرب بر غیر عرب حتی عرب غیر مسلمان برعجم غیر مسلمان، وهم چنین آزاد کردن عرب های اسیر وبرده گرفتن عجم ها
[=Century Gothic] ( یعقوبی ، تاریخ یعقوبی1375 : 2 /50 )

[=Century Gothic]

[=Century Gothic] در میان طوایف عرب عمر اعتقاد به برتری قریش بر دیگر قبایل داشت واین نظر را در عمل هم پیاده کرد چون از 27 نفر کار گزار ایشان ، 17 نفر قریشی و10 نفر غیر قریشی بودند در حال که بشتر مسلمانان غیر قریشی، وبشترین فداکاری ها وشهادت ها از آنها بود ( البکری ، من حیات خلیفه عمر بن خطاب1988 : 198 )
[=Century Gothic]به نظر می رسد که عمر در چنبره تنگ قوم مداری وتعصب عربی ، گرفتار بود وهمواره از زاویه تنگ منافع ایلی وتفاخر قبیله ای به مسئله نگاه می کرد همین رویکرد باعث شد که در لاک تنگ نظری وانحصار گرای محدود شود که در نتیجه شایسته سالاری ، تکثر گرای وعدالت اجتماعی کم رنگ گردد ونا برابری اجتماعی و بی عدالتی برجسته شود .

[=Century Gothic]همانطور که مي دانيم اسلام تعصب عربي را از ميان برد ، ولي طبقات تازه اي در اسلام پديد آمد که پيش از آن نبود، مانند طبقه مهاجر وانصار واهل بدر واهل قادسيه و ن‍ژاد هاشمي وخاندان اشراف علوي وعباسي و فرزندان انصار ومهاجرين که عمر آنان را در دفتر مقرري ها به شکل تازه اي طبقه بندي کرد.
[=Century Gothic]پس از اين طبقات ، طبقه تابعان (‌پيروان صحابه پيغمبر ) و تابعان تابعان و خاندان صحابه مانند آل زبير، آل ابوبکر وغيره پيدا شدند واين طبقات جديد البته از نتايج پيدايش اسلام و فتوحات اسلامي مي باشد و بالاخره خاندان هاي تازه اسلامي غير از خاندان هاي عرب در ميان مسلمانان ظاهر شد.
[=Century Gothic]یا حق

من شنیده بودم هشت طبقه بوده اما آنچه شما نوشتی هشت تا نبود

آرزومند;46944 نوشت:
من شنیده بودم هشت طبقه بوده اما آنچه شما نوشتی هشت تا نبود

با سلام
جناب آرزومند !!متشکر میشوم دلیل خودتان را مستند و با منبع ارائه دهید!!
تا برسی شود !!!!!

[=&quot]بایسته است ا ز رضای عزیز تشکر کرد[/]
[=&quot]هشت طبقه اجتماعی دوران خلیفه دوم به این ترتیبند که اشاره می شود.
[/]

[=&quot]طبقات اجتماعی دوران عمر : 1- السابقون الاولون من المهاجرین [/]
[=&quot]2- مهاجرین 3- انصار اوس 4- خزرج 5- مردان ( جنگاوران )6- زنان پیامبر و از بین آنها عایشه بر بقیه برتری داشت 7- بقیه زنان 8- اهل بیت پیامبر بر دیگران[/]

موضوع قفل شده است