درخواست از کمک از مردم

تب‌های اولیه

4 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
درخواست از کمک از مردم

بسم الله الرحمن الرحیم
با سلام خدمت کارشناس محترم
مسئله ای هست که خیلی وقته فکرمو درگیر کرده ، چون بنده با این فکر ناقص به پاسخ درست نرسیدم بنابراین تصمیم گرفتم از شما بپرسم انشالله که بنده را راهنمایی کنید و راهگشای بنده باشید
چند وقت پیش حدیثی شنیدم(البته به خاطر ندارم مربوط به کدام معصوم بود) که مفهومش این بود: اگر انسان از خداوند چیزی را درخواست کند خدا درنهایت به او عطا میکند اما اگر از بنده و مخلوق خدا درخواستی بکند خدا می گوید حالا که از بنده ما درخواست کردی تو را به او واگذار میکنم
احادیث بسیاری هم در مذمت درخواست از خلق خدا شده است.
حقیقتش شغلی که بنده دارم خوب نیست و از خدا درخواست کردم که در این امر کمکم کنه
یکی از دوستام هم در شرکتی به مراتب بهتر از شرکتی که من کار میکنم مشغول به کار هست.اگر من ازش درخواست کنم شاید بتونه با رییس شرکتشون صحبت کنه تا منو استخدام کنن
اما خیلی دودلم از یه طرف دلم نمی خواد خدا ازم ناراحت بشه
:Ghamgin: و از طرف دیگه اگه من بهش نگم اون نمی دونه که من نیاز به کار و شغل بهتری دارم
لطفا راهنماییم کنین
:dar:
(بیشتر اوقات یاد داستان حضرت یوسف علی نبینا و اله و علیه السلام میفتم که وقتی از اون زندانی خواست تا سفارششو به پادشاه بکنه تا زودتر آزاد بشه حضرت جبرییل اومد و گفت بخاطر درخواستت از بنده ما باید هفت سال دیگر در زندان بمانی)

با نام الله

:Gol::Gol::Gol::Gol:

کارشناس بحث: استاد سینا

سلام برحسین;495208 نوشت:
بسم الله الرحمن الرحیم
با سلام خدمت کارشناس محترم
مسئله ای هست که خیلی وقته فکرمو درگیر کرده ، چون بنده با این فکر ناقص به پاسخ درست نرسیدم بنابراین تصمیم گرفتم از شما بپرسم انشالله که بنده را راهنمایی کنید و راهگشای بنده باشید
چند وقت پیش حدیثی شنیدم(البته به خاطر ندارم مربوط به کدام معصوم بود) که مفهومش این بود: اگر انسان از خداوند چیزی را درخواست کند خدا درنهایت به او عطا میکند اما اگر از بنده و مخلوق خدا درخواستی بکند خدا می گوید حالا که از بنده ما درخواست کردی تو را به او واگذار میکنم
احادیث بسیاری هم در مذمت درخواست از خلق خدا شده است.
حقیقتش شغلی که بنده دارم خوب نیست و از خدا درخواست کردم که در این امر کمکم کنه
یکی از دوستام هم در شرکتی به مراتب بهتر از شرکتی که من کار میکنم مشغول به کار هست.اگر من ازش درخواست کنم شاید بتونه با رییس شرکتشون صحبت کنه تا منو استخدام کنن
اما خیلی دودلم از یه طرف دلم نمی خواد خدا ازم ناراحت بشه
:Ghamgin: و از طرف دیگه اگه من بهش نگم اون نمی دونه که من نیاز به کار و شغل بهتری دارم
لطفا راهنماییم کنین
:dar:
(بیشتر اوقات یاد داستان حضرت یوسف علی نبینا و اله و علیه السلام میفتم که وقتی از اون زندانی خواست تا سفارششو به پادشاه بکنه تا زودتر آزاد بشه حضرت جبرییل اومد و گفت بخاطر درخواستت از بنده ما باید هفت سال دیگر در زندان بمانی)

[=microsoft sans serif]یکی از نکاتی که در رابطه با درخواست واستعانت از دیگران مطرح است این است که درخواست کمک از دیگران ممکن است به دوصورت کلی شکل بگیرد گاهی انسان چیزی را از دیگران طلب می کند وعامل اصلی در این امر را فقط وفقط شخص کمک کننده می داند وبه اصطلاح چشم امیدش برای رفع نیازش به آن شخص است در این حالت شخص ،ازموضع استقلال به این امر می نگرد که در این شرایط استعانت ودرخواست وکمک از دیگران نوعی شرک تلقی می شود. اما گاهی انسان طلب نیاز از دیگران دارد ودر عین حال شخص کمک دهنده را نیز شخصی نیازمند در درگاه الهی می دانددر این حالت نگاه استقلالی وجود ندارد وطلب کمک بلامانع است.
وقتی به روایات توجه می کنیم می بینیم در بعضی روایات درخواست وطلب کمک کردن از دیگران مورد مذمت قرار گرفته است وبرعکس رفع حوائج مردم وبراورده کردن نیاز آنها مورد سفارش معصومین علیهم السلام بوده است .بنابراین ما از طرفی برای طلب نیاز، منع شده ایم واز طرف دیگر برای رفع نیاز تشویق.
ولی همانطور که مستحضرید کلام معصومین علیهم السلام حکمت وفلسفه ی خاصی دارد. طلب کردن از دیگران چنانچه به جا ولازم باشد وانسان درصدد رفع نیازهای خود وخانواده اش باشد وطرف مقابل نیز شخصی محترم باشد که طلب کردن از او مفسده ای به دنبال ندارد وابرو وعزت انسان خدشه دار نمی شود در این حالت درخواست کمک کردن مانعی ندارد.
انسان موجودی اجتماعی است ومدنی بالطبع بودن انسان خواه ناخواه اورا نیازمند دیگران می کند ونظام زندگی بشر وجریان طبیعت نیز بر اساس سبب ومسببات می باشد بنابراین انسان در نیازمند بودن به دیگران چاره ای ندارد منتها نوع نیاز وشخصی که برای رفع نیاز به آن رجوع می کنیم بسیار قابل اهمیت است.
گاه طمع انسان باعث می شود که دست نیاز به سوی دیگران دراز کند وگاه تنبلی و کم همتی خود شخص ،بعضی مواقع نیز زیاده خواهی ها وچشم وهم چشمی ها وبعضی رذائل اخلاقی انسان را به طلب کمک از دیگران دعوت می کند ،گاهی نیز انسان برای امور غیر ضروری وبی اهمیت شخصیت خود را زیر سوال می برد اینها ازجمله اموری است که در روایات مورد مذمت قرار گرفته وکمک گرفتن از دیگران را برای این امور مورد نهی قرار داده اند.اما چنانچه انسان نیاز مبرم داشته باشد وبا درخواست کمک، عزت نفس او حفظ شود و آبروی او نرود درخواست کمک مانعی ندارد در موردی که فرمودید چنانچه وضعیت زندگی شما به شکلی است که با تغییر شغل، تمکن مالی بهتری می یابید ومشکلاتتان از این طریق رفع می شود وشرایط کار در فضای جدید از هرجهت بهتر از شرایط کار در فضای قبلیست وعزت نفس شما محفوظ می ماند ،درخواست کمک کردن مانعی ندارد واتفاقا روشی برای پیشرفت شما در زندگی وکسب حلال خواهد بود.
چرا که انسان ها وابزار همه وهمه واسطه می باشند تا ما از طریق این واسطه ها به مطلوب برسیم.
البته توجه کنید که. كرامت نفس انسان، ارزشى برتر از معادلات و محاسبات منفعت گرايانه و مادى دارد.

امام على (عليه السلام ) فرمود:
ماء وجهك جامد تقطره السؤ ال ، فانظر عند من تقطره ؟؛(1)

آبـروى تـو، جـامـد است و با سؤ ال و درخواست ، قطره قطره مى ريزد. بنگر كه قطرات آبرو را پيش چه كسى مى ريزى !
بنابراین همانطور که اشاره شد باید دید طرف مقابل نیز چه شخصیتی دارد و توجه لازم را در این امر نمود.

1 نهج البلاغه،حکمت 346

سوال:
احادیث بسیاری در مذمت درخواست از خلق خدا شده است.حقیقتش شغلی که بنده دارم خوب نیست و از خدا درخواست کردم که در این امر کمکم کنه یکی از دوستام هم در شرکتی به مراتب بهتر از شرکتی که من کار میکنم مشغول به کار هست.اگر من ازش درخواست کنم شاید بتونه با رییس شرکتشون صحبت کنه تا منو استخدام کنن اما خیلی دودلم از یه طرف دلم نمی خواد خدا ازم ناراحت بشه و از طرف دیگه اگه من بهش نگم اون نمی دونه که من نیاز به کار و شغل بهتری دارم.راهنمایی کنید چه کنم؟؟

پاسخ:
یکی از نکاتی که در رابطه با درخواست واستعانت از دیگران مطرح است این است که درخواست کمک از دیگران ممکن است به دوصورت کلی شکل بگیرد گاهی انسان چیزی را از دیگران طلب می کند وعامل اصلی در این امر را فقط وفقط شخص کمک کننده می داند وبه اصطلاح چشم امیدش برای رفع نیازش به آن شخص است در این حالت شخص ،از موضع استقلال به این امر می نگرد که در این شرایط استعانت و درخواست و کمک از دیگران نوعی شرک تلقی می شود. اما گاهی انسان طلب نیاز از دیگران دارد و در عین حال شخص کمک دهنده را نیز شخصی نیازمند در درگاه الهی می داند در این حالت نگاه استقلالی وجود ندارد و طلب کمک بلامانع است.

وقتی به روایات توجه می کنیم می بینیم در بعضی روایات درخواست وطلب کمک کردن از دیگران مورد مذمت قرار گرفته است وبرعکس رفع حوائج مردم و برآورده کردن نیاز آنها مورد سفارش معصومین علیهم السلام بوده است .بنابراین ما از طرفی برای طلب نیاز، منع شده ایم واز طرف دیگر برای رفع نیاز تشویق.ولی همانطور که مستحضرید کلام معصومین علیهم السلام حکمت وفلسفه ی خاصی دارد.

طلب کردن از دیگران چنانچه به جا ولازم باشد وانسان درصدد رفع نیازهای خود وخانواده اش باشد وطرف مقابل نیز شخصی محترم باشد که طلب کردن از او مفسده ای به دنبال ندارد و آبرو و عزت انسان خدشه دار نمی شود در این حالت درخواست کمک کردن مانعی ندارد.انسان موجودی اجتماعی است و مدنی بالطبع بودن انسان خواه ناخواه او را نیازمند دیگران می کند و نظام زندگی بشر و جریان طبیعت نیز بر اساس سبب ومسببات می باشد بنابراین انسان در نیازمند بودن به دیگران چاره ای ندارد منتها نوع نیاز و شخصی که برای رفع نیاز به آن رجوع می کنیم بسیار قابل اهمیت است.

گاه طمع انسان باعث می شود که دست نیاز به سوی دیگران دراز کند وگاه تنبلی و کم همتی خود شخص ،بعضی مواقع نیز زیاده خواهی ها و چشم وهم چشمی ها وبعضی رذائل اخلاقی انسان را به طلب کمک از دیگران دعوت می کند ،گاهی نیز انسان برای امور غیر ضروری و بی اهمیت شخصیت خود را زیر سوال می برد اینها ازجمله اموری است که در روایات مورد مذمت قرار گرفته وکمک گرفتن از دیگران را برای این امور مورد نهی قرار داده اند.
اما چنانچه انسان نیاز مبرم داشته باشد و با درخواست کمک، عزت نفس او حفظ شود و آبروی او نرود درخواست کمک مانعی ندارد در موردی که فرمودید چنانچه وضعیت زندگی شما به شکلی است که با تغییر شغل، تمکن مالی بهتری می یابید و مشکلاتتان از این طریق رفع می شود و شرایط کار در فضای جدید از هرجهت بهتر از شرایط کار در فضای قبلیست و عزت نفس شما محفوظ می ماند ،درخواست کمک کردن مانعی ندارد و اتفاقا روشی برای پیشرفت شما در زندگی وکسب حلال خواهد بود.چرا که انسان ها وابزار همه وهمه واسطه می باشند تا ما از طریق این واسطه ها به مطلوب برسیم.البته توجه کنید که. كرامت نفس انسان، ارزشى برتر از معادلات و محاسبات منفعت گرايانه و مادى دارد.

امام على (عليه السلام ) فرمود:
ماء وجهك جامد تقطره السؤ ال ، فانظر عند من تقطره ؟؛(1)
آبـروى تـو، جـامـد است و با سؤ ال و درخواست ، قطره قطره مى ريزد. بنگر كه قطرات آبرو را پيش چه كسى مى ريزى !
بنابراین همانطور که اشاره شد باید دید طرف مقابل نیز چه شخصیتی دارد و توجه لازم را در این امر نمود.

1 نهج البلاغه،حکمت 346

موضوع قفل شده است