در اینگونه موارد چگونه باید رفتار نمود؟

تب‌های اولیه

6 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
در اینگونه موارد چگونه باید رفتار نمود؟

سلام

والا پدر من 1 ماهی برا کار شمال بود . قرار بود به نگهبانی مجتمعمون 60 تومن بدیم . 2 ماه نداده بودیم ماهی 30 تومن بود

انقدر گفت بدید چرا پولمو نمیدید پولمو خوردید . اخر خودم بهش 60 تومن دادم . قشنگم یادمه

حالا پدرم اومده . نگهبان اومده به بابام میگه پسرت 30 تومن بیشتر به من نداد . باید باز بهم بدید . بابام بهم گفت رفتم پایین هرچی میگفتم حالیش نمیشد

میگفت داری دروغ میگی . تو 30 تومن بیشتر بهم ندادی . انقدرم . ماشالله دروغ میگفت از راست قشنگ تر ... اخرشم عصبانی شد .....

الان من چطوری حرفمو اثبات کنم که 60 تومن دادم ؟

ممنون از همتون

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد سینا

momo55;421406 نوشت:
سلام

والا پدر من 1 ماهی برا کار شمال بود . قرار بود به نگهبانی مجتمعمون 60 تومن بدیم . 2 ماه نداده بودیم ماهی 30 تومن بود

انقدر گفت بدید چرا پولمو نمیدید پولمو خوردید . اخر خودم بهش 60 تومن دادم . قشنگم یادمه

حالا پدرم اومده . نگهبان اومده به بابام میگه پسرت 30 تومن بیشتر به من نداد . باید باز بهم بدید . بابام بهم گفت رفتم پایین هرچی میگفتم حالیش نمیشد

میگفت داری دروغ میگی . تو 30 تومن بیشتر بهم ندادی . انقدرم . ماشالله دروغ میگفت از راست قشنگ تر ... اخرشم عصبانی شد .....

الان من چطوری حرفمو اثبات کنم که 60 تومن دادم ؟

ممنون از همتون

[=microsoft sans serif]نکته ی قابل توجه در این موضوع مسئله ی حق الناس می باشد با توجه به این که در آموزه های اسلام حق الناس از اهمیت ویژه ای برخوردار است بنابراین لازم است در ادای حق مردم حساسیت خاصی بخرج دهیم. به دلیل اهمیت موضوع ،لازم است شما بار دیگر به فعل خود رجوع نمایید اگر یقین قطعی و صد در صد دارید که مبلغ را پرداخت نموده اید بنابراین خیالتون باید بابت حق الناس راحت باشد وعصبانیت یا دروغگویی آن فرد هم نباید تاثیر نامطلوبی بر روی رفتار شما بگذارد.منتها در این جریان باید از ابزار مهم تربیت اجتماعی یعنی امر به معروف ونهی از منکر هم بهره ببرید ودر صورت حصول شرایط لازم، شخص مورد نظر را امر به معروف نمایید .

البته به این نکته هم توجه کنید که احتمال دارد ایشان قصد دروغگویی نداشته باشند ودچار اشتباه شده باشند ویا فراموش کرده باشند که مبلغ را به طور کامل از شما دریافت نمود اند بنابراین با وجود همین احتمال لازم است شما کمی محتاطانه قدم بردارید تا دچار گناه تهمت نشوید وایشان را درغگو ندانید وهمچنین احتمال اینکه ایشان قصد دارد مال حرام در زندگی اش وارد کند را برای ایشان روا ندانید.

همانطور که اشاره شد مساله ی حق الناس بسیار مهم ودقیق می باشد بنابراین اگر یقین قطعی ندارید وحتی یک در صد احتمال می دهید که حق با طرف مقابل باشد لازم است به همین احتمال کوچک نیز ترتیب اثر دهید و رضایت شخص را با پرداخت مبلغ ،حاصل نمایید.

اگر هر دو دچار شک وتردید هستید وآن شخص نسبت به دریافت مبلغ وشما نسبت به پرداخت آن مردد هستید،می توانید به صورت توافقی مبلغی را معین کنید وبا پرداخت آن رضایت ایشان را فراهم نمایید.
[=microsoft sans serif]در پایان روایت زیبایی ازپيامبر اكرم صلى الله عليه وآله تقدیم می کنم:

«دِرْهَمٌ يَرُدُّهُ الْعَبْدُ الىَ‏الْخُصَماءِ خَيْرٌ لَهُ مِنْ عِبادَةِ أَلْفِ سَنَةٍ وَ مِنْ عِتْقِ أَلْفِ رَقَبَةٍ وَ خَيْرٌ لَهُ مِنْ أَلْفِ حَجَّةٍ وَ عُمْرَةٍ»

«مستدرک الوسائل ج 12 ص104»

اگر كسى براى رفع اختلافات، به خصم در نزاع مالى درهمى باز گرداند، از هزار سال عبادت وهزار بنده آزاد كردن وهزار حج وعمره به جا آوردن برايش بهتر است.

30 تومن ارزش این حرف ها رو نداره ...
فکر هم نکنم ایشون به خاطره 30 هزار تومن حاظر باشه دروغ بگه ...
پس بنابراین ایشون یادش رفته که از شما 60 هزار تومن گرفته ...

من جایه شما بودم ...
بهش میگفتم من کاملا مطمین هستم که 60 هزار تومن رو به شما دادم ...
و شما میگی من 30 هزار تومن بیشتر ندادم ...
با این حال این 30 هزار تومنه دیگه ( بهش 30 هزار تومن میدادم )
و بهش میگفتم ...
هر وقت یادت افتاد که اشتباه کردی ...
30 هزار تومن رو بهم برگردون ...
اگر هم یادت نیومد که هیچ ...

بهتره دراین مسائل رسیدردوبدل بشه تاافرادمطمئن باشن

پست جمعبندی:

سوال:
والا پدر من 1 ماهی برا کار شمال بود . قرار بود به نگهبانی مجتمعمون 60 تومن بدیم . 2 ماه نداده بودیم ماهی 30 تومن بودانقدر گفت بدید چرا پولمو نمیدید پولمو خوردید . اخر خودم بهش 60 تومن دادم . قشنگم یادمه حالا پدرم اومده . نگهبان اومده به بابام میگه پسرت 30 تومن بیشتر به من نداد . باید باز بهم بدید . بابام بهم گفت رفتم پایین هرچی میگفتم حالیش نمیشد
میگفت داری دروغ میگی . تو 30 تومن بیشتر بهم ندادی . انقدرم . ماشالله دروغ میگفت از راست قشنگ تر ... اخرشم عصبانی شد .....الان من چطوری حرفمو اثبات کنم که 60 تومن دادم

پاسخ:

نکته ی قابل توجه در این موضوع مسئله ی حق الناس می باشد با توجه به این که در آموزه های اسلام حق الناس از اهمیت ویژه ای برخوردار است بنابراین لازم است در ادای حق مردم حساسیت خاصی بخرج دهیم. به دلیل اهمیت موضوع ،لازم است شما بار دیگر به فعل خود رجوع نمایید اگر یقین قطعی و صد در صد دارید که مبلغ را پرداخت نموده اید بنابراین خیالتون باید بابت حق الناس راحت باشد وعصبانیت یا دروغگویی آن فرد هم نباید تاثیر نامطلوبی بر روی رفتار شما بگذارد.منتها در این جریان باید از ابزار مهم تربیت اجتماعی یعنی امر به معروف ونهی از منکر هم بهره ببرید ودر صورت حصول شرایط لازم، شخص مورد نظر را امر به معروف نماییدالبته به این نکته هم توجه کنید که احتمال دارد ایشان قصد دروغگویی نداشته باشند ودچار اشتباه شده باشند ویا فراموش کرده باشند که مبلغ را به طور کامل از شما دریافت نمود اند بنابراین با وجود همین احتمال لازم است شما کمی محتاطانه قدم بردارید تا دچار گناه تهمت نشوید وایشان را درغگو ندانید وهمچنین احتمال اینکه ایشان قصد دارد مال حرام در زندگی اش وارد کند را برای ایشان روا ندانید.همانطور که اشاره شد مساله ی حق الناس بسیار مهم ودقیق می باشد بنابراین اگر یقین قطعی ندارید وحتی یک در صد احتمال می دهید که حق با طرف مقابل باشد لازم است به همین احتمال کوچک نیز ترتیب اثر دهید و رضایت شخص را با پرداخت مبلغ ،حاصل نمایید.اگر هر دو دچار شک وتردید هستید وآن شخص نسبت به دریافت مبلغ وشما نسبت به پرداخت آن مردد هستید،می توانید به صورت توافقی مبلغی را معین کنید وبا پرداخت آن رضایت ایشان را فراهم نمایید.

در پایان روایت زیبایی ازپيامبر اكرم صلى الله عليه وآله تقدیم می کنم:
«دِرْهَمٌ يَرُدُّهُ الْعَبْدُ الىَ‏الْخُصَماءِ خَيْرٌ لَهُ مِنْ عِبادَةِ أَلْفِ سَنَةٍ وَ مِنْ عِتْقِ أَلْفِ رَقَبَةٍ وَ خَيْرٌ لَهُ مِنْ أَلْفِ حَجَّةٍ وَ عُمْرَةٍ
اگر كسى براى رفع اختلافات، به خصم در نزاع مالى درهمى باز گرداند، از هزار سال عبادت وهزار بنده آزاد كردن وهزار حج وعمره به جا آوردن برايش بهتر است.1

1 «مستدرک الوسائل ج 12 ص104»

موضوع قفل شده است