تسلط به کتاب کشف الغطاء و اجتهاد

تب‌های اولیه

4 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
تسلط به کتاب کشف الغطاء و اجتهاد

به نام خدا
شیخ اعظم انصاری‌(ره) می‌فرماید: اگر کسی قواعد و اصولی را که شیخ جعفر، در کتاب کشف الغطاء خود نوشته است بداند نزد من مجتهد خواهد بود.
من یک سوال دارم .من می روم این کتاب را می آموزم و یاد می گیرم و بعد روی فتوای خودم عمل میکنم و اگر قیامت گفتند کی به تو اجازه اجتهاد داد می گویم شیخ اعظم انصاری آیا این امکان دارد؟

با نام الله

کارشناس بحث: اسراء

mohamad56;329505 نوشت:
به نام خدا
شیخ اعظم انصاری‌(ره) می‌فرماید: اگر کسی قواعد و اصولی را که شیخ جعفر، در کتاب کشف الغطاء خود نوشته است بداند نزد من مجتهد خواهد بود.
من یک سوال دارم .من می روم این کتاب را می آموزم و یاد می گیرم و بعد روی فتوای خودم عمل میکنم و اگر قیامت گفتند کی به تو اجازه اجتهاد داد می گویم شیخ اعظم انصاری آیا این امکان دارد؟

با سلام
با صرف نظر از صحت این نسبت به شیخ ،و با فرض صدور این کلام از شیخ رحمه الله،قطعا فهم دقیق قواعد کتاب کشف الغطاء نیز انقدر نیاز به علمیت بالا دارد که اگر واقعا دقیق کسی ان را فهمید مجتهد است و طبیعتا کسی این قواعد را دقیق فهمیده که در تطبیق انها دچار اشتباه نشود زیرا فهم دقیق قواعد فقهی وقتی است که شخص بتواند انها را درست و و بجا تطبیق کند و اصلا معنای اجتهاد نیز همین است :(فهم دقیق قواعد فقهی و بکار گیری درست و تطبیق صحیح ان در فهم ایات و احادیث)و بدانید که این مهم بدون دروس حوزوی و کسب مدارج بالای علمی و تلاش و اجتهاد حاصل نمی شود و منظور شیخ نیز صرف تصور معنای قواعد فقهی نبوده است .
موفق باشید .:Sham::ok:

mohamad56;329505 نوشت:
به نام خدا

نه تنها در مورد کتاب مذکور این مطلب است درباره لمعه شهید اول نیز این مساله مطرح است
در مورد کفایه الاصول آخوند هم مطرح است
مراد همان است که استاد محترم فرمودند:
علم کامل و احاطه به روش استنباط و استدلال و قواعد فقهی اصولی است که انسان را مجتهد می کند
شما بروید یاد بگیرید و پیش یک مرجع هم امتحان پس بدید اون موقع مشوید مجتهد
موضوع قفل شده است