جمع بندی مصرف ارث بدون رضایت وراث

تب‌های اولیه

4 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
مصرف ارث بدون رضایت وراث

سلام
در درجه اول خدا همه ی گذشتان جمع رو بیامرزه
در روستای پدری بنده یه آدم نا اهلی که ظاهرا شیخی چیزی هم بوده و باید در بصیرتش واقعا شک کرد... گفت آقا جون این زمینا که تقریبا میشه کل زمینای این ده مال منه و من دوست دارم این جوری وقفش کنم که فقط و فقط دست سادات باشه... یعنی دست غیر سید نباشه... چه جوری... این جوری که دخترا ارث نمیبرن... چون کاره دیگه اومدیم و شوهرش غیر سید بود پس فردا می افته دست اجنبی... البته اجنبیش رو من میگم شاید اون نگفته باشه ولی در کل اگرم نیت خیری داشته جز عذاب و نفرین و آه چیزی برای خودش نذاشته... باز خدا میدونه
بگذریم... داستان اینجاست که بعد از فوت پدر بزرگ پدرم زمیناش تقسیم نشد و موند... چندین بار به درخواست عمه ی بابام و موافقت پدربزرگم و عموی کوچیک پدرم قرار شد تقسیم کنن که برادر بزرگتر با استناد به یک وصیعت نامه و اینکه دختر اصلا ارث نمیبره زیر بار نرفت و نذاشت این ملکا تقسیم بشه
عمو بزرگه فوت کرد... پدربزرگ بنده هم فوت کرد... و موندن یه خواهر و یه برادر از افراد درجه اول... بعدش هم بچه های اون دو نفری که فوت کردن... و این ملک هنوز تقسیم نشده

عمه ی بابام که خیلی هم ناراحتی کشید سر این کاجرا ها بارها گفته که من راضی نیستم... خدا ازش نگذره... منظورم برادر بزرگش بود... الان همه بنای تقسیم دارن ولی خوب تا کی سر چقدر راضی بشه خودش جای بحث داره

از وقتی عمه گفت من راضی نیستم من دیگه تو خونه ی پدری پدرم نه نماز میخونم نه دوست دارم شب بمونم... از میوه های باغ ها هم دوست ندارم چیزی بخورم... خودمم دلم میگیره ولی خوب عمه راضی نیست... شاید اگه بهش بگم عمه من یه سیب خوردم بگه عب نداره و نوش جان ولی در کل از وضعی که هست راضی نیست
حالا میرسیم به جاهای خوبش که باب دل کارشناسای عزیزه چون تا اینجا همش داستان بود و سوالم این وسط گم شد... سوالام ایناست:

1- آیا نماز خوندن در خونه ی پدربزرگم که جزئی از اموال تقسیم نشده است با توجه به اینکه عمه اعلام ناراضی بودن و نگذشتن میکند درست است؟

2- آیا مصرف میوه ها و محصولات حاصل از باغ هایی که باید تقسیم شود و یکی از وراث اعلام نارضایتی میکند مجاز است؟

3- آیا صرف تصمیم به تقسیم و قصد مشخص کردن حقوق طرفین با برگذاری سلسله جلساتی که تا اینجا نتیجه ای در بر نداشته ولی خوب انشالله تا سال 1404 (چشم انداز بیست ساله) تقسیم میشود دلیل بر این می شود که ما تکلیف را از گردن خود ساقط بدانیم و تا زمان قطعی نشدن تقسیمات از محصولات استفاده کنیم؟

با تشکر فراوان از حوصله ی شما

مرجع تقلید... استاد فرزانه... مرد علم و منطق... آیت الله جوادی آملی

کارشناس پاسخگو : سجاد

[="Tahoma"][="Black"]

فرزند فاطمه;289536 نوشت:
1- آیا نماز خوندن در خونه ی پدربزرگم که جزئی از اموال تقسیم نشده است با توجه به اینکه عمه اعلام ناراضی بودن و نگذشتن میکند درست است؟ 2- آیا مصرف میوه ها و محصولات حاصل از باغ هایی که باید تقسیم شود و یکی از وراث اعلام نارضایتی میکند مجاز است؟ 3- آیا صرف تصمیم به تقسیم و قصد مشخص کردن حقوق طرفین با برگذاری سلسله جلساتی که تا اینجا نتیجه ای در بر نداشته ولی خوب انشالله تا سال 1404 (چشم انداز بیست ساله) تقسیم میشود دلیل بر این می شود که ما تکلیف را از گردن خود ساقط بدانیم و تا زمان قطعی نشدن تقسیمات از محصولات استفاده کنیم؟ با تشکر فراوان از حوصله ی شما مرجع تقلید... استاد فرزانه... مرد علم و منطق... آیت الله جوادی آملی کارشناس پاسخگو : سجاد

با عرض سلام و احترام خدمت جناب فرزند فاطمه گرامی و تشکر از سئوالتان

1. در فرض سئوال در صورتی که حتی یکی از وراث راضی به نماز خواندن در ملک مشاع نباشد ، نماز باطل است.

2. مصرف میوه و ... باغ مشاع نیز در فرض سئوال جایز نیست ، مگر اینکه استفاده کننده ، یقین به رضایت همه وراث در این مورد خاص داشته باشد.

3. تا زمانی که ملک مشاع تقسیم نشده و سهم هر کدام از مالکان به او داده نشده باشد ، همان حکم را دارد . (1)

همیشه موفق و سربلند باشید

پی نوشت:
1. استفتاء از دفتر آیت الله جوادی آملی[/]

با سلام . در خانه ای ساکن هستیم که قانونن به نام پدرم هست .و این خونه از پدربزرگم به پدرم رسیده. اما نه با وصیت و ... بلکه موقع صدور سند پدرم چون درخونه ساکن بود و برای دریافت سند محل سکونت اقدام کرده بود این خونه به نام پدرم صادر شد .
عمه ها و عموهام تابحال هیچ ادعایی نداشتن . میخواستم بدونم اگر بعد از فوت پدرم مدعی حقی شدن آیا ما باید خونه رو بین عموها و عمه های زنده و فرزندان عموهای مرده تقسیم کنیم و فقط سهم پدرم رو بین اعضای خانواده تقسیم کنیم یا هیچ حقی از اونها بر گردن ما نیست؟
آیا اگر ادعایی هم نکنن لازمه که ازشون حلالیت بخوایم؟
آیا نمازهایی که خانواده ی ما در این خونه خونده قبوله یا خونه غصبی حساب میشه؟

[="Tahoma"][="Black"]

javaneh;294141 نوشت:
با سلام . در خانه ای ساکن هستیم که قانونن به نام پدرم هست .و این خونه از پدربزرگم به پدرم رسیده. اما نه با وصیت و ... بلکه موقع صدور سند پدرم چون درخونه ساکن بود و برای دریافت سند محل سکونت اقدام کرده بود این خونه به نام پدرم صادر شد . عمه ها و عموهام تابحال هیچ ادعایی نداشتن . میخواستم بدونم اگر بعد از فوت پدرم مدعی حقی شدن آیا ما باید خونه رو بین عموها و عمه های زنده و فرزندان عموهای مرده تقسیم کنیم و فقط سهم پدرم رو بین اعضای خانواده تقسیم کنیم یا هیچ حقی از اونها بر گردن ما نیست؟ آیا اگر ادعایی هم نکنن لازمه که ازشون حلالیت بخوایم؟ آیا نمازهایی که خانواده ی ما در این خونه خونده قبوله یا خونه غصبی حساب میشه؟

با عرض سلام و احترام خدمت جناب عالی و تشکر از سئوال شما

در فرض سئوال اگر وارثان دیگر پدر بزرگ ، خانه را به پدرتان بخشیده باشند مانعی ندارد و نیازی به تقسیم بعد از ایشان نیست و به وارثان پدر می رسد .

اما اگر نبخشیده اند ولی فعلا حرفی نمی زنند و راضی به تصرف هستند تصرف شما و نماز خواندن اشکالی ندارد اما بعد از فوت پدر باید این خانه به عنوان ما ترک پدر بزرگ بین ورثه او در زمان فوتش ، از جمله پدرتان تقسیم شود در این صورت وراث پدر تنها سهم پدر از خانه را به ارث می برند. (1)

همیشه موفق و پیروز باشید

پی نوشت:
1. امام خمینی ره ، توضیح المسائل ، احکام ارث[/]

موضوع قفل شده است