خجالت کشیدن در حرف زدن

تب‌های اولیه

3 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
خجالت کشیدن در حرف زدن

سلام من همیشه خجالتی هستم خجالت من با بقیه خجالت ها فرق می کند

خجالت من این است که با فامیلامون حرف نمی زنم.مثلا با:پدر بزرگ،مادر بزرگ،عمو،خاله،عمه و.....
ولی با پدرومادر و اعضای خانواده خود و با پسر خاله،پسر عمو و......... حرف می زنم حرف نزدن من از 4 سالگی تا الان که 12 سالمه شروع شد.صحبت نکردنم دست خودم نیست.
من را کمک کنید.

کارشناس بحث : استاد امیدوار

red10;306118 نوشت:
سلام من همیشه خجالتی هستم خجالت من با بقیه خجالت ها فرق می کند

خجالت من این است که با فامیلامون حرف نمی زنم.مثلا با:پدر بزرگ،مادر بزرگ،عمو،خاله،عمه و.....
ولی با پدرومادر و اعضای خانواده خود و با پسر خاله،پسر عمو و......... حرف می زنم حرف نزدن من از 4 سالگی تا الان که 12 سالمه شروع شد.صحبت نکردنم دست خودم نیست.
من را کمک کنید.

کارشناس بحث : استاد امیدوار

بسمه‌تعالي
با عرض سلام و تحيت محضر جنابعالي، توجه شما را به مطالب زير جلب مي‌كنم؛
1- با افزايش و يا فراگيري توانمديهاي جديد (علمي، هنري، ورزشي، مهارتي و...) ميزان اعتماد به نفس خود را بالاتر ببريد.
2- از انتقاد و سختگيري افراطي نسبت به خود پرهيز كنيد.
3- وراي هر احساسي، فكري نهفته است لذا فكر و يا افكاري كه منجر به احساس خجالت در شما مي‌شوند را به صورت شفاف كشف كنيد و آنها را به چالش بكشيد. مثلا ممكن است علت احساس خجالت شما اين باشد كه فكر كنيد ديگران به شما خواهند خنديد و يا به صحبتهاي شما توجه نكنند و...
شما لازم است اين فكر را به طرق مختلف و از جمله افكار زير به چالش بكشيد؛
- معلوم نيست كه به من بخندند و من نبايد به خاطر يك احتمال خودم را از ابراز وجود محروم كنم
- بر فرض كه به من بخندند، چه اتفاقي خواهد افتاد؟ چه چيزي از لياقتهاي من كم مي‌شود؟
- همانطور كه من برخي از افراد و يا رفتار آنان را نمي‌پسندم، قرار نيست همه افراد هم من را مورد تاييد قرار دهند
- من براي تاييد ديگران زندگي نمي‌كنم ..
4- تدريجا و با گامهاي كوچك شروع به صحبت كنيد و از خود توقع زياد نداشته باشيد. مثلا چند جمله گفتن را براي خود يك موفقيت بدانيد و رفته رفته در موقعيتهاي مختلف سطح آن را افزايش دهيد.
5- در موقع صحبت كردن، خوب است وسيله‌اي مانند تسبيح، خودكار و يا هر شي ديگري را در دست داشته باشيد
6- قبل از صحبت نفسي عميق بكشيد و يا جرعه‌اي آب بنوشيد
7- زير لب نام خداي بزرگ را زمزمه كنيد و از حضرتش در همه امور استعانت بجوييد.(نماز، قرآن ...)
8- به خاطر داشته باشيد، مردم گرفتاريها و دغدغه هاي زيادي دارند كه چنين فرصتي ندارند كه بر صحبت كردن و يا صحبت نكردن شما متمركز شوند، ايشان كار خود را مي‌كنند، شما هم كار خود را كنيد و به ديگران توجه نداشته باشيد.
در پناه خداي بزرگ موفق باشيد

و آخر دعوانا ان الحمدالله رب العالمين

زیاد مربوط به شما نمیشه ... ولی بخونش ... خالی از لطف نیست ...

من قبلا ها اعتماد به نفس نداشتم ... هنوز هم یه کمکی دارم ... این نسخه ای بود که برای خودم پیچیدم ... هر روز صبح قبل از سره کار رفتن 2 بار میخوندمش ...
اگر شما هم مشگل منو دارین ... بخونیدش ... برای من که خیلی مفید بود ....

اعتماد به نفس

1- زیاد نگران اعتماد به نفس خودت نباش به مرور زمان خودش سراغت میاد .
2- برای رسیدن به اعتماد به نفس لازم نکرده برنامه ریزی کنی فقط کمی سعی کن پر رو تر باشی .
3- کدامیک از این چیزها را داری و کدامیک را نداری : باهوش بودن . بینا بودن . شنوا بودن . خواندن . نوشتن . تغییر کردن . سرپناه داشتن . سلامتی . روحیه عالی . مطالعات وسیع . هنری خاص . حرفه ویژه . کتابهای الهام بخش .. شغل . نظم و برنامه ریزی . فرصت هایی که داری . کارهای خوبی که در حق دیگران انجام دادی . سرسختی و پشتکار . پاکیزگی و آراستگی . اخلاق . عقل . سرمایه مالی . بعدش باهاشون جمله بساز .
4- من ........ سالمه ... انرژی فراوانی دارم . خیلی پر شور و پرتلاشم . مرغ ذهنم به راحتی به پرواز در میاد . عاشق والیبال و شنا کردن و برنامه نویسی هستم . در دوران راهنمایی معدلم 19 بود . برادری خوب و مهربانی دارم . اعتماد به نفس فوق العاده ای دارم . من مطمینم یه روزی یه شرکت بزرگ تاسیس میکنم . (جادوگری)
5- هر وقت تونستی یه کار مثبت انجام بدی ... خودت رو تشویق کن ... هورا بکش ... بگو ... چه میکنه این......
6- اعتماد به نفس مانند آبی هست که به مرور زمان در درون ظرفی جمع میشود ... بنابراین همواره باید مواظب میزان اعتماد به نفسی که بدست آوردی باشی ... تنها راه آن هم تسلط بر روی اعمال و رفتارت هست ... اگر به دنبال تسلط بر روی اعمالت نیستی ... دنبال اعتماد به نفس نباش ...
7- با خودت مهربان باش . خودت رو دوست داشته باش . هر روز برو جلوی آینه و حاضر غایب کن ... مواظبه اندامت باش . نزار اندامت ضعیف بشن ... مواظبشون باش . کرم بزن . چاق نشو . عاشق چهره خودت بشو .
8- سالم باش . سالم فکر کن . مواظب سلامتیت باش . خشمگین نشو . نترس . کینه نداشته باش . حسادت نورز .
9- اگر یاد گذشته افتادی و شروع کردی به غصه خوردن : بگو غصه خوردن مهم تره یا سلامتی جسم و روح من .
10- علم : اعتماد به نفس ماله کسایی هست که خودشون رو خوب میپذیرند ( همیشه بگو مدلم اینجوریه )
11- شیفته خودت باش . احساسات خودت رو درست بدون .
12- دنبال تایید دیگران نباش . کاره درست رو انجام بده . دیگران تاییدت کردند چقدر خوب ... تاییدت نکردند به درک .
13- جلب توجه ماله آدم هایی هست که اعتماد به نفس ندارن . هیچ وقت جلب توجه نکن .
14- آرام باش . خوب استراحت کن .
15- بهترین لیوان . بهترین لباس و بهترین کارد و چنگال رو برای خودت انتخاب کن .
16- ازخودت مراقبت کن که بیش از اندازه از دیگران حمایت نکنی .
17- کمی زاویه سرت رو نسبت به بدنت بالاتر بگیر . ( جادوگری)
18- قوز نکن . همیشه باید چهار ستون بدنت صاف باشه .
19- با خودت بگو میخوام 110 سال زندگی کنم . بگو میخوام بهترین زندگی رو برای خودم درست کنم .
20- دنبال کسب تمدن باش ... تنها راه بدست آوردن تمدن حل کردن مشگلات زندگی هست ... از مشگلات نترس ... اگر حلشون کردی متمدن تر میشی . تو هر مشگل یه جن خوابیده ... اون مشگل رو که حل کردی جنه برده تو میشه .
21- مشگلاتی رو باید حل کنی که چندین تمدن مورد نیاز برای حل کردنش رو داشته باشی.
22- مسواک زدن . خوشبو کردن . منظم بودن . همه باعث بوجود اومدن اعتماد به نفس میشن .
23- اگر داشتی جلوی آیینه به خودت میرسیدی و دیگران داشتن نگات میکردن ... ناراحت نباش ...
24- حتی در منزل هم بهترین لباس ها را بپوش .
25- همیشه لباس هات اتو کشیده باشند .(جمعه ها تمام لباسات رو اتو کن)
26- تفریح و سرگرمی رو فراموش نکن .
27- عاقل شو و عاقل بمان.
28- یک شعار آمریکایی : لباس گران بپوشید وگرنه برایتان گران تمام میشود .
29- یک شعار انگلیسی : لباس های یک انسان هستند که یک پسربچه رو مرد میکنند .
30- یک شعار انگلیسی : یک مرد رو میشه از طریقه کفش پوشیدنش شناخت .
31- شایسته باش . شایستگی رو جذب کن و اونو بدست بیار .
32- اسراف نکن .
33- از زندگیت لذت ببر . وقتی داری یه غذا رو میخوری ازش لذت ببر . وقتی میری کوه ... از عمق تنت نفس بکش .
34- لذتی نباشه که اونو تجربه نکرده باشی .
35- یه لیست از چیزایی که میخوای قبل از مردنت تجربشون کنی درست کن : اسکی رو آب . کایت سواری وسعی کن به تک تکشون برسی ....
36- هیبچ وقت خودت رو سرزنش نکن که چرا فلان کارو کردی ... اون زمان تجربه ات به همون اندازه بود و در اون زمان فکر کردی اون کار درست هست .... الان تجربه ای جدید بدست آوردی و فهمیدی اون کار کاری غلط است .
37- دیگران رو ببخش .
38- با خودت برخورد آروم و منطقی داشته باش . یک بار آروم به خودت بگو اشتباه کردم . سپس در صدد جبران مشگل بر بیا .
39- آدم هایی که میخوان موفق بشن تجربه کمبود اعتماد به نفس رو احساس میکنند ... چون دارن تجربه هایی سخت کسب میکنن . و هر بار که شکست میخورن خودشون رو سرزنش میکنن .
40- دیگران رو هم سرزنش نکن . (جادوگری)
41- برای تغییر نباید خودت رو تخقیر کنی . باید خودت رو تشویق کنی ( جادوگری)
42- پندار نیک . گفتار نیک . کردار نیک .
43- باشگاه برو و بدنت رو سالم نگه دار .
44- رو اعمال و تصمیماتت کنترل داشته باش .
45- اگر نتونی خودت رو کنترل داشته باشی و رو فکرت تسلط نداشته باشی ... هر اعتماد به نفسی که بدست آوری از بین میره .همیشه خودت رو کنترل کن .
46- یا سراغ اعتماد به نفس نیا ... یا خود کنترلی رو یاد بگیر.
47- آروم و شمرده سخن بگو .
48- سعی نکن که کاری کنی که دیگران بگن فاطمه چه دختر خوبی هست ... کاری کن که رو دیگران تاثیر بزاری و دیگران خودشون رو بخوان جلوی تو خوب و عالی جلوه بدن .
49- زیاد نخند ... فقط لبخند بزن .
50- اگر کسی خواست تو رو نصیحت بکنه و بگه کارت مشگل داره ... به قول استاد حامی بگو تازه گوشام رو مسواک زدم .
51- غلبه کردن بر ترس ... از هیچ چیز نترس ... به قول انیشتنگ ترس یکی از 4 غولی بود که به سختی تونستم شکستش بدم .
52- سیاست کوسه ماهی ... اگر از چیزی میترسی بهش حمله کن.
53- معمولا کسایی که از چیزی میترسن ... خود اون کار رو شروع نمیکنن و سرمایه و انرزی هاشون رو صرف اجرای اطراف اون کار میکنن ... ولی تو که اعتماد به نفس داری .
54- تنها راه مقابله با ترس ... روبرو شدن با آن است . هیچ راه دیگه ای وجود نداره .
55- اگر از چیزی میترسی ... دقیقا اونو مشخصش کن ... دقیق و دقیق و دقیق و دقیق و دقیق ... و دقیقا به قلب اون حمله کن ... مثلا کسانی ترسه شروع کردن پروژه رو دارن چون از قسمتی از پروژه میترسن ... هی اطراف اون کار رو جلو میبرن و سراغ اصل کاری و اصل پروژه نمیرن ... اینجوری میشه که کاراشون عقب میوفته و بابت همون ترسشون اعتماد به نفسشون هم از بین میره .
56- تو جیبت پول داشته باش .
57- سعی نکن که همه رو از خودت راضی کنی ... برعکس سعی کن طوری حرف بزنی که بعضی ها هم بتونن باهات مخالفت کنن .
58- اعتنماد به نفس به این نیست که حرف درستی بزنی و همه تاییدت کنن .... اعتماد به نفس اونه که بلد باشی حرف غلطی بزنی ودیگران تاییدت کنن .
59- مثلا بگو ماست سیاهه ... ثابت کن که سیاهه ... بزار دیگران خودشون رو بکشن تا ثابت کنن سفیده و تو نباید بزاری اونا بتونن این کار رو بکنن .
60- برو جلوی آیینه و چندین ژست هنری بگیر ... صدها بار تمرینش کن .
61- موفقیت ها از کوچک به بزرگ میرسند نقشه بکش.
62- من هستم ... من میتوانم . جمله ای که باعث یک انقلاب شد ...
63- لبخندی که توش اعتماد به نفس هست ... تکان دادن سری که توش اعتماد به نفس هست ... حالت چهره ای که توش عقلانیت هست رو انتخاب کن و صدها بار اونو جلوی آیینه تمرین کن .
64- بوکسورها گارد میگیرند ... مرتازها حالت یوگا میگیرن ... انیشتنگ پیپ میکشه .... انسان عصباتی چهره در هم میکشه ... من انسان با اعتماد به نفسی هستم ... حالت بگیر ... در کمال آرامش قدم بردار ... با چهره ای متبسم و لبخندی بر لب .
65- به اشیا بیش از اشخاص نگاه کن .
66- آقایون عاشق آرامش و اعتماد به نفس خانومها هستند .

موضوع قفل شده است