جمع بندی حکم زیر گرفتن آدم چیست؟

تب‌های اولیه

6 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
حکم زیر گرفتن آدم چیست؟

سلام ...
امیدوارم که خوب و سلامت باشین ....
چند وقت پیش تو محیط کار ... یکی از دوستانم حرفی زد که برام یک سوال شد ... گفتم ازتون بپرسم ...
یکی از دوستان من خارج از نهران کارشناسی ارشد میخونه ... و مجبور هستش که با ماشین شخصی خودش حرکت کنه ... گویا تو اون خیابون ... قبلا ها جلویه ماشین ها رو میگرفتن و راننده ها رو مورد تعرض قرار میدادن ... دوست من این صحبت رو به شوهرش کرده ... و شوهرش بهش گفته اگر بعد از ظهر بود ... یا شب بود و داشتی از دانشگاه برمیگشتی و یکی پرید جلویه ماشینت ... وای ناستا ... سرعتت رو هم کم نکن ... ماشین بیمه داره ... از روش رد شو ...

میخواستم بپرسم ...حکم آدمی که میپره جلویه ماشین چی هست ... من باید وای سم ... یا اینکه میتونم از روش رد بشم ...

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد شفا

سؤال:
حکم شخصی که با قصد بد، جلوی ماشین می‌پرد، چه هست؟ آیا راننده باید بایستد و یا این که می‌تواند از روی آن شخص رد بشود؟

پاسخ:
در این موارد با کم کردن سرعت از کنار او عبور کنید و توقف کردن در این موارد لازم نیست؛ در عین حال می‌توانید این موارد را با پلیس در میان بگذارید.

به هدایت الهی، از رستگاران واقعی باشید.

بسم الله الرحمن الرحیم
سلام

شفا;489672 نوشت:
در این موارد با کم کردن سرعت از کنار او عبور کنیدوتو قف کردن در این موارد لازم نیست؛در عین حال می توانید این موارد را با پلیس در میان بگذارید.

ضمن تشکر از پاسخگویی شما.
ظاهراً سوالشان این است که اگر کسی جلوی ماشین بپرد،ایشان حق دارند به جای تغییر مسیر و گذشتن از کنار او،فرد مورد نظر را له بفرمایند یا نه.یعنی اجازه دارند زیر کنند دیگران را یا نه.
عجب سوالی هم دارند واقعاً.

لبیک یا مهدی
و من الله التوفیق

[="Black"]بسم الله الرحمن الرحیم

نفرنفر;489164 نوشت:
سلام ...
امیدوارم که خوب و سلامت باشین ....
چند وقت پیش تو محیط کار ... یکی از دوستانم حرفی زد که برام یک سوال شد ... گفتم ازتون بپرسم ...
یکی از دوستان من خارج از نهران کارشناسی ارشد میخونه ... و مجبور هستش که با ماشین شخصی خودش حرکت کنه ... گویا تو اون خیابون ... قبلا ها جلویه ماشین ها رو میگرفتن و راننده ها رو مورد تعرض قرار میدادن ... دوست من این صحبت رو به شوهرش کرده ... و شوهرش بهش گفته اگر بعد از ظهر بود ... یا شب بود و داشتی از دانشگاه برمیگشتی و یکی پرید جلویه ماشینت ... وای ناستا ... سرعتت رو هم کم نکن ... ماشین بیمه داره ... از روش رد شو ...

میخواستم بپرسم ...حکم آدمی که میپره جلویه ماشین چی هست ... من باید وای سم ... یا اینکه میتونم از روش رد بشم ...

این عمل قتل عمد بحساب می آید.

اگر از نظر قانون ثابت شود قتل به عمد بوده است حکمش قصاص(اعدام) است. ماده 381 قانون مجازات اسلامی.

اگر از نظر قانون اثبات نشود قتل به عمد است. اولا بناید دیه پرداخت شود. دوما از نظر دینی او همچنان گناه کار است.
زیرا با کشتن یک انسان تمام انسانیت را از بین برده است.

اگر قرار باشد هرکس راه بیوفتد در کوچه و خیابان مجرمین را به قتل برساند که سنگ روی سنگ بند نمیشود.

وقتی میشود با ناجا هماهنگ کرد باقی سخنان صرفا یک بهانه است.[/]

نفرنفر;489164 نوشت:
دوست من این صحبت رو به شوهرش کرده ... و شوهرش بهش گفته اگر بعد از ظهر بود ... یا شب بود و داشتی از دانشگاه برمیگشتی و یکی پرید جلویه ماشینت ... وای ناستا ... سرعتت رو هم کم نکن ... ماشین بیمه داره ... از روش رد شو ...

سلام بر بقیةالله الاعظم ومنتظرانش

بزرگوار شوهر دوست شما وهیچ فرد دیگری جز قاضی (آن هم با دلیل واماره واستناد به قانون )حق صدور حکم را ندار د.

داشتن بیمه شاید سبب تسهیل در پرداخت دیه به نفع ضارب به عنوان قتل غیر عمد باشد اما هرگز نمیتواند سبب برائت شخص ازاصل قتل باشد .

در این موارد انسان در دوجهت گرفتار مسئولیت میباشد :

1-از جهت قانونی 2- از جهت شرعی

در موارد قانونی اگر افسر مسئول راهنمایی ورانندگی در بررسی صحنه ی حادثه دلایلی را مبنی بر تخلفات عمدی ویا تخلفات ناشی از عدم رعایت قانون را از هر طرف درگزارش خود اعلام نماید قطعا" از جنبه ی کیفری نیز موضوع قابل بررسی خواهد بود
همچنین اگر فرد دراین حادثه فوت نکند وآسیب ببیند وبعد از مرحله ی رسیدگی ابتدایی از ضارب (راننده) شکایت کند موضوع از جنبه ی کیفری نیز قابل پیگیری خواهد بود .
ویا درصورت فوت اولیای دم میتوانند با ارایه ی ادله واماره که یکی از آنها میتواند اعلام نظر کارشناس راهنمایی ورانندگی باشد علیه راننده ی ضارب خواستار پیگیری موضوع شوند

ماده 2 قانون آئين دادرسي كيفري :
كليه جرايم داراي جنبه الهي است و به شرح زير تقسيم مي گردد.
1ـ جرائمي كه مجازات آن در شرع معين شده مثل موارد حدود و تعزيرات شرعي
2ـ جرائمي كه تعدي به حقوق شخص يا اشخاص معين حقيقي يا حقوقي است.
تبصره 1 تعزير شرعي عبارت است از مجازاتي كه در شرع مقدس اسلام براي ارتكاب فعل حرام يا ترك واجب بدون تعيين نوع و مقدار مجازات مقرر گرديده و ترتيب آن به شرح مندرج در قانون مجازات اسلامي است.
تبصره 2 ـ جرمي كه داراي دو جنبه مي باشد مي تواند موجب دو ادعا شود
الف) ادعاي عمومي براي حفظ حدود الهي و حقوق و نظم عمومي.
ب) ادعاي خصوصي براي مطالبه حق از قبيل قصاص و قذف يا ضرر و زيان اشخاص حقيقي يا حقوقي

گزچه اثبات عمدی بودن تصادف دشوار است اما در مواجهه با قانون هیچ امری را نباید محال دانست زیرا قانون برای رسیدن به عدالت مسیر های تودر تو یی را قرار داده تا هم مستمسک هر سوءاستفاده گری قرار نگیرد وهم افراد محق بتوانند برای احقاق حق خود با تحمل سختی ها که میتواند نشان از محق بودن آنها باشد برای احقاق حق خود تلاش کنند

نفرنفر;489164 نوشت:

دراین مورد نیز نظر کارشناس راهنمایی ورانندگی شرط صحت ادعا است .

اگر کارشناس راهنمایی ورانندگی مقصر بادرصد بالاتر از لحاظ رفتاری(رعایت قوانین ورفتار شرط عقل ) را عابر پیاده بداند مسئولیت تقصیری راننده به حداقل میرسد (ادله برای عدم تقصیر راننده) اگر کارشناس راهنمایی ورانندگی نقص وسیله ی نقلیه را عامل اصلی بداند باز هم قاضی باید بررسی کند که آیا این نقص فوری وغیر قابل اجتناب بوده یا اینکه براثر سهل انگاری مالک وراننده به وجود آمده؟ اگر نظر کارشناس راهنمایی ورانندگی تقصیر مستقیم راننده را تشخیص دهد قاضی بر جنبه ی عمدی ویا سهوی بودن این تقصیر متمرکز خواهد شد .والبته این درمواردی است که موضوع شاکی خصوصی داشته باشد ویا این که تقصیر در حدی باشد که از لحاظ عمومی بودن جرم جنبه ی حق الهی ویا جنبه ی مخل نظم عمومی بودن حادثه مورد نظر مسئول امر(دادستان ویا نماینده گان او) باشد

از نظر شرعی نیز قصاص قبل از جنایت به هیچ وجه قابل قبول نیست وشما حق ندارید که صرفا" به دلیل وجود شایعات ویا حتی مستندات شخصی را که به هردلیل جلوی ماشین شما دویده را زیر بگیرید واز روی آن عبور کنید این کار عمد محسوب میشود ودر هرصورت شرعی وقانونی حکم قصاص (طرف ویا نفس) برای ضارب عمدی مقرر میگردد .

بلکه با توجه به احتمال وقوع شرارت دراین مکان شما باید احتیاط نموده وبا آمادگی کامل از مهارت در رانندگی خود استفاده نموده ومطابق رهنمود کارشناس محترم اقدام خود برای عبور سلامت از محل را انجام داده ؛ حال اگر با رعایت این موازین فرد دچار مصدومیت شد هم از نظر قانون (با توجه به نظر کارشناس ) وهم از نظر شرع وهم از نظر وجدان مبری خواهید بود ومقصر نمیباشید .

در پناه حق

موضوع قفل شده است