كداميك در شكل گيري شخصيت ديگري موثرترند؟ مرد يا زن؟

تب‌های اولیه

13 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال

اين اولين تايپيك من هست لطفاً حواب بديد تا شايد تشويق شدم.:solh:

با سلام و احترام

به نظر من هردو نقش موثري دارند، اما خانم بيشتر

شايد اين جمله معروف رو تا حالا شنيده باشيد:
هيچ مرد موفقي وجود ندارد مگر اينكه هميشه يك زن موفق، فداكار، دلسوز و با تدبير در كنار اوست .

و حتي با يك نگاه دقيق در روايات ميبينيم اونقدر كه در انتخاب دختر براي ازدواج توصيه و سفارش و تاكيد به دقت شده، براي انتخاب همسر (مرد) توصيه نداريم!

تمام زندگي يك مرد و فرزندان او زير نظر خانم خانه اداره ميشه.

از اين جهت يكي از دو عامل پيشرفت خانواده خانم مومن و صالح شمرده شده:

پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله و سلم) می فرمایند

اَلمَرأةُ الصّالِحَةُ أحَدُ الکاسِبَینِ؛

زن صالح و شایسته یکی از دو عامل پیشرفت خانواده است.

بحارالأنوار

بسیار متشکریم:Kaf: که خانوم آذر بانو چه زیبا در مورد نقش زن صحبت کردند:Kaf:
منم معتقدم زن و مرد هر دو مکمل شخصیت یکدیگر میباشند در یک سری از موارد زن ها نقش به سزایی رو ایفا میکنند که اگر اونها نباشند بعضی از کارها انجام نمیگیرد در بعضی از موارد هم آقایوون نقش بسزایی رو ایفا میگنند بس هر دو مکمل یکدیگر میباشند

به نظر من هیچ کدوم از دیگری مقدم تر نیست بلکه آقایون به گونه ای فکر میکنن که خانوما نمیتونن و خانومابه گونه ای که آقایون نمیتونن پی اگه شرایطی بشه که این دو باهم بدون جبهه گیری سعی در تکمیل هم داشته باشن بهترین تربیت حاصل میشه .به عنوان مثال دختری که با پدرش دوسته نسبت به دختری که فقط با مامانش دوسته شخصیت کاملتری داره و پسری که با مامانش صمیمیه نسبت به پسری که فقط با بابا میچرخه موفق تر خواهد بود:ok:

به نظر من نمیشه گفت کدوم موثر تره چون زن برای انجام کامل تکلیفاتش که در پناه اون رشد می کنه، نیاز به حمایت کامل همسرش داره وبدون اون حمایت همه جانبه( اقتصادی، عاطفی، اعتقادی و ...) نمی تونه رشد کنه؛ باز از اون طرف مرد هم نیاز داره تا زن آرامش و سکینه رو توی زندگیش ایجاد کنه و با محبت اون تمرکزش رو به سایر وظایفش معطوف کنه تا رشد کنه. پس هردو در شکل گیری شخصیت دیگری به شدت موثرند. اونقدر که کوتاهی یکی، دیگری رو هم به رکود می کشونه و این رکود طرف مقابل، خود فرد رو هم راکد می کنه.
یاعلی

dadash;173554 نوشت:

اين اولين تايپيك من هست لطفاً حواب بديد تا شايد تشويق شدم.:solh:

تبریک برای اولین بار مبارک باشه...

:Kaf::Kaf::Kaf:

راجبه سوالتون هم اگه لطف کنید مفصل تر بگید ممنونم...

منظورتون شکل گیری شخصیت از ابتدای تولد هست؟؟؟

یا شکل گیری شخصیت بعد ازدواج؟؟؟

یا سوالتون کلی هست و مربوط به زمان خاصی نیست؟؟؟

آذر بانو;173558 نوشت:
با سلام و احترام

به نظر من هردو نقش موثري دارند، اما خانم بيشتر

شايد اين جمله معروف رو تا حالا شنيده باشيد:
هيچ مرد موفقي وجود ندارد مگر اينكه هميشه يك زن موفق، فداكار، دلسوز و با تدبير در كنار اوست .

سلام ، ببخشید ولی بنظر من در شکل گیری شخصیت افراد، فقط وراثت و خانواده و

اجتماع نیست بلکه مهم تر از اونها خود فرد نقش اصلی رو ایفا میکنه...

تو کتابهای اخلاق و رفتار از بزرگان من همچین چیزی ندیدم...

که بگن سهم کسی بیشتر هست...

و فرمودند خود شخص نقش اصلی رو داره...

من اینکه میگین پشت سر هر مرد موفق یک زن موفق هست رو قبول دارم

و عکس این قضیه رو هم قبول دارم که پشت سر یک زن موفق هم یک مرد موفق حضور داره...

شاید بعضی اوقات خانم یا اقا موردی نقش بیشتری داشته باشن تو شکل گیری شخصیت اون

یکی...

ولی قبول ندارم سهم یکیشون بیشتر باشه...

من میگم نقش هم مرد و هم زن یکسان هست...

در همه ی ادیان الهی هم از زن تعریف شده و هم از مرد...

نکات شما خوبه ، ولی مردان زیادی هم هستند که در همه جا ازشون تعریف شده...

و مایه ی افتخار بودن...

به نظر بنده حق هر دو برابره ...

با سلام و احترام

اينكه گفتم هر دو موثرند منتهي خانم ها بيشتر، برداشت و نظر كاملا شخصي خودم براساس مطالعات و تجربياتم هست و ان شاءالله كارشناسان گرامي هم در اين مورد نظرشون رو مي فرمايند.

اما يك نكته رو بايد عرض كنم تا بحث روشنتر بشه:
اگر چه خداوند متعال قدرت و مديريت و... رو به آقايون داده و فرمود: الرجال قوامون علي النساء

ولي به زن هم چنان مكر و مهارت و سياستي داده كه اگر بخواد و بكار ببنده ميتونه به راحتي همين مرد قدرتمند رو در زندگي محكوم به شكست كنه و يا اينكه به قله موفقيت و سعادت برسونه.

باور كنيد نقش زن در زندگي مرد و همچنين روي فرزندان خيلي مهمه (در مورد فرزند كه در روايات عجيب تاكيد به دقت در انتخاب همسر (زن) شده و سعادت و شقاوت فرزند به مادر بستگي داره.)

موفق باشيد.

این مطلب نشون از تعصب زیاد و یکطرفه به قاضی رفتنه...

خودبینی تو همه ی مسائل بده ...

فرزندان در اخلاق هم به مادر شبیه میشن و هم به پدر...

بعضی اخلاق از پدر و بعضی از مادر

هر دو یکسان...

راجبه هرچی میخواین بپرسید تا همه نظر بدن..

با این مسائلی که الان تو زندگیها اتفاق میفته ماشاا... همه کارشناس هستن...

به نظر من وارد شدن کارشناس به بحث باید باعث ادامه دار شدن مطلب و جذابیت اون بشه ،

و همه بیان و سوالشون با اون در میان بذارن...

نه اینکه ما توقع داشته باشیم کارشناس هم مثله خیلیها یکطرفه به قاضی بره...

حرف اگه درش رضای خدا باشه اثر گذاره ...

اندیشه;174859 نوشت:

من میگم نقش هم مرد و هم زن یکسان هست...

در همه ی ادیان الهی هم از زن تعریف شده و هم از مرد...

نکات شما خوبه ، ولی مردان زیادی هم هستند که در همه جا ازشون تعریف شده...

و مایه ی افتخار بودن...

به نظر بنده حق هر دو برابره ...

آقا سيد بزرگوار واقعا برامون در حرم آقا امام رضا دعا كنيد خيلي گرفتاريم

آقا سيد اسماعيل جان ، ما نميگيم نقش كسي اين وسط كم رنگتر هست ما ميگيم با توجه به تجاربي كه داريم بيشترين نقش تربيتي فرزندان بعهده خانمهاست

به نظر من خانم آذر بانو هم درست فرمودند درسته كه آقايون بعنوان قوام خانواده مطرح هستند و جايگاه بسيار بالايي دارند ولي خانمها هم بخاطر نقشي اساسي كه در محيط منزل با آن دست به گريبان هستند بسيار نقششون اساسي و در خور توجه هست و آنقدر نقششون حساس و كليدي هست كه اسلام بسيار تاكيد داره بر انتخاب همسر مومن عفيف و حتي كدبانو و .... و حتي در جايي خوندم كه هوش و ذكاوت زن از طريق شير خوراندن به كودك انتقال پيدا ميكنه

خانم آذر بانو نظرات شخصي خودشونو فرمودن و خوب هم بيان كردن و ما منتظريم نظرات كارشناسي شونو بيان بفرمايند ولي با توجه به تجربه 22 ساله زندگي مشتركي كه دارم اين فرمايش آخريشونو

نقل قول:
باور كنيد نقش زن در زندگي مرد و همچنين روي فرزندان خيلي مهمه (در مورد فرزند كه در روايات عجيب تاكيد به دقت در انتخاب همسر (زن) شده و سعادت و شقاوت فرزند به مادر بستگي داره.)

بسيار قبول دارم چون خودم در طول اين مدت به عينه ديدم خانمم بنده خدا چه زحماتي رو براي تربيت بچه ها كشيده تا اونا درست و سالم بار بيان

آقا سيد اسماعيل انشاالله متاهل ميشي متوجه ميشي كه ما چي ميگيم
باورتون نميشه براي والده ي گرامي اين نوشته ها رو بخون ببين قضاوتشون چيه

بازم برامون دعا كنيد

من مخلص خانمها هم هستم رحیق عزیزم...

ولی بشرطی که لحن حرف زدنشون به منت تبدیل نشه...

من مادر خودم سختی کشیده هست ، ولی منت نمیذاره...

بهشت زیر پای مادران هست...

ولی کدوم مادران ؟؟؟؟

اونائی که همش منت سر اقا میزارن؟؟؟

این گلها هم تقدیم به شما و تمامی زن و مردهای صبور..

من اگه متاهل بشم حق تربیت و نصف نصف برمیدارم....

باور کن رحیق عزیز بخاطر اینکه در اینده احتمال منت گذاشتن سر خودم رو میدم

سعی میکنم واسه شکل گیری شخصیتش کم نزارم...

:Gol::Gol::Gol:

اندیشه;174878 نوشت:

فرزندان در اخلاق هم به مادر شبیه میشن و هم به پدر...

بعضی اخلاق از پدر و بعضی از مادر

هر دو یکسان...

با سلام و احترام

بنده هم عرض كردم :

به نظر من هردو نقش موثري دارند، اما خانم بيشتر.

حالا چرا خانم نقش بيشتري در تربيت داره بحثش كمي طولانيه كه ان شاء الله در يك تاپيك مجزا اشاره مي كنم.

اما در چند جمله:
با توجه به اينكه فرزند در رحم مادر پرورش پيدا ميكنه و بعد از اينكه به دنيا مياد هم اكثرا در آغوش مادر هست و تا دوسال از شير مادر تغذيه ميكنه و... بيشترين تاثيرات رفتاري و اخلاقي رو از مادر ميگيره.

حتي در روايات ما معصومين عليه السلام آنچنان نقش مادر رو موثر ميدونند كه حتي سعادت و شقاوت فرزند رو به مادر ارتباط ميدن!
السعيد سعيد في بطن امة والشقي شقي في بطن امة؛

حتي روحيات و اخلاقيات مادر از طريق شير به فرزند انتقال پيدا ميكنه.

ضمناً سخنراني جلسه دوم تاپيك زير هم مطالب مفيدي در اين زمينه داره:

★ تربيت فرزند ★ ::: ♪♪ دانلود سخنراني استاد سيد مجتبي حورايي♪♪

موفق باشيد

باعرض سلام و تشکر از همه تماشاکنندگان و نویسندگان اسک دین

خدمت شما عرض کنم معمولا بخشی از زندگی زن و مرد از دوران کودکی با دوعامل محیط و وراثت شکل می گیرد موضوعاتی مانند سبک های فرزند پروری و الگوهای ارتباط پدر و مادر در شکل گیری شخصیت افراد بسیار مؤثر است در نوجوانی روابط با همسالان و دوستان هم به این عوامل شکل دهنده اضافه می شود.

در نهایت زن و مرد با یک شخصیت شکل گرفته وارد زندگی مشترک می شوند و نباید با هدف و انگیزه شکل دادن و یا تغییر شخصیت وارد زندگی زناشویی شوند. زیرا هر مرد و زن که درصد بالایی از مشترکات را در همدیگر دیدند و از نظر شخصیتی در سطح بالایی از تفاهم باشند زندگی کم دردسری خواهند داشت و هردو با حفظ استقلال شخصیت خودشان برا اساس نیاز های مشترک زندگی می کنند

بنابراین نباید به تغییر دادن و یا شکل جدیدی دادن به شخصیت همدیگر باشند اما در یک زندگی مشترک به صورت ناخودآگاه و اتوماتیک ما رفتارهایی را یاد میگیریم که می توان این یادگیری را یادگیری اجتماعی دانست که در این موضوع گفته می شود به دلیل وضعیت روان شناختی زن و انعطاف پذیر بودن و تمایل به حمایت شدن از طرف همسر زن سعی می کند از نظر شخصیتی و رفتاری خود را به همسرش بیشتر نزدیک کند که این تغییر شکل به صورت ناهشیار صورت می گیرد اما غالبا مرد ها به دلیل استقلال بیشتر شخصیتی کمتر قابل تغییر و شکل پذیری هستن

موضوع قفل شده است