آیا گذاشتن شرط برای ازدواج مجدد مرد، اشکالی دارد؟

تب‌های اولیه

386 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
آیا گذاشتن شرط برای ازدواج مجدد مرد، اشکالی دارد؟

با سلام و احترام

یکی از مسائلی که خانم ها به مهریه بالا روی آوردن ترس از خیانت همسرشون هست.

ولی خب می شه از راه های دیگه جلو این کار رو بگیریم به جای اینکه مهریه رو بالا ببریم

مثلا در عقدنامه شرط کنیم که : مرد تحت هیچ شرایطی(مگر با اجازه همسر اول) حق ازدواج مجدد(چه دائم چه موقت) رو ندارد، و اگر این کار را انجام بدهد مرد موظف به دادن 1000 سکه طلا به دختر می شود و دختر می تواند بی هیچ شرطی از مرد جدا شود

و یکی دیگه اینکه به زن هم حق طلاق داده بشه

و مرد هم در سلامت کامل جسمی و روحی اون رو امضا می کنه

آیا در این شرایط حق ازدواج مجدد از مرد سلب میشه مگر اینکه بتونه رضایت زنش رو بدست بیاره؟

و آیا اصلا همچین شرطی درست هست و از نظر قانونی منعی نداره؟

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد سجاد

Ṃᾄʀẓἷἔ;599122 نوشت:
با سلام و احترام

یکی از مسائلی که خانم ها به مهریه بالا روی آوردن ترس از خیانت همسرشون هست.

ولی خب می شه از راه های دیگه جلو این کار رو بگیریم به جای اینکه مهریه رو بالا ببریم

مثلا در عقدنامه شرط کنیم که : مرد تحت هیچ شرایطی(مگر با اجازه همسر اول) حق ازدواج مجدد(چه دائم چه موقت) رو ندارد، و اگر این کار را انجام بدهد مرد موظف به دادن 1000 سکه طلا به دختر می شود و دختر می تواند بی هیچ شرطی از مرد جدا شود

عرض سلام و احترام و تشکر از سؤال شما

چنین شرطی از نظر شرعی مانع ندارد و تکلیفا مرد حق ازدواج مجدد نخواهد داشت.

از نظر قانون هم باید از مراجع قانونی و سر دفتران ازدواج سؤال بفرمایید.

در پناه حضرت حق باشید

پی نوشت:
استفتاء از دفتر آیت الله خامنه ای در قم

سجاد;602834 نوشت:

عرض سلام و احترام و تشکر از سؤال شما

در پناه حضرت حق باشید

پی نوشت:

نقل قول:

سلام
طبق نظر مشهور فقها زن چنین اجازه ای ندارد.
فتاوای مراجع محترم آیات عظام امام خمینی،آیت الله بهجت،آیت الله خامنه‏ اى،آیت الله فاضل،آیت الله مکارم شیرازی و آیت الله نورى همدانی در مورد این که آیا زن اول می تواند شرط کند که : برای ازدواج مجدد اجازه زن لازم است، یا شرط کند که در صورت ازدواج مجدد، زن وکیل باشد که خودش را طلاق بدهد، بدین قرار است

خیر، این شرط صحیح و نافذ نیست ولى اگر شرط کند که: «زن وکیل شوهر باشد، چنانچه شوهر ازدواج مجدد نماید، خود را طلاق دهد»، صحیح است. ( امام، استفتاءات، ج3، احکام ازدواج، س 55 آیت‏الله مکارم، استفتاءات، ج 2، س 907 آیت ‏الله خامنه‏اى، استفتاء، س 7 آیت‏الله فاضل، جامع‏المسائل، ج 1، س 1533 آیت‏الله نورى، استفتاءات، ج 2، س 637 و توضیح‏المسائل، م 2534 دفتر آیت‏الله بهجت. با استفاده از نرم افزار پرسمان)

خوب باید ببنید آقا داماد مرجع تقلیدشون کی هستش ... بعدش شرط ضمن عقد کنین که مرجعه تقلیدشون رو عوض نکنن ... و در نهایت شرط ضمن عقد بزارین که همسر دوم اختیار نکنند ...

آيا زن مى تواند در ضمن عقد ازدواج، شرط كند كه شوهر او همسر دوم اختيار نكند؟
آيات عظام امام، بهجت، خامنه اى، فاضل، مكارم و نورى: خير، اين شرط صحيح و نافذ نيست ؛ ولى اگر شرط كند كه: «زن وكيل شوهر باشد، چنانچه شوهر ازدواج مجدد نمايد، خود را طلاق دهد»، صحيح است.419
آيات عظام تبريزى، سيستانى و صافى: آرى، اين شرط صحيح و نافذ است و اگر شوهر بعد از ازدواج، به اين شرط عمل نكرد و ازدواج مجدد نمود، گناه كرده است.420
آيه اللّه  وحيد: بنابر احتياط واجب، اين شرط صحيح و نافذ نيست ؛ ولى اگر شرط كند كه: «زن وكيل شوهر باشد، چنانچه شوهر ازدواج مجدد نمايد، خود را طلاق دهد»، صحيح است.421

419. امام، استفتائات، ج 3، احكام ازدواج، س 55 ؛ مكارم، استفتائات، ج 2، س 907 ؛ خامنه اى، استفتاء، س 7 ؛ فاضل، جامع المسائل، ج 1، س 1533 ؛ نورى، استفتائات، ج 2، س 637 و توضيح المسائل، م 2534 ؛ دفتر: بهجت.
420. سيستانى، منهاج الصالحين، ج 2، م 333 ؛ تبريزى، منهاج الصالحين، ج 2، م 1395 ؛ صافى، جامع الاحكام،2، 1255.
421. وحيد، منهاج الصالحين، ج 3، م 1359.

باب شرط عدم ازدواج با زن دیگر:

1- حماده دختر حسن و خواهر ابوعبیده حذاء برایم گفت از امام صادق علیه السلام درباره مردی که با زنی ازدواج کرده است و در برابر او متعهد شده که با حضور او زنی دیگر نگیرد و آن زن توافق کرده که همین تعهد، مهر او باشد، پرسیدم.
حضرت فرمود: این شرط فاسد است. ازدواج جز بر مبنای یک درهم یا دو درهم نمی شود.

(کافی ج 5 ص 381- سند ضعیف)

2- زراره گوید: ضریس برای همسرش دختر حمران این شرط را پذیرفته بود که با وجود او زن دیگری نگیرد و نیز هرگز کنیزی اختیار نکند چه همسرش زنده باشد یا مرده باشد و در برابر زن هم پذیرفته بود که بعد از ضریس ازدواج نکند و هر دو تعهد کرده بودند که اگر به این شرط در برابر دیگری وفادار نمانند، قربانی کنند و حج به جا آورند و شتر قربانی کنند و همه مال شان را در میان فقیران تقسیم کنند. زراره گوید: ضریس خدمت امام صادق علیه السلام رسید و شرط و تعهد فوق را ذکر کرد. امام علیه السلام فرمود: دختر حمران حرمت ویژه ای دارد ولی احترام او ما را از گفتن حق برای تو باز نمیدارد. برو و ازدواج کن و کنیز بگیر چرا که آن شرط اعتباری ندارد و چیزی بر عهده تو و او نیست و آنچه را که با هم تعهد کردید ارزشی ندارد.
زراره گوید: ضریس پس از گفتار امام علیه السلام کنیزی اختیار کرد و از او صاحب فرزندانی شد.
(کافی ج 5 ص 403- در یک سند ضعیف و یک سند موثق)

3- منصور بن بذرج گوید: به امام کاظم علیه السلام گفتم: مردی از شیعیان شما با زنی ازدواج کرد سپس او را طلاق داد و آن زن از وی جدا شد. مرد تصمیم دارد که به زن رجوع کند ولی زن نمیپذیرد مگر با این شرط که مرد نذر کند که زن را طلاق ندهد و با داشتن وی همسری دیگر نگیرد. مرد هم این نذر را برای زن کرد بعدا قصد میکند که ازدواج کند چگونه و چه باید بکند؟ حضرت فرمود: کار بدی کرده است او چه میداند که در آینده چه تصمیمی میگیرد؟ به او بگو که به شرطش نسبت به زن عمل کند چون رسول خدا صلی الله علیه و آله فرمود: مومنان پایبند به شرط ها و تعهدهایشان هستند.
(تهذیب ج 7 ص 371- موثق)

4- منصور بن بذرج گوید: به امام کاظم علیه السلام گفتم: فدایت شوم شریکی دارم که همسرش را طلاق داده است. عده تمام و آن زن از او جدا شده است. هم اکنون شریکم میخواهد مجددا با او ازدواج کند آن زن میگوید سوگند به خدا با تو ازدواج نخواهم کرد مگر این که نزد خدا برای من ملتزم شوی که مرا طلاق ندهی و با وجود من زن دیگری نگیری. حضرت پرسید: آیا آن مرد چنین کرد؟ گفتم: آری فدایت شوم انجام داد. حضرت فرمود: بد کاری کرده است. او چه میداند که در دلش روز و شب چه می افتد؟ آنگاه امام افزود: هم اکنون به او بگو که به شرط خویش برای زن وفادار باشد چرا که پیامبر خدا فرمود: مسلمانان باید به شرطهای خویش پایبند باشند. گفتم: فدایت شوم! من در گوشه ای از مساله شک دارم. حضرت فرمود: عمران تو را میبیند؟ آیا او با تو در مدینه نیست؟ گفتم: چرا (با من هست).
حضرت فرمود: به عمران بگو مساله را بنویسد و برایم بفرستد. منصور گوید پس از آن عمران نزد ما آمد و مساله را بدون تفاوتی با سوال پیشین برای حضرت نوشتیم. پس از مدتی عمران بازگشت و مرا در بازار گندم فروشان دید. شانه اش را به شانه ام مالید و گفت: حضرت تو را سلام می رساند و می فرماید: به آن فرد بگو به شرط خویش وفا کند.
(کافی ج 5 ص 404- موثق)

سجاد;602834 نوشت:

سلام
از این فتوا مطمئن هستید؟
چند سوال دارم:
1-در صورتی که مرد ازدواج کند آیا عقد دوم باطل است و یا نهایتا مرتکب گناهی شده به دلیل اینکه به شرایط عمل نکرده اما عقد دوم صحیح است؟
2-در صورتی که مرد ازدواج کند شرعا وظیفه اوست که آن مبلغ جریمه را بدهد؟ (فرض سوال این بود که اگر زادواج کند باید 1000 سکه بدهد)

[="Tahoma"]

الهه خشم;602865 نوشت:
بعدش شرط ضمن عقد کنین که مرجعه تقلیدشون رو عوض نکنن

سوال از کارشناس محترم
آیا زن می تواند در ضمن عقد شرط کند که مرد حق ندارد در صورتی که تشخیص دهد مرجع دیگری اعلم است مرجعش را عوض کند؟

**تبسم**;602881 نوشت:
باب شرط عدم ازدواج با زن دیگر:

سلام بهتر نیست فقط از احادیثی که سندی قوی دارند استفاده کنید
دو حدیث بالایی چیزی جز عهدشکنی و عدم تعهد به قول و پیمان رو به مسلمین نشان نمیدهد
نتایج درخشانی هم به دنبال ندارد انسان به عهد با همسر خودش عمل نکنه میخواد به تعهدش در قبال بیگانه و غریبه پایبند باشه

[="Tahoma"]

شبـنم;602929 نوشت:
دو حدیث بالایی چیزی جز عهدشکنی و عدم تعهد به قول و پیمان رو به مسلمین نشان نمیدهد
نتایج درخشانی هم به دنبال ندارد انسان به عهد با همسر خودش عمل نکنه میخواد به تعهدش در قبال بیگانه و غریبه پایبند باشه

بسیاری از شرط ها باطل است و نیازی به عمل کردن به آنها نیست از لحاظ شرع

علــی;602931 نوشت:
بسیاری از شرط ها باطل است و نیازی به عمل کردن به آنها نیست از لحاظ شرع

حداقل شرط در این مساله خیلی فرق داره با مسائل دیگه
اینجا زن با اطمینان قلبی به این شرط زناشویی رو میپذیره چنانکه اگر مرد این شرط رو قبول نمیکرد ممکن بود خانم به ازدواج رضایت نده
پس وقتی چنین شرطی رو میپذیره باید پای بند هم باشه
این نوع احادیث فقط انسان رو به همه چی بدبین میکنه

[="Tahoma"]

شبـنم;602935 نوشت:
حداقل شرط در این مساله خیلی فرق داره با مسائل دیگه
اینجا زن با اطمینان قلبی به این شرط زناشویی رو میپذیره چنانکه اگر مرد این شرط رو قبول نمیکرد ممکن بود خانم به ازدواج رضایت نده
پس وقتی چنین شرطی رو میپذیره باید پای بند هم باشه
این نوع احادیث فقط انسان رو به همه چی بدبین میکنه

می تواند آن زن تحقیق کند که این شرطی که می گذارد باطل است اما اینکه تحقیق نکرده و اطلاعی ندارد از باطل بودن چنین شرطی دلیل نمی شود که به آن عمل شود.

سجاد;602834 نوشت:

در پناه حضرت حق باشید

پی نوشت:

الهه خشم;602865 نوشت:
فتاوای مراجع محترم آیات عظام امام خمینی،آیت الله بهجت،آیت الله خامنه‏ اى،آیت الله فاضل،آیت الله مکارم شیرازی و آیت الله نورى همدانی در مورد این که آیا زن اول می تواند شرط کند که : برای ازدواج مجدد اجازه زن لازم است، یا شرط کند که در صورت ازدواج مجدد، زن وکیل باشد که خودش را طلاق بدهد، بدین قرار است

با سلام خدمت کارشناس محترم

پس الان نظر آقای خامنه ای چیزی هست که شما فرمودید یا دوستان گفتند؟

بعد طبق چیزی که دوستان گفتن مرجع تقلید همسر مهم هست یا خودم؟ بعد من خودم تا زمان زنده بودن آقای تبریزی به رای ایشون بودم بعد آقای مکارم الان باید به کدوم عمل کنم؟

و یه سوال دیگه خب یعنی اگه این شرط نافذ نیست پس کلا شرط اولی که گذاشتم اشتباه هست و شوهر دیگه تعدی نسبت به این شرط نداره و 1000 سکه و اینام منتفی میشه؟

Ṃᾄʀẓἷἔ;602939 نوشت:
یه سوال دیگه خب یعنی اگه این شرط نافذ نیست پس کلا شرط اولی که گذاشتم اشتباه هست و شوهر دیگه تعدی نسبت به این شرط نداره و 1000 سکه و اینام منتفی میشه؟

مرضیه جان ببخشید اینو میگم
کلا شما روی هیچ شرط و شروطی برای ازدواج مجدد همسرت حساب نکن
بر فرض شرطت هم درست باشه جز یه طلاق چیزی گیرت نمیاد
محاله طرف 1000 سکه هم بده چون کلا این شرط و شروط رو مخالف فطرت تغییرپذیر مردان میدونند:Gol:

**تبسم**;602881 نوشت:
3- منصور بن بذرج گوید: به امام کاظم علیه السلام گفتم: مردی از شیعیان شما با زنی ازدواج کرد سپس او را طلاق داد و آن زن از وی جدا شد. مرد تصمیم دارد که به زن رجوع کند ولی زن نمیپذیرد مگر با این شرط که مرد نذر کند که زن را طلاق ندهد و با داشتن وی همسری دیگر نگیرد. مرد هم این نذر را برای زن کرد بعدا قصد میکند که ازدواج کند چگونه و چه باید بکند؟ حضرت فرمود: کار بدی کرده است او چه میداند که در آینده چه تصمیمی میگیرد؟ به او بگو که به شرطش نسبت به زن عمل کند چون رسول خدا صلی الله علیه و آله فرمود: مومنان پایبند به شرط ها و تعهدهایشان هستند.
(تهذیب ج 7 ص 371- موثق)

4- منصور بن بذرج گوید: به امام کاظم علیه السلام گفتم: فدایت شوم شریکی دارم که همسرش را طلاق داده است. عده تمام و آن زن از او جدا شده است. هم اکنون شریکم میخواهد مجددا با او ازدواج کند آن زن میگوید سوگند به خدا با تو ازدواج نخواهم کرد مگر این که نزد خدا برای من ملتزم شوی که مرا طلاق ندهی و با وجود من زن دیگری نگیری. حضرت پرسید: آیا آن مرد چنین کرد؟ گفتم: آری فدایت شوم انجام داد. حضرت فرمود: بد کاری کرده است. او چه میداند که در دلش روز و شب چه می افتد؟ آنگاه امام افزود: هم اکنون به او بگو که به شرط خویش برای زن وفادار باشد چرا که پیامبر خدا فرمود: مسلمانان باید به شرطهای خویش پایبند باشند. گفتم: فدایت شوم! من در گوشه ای از مساله شک دارم. حضرت فرمود: عمران تو را میبیند؟ آیا او با تو در مدینه نیست؟ گفتم: چرا (با من هست).
حضرت فرمود: به عمران بگو مساله را بنویسد و برایم بفرستد. منصور گوید پس از آن عمران نزد ما آمد و مساله را بدون تفاوتی با سوال پیشین برای حضرت نوشتیم. پس از مدتی عمران بازگشت و مرا در بازار گندم فروشان دید. شانه اش را به شانه ام مالید و گفت: حضرت تو را سلام می رساند و می فرماید: به آن فرد بگو به شرط خویش وفا کند.
(کافی ج 5 ص 404- موثق)

پس آخرش باید وفادار بمونن یا نه؟:Gig:

Ṃᾄʀẓἷἔ;602939 نوشت:
س الان نظر آقای خامنه ای چیزی هست که شما فرمودید یا دوستان گفتند

. ( امام، استفتاءات، ج3، احکام ازدواج، س 55 آیت‏الله مکارم، استفتاءات، ج 2، س 907 آیت‏الله خامنه‏اى، استفتاء، س 7 آیت‏الله فاضل، جامع‏المسائل، ج 1، س 1533 آیت‏الله نورى، استفتاءات، ج 2، س 637 و توضیح‏المسائل، م 2534 دفتر آیت‏الله بهجت. با استفاده از نرم افزار پرسمان)
http://islamquest.net/fa/archive/question/fa3233/tmpl/component/printme/1

البته دقت شود شرط عدم ازدواج مجدد همسر اعتباری ندارد

[="Tahoma"]

Ṃᾄʀẓἷἔ;602942 نوشت:
پس آخرش باید وفادار بمونن یا نه؟

اینها روایات خام هستند و باید مجتهد با ادله دیگر بین این روایات جمع کند که نظر مشهور هم همان است که گفته شد که این شرط نافذ نیست و ارزشی ندارد.

شبـنم;602929 نوشت:

نه، چون یه عده از مراجع (نامشون در پست صفحه اول هست) فتوا دادند که شرط باطله.

احادیث ضعیف یا صحیح فقط نسبت به هم مقداری تفاوت دارند نه این که روایت ضعیف حتما از معصوم صادر نشده و صحیح حتما از معصوم صادر شده. همه روایات صحیح و ضعیف ظنی اند.

**تبسم**;602954 نوشت:
نه، چون یه عده از مراجع (نامشون در پست صفحه اول هست) فتوا دادند که شرط باطله.

احادیث ضعیف یا صحیح فقط نسبت به هم مقداری تفاوت دارند نه این که روایت ضعیف حتما از معصوم صادر نشده و صحیح حتما از معصوم صادر شده. همه روایات صحیح و ضعیف ظنی اند.

ولی دو موضع گیری مختلف از معصوم در باب یک مسئله انسان رو سردرگم میکنه
یک روایت بر عدم تعهد به عهد و دیگری به رعایت تعهد اشاره میکنه دو کار متناقض
پس تکلیف چیست ؟ رعایت تعهد یا عدم اجرای تعهد
نظر مراجع هم مختلفه و باز انسان رو گیج میکنه
البته مهم مواد قانونی کشوره
باید دید چنین شرط هایی تا چه حد کاربرد دارند ؟ و به نفع زن است ؟
در صورت عدم اجرای تعهد مرد زن باید چکار کند؟ قانونی برای ملزم کردن مردان به اجرای تعهدشان در باب ازدواج وجود دارد یا نه ؟

وگرنه نظر فقها و مراجع از باب گناه بودن یا نبودن چندان دردی از زنان دوا نمیکنه

--------------------------------------------------------------------------------
مرضیه جان
در این تاپیک فقط یه حقوقدان میتونه کمک کنه و پاسخ سوالت رو بگه ببین نظر مراجع و فقها هم بر این است که مرد گناه نکرده که این زیاد به کار ما نمیاد
باید دید قانونی برای حمایت از زنی که چنین شروطی رو در عقدنامه مینوسه وجود داره یا نه؟
بهتره از سرکار••ostad•• تقاضا کنیم در این تاپیک حضور یابند و به سوال پاسخ بدند

Ṃᾄʀẓἷἔ;602939 نوشت:
پس الان نظر آقای خامنه ای چیزی هست که شما فرمودید یا دوستان گفتند؟

احتمالا نظر رهبری تغییر کرده است. یعنی اول معتقد بودند که شرط باطل است الان شرط را صحیح می دانند.

این یکی از حسنات و ویژگیهای بسیار خوب در فقه شیعه است که مراجع وقتی به دلائل بهتری میرسند آرائشان را تغییر میدهند.

شبـنم;602959 نوشت:
ولی دو موضع گیری مختلف از معصوم در باب یک مسئله انسان رو سردرگم میکنه
یک روایت بر عدم تعهد به عهد و دیگری به رعایت تعهد اشاره میکنه دو کار متناقض
پس تکلیف چیست ؟ رعایت تعهد یا عدم اجرای تعهد
نظر مراجع هم مختلفه و باز انسان رو گیج میکنه
البته مهم مواد قانونی کشوره

من خودم نظر شخصیم اینه که به خصوص درجاهایی که روایات اختلاف دارند به عقلمون رجوع کنیم اگه عقل هم نظری نداشت به هر کدوم خواستیم عمل کنیم.

از نظر عقلی به نظرم اول باید ببینیم ازدواج مجدد یا متعه جایز هست یا نه (اخیرا تفسیرهایی هست که میتونه اینا رو تحریم کنه مگه در شرایط ضرورت که باز باید تعریف بشه)

اگه اثبات شد که جایز نیست که نیاز به شرط نداره. و خودش قبیحه.
اگر هم اثبات شد جایز هست یعنی مصالحی بوده که جایز شده، پس صحیح نیست با شرط جلوی اون مصالح رو بگیریم. و این کار مرسوم بشه.

حالت پیشفرضش مهمه. ممکنه خیلی ها ندونن نتونن ...
اگه تعدد زوجات و متعه خوب نباشه باید پیشفرض مرد حق انجامش رو نداشته باشه، مثلا اگه توهین کردن زن به مرد خوب نباشه باید به طور پیشفرض ممنوع باشه نه این که ضمن عقد شرط بذارن که این کارو نکن

**تبسم**;602972 نوشت:
اگر هم اثبات شد جایز هست یعنی مصالحی بوده که جایز شده، پس صحیح نیست با شرط جلوی اون مصالح رو بگیریم. و این کار مرسوم بشه.

ببین تبسم جان مسئله این نیست جایز است یا نه
اصلا مهم نیست جایز باشه یا نه
یه خانم ممکنه تنها با این شرط ازدواج کنه براش هم مهم نباشه این مسئله جایز است یا نه ؟
فقط میخواد با مردی ازدواج کنه که حتی در صورت جایز بودن هم بخاطر تعهدی که ازش گرفته سراغ متعهه و ازدواج مجدد نرود
ممکنه شرط یه زن واسه ازدواج همین باشه وقتی این تعهد رو گرفت ازدواج میکنه ممکنه نتونه از هیچ مردی چنین تعهدی رو بگیره پس قید ازدواج رو میزنه به همین راحتی و تکلیفش با خودش مشخصه
اما اینکه بهش گفته شه میتونی این شرط رو بزاری خیالش راحت شه شرط رو بزاره و طرف راحت بتونه زیر تعهدش بزنه اینجاست که آدم نمیدونه تکلیفش چیه ؟
بهرحال این تعهد باعث آرامش خاطر یه خانم شده نمیشه بگیم مشکل شرعی نداره اگه زیر تعهدت بزنی
به نظر من نه تنها مشکل شرعی داره گناه هم داره باید مسئولیت هم به بار بیاره باید توان کارش هم بده

شبـنم;602941 نوشت:
محاله طرف 1000 سکه هم بده چون کلا این شرط و شروط رو مخالف فطرت تغییرپذیر مردان میدونند

یعنی چی؟ خب اگه از لحاظ شرعی و قانونی مشکلی نداشته باشه حتما میشه بر علیهش شکایت کرد

علــی;602945 نوشت:
اینها روایات خام هستند و باید مجتهد با ادله دیگر بین این روایات جمع کند که نظر مشهور هم همان است که گفته شد که این شرط نافذ نیست و ارزشی ندارد

ببخشید شما انگار نظر سه مرجع دیگه رو نادیده گرفتید

این مراجع هم از نظر خیلیا اعلم بوده یا هستند پس رو هوا حرفی نزدن

مرضیه جان سلام ...

ببین ... باید کمی واقع گرا باشی ... به نظره من شبنم بیشتر از شما واقع گرا هست ... چون به نظرم بیشتر اجتماع رو میشناسه ...
اصلا فرض کن قردا شما ازدواج کردی و آقاتون به صورته پنهانی رفت و ازدواج کرد ...
فکر میکنی اون عقد باطل محسوب میشه ... فوق وقش میگن آقاهه گناه انجام داده ... چون نقض پیمان کرده ...

جناب استاد سجاد گفتند که شما میتونید چنین شرط ضمن عقدی بگذارید ...
فرض میکنیم شما چنین شرط ضمن عقدی هم گذاشتنید ...
شوهر شما اگر بخواد ازدواج مجدد کنه با شناسنامش میره و با دختری دیگه ازدواج میکنه ...
شوهر شما که قباله ازدواج رو با خودش نمیبره به محضری نشون بده ... و محضری از کجا میخواد بدونه که قباله شما یک بند داره ... که در درون اون بند ...

باید حق و حقوقت رو یکجور دیگه مطالبه کنی ...

شبـنم;602959 نوشت:
مرضیه جان در این تاپیک فقط یه حقوقدان میتونه کمک کنه و پاسخ سوالت رو بگه ببین نظر مراجع و فقها هم بر این است که مرد گناه نکرده که این زیاد به کار ما نمیاد
باید دید قانونی برای حمایت از زنی که چنین شروطی رو در عقدنامه مینوسه وجود داره یا نه؟

قانون به چه دردی می خوره اگه شرع اشکال نکرده باشه؟ اگه با یه آدم معتقد ازدواج کنیم اگه بدونه هم گناهه هم قانون اجازه نمیده امکان نداره دیگه بره سراغ این کار، ولی قانون برای ازدواج موقت مثلا چه کاری می تونه بکنه؟ مخصوصا اینکه اصلا چه جوری باید ثابت کنیم که این کار رو انجام داده؟

شبـنم;602975 نوشت:
ببین تبسم جان مسئله این نیست جایز است یا نه
اصلا مهم نیست جایز باشه یا نه
یه خانم ممکنه تنها با این شرط ازدواج کنه براش هم مهم نباشه این مسئله جایز است یا نه ؟
فقط میخواد با مردی ازدواج کنه که حتی در صورت جایز بودن هم بخاطر تعهدی که ازش گرفته سراغ متعهه و ازدواج مجدد نرود
ممکنه شرط یه زن واسه ازدواج همین باشه وقتی این تعهد رو گرفت ازدواج میکنه ممکنه نتونه از هیچ مردی چنین تعهدی رو بگیره پس قید ازدواج رو میزنه به همین راحتی و تکلیفش با خودش مشخصه
اما اینکه بهش گفته شه میتونی این شرط رو بزاری خیالش راحت شه شرط رو بزاره و طرف راحت بتونه زیر تعهدش بزنه اینجاست که آدم نمیدونه تکلیفش چیه ؟
بهرحال این تعهد باعث آرامش خاطر یه خانم شده نمیشه بگیم مشکل شرعی نداره اگه زیر تعهدت بزنی
به نظر من نه تنها مشکل شرعی داره گناه هم داره باید مسئولیت هم به بار بیاره باید توان کارش هم بده

دو حدیثی هم که شرط را صحیح دانسته اند. در هر دو امام فرموده: مرد کار بدی کرده است ولی حالا که شرط کرده به شرطش عمل کند.

لذا این تفسیر منو تائید میکنه

الهه خشم;602982 نوشت:
باید حق و حقوقت رو یکجور دیگه مطالبه کنی ...

سلام...

چه جوری؟

مثلا من شرط حق توکیل در طلاق برام خیلی مهمه واگه طرفم قبول نکنه که منم به اندازه اون میتونم دربودن یا ترک زندگی حق داشته باشم.....مجبور نیستم بپذیرم و تن به یک مسئولیت بزرگ بدم!مگر اینکه طرف خیلی خاصصصص باشه....:Nishkhand:

الهه خشم;602982 نوشت:
شما میتونید چنین شرط ضمن عقدی بگذارید ...

شرط نامشروع باطل هست.

Ṃᾄʀẓἷἔ;602988 نوشت:
سلام...

چه جوری؟

1- الان چند تا از دوستهای من از شوهراشون جدا شدند ... اکثرشون هم به خاطر مشگلات مالی جدا شدند ... نه اینکه دعواشون سره پول باشه ... ولی ریشه اصلی که ایجاد مشگل میکرده پول بوده ... اگر پول باشه امنیت خاطر بوجود میاد ... و اگر نباشه زندگی به یک بنده که اینجا جایه بحثش نیست ... دوستام هر جفتشون از مهریه هایه کلانشون گذشتند ... شوهراشون برجی 1 تا 2 میلیون پول در میاورد .... آخر ماه 100 هزار تومن پول تو جیبشون نداشتند ... خودشون دلشون نمیومد که شوهرشون بیاد و مثلا 500 میلیون پول بده ... حتی یکی از دوستام شوهرش خونه هم داشت ... ولی دلش نیومد به شوهرش بگه برو خونت رو بفروش و مهریه من رو بده ...

2- دنبال کسی باش که خودش و پدرش دستش به دهنش میرسه ... خانواده دار هستش ... اعتبار دارن ...

3- بعدش هم اینکه میگن مرد اگر شلوارش دو تا شد باید حواستون بیشتر بهش جمع باشه ... رک نباید بزاری اینجوری بشه ... نه اینکه جلویه پیشترفت شوهرت رو بگیری ... اتفاقا باید تشویقش هم بکنی ... اما باید مرتب ازش بخوای بهت بها بده و مثلا قسمتی از مدیریت کارهاش ...مثلا یهوی بری شرکتش ... و از این جور کارها ...

یاس...;602991 نوشت:
شرط خلاف مقتضای ذات عقدو شرط نامشروع باطل هست.

سلام ...
چی کار میکنن ... اون بچه ای که حاصل اون عقد هستش رو میکشن ...
اون بچه حروم زاده میشه ...
اون زن بدون شوهر میشه ...

پس چطوری در گذشته 4 تا زن تو یه خونه زندگی می کردن؟ ذات خانما که با این موضوع کنار نمی یاد؟ چرا الان اینطوری شده؟ این که اینطوری شده بده یا خوبه؟

الهه خشم;602996 نوشت:
چی کار میکنن ... اون بچه ای که حاصل اون عقد هستش رو میکشن ...
اون بچه حروم زاده میشه ...
اون زن بدون شوهر میشه ...

شرط باطل هست...عقد نیست....شرط باطل غیر مبطل هست

یاس...;603004 نوشت:
شرط باطل هست...عقد نیست....شرط باطل غیر مبطل هست

سلام شما از پست 25 الهه خشم که گفته بودن کارشناس سجاد گفتن شرط اشکال نداره نقل قول زدین که شرط خلاف مقتضای عقد و نامشروع هست.

میخواستم ببینم منظور شما از نظر قانونیه یا چی؟ چون کارشناس سجاد نظر اخیر رهبری رو گفتند

yaHosseinDS;603003 نوشت:
پس چطوری در گذشته 4 تا زن تو یه خونه زندگی می کردن؟ ذات خانما که با این موضوع کنار نمی یاد؟ چرا الان اینطوری شده؟ این که اینطوری شده بده یا خوبه؟

ببینید یه چیزی هست به نام آگاهی

مثلا من وقتی پیش مادر بزرگم هستمو براش سخنرانی میکنم همینطوری هاج و واج منو نگاه میکنه بعد میگه :

هی ماچقدر ساده بودیم:khaneh:

مرضيه جان مردي كه اهل خيانت باشه با شرط و شروط هم ميره خيانت ميكنه رو اين مساله حساس نشو خيلي مرد خوب كم نداريم بدون اين شرط ها هم تا اخر عمر وفادار ميمونن
تو انتخاب شريك زندگيت دقت كافي رو خرج كن بعد ازدواج توكلت به خدا باشه

بله از نظر قانونی شروطی باطل هستند و بهشون ترتیب اثر داده نمیشه
یکیشون شروط نا مشروع هست.

اینکه ازدواج دوم مرد رو مانع بشیم فکر میکنم جزو شروط نامشروع باشه که باطل هست(معمولا دفترخانه هم ثبتش نمیکنه).ولی این شروط عقد رو باطل نمیکنه!

نهال;603018 نوشت:
مرضيه جان مردي كه اهل خيانت باشه با شرط و شروط هم ميره خيانت ميكنه رو اين مساله حساس نشو خيلي مرد خوب كم نداريم بدون اين شرط ها هم تا اخر عمر وفادار ميمونن
تو انتخاب شريك زندگيت دقت كافي رو خرج كن بعد ازدواج توكلت به خدا باشه

آره ولی خب تو که می دونی من خانوادم اجازه مهر کم رو نمیدن، می خواستم از این طریق نگرانی اونارم حل کنم، والبته ترسی که خودم یکم از یه طرف از حرفای تمام اعضای خانوادم از یه طرفم بیشتر دوستان اینجا افتاده تو دلم رفع بشه

ولی خب اگه جواب آقای سجاد درست باشه که دیگه نگرانی نیست، ولی اگه حرف بقیه درست باشه دوباره من با مشکل برخورد کردم

بعدم آخه اینجوری که نمیشه، من خودم با خیلی از شرطایی که خانم ها می زارن موافق نیستم ولی از این شرطا هیچ سوء استفاده ای نمیشه کرد

تازه وقتی از نظر یه مرجع اشکال داره از نظر یکی نه پس نمیشه 100درصد ردش کرد

بعد وقتیم یه خانم میاد مهرش رو خیلی کم قرار میده، اگه خدایی نکرده شوهرش ناجور از آب دربیاد دیگه عملا هیچ پشتوانه ای نداره، بعضیا ممکنه هیچ دلیل برای اینکارشون نداشته باشن برای اینکه خیالشونم راحت باشه بیان این شرط رو بزارن، خب این شرط چه مشکلی می تونه ایجاد کنه؟ مردی که نمی خواد از اول قبول نکنه

یاس...;603023 نوشت:
اینکه ازدواج دوم مرد رو مانع بشیم فکر میکنم جزو شروط نامشروع باشه که باطل هست

پس چرا بعضی مراجع درست دونستن؟ پس نامشروع حساب نمیشه میشه؟

Ṃᾄʀẓἷἔ;603029 نوشت:
پس چرا بعضی مراجع درست دونستن؟

نمیدونم عزیزم...بعدم انجا مساله پیش میاد که شاید مرجع اون آقا باطل بدونه پس لزومی نداره به شرط عمل کنه:khandeh!:
بعدش با این شرطها میخای ب چی برسی ؟فوقش میخای جدا بشی؟ خب حق توکیل در طلاق بگیر دیگه هم هیچ شرطی نذار!

یاس...;603033 نوشت:
نمیدونم عزیزم...بعدم انجا مساله پیش میاد که شاید مرجع اون آقا باطل بدونه پس لزومی نداره به شرط عمل کنه:khandeh!:
بعدش با این شرطها میخای ب چی برسی ؟فوقش میخای جدا بشی؟ خب حق توکیل در طلاق بگیر دیگه هم هیچ شرطی نذار!

نه بابا، تو یه پست دیگه کلی راجع بهش بحث کردم، من می خوام مهرم رو کم قرار بدم خاوادم اجازه نمیدن، گفتم به جای مهریه که یه سنت غلط درست کرده این شرط رو بزارم که نگرانی هام تموم شه که باز معلوم نشد آخرش درست هست یا نه

[="Tahoma"][="Black"]به نام خدا
سلام

نميدونم چرا تو ذهن بعضي از خانم ها كلمه مرد با كلمه خيانت صيغه ازدواج مجدد و امثالهم قرين شده.درحالي كه شايد 10 درصد از مردان هم ازدواج مجدد و صيغه ندارن و اصلا تو فكرش نيستن.[/]

دوستان سلام.
لطفا تاپیک های دیگه از جمله تاپیک های من هم شرکت کنید
خوب ما هم سوال داریم آخه

ناگفته هاي ناب;603051 نوشت:
درحالي كه شايد 10 درصد از مردان هم ازدواج مجدد و صيغه ندارن و اصلا تو فكرش نيستن.

آمار عجیبی بود!!!
البته اینکه ندارن شاید درست باشه ولی اینکه تو فکرشم نیستن یکم عجیب بود!

بخدا دارم از تعجب شاخ در میارم!!!

توی تاپیک مهریه که خانم "مرضیه" زده بودند ، بعضی از خانم ها مدام به ایشون میگفتند:
مهریه رو بالا بگیر که اگه شوهرت رفت زن گرفت بتونی حقت رو بگیری

و حالا که ایشون اومده این تاپیک رو زده ، خانم ها به ایشون میگن:

شبـنم;602941 نوشت:
کلا شما روی هیچ شرط و شروطی برای ازدواج مجدد همسرت حساب نکن
بر فرض شرطت هم درست باشه جز یه طلاق چیزی گیرت نمیاد
محاله طرف 1000 سکه هم بده چون کلا این شرط و شروط رو مخالف فطرت تغییرپذیر مردان میدونند

الهه خشم;602982 نوشت:
شوهر شما اگر بخواد ازدواج مجدد کنه با شناسنامش میره و با دختری دیگه ازدواج میکنه ...
شوهر شما که قباله ازدواج رو با خودش نمیبره به محضری نشون بده ... و محضری از کجا میخواد بدونه که قباله شما یک بند داره ... که در درون اون بند ...

خب اگر اینجا نمیتونه حقش رو بگیره ، توی مهریه هم نمیتونه. پس اون همه اصرار برای مهریهء بالا برای چی بود؟!

Reza-D;603079 نوشت:
بخدا دارم از تعجب شاخ در میارم!!!

توی تاپیک مهریه که خانم "مرضیه" زده بودند ، بعضی از خانم ها مدام به ایشون میگفتند:
مهریه رو بالا بگیر که اگه شوهرت رفت زن گرفت بتونی حقت رو بگیری

و حالا که ایشون اومده این تاپیک رو زده ، خانم ها به ایشون میگن:

خب اگر اینجا نمیتونه حقش رو بگیره ، توی مهریه هم نمیتونه. پس اون همه اصرار برای مهریهء بالا برای چی بود؟!

کلا من دیگه اصلا نمی دونم باید چیکار کنم

دلم میگه کاری که می خوای بکنی درسته و قرار بسپاری به خدا پس دیگه نگران چی هستی؟!

از اون طرف همه جا بیشتر آدماش بهم میگن اینکار رو نکن

از یه طرف دیگه این شرطم که از نظر خیلی مراجع درست نیست، پس من دیگه هیچی ندارم که نشون مامان بابام بدم بگم خیالتون راحت باشه، پس دیگه چجوری راضیشون کنم:Ghamgin:

Ṃᾄʀẓἷἔ;602985 نوشت:
ولی قانون برای ازدواج موقت مثلا چه کاری می تونه بکنه؟ مخصوصا اینکه اصلا چه جوری باید ثابت کنیم که این کار رو انجام داده؟

خواهر "مرضیه" گرامی

امیدوارم مثل همیشه که با درک بالا با نظرات برخورد کردید
این نظر بنده رو هم بشنوید و درموردش فکر کنید

مثل برادر ازتون میخوام به این سوال پاسخ ندید

بله پاسخ ندید.
اول بهش فکر کنید بعد اگر تمایل داشتید پاسخ بدید

فرض کنید الان قبل از عقد (یا موقع عقد) هست و دارید با همسر آیندتون صحبت میکنید که ایشون به شما میگه:

مرضیه خانم ، راستش من برای آینده زندگیمون یه نگرانی دارم که میخواستم با شما مطرح کنم و اون اینه که شما بعد از ازدواج با مرد دیگه ای رابطه برقرار کنی. برای همین میخوام که در عقدنامه یه تعهد به من بدی که اگر روزی به من خیانت کردی و با مرد دیگه ای بجز من رابطه پیدا کردی ، من حق داشته باشم که شما رو بدون دادن هیچ حقی طلاق بدم و بابت خسارت روحی که به بنده زدی 10 سکه (یا هر تعداد دیگه) از شما بگیرم

خواهر " مرضیه" ، از شما میخوام به احساسی که از این حرفِ همسرتون بهتون دست میده فکر کنید

[="Tahoma"]

Ṃᾄʀẓἷἔ;602981 نوشت:
ببخشید شما انگار نظر سه مرجع دیگه رو نادیده گرفتید
این مراجع هم از نظر خیلیا اعلم بوده یا هستند پس رو هوا حرفی نزدن

سلام
ببینید طبق نظر آن مراجع هم حساب کنیم نهایتا شرط صحیح است اما مرد رفت ازدواج دوم کرد،خوب چه کارش می کنند؟ عقد دوم او که یقینا باطل نیست،نهایتا مرتکب گناهی می شود که به شرطش عمل نکرده اما ازدواج دومش هم صحیح است
بعد می خواهد زن اول چه کار کند؟ نهایتا طلاق هم دست زن باشد باید کلی در دادگاه بدود تا طلاق بگیرد و مرد هم برای خودش با زن دومش زندگیش را می کند! حالا او زنی است مطلقه که بسیاری از فرصت های زندگیش سوخته است!
جدیدا قانون هم که تصویب شده و اگر مثلا 10 میلیون سکه هم مهریش باشند قسط بندیش می کنند و به زن می دهد حالا بعد مرد هم برای اینکه حالی از آن خانم بگیرد مرد یک قسطش را پرداخت نمی کند!
حالا دوباره زن باید بدود دادگاه شکایت کند،آنقدر بیاید و برود تا خسته شود بعد مرد هم دوباره همان را پرداخت می کند و همین کار را تکرار می کند تا دیگر زن از شکایتش خسته شود و بگوید مهریه هم نخواستم!
پس بهترین کار این است که زن دنبال شخص مناسبی برای ازدواج باشد و پس از اینکه جوانب را در نظر گرفتید کارهایش را به خدا واگذار کند و به او توکل کند و گرنه راه برای دور زدن قوانین و ... زیاد است و معمولا آدم هایی که بیشتر نگران این مسائل هستند همین بلاها سرشان می آید.

[="Tahoma"]ظاهرا دوستان انجمن احکام را با انجمن مشاوره اشتباه گرفته اند!

Reza-D;603087 نوشت:
مثل برادر ازتون میخوام به این سوال پاسخ ندید

بله پاسخ ندید. اول بهش فکر کنید بعد اگر تمایل داشتید پاسخ بدید

الان از نظر خانم های مذهبی بگم یا کل خانما؟

قبل اینکه راجع به احساسم بگم، بازم اینو می گم که از لحاظ شرعی دست آقایون بازه ولی خانم ها نه!

و مردی که میاد طرف خانواده ما حداقل می دونه که اگه دختری بخواد تو این خانواده همچین کاری بکنه، عملا خودش رو با دستای خودش نابود کرده، پس تقریبا همچین چیزی رو محال می دونه و حتی به فکرشم نمی رسه که بخواد این شرط رو بیان کنه

ولی وقتی پدر من میاد بهم میگه باید مهرت رو زیاد بگیری که مرد نتونه ازت سوء استفاده کنه، و خودش هم خانواده ای که به ما نخوره اصلا راه نمیده، بهم حق نمیدین من این برداشت رو بکنم پس در مورد مردان در هر خانواده ای که باشن می تونه این امر رخ بده و باید حواسم رو جمع کنم؟

و این به من اینو می رسونه که این مورد تو خانم ها و آقایون خیلی فرق می کنه

و اما راجع به سوالتون:

Reza-D;603087 نوشت:
مرضیه خانم ، راستش من برای آینده زندگیمون یه نگرانی دارم که میخواستم با شما مطرح کنم و اون اینه که شما بعد از ازدواج با مرد دیگه ای رابطه برقرار کنی. برای همین میخوام که در عقدنامه یه تعهد به من بدی که اگر روزی به من خیانت کردی خیانت کردی و با مرد دیگه ای بجز من رابطه پیدا کردی ، من حق داشته باشم که شما رو بدون دادن هیچ حقی طلاق بدم و بابت خسارت روحی که به بنده زدی 10 سکه (یا هر تعداد دیگه) از شما بگیرم

خواهر " مرضیه" ، از شما میخوام به احساسی که از این حرفِ همسرتون بهتون دست میده فکر کنید

راستش رو بگم هم ناراحت میشم از اینکه شاید متوجه نیست کجا اومده و جلو چه جور دختری نشسته

هم خوشحال از اینکه از الان رو من غیرت داره و می دونه برای حتی چیزی که محاله داره شرط می زاره. و اگه نتونستم قانعش کنم که حرفتون محاله شرطش رو قبول می کنم.

البته ایشونم باید بره ببینه از لحاظ شرعی می تونه همچین شرطی بزاره یا نه:ok:

موضوع قفل شده است