***بزرگان آقازادهاشونو چه جوري نصيحت مي كنن!!

تب‌های اولیه

7 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
***بزرگان آقازادهاشونو چه جوري نصيحت مي كنن!!

سلام به دوستای گلم :Gol: اميدوارم همتون خوب باشين :Gol:

تا الان شده از خودمون بپرسيم بزرگان آقا زاده هاشون رو چه جوري نصيحت ميكنن؟

شما نظرتون چيه؟ :Ealam:

برخی از بزرگان توصیه های مهم خود در قالب نامه و وصیت به فرزندان خود می نوشتند.
مانند نامه حضرت علی به امام حسن -ع-( نامه 31 نهج البلاغه)،
نامه های حضرت امام به فرزندشان
نامه آیت الله مرعشی نجفی به فرزندشان
و...

• وصیت و سفارش های آیت الله مرعشی نجفی به فرزندشان
  • سفارش می کنم اورا (فرزند ارشد ایشان جناب حجت الاسلام سید محمود مرعشی نجفی) به دوری جستن از بی کاری و بطالت و صرف عمر عزیز در چیزهایی که نفعی ندارد . روایت شده است که : «ان الله تعالی شانه یبغض الشباب الفارغ = خداوند تعالی , جوان بی کار را دشمن می دارد »
  • و سفارش می کنم به اینکه کیسه ای که درآن خاک مرقد ائمه طاهرین (علیهم السلام) و اولاد آنان و قبور اصحاب و بزرگان را جمع آوری کرده ام , برای تیمن و تبرک با من دفن نمائید و مقداری از آن را هم زیر صورت و قدری محاذی صورت بریزند .
  • و سفارش می کنم او را به اینکه لباس سیاهی که در ماه های محرم و صفر می پوشیدم , با من دفن شود .
  • و سفارش می کنم به سجاده ای که هفتاد سال بر آن نماز شب به جا آورده ام , با من دفن شود .
  • و سفارش می کنم او را به تسبیحی از تربت امام حسین (علیه السلام) که با آن در سحرها به عدد آن استغفار کرده ام , با من دفن شود .
  • و سفارش می کنم به دستمالی که اشکهای زیادی در رثای جدم حسین مظلوم و اهل بیت مکرم او ریخته و صورت خود را با آن پاک می کردم , بر روی سینه در کفنم بگذارند .
  • و سفارش می کنم او را که پیوسته با طهارت و وضو باشد , چه آن خود سبب نور باطن و برطرف کننده آلام و اندوه ها است .
  • و سفارشش می کنم که جنازه مرا رو به روی مرقد مطهر بی بی فاطمه معصومه (سلام الله علیها) قرار داده , و در این حال یک سر عمامه ام را ضریح و سر دیگر را به تابوت بسته , به عنوان دخیل , و در این هنگام مصیبت و داع مولای من حسین مظلوم با اهل بیت طاهرینش را بخوانند .
  • و سفارش می کنم او را که جنازه مرا در حسینیه ای که برای عزای جدم تاسیس کرده ام قرار داده و همین عمل بستن عمامه را را تکرار کنند . بدین ترتیب که یک سرآن را به منبر سید الشهداء (علیه السلام) و سر دیگر با به تابوت بسته و همان گونه مصیبت وداع را بخوانند .
  • و سفارش می کنم او را که دامن همت به کمر زده و با اراده تمام و آهنین آماده ترویج دین حنیف و دفاع از مذهب حقه اثنی عشری باشد , چه این مذهب غریب است و با فریاد بلند آوا سر می دهد : آیا کمک کننده ای هست که دفاع از من کند ؟ و نمی بینیم کسی لبیک گفته و ناله او را پاسخ دهد مگر عده کمی که پروردگار کوششهای آنان را سپاسگذاری کند .
  • و سفارش می کنم به کم کردن معاشرت و همنشینی , زیرا معاشرت در این زمان هم منع دارد و هم خطر , و کم انجمنی است که خالی از بهتان و غیبت در حق مومنین و عیب جویی و تحقیر و ضایع کردن حقوق و برداری آنان باشد .
  • و سفارش می کنم او را بر صله رحم زیرا آن از نیرومند ترین اسباب توفیق و برکت در عمر و زیادی روزی است.
  • و سفارش می کنم او را به مداومت این دعا پس از ذکر رکوع خصوصا در رکعت آخر :
«اللهم صل علی محمد و آل محمد و ترحم علی عجزنا و اغثنا بحقهم» «پروردگارا ! بر محمد و خاندانش درود فرست و ترحم بر عجز ما کن , و به حق آنان پناهمان بده و به دادمان برس»
  • و سفارش می کنم کوشش کند که بدن من در همین کتابخانه دفن شود , حتی اگر در بیرون شهر قم اجل من فرا رسد .
  • فرزند حضرت آیت الله مرعشی می فرمایند : اینجانب انگیزه سفارش دفن در کتابخانه را از ایشان سوال کردم که چنین بیان داشتند : «حقیر با آنکه محل دفن مناسبی در حرم مطهر بی بی فاطمه معصومه (سلام الله علیها) برایم از سالیان قبل در نظر گرفته شده , لکن میل دارم در کنار کتابخانه عمومی زیر پای افرادی دفن شوم که به دنبال مطالعه علوم آل محمد (صلی الله علیه و آله) به این کتابخانه می آیند .»
  • سفارش می کنم به اندیشیدن در کتاب خدا و پند گرفتن از آن.
  • وبه زیارت اهل گورستان و قبور و اندیشیدن در اینکه آنان دیروز چه کسانی بوده و امروز چه شدند، و چگونه بودند؟پس چگونه گردیدند و کجا بودند ، و امروز کجا هستند؟
  • و نیز کم کردن معاشرت و همنشینی ، زیرا معاشرت در این زمان هم منع دارد و هم خطر ، و کم انجمنی است که خالی از بهتان و غیبت در حق مؤمنین و عیب جویی و تحقیر و ضایع کردن حقوق و برادری آنان باشد.
  • سفارش می کنم به زهد و بی اعتنایی به شئون دنیا؛ و راه و روش ورع و پرهیزگاری و احتیاط.
  • سفارش می کنم به مداومت قرائت زیارت جامعه کبیره ، اگر چه در هفته یکبار باشد.
  • سفارش می کنم به خواندن سوره یس بعد از نماز صبح هر روز یک مرتبه ، و نیز به خواندن سوره نبأ بعد از نماز ظهر ، و به خواندن سوره عصر بعد از نماز عصر و به خواندن سوره واقعه بعد از نماز مغرب و به خواندن سوره الملک بعد از نماز عشاء و تأکید می کنم بر آنچه یادآور شدم ، زیرا من شخصآ روایت می کنم این روش را از استادان بزرگوار خود و بارها تجربه کرده ام.
  • سفارش می کنم به مداومت تسبیحات جده ما ، زهرای بتول ، که روحم فدایش باد.
  • سفارش اکید دارم به نماز شب و استغفار در سحرها.
  • سفارش می کنم به نیکی کردن در حق فقرا و سادات و طلاب علوم دینی.
  • سفارش می کنم به شکیبایی در مصیبتهای روزگار ، خصوصا در میدان تیر حسودان ، پس بنگر به آنچه با پدر مظلوم و غریب تو کردند.
  • سفارش می کنم به اشتغال و کوشش در فراگرفتن علوم شرعی.
  • و سفارش می کنم به سجاده ای که هفتاد سال برآن نماز شب بجا آوردم، با من دفن شود.

عنوان : موعظه های حضرت لقمان به فرزندش

ما به لقمان حكمت داديم؛ (و به او گفتيم:) شكر خدا را بجاى آور هر كس شكرگزارى كند، تنها به سود خويش شكر كرده؛ و آن كس كه كفران كند، (زيانى به خدا نمى‏رساند)؛ چرا كه خداوند بى‏نياز و ستوده است. [31-12] ﴿12﴾

(به خاطر بياور) هنگامى را كه لقمان به فرزندش -در حالى كه او را موعظه مى‏كرد- گفت: «پسرم! چيزى را همتاى خدا قرار مده كه شرك، ظلم بزرگى است.» [31-13] ﴿13﴾

و ما به انسان درباره پدر و مادرش سفارش كرديم؛ مادرش او را با ناتوانى روى ناتوانى حمل كرد (به هنگام باردارى هر روز رنج و ناراحتى تازه‏اى را متحمّل مى‏شد)، و دوران شيرخوارگى او در دو سال پايان مى‏يابد؛ (آرى به او توصيه كردم) كه براى من و براى پدر و مادرت شكر بجا آور كه بازگشت (همه شما)به سوى من است! [31-14] ﴿14﴾

و هرگاه آن دو، تلاش كنند كه تو چيزى را همتاى من قرار دهى، كه از آن آگاهى ندارى (بلكه مى‏دانى باطل است)، از ايشان اطاعت مكن، ولى با آن دو، در دنيا به طرز شايسته‏اى رفتار كن؛ و از راه كسانى پيروى كن كه توبه‏كنان به سوى من آمده‏اند؛ سپس بازگشت همه شما به سوى من است و من شما را از آنچه عمل مى‏كرديد آگاه مى‏كنم. [31-15] ﴿15﴾

پسرم! اگر به اندازه سنگينى دانه خردلى (كار نيك يا بد) باشد، و در دل سنگى يا در (گوشه‏اى از) آسمانها و زمين قرار گيرد، خداوند آن را (در قيامت براى حساب) مى‏آورد؛ خداوند دقيق و آگاه است! [31-16] ﴿16﴾

پسرم! نماز را برپا دار، و امر به معروف و نهى از منكر كن، و در برابر مصايبى كه به تو مى‏رسد شكيبا باش كه اين از كارهاى مهمّ است! [31-17] ﴿17﴾

(پسرم!) با بى‏اعتنايى از مردم روى مگردان، و مغرورانه بر زمين راه مرو كه خداوند هيچ متكبّر مغرورى را دوست ندارد. [31-18] ﴿18﴾

(پسرم!) در راه‏رفتن، اعتدال را رعايت كن؛ از صداى خود بكاه (و هرگز فرياد مزن) كه زشت‏ترين صداها صداى خران است. [31-19] ﴿19﴾

آيا نديديد خداوند آنچه را در آسمانها و زمين است مسخّر شما كرده، و نعمتهاى آشكار و پنهان خود را به طور فراوان بر شما ارزانى داشته است؟! ولى بعضى از مردم بدون هيچ دانش و هدايت و كتاب روشنگرى درباره خدا مجادله مى‏كنند! [31-20] ﴿20﴾

و هنگامى كه به آنان گفته شود: «از آنچه خدا نازل كرده پيروى كنيد!»، مى‏گويند: «نه، بلكه ما از چيزى پيروى مى‏كنيم كه پدران خود را بر آن يافتيم!»آيا حتّى اگر شيطان آنان را دعوت به عذاب آتش فروزان كند (باز هم تبعيّت مى‏كنند)؟! [31-21] ﴿21﴾

كسى كه روى خود را تسليم خدا كند در حالى كه نيكوكار باشد، به دستگيره محكمى چنگ زده (و به تكيه‏گاه مطمئنى تكيه كرده است)؛ و عاقبت همه كارها به سوى خداست. [31-22] ﴿22﴾

و كسى كه كافر شود، كفر او تو را غمگين نسازد؛ بازگشت همه آنان به سوى ماست و ما آنها را از اعمالى كه انجام داده‏اند (و نتايج شوم آن) آگاه خواهيم ساخت؛ خداوند به آنچه درون سينه‏هاست آگاه است. [31-23] ﴿23﴾

ما اندكى آنها را از متاع دنيا بهره‏مند مى‏كنيم، سپس آنها را به تحمّل عذاب شديدى وادار مى‏سازيم! [31-24]
﴿24﴾

و هرگاه از آنان سؤال كنى: «چه كسى آسمانها و زمين را آفريده است؟» مسلّماً مى‏گويند: «اللّه»، بگو: «الحمد للّه (كه خود شما معترفيد)!» ولى بيشتر آنان نمى‏دانند! [31-25] ﴿25﴾

آنچه در آسمانها و زمين است از آن خداست، چرا كه خداوند بى‏نياز و شايسته ستايش است! [31-26] ﴿26﴾

و اگر همه درختان روى زمين قلم شود، و دريا براى آن مركّب گردد، و هفت درياچه به آن افزوده شود، اينها همه تمام مى‏شود ولى كلمات خدا پايان نمى‏گيرد؛ خداوند عزيز و حكيم است. [31-27] ﴿27﴾

آفرينش و برانگيختن (و زندگى دوباره) همه شما (در قيامت) همانند يك فرد بيش نيست؛ خداوند شنوا و بيناست! [31-28] ﴿28﴾

آيا نديدى كه خداوند شب را در روز، و روز را در شب داخل مى‏كند، و خورشيد و ماه را مسخّر ساخته و هر كدام تا سرآمد يعنى به حركت خود ادامه مى‏دهند؟! خداوند به آنچه انجام مى‏دهيد آگاه است. [31-29] ﴿29﴾

اينها همه دليل بر آن است كه خداوند حقّ است، و آنچه غير از او مى‏خوانند باطل است، و خداوند بلند مقام و بزرگ مرتبه است! [31-30]

﴿30﴾
آيا نديدى كشتيها بر (صفحه) درياها به فرمان خدا، و به (بركت) نعمت او حركت مى‏كنند تا بخشى از آياتش را به شما نشان دهد؟! در اينها نشانه‏هايى است براى كسانى كه شكيبا و شكرگزارند! [31-31] ﴿31﴾

و هنگامى كه (در سفر دريا) موجى همچون ابرها آنان را بپوشاند (و بالا رود و بالاى سرشان قرار گيرد)، خدا را با اخلاص مى‏خوانند؛ امّا وقتى آنها را به خشكى رساند و نجات داد، بعضى راه اعتدال را پيش مى‏گيرند (و به ايمان خود وفادار مى‏مانند، در حالى كه بعضى ديگر فراموش كرده راه كفر پيش مى‏گيرند)؛ ولى آيات ما را هيچ كس جز پيمان‏شكنان ناسپاس انكار نمى‏كنند! [31-32] ﴿32﴾

اى مردم! تقواى الهى پيشه كنيد و بترسيد از روزى كه نه پدر كيفر اعمال فرزندش را تحمّل مى‏كند، و نه فرزند چيزى از كيفر (اعمال) پدرش را؛ به يقين وعده الهى حقّ است؛ پس مبادا زندگانى دنيا شما را بفريبد، و مبادا (شيطان) فريبكار شما را (به كرم) خدا مغرور سازد! [31-33] ﴿33﴾

آگاهى از زمان قيام قيامت مخصوص خداست، و اوست كه باران را نازل مى‏كند، و آنچه را كه در رحم‏ها(ى مادران) است مى‏داند، و هيچ كس نمى‏داند فردا چه به دست مى‏آورد، و هيچ كس نمى‏داند در چه سرزمينى مى‏ميرد؟ خداوند عالم و آگاه است! [31-34] ﴿34﴾

http://www.iranika.ir

بخشي از نامه حضرت امام به فرزندش احمد

اين هم يك نمونه از وصست هايي كه بزرگان به فرزندانشان مي كنند

بسم الله الرحمن الرحیم‏

نامه‏اى است از پدرى پیر فرسوده، كه عمر خود را به مشتى الفاظ و مفاهیم به پایان رسانده، و زندگى خویش را در لاك خویشتن تباه نموده، و اكنون نفس‏هاى آخرین را با تأسف از گذشته خود مى‏كشد، به فرزند جوانى كه فرصت دارد تا چون عباد اللَّه صالحین در فكر رهانیدن خود از تعلق به دنیا كه دام ابلیس پلید است، باشد.

فرزندم! كرّ و فرّ دنیا و نشیب و فراز آن به سرعت مى‏گذرد و همه زیر چرخهاى زمان خرد مى‏شویم

و من آنچه ملاحظه كردم و مطالعه در حال قشرهاى مختلف، به این نتیجه رسیده‏ام كه قشرهاى قدرتمند و ثروتمند، رنجهاى درونى و روانى و روحى‏شان از سایر اقشار، بیشتر و آمال و آرزوهاى زیادى كه به آن نرسیده‏اند، بسیار رنج‏آورتر و جگر خراشتر است.

در این زمان كه ما زندگى مى‏كنیم و دنیا گرفتار دو قطب قدرتمند است رنج عذابى كه سران آن كشورها بدان مبتلا هستند و نگرانى‏هاى جان فرسایى كه هر یك از دو قطب در مقابل قطب دیگر دارند، قابل مقایسه با رنج‏ها و گرفتاریهاى قشرهاى متوسط حتى فقیر نیست.

رقابت آنان یك رقابت عملى نیست بلكه یك رقابت جانكاه است كه كمر هر یك زیر آن خُرد مى‏شود، گویى در مقابل هر یك، یك گرگ درنده با دهان باز و دندان‏هاى تیز ایستاده و قصد شكار او را دارد و این رنج رقابت در همه اقشار هست،

از ثروتمند و قدرتمند گرفته تا طبقات دیگر، لكن هر چه بالا برود به همان اندازه درد و رنج رقابت بالا مى‏رود و آنچه مایه نجات انسان‏ها و آرامش قلوب است وارستگى‏ و گسستگى از دنیا و تعلقات آن است كه با ذكر و یاد دائمى خداى تعالى حاصل شود.

آنان كه درصدد برترى‏ها به هر نحو هستند چه برترى در علوم- حتى الهى آن- یا در قدرت و شهرت و ثروت، كوشش در افزایش رنج خود مى‏كنند. وارستگان از قیود مادى كه خود را از این دام ابلیس تا حدودى نجات داده‏اند، در همین دنیا در سعادت و بهشت رحمتند.

توصيه هاي حضرت آقا به همه فرزندان معنويشان

سه خصوصیت ، شرط موفقیت :Mohabbat:
اگر شما جوانان این سه خصوصیت را در خودتان به وجود آورید ، در هر شرایطی و در همه زمینه ها موفق خواهید بود.
جوان
اولاً باید احساس مسئولیت کند؛ یعنی واقعاً خودش را مسئول بداند و بخواهد که زندگی را با پای خودش پیش ببرد و حرکت کند و مثل پر کاهی در امواج حوادث نباشد.

ثانیاً ، با ایمان حرکت کند . ایمان نقش بسیار مهمی در پیشرفت در همه میدان ها و نیز پیروزی بر همه موانع دارد.

ثالثاً ، بصیرت و آگاهی داشته باشد .

اگر جوانان این سه خصوصیت را در خودشان تامین کنند-که البته کار چندان آسانی نیست ، اما بسیار ممکن است-در همه زمینه ها شما می توانید موفقیت خودتان را تضمین کنید.

توصيه هاي حضرت آقا به همه فرزندان معنويشان.قسمت دوم

ارتباط با خدا در جوانی :
عزیزان من ! رابطه خودتان را با خدا ، هر چه می توانید مستحکم تر کنید ؛ به خصوص در این ماه های مبارک ؛ ماه رجب و ماه شعبان . در این ماه ها که ماه دعا و استغاثه ، ماه رابطه گرفتن با خدا و ماه راز و نیاز کردن با معشوق حقیقی هر انسان است ، دعا و توبه شما ، ذکر خدا در دل های پاک و نورانی شما جوانان عزیز ، معجزه ها و کارها می کند ! مخصوص این ایام (جوانی ) نیست. در تمام عمرتان این رابطه با خدا در شما صفا و اخلاص را تقویت می کنند و صفا و اخلاص ، گره گشای همه کارهاست.:Sham:

موضوع قفل شده است