جمع بندی تطبیق دروس اسلامی دانشگاه در حوزه

تب‌های اولیه

6 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
تطبیق دروس اسلامی دانشگاه در حوزه

سلام ..
اگر کسی تو رشته های اسلامی دانشگاه، مثل علوم حديث و الهیات و ... درس خونده باشه بعد بخواد بره حوزه (بلند مدت یا سفیران) ، درسهای دانشگاهی چی به سرش میاد? تطبیق میدن و از ادامه میخونن یا با برو بچه های ورودی جدید میشینن برای خواندن مقدمات ?

خیلی ممنون.

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد نشاط

با سلام
تا جایی که اطلاع دارم،خصوصا در بلند مدت واحد های دانشگاهی با دروس حوزه تطبیق نمی شود،و قبول نمی کنند.و برای سفیران هدایت هم همین طور.
ولی شما می نتوانید به معاونت آموزش حوزه مراجعه کنید و آیین نامه جدید را بپرسید،شاید تبصره ای باشد.(باز برای کمک به شما دوست خوبم؛خودم باز پیگیری می کنم)
ولی در کل فکر نمی کنم تطبیق واحدی باشد،چون از لحاظ محتوا با دروس دانشگاه خیلی فرق دارد،هر چند درس ها حالت تشابه اسمی داشته باشند،ولی از لحاظ محتوا و خود منبع کتاب از همدیگر خیلی فاصله دارند.
خوب شما اگر وارد حوزه شوید قوانین دیگری هست که می توانید آشنابشوید و زود درس ها را بخوانید،و خیلی اذیت نشوید.مثلا:ارتقاء و جهش پایه های تحصیلی

[="Navy"]

نشاط;727712 نوشت:
با سلام
تا جایی که اطلاع دارم،خصوصا در بلند مدت واحد های دانشگاهی با دروس حوزه تطبیق نمی شود،و قبول نمی کنند.و برای سفیران هدایت هم همین طور.
ولی شما می نتوانید به معاونت آموزش حوزه مراجعه کنید و آیین نامه جدید را بپرسید،شاید تبصره ای باشد.(باز برای کمک به شما دوست خوبم؛خودم باز پیگیری می کنم)
ولی در کل فکر نمی کنم تطبیق واحدی باشد،چون از لحاظ محتوا با دروس دانشگاه خیلی فرق دارد،هر چند درس ها حالت تشابه اسمی داشته باشند،ولی از لحاظ محتوا و خود منبع کتاب از همدیگر خیلی فاصله دارند.
خوب شما اگر وارد حوزه شوید قوانین دیگری هست که می توانید آشنابشوید و زود درس ها را بخوانید،و خیلی اذیت نشوید.مثلا:ارتقاء و جهش پایه های تحصیلی

با سلام خدمت شما کارشناس محترم
1)آیا در حوزه(برای بانوان)گرایشی هست تحت عنوان طب اسلامی یا چیزی شبیه به این؟
2)و اینکه آیا می شود،بین علوم پزشکی نوین و احادیث پزشکی موجود،تحقیقاتی را در حوزه انجام داد؟در واقع حوزه از طرح های پژوهشی این چنینی حمایت می کند؟
3)لطفا کتابی را معرفی نمایید که روایات بزرگان و ائمه را در ارتباط با مباحث پزشکی و بهداشتی را مورد بحث قرار داده باشد
4)در ارتباط با سفیران هدایت اگر ممکن هست،توضیحات مختصری ارائه بفرمایید چون بنده برای اولین بار است چنین واژه ای را می شنوم
با سپاس و تشکر[/]

saharandishe;727860 نوشت:

با سلام خدمت شما کارشناس محترم
1)آیا در حوزه(برای بانوان)گرایشی هست تحت عنوان طب اسلامی یا چیزی شبیه به این؟
2)و اینکه آیا می شود،بین علوم پزشکی نوین و احادیث پزشکی موجود،تحقیقاتی را در حوزه انجام داد؟در واقع حوزه از طرح های پژوهشی این چنینی حمایت می کند؟
3)لطفا کتابی را معرفی نمایید که روایات بزرگان و ائمه را در ارتباط با مباحث پزشکی و بهداشتی را مورد بحث قرار داده باشد
4)در ارتباط با سفیران هدایت اگر ممکن هست،توضیحات مختصری ارائه بفرمایید چون بنده برای اولین بار است چنین واژه ای را می شنوم
با سپاس و تشکر

با سلام
بزرگوار
1.در مقطع کارشناسی دوره عمومی فقه و اصول است که حدودا 4 سال است.(اخیرا بدون آزمون پذیرش دارند فقط مصاحبه می گیرند.)
منتها در مقطع ارشد:گرایش ها فقه و اصول،علوم تربیتی،کلام ،فلسفه،تفسیر و مطالعات زنان هست،دانشجویان علوم قرآنی،ادبیات عرب و معارف اسلامی می توانند در مقطع ارشد شرکت کنند و با طلبه ها درس بخوانند(می توانید اطلاعات بیشتر را از طریق جامعه الزهرا بدست بیاورید)
طب اسلامی به عنوان یک رشته مستقل حوزوی خوانده نمی شود،بلکه به صورت دوره های آموزشی همراه با ارائه گواهی انجام می گیرد.به صورت آزاد انجام می گیرد.
2.در قم مراکز پژوهشی بیشتری هست،منتها به این شکل مجموعه ای نیست که به عنوان مرکز علمی خاصی باشد تا چنین کارهایی نابی را انجام دهد متاسفانه نیست.
ولی شما هر پژوهشی هم داشته باشد می توانید به عنوان یک مقاله علمی پژوهشی آماده و در همایش های علمی طب اسلامی ارائه بدهید.
3.کتاب احادیث نامه پزشکی که با رویکرد حدیثی است،مولف:آقای ریشهری،کتاب خوبی است.
4.سفیران هدایت یک دوره آموزشی فشرده دروس حوزه است در 3سطح برگزار است،که سطح1 دوره کارشناسی با 4 سال دوره ویژه برداران هست،بعد سطح 2 با 3سال دوره آموزشی دوره کارشناسی ارشد،بعد 3 سال دوره آموزش که دوره دکتری است.
در هر مرحله آزمون و مصاحبه هست،در دوره ارشد پایان نامه،و در دکتری هم پایان نامه هست.

تشکر از استاد نشاط و دوستان دیگه،
استاد عزیز، این ارتقا و جهش پایه ای به چه صورته ? من سالها کتب و منابع حوزوی رو هم کنار دروس خودم مطالعه داشتم ، اینها کمک میکنه? از طرفی چون دانشگاه درس خوندم و هزاران مشکل تو سن من هست مثل سربازی و شغلی که با ورود به حوزه باید رها کنم و ... پس باید سریع تر تحصیلات حوزوی رو بگذرونم ..
از طرفی به نظر شما کار درستی هست الان بعد کارشناسی برم حوزه? یا دانشگاه رو تو ارشد و ... ادامه بدم?

موضوع قفل شده است