جمع بندی چه طور به خواستگار خود اعتماد کنیم؟

تب‌های اولیه

6 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
چه طور به خواستگار خود اعتماد کنیم؟

سلام.
میخواستم از کارشناس یه سوال بپرسم.

از کجا میتونیم بفهمیم که مردی که میاد خواستگاریمون راستش رو میگه؟ من چندین و چند تا دوست دارم که در جلسات خواستگاری ( مطابق کتاب آقای دهنوی پیش رفتن) همه چیز خوب بوده و حتی مشاور هم تشخیص هم کفو بودن رو داده. تمام تحقیقات تا حد ممکن انجام شده. اما چند وقت بعد از عقد ( یک هفته تا 2سال) متوجه دروغ های ریز و درشت آقا میشن که بعضا باعث میشه هم کفو بودن کاملا بهم بخوره و الان من که 26 سالمه شاهدم که 5 تا از دوست هام به این دلیل طلاق گرفتن. البته باید بگم که همه این دخترها بچه مذهبی ( نه در حد مریم مقدس بلکه در حد عرف امروز جامعه) بودن و من نمیدونم چرا این اتفاقا بیشتر برای دختر مذهبی ها میوفته.
من به دلیل مسایلی که میبینم خیلی میترسم ازدواج کنم. مثل بعضی از دخترای امروزی هم نیستم که بتونم شوهرم رو هرجور دلم میخواد بچرخونم و اختیارشو کاملا در دست بگیرم.

یه خواستگار خیلی خوب داشتم که همه چیز تا آخر خوب پیش رفت و حتی مشاور هم تاییدش کرد. بعد یه روز قبل از عقد که با هم حرف میزدیم گفت ببین نظرات من ممکنه بعدها تغییر کنه ها! من گفتم یعنی چی ؟ کدوم بخش از نظراتت؟ گفت معلوم نیست کدوم بخش اما اینو بگم که من ممکنه بعداً نظراتم در زندگی تغییر کنه. و کم کم که زیر زبونش رو کشیدم فهمیدم خیلی چیزها رو بمن دروغ گفته. و منم باهاش بهم زدم.
میشه لطفا به ما دختر مدهبی ها که با صداقت میایم جلو ولی میترسیم طرفمون اینطوری نباشه یه راهکاری بدید.

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد نشاط

[=arial]یا سریع الرضا
با عرض سلام و ادب و احترام
بزرگوار برایتان آرزوی خوشبختی دارم، امیدوارم بتوانیم با الطاف خاصه الهی در رفع مشکل شما یک قدم خیر برداریم.
تصمیم ازدواج و یا هر انتخابی اصولی دارد، ما ملزم هستیم که آنها را به طور کامل رعایت کرده و از روش صحیح وارد مرحله انتخاب بشویم و کارها را به خدای متعال توکل کنیم، ما باید در مقدمات تصمیم و روش انتخاب و تطبیق ملاکها و اصول ازدواج جدی بوده و از هر گونه ملاحضه و بی اهمیتی بپرهیزیم، رویکرد ما باید صحیح باشد، انتظار ما از افراد نباید 100درصدی باشد، ما انسان کاملی نیستیم و نباید انتظار داشته باشیم که فرد مقابل حتما کاملترین فرد بوده و هیچ لغزشی نداشته باشد، بیشتر تلاش در این است که وجوه اشتراکها را در موقع انتخاب همسر شناسایی کنیم، هر چه تشابها و تناسبها بیشتر شود، امکان امید اینکه زندگی در آینده سالم و لذت بخش باشد بیشتر است، توجه داشته باشیم که ما اگر به خودمان بنگریم متوجه می شویم که فرد کاملی نیستیم، ما هم در برخی از موارد کم میاریم، لغزشی از ما رخ می دهد، بنابراین باید رویکرد ما اصلاح شود. منطق صحیح این است که در ازدواج دنبال فردی هستیم که میزان تناسب ما با فرد مقابل بیشتر بوده و در وجوه اشتراک توجه به نوع افکار و فرهنگ و تربیت و توجه به ارزشها امر لازم و ضروری است، بنابراین اگر دنبال این باشیم که فرد مقابل هیچ عیب و ایرادی نداشته و به طور ایده آل باشد، بعدا با مشکل مواجه خواهیم شد و چه بسا نتوانیم ازدواج کنیم.
به نظر می رسد اگر شما مبنای ازدواج و ملاکهای خودتان را موقع انتخاب با کمک یک مشاور مورد بررسی قرار بدهید و تحقیق لازم را به طور جدی انجام بدهید و در این امر به خدای متعال توکل کنید، حتما خوشبخت خواهید شد.
چند نکته دیگر:
1. اگر بعد از رعایت تمامی ضوابط و ملاکها فرد در زندگی زناشوئی دچار مشکل شد، لازم است به مشاور مراجعه کرده و به فکر درمان مشکل باشد، ببینید وجود مشکل در زندگی یک امر طبیعی است، و برای هیچ فردی استثنابردارهم نیست، هنر انسانهای عاقل و باهوش این است که موقع مشکلات سریع به فکر درمان هستند و هوا و هوس و خودخواهی را به دور می ریزند و با روحیه حق طلبانه به فکر درمان می شوند و نتیجه مثبتی را هم دریافت می کنند، بنابراین تصور یک مشکل در زندگی امر بدیهی است، ولی یقین داشته باشید که برای تمامی مشکلات کلیدی است و باید از متخصص جویا شد.
2. گاهی نوع مشکلات جنبه معرفتی دارد و یک امتحان الهی است و تقدیر و مصلحت این است که فرد چنین امتحان شود، این مسئله متناسب با کمال انسان بوده و انسان نباید میدان را خالی بگذارد. این موارد از دست ما خارج است و تصور چنین حالاتی نباید موجب عدم اعتماد به فرد مقابل در انتخاب همسر بشود.
3. اینکه فرمودید دوستان شما در زندگی شکست خورده اند و از این جهت شما را نگران کرده و نمی گذارد تصمیم خوبی بگیرید، دلایل شکست باید به خوبی بررسی شود، چه بسا مواردی هستند که دوستان شما آنها را به طور واقعی پیش شما نگفته اند، شما واقعیتها را به طور حتم ندیده اند، لذا نوع تصمیم و نوع زندگی آنها نباید در روحیه شما تردید ایجاد کند، من مطمئن هستم خطاهای بوده که زندگی آنها را به هم زده. بنابراین قضاوت نا صحیح و عدم آگاهی کامل از مشکلات دوستان، شما را نباید دچار تردید بکند.
برای محکم کاری می توانید مسائلی که در زندگی آنها مشکل سازبوده را با کمک مشاور بررسی کنید و یا خودتان در ذهنتان باشد که موقع انتخاب و ورود به زندگی مواظبت کرده و نگذارید به زندگی شما آسیب برسانید.
باز عرض کنم که شاید این دوستان شما که سابقه بدی را در زندگی تجربه کرده اند، مسائلی مختلفی در کنار هم قرار گرفته و موجب چنین مسئله ای شده و چه بسا قصه را به طور اشتباه به شما توصیف کرده و خود را بی تقصیر معرفی کرده و ناخود آگاه شما را دچار تردید کرده اند و باعث شده که نگذارند شما تصمیم بهتری را بگیرید. روی حرف آنها خیلی حساب باز نکنید.
از طرف دیگر ما مصادیق خیلی بیشتری سراغ داریم که در زندگی اصول و ملاکهای محکم تری را در نظر گرفته اند و با روحیه مدارا گونه و همراه باعفو و بخشش و توکل به خدای متعال زندگی بسیار شیرینی را تجربه می کنند. مبنای شکسیت دیگران می تواند یک تجربه تلخ باشد، اما نباید در تصمیم شما تردید و عدم اعتمادی را ایجاد کند.
خلاصه:
اگر در موقع انتخاب خوب دقت کنید، ملاکهای خوب و معقولی را در نظر بگیرید و فرد مقابل را خوب بشناسید و تحقیق لازم را انجام بدهید، نگاهتان این باشد که با فرد مقابل وجوه اشتراک بیشتری داشته و صبر و بردباری و روحیه مدارا گونه و توکل به خدای متعال را در زندگی ملزم شوید، حتما خوشبخت خواهید شد. شکست دیگران شاید دلایل مختلفی داشته و خطاها و تقصیراتی از جانب هر دو ایجاد شده و مشکلاتی را به بار آورده است، نباید قضاوت سطحی و نگاه تک بعدی به چنین زندگی های شکست خورده در تصمیم و اراده شما خلل ایجاد کند.

سلام. ممنونم استاد نشاط. اون موقع که اون سوال رو پرسیدم 26 سالم بوده و الان 30 سالم تمام شده. آه چقدر زود گذشت و چقدر نظراتم تغییر کرده. شکل سوال مثل انشای بچه مدرسه ایی ها به نظرم میرسه. خیلی عاقل تر و پخته تر شدم به حدی که ته دیگ گرفتم. ممنونم از پاسخ کامل و جامع شما.

فیزیکدان;984015 نوشت:
سلام. ممنونم استاد نشاط. اون موقع که اون سوال رو پرسیدم 26 سالم بوده و الان 30 سالم تمام شده. آه چقدر زود گذشت و چقدر نظراتم تغییر کرده. شکل سوال مثل انشای بچه مدرسه ایی ها به نظرم میرسه. خیلی عاقل تر و پخته تر شدم به حدی که ته دیگ گرفتم. ممنونم از پاسخ کامل و جامع شما.

[=arial]با سلام و احترام
از اینکه فردی عاقل و پخته تری شده اید، خدا را شکر. امیدوارم حتما تصمیم محکم تری هم بگیرید و در انتخاب دچار تردید نشوید. منتظریم که بزودی خبر خوش خوشبختی شما را بشنویم.
توصیه می شود به هیچ عنوان احساس ناامیدی نکنید، حتما با روحیه قوی و امید بالا به زندگی تان ادامه بدهید تا فرج و گشایشی در زندگی شما اتفاق بیافتد.

سوال:
از کجا می تونیم بفهمیم که مردی که می آیدخواستگاریمون راستش را می گوید؟ من چندین تا دوست دارم که در جلسات خواستگاری (مطابق کتاب آقای دهنوی پیش رفتن) همه چیز خوب بوده و حتی مشاور هم تشخیص هم کفو بودن را داده. تمام تحقیقات تا حد ممکن انجام شده. اما چند وقت بعد از عقد (یک هفته تا 2سال) متوجه دروغ های ریز و درشت آقا می شوند و کار به طلاق می کشد. اینها مواردی هستند که باعث نگرانی من شده اند.

پاسخ:
تصمیم ازدواج و یا هر انتخابی اصولی دارد، ما ملزم هستیم که آنها را به طور کامل رعایت کرده و از روش صحیح وارد مرحله انتخاب بشویم و کارها را به خدای متعال توکل کنیم، ما باید در مقدمات تصمیم و روش انتخاب و تطبیق ملاکها و اصول ازدواج جدی بوده و از هر گونه ملاحضه و بی اهمیتی بپرهیزیم، رویکرد ما باید صحیح باشد، انتظار ما از افراد نباید 100درصدی باشد، ما انسان کاملی نیستیم و نباید انتظار داشته باشیم که فرد مقابل حتما کاملترین فرد بوده و هیچ لغزشی نداشته باشد.
بیشتر تلاش در این است که وجوه اشتراکها را در موقع انتخاب همسر شناسایی کنیم، هر چه تشابها و تناسبها بیشتر شود، امکان امید اینکه زندگی در آینده سالم و لذت بخش باشد بیشتر است، توجه داشته باشیم که ما اگر به خودمان بنگریم متوجه می شویم که فرد کاملی نیستیم، ما هم در برخی از موارد کم میاریم، لغزشی از ما رخ می دهد، بنابراین باید رویکرد ما اصلاح شود. منطق صحیح این است که در ازدواج دنبال فردی باشیم که میزان تناسب ما با فرد مقابل بیشتر بوده و در وجوه اشتراک توجه به نوع افکار و فرهنگ و تربیت و توجه به ارزشها امر لازم و ضروری است، بنابراین اگر دنبال این باشیم که فرد مقابل هیچ عیب و ایرادی نداشته و به طور ایده آل باشد، بعدا با مشکل مواجه خواهیم شد و چه بسا نتوانیم ازدواج کنیم.
به نظر می رسد اگر شما مبنای ازدواج و ملاکهای خودتان را موقع انتخاب با کمک یک مشاور مورد بررسی قرار بدهید و تحقیق لازم را به طور جدی انجام بدهید و در این امر به خدای متعال توکل کنید، حتما خوشبخت خواهید شد.
چند نکته دیگر:
1. اگر بعد از رعایت تمامی ضوابط و ملاکها فرد در زندگی زناشوئی شخص دچار مشکل شد، لازم است به مشاور مراجعه کرده و به فکر درمان مشکل باشد، ببینید وجود مشکل در زندگی یک امر طبیعی است و برای هیچ فردی استثنا بردارهم نیست، هنر انسانهای عاقل و باهوش این است که موقع مشکلات سریع به فکر درمان هستند و هوا و هوس و خودخواهی را به دور می ریزند و با روحیه حق طلبانه به فکر درمان می شوند و نتیجه مثبتی را هم دریافت می کنند، بنابراین تصور یک مشکل در زندگی امر بدیهی است، ولی یقین داشته باشید که برای تمامی مشکلات کلیدی است و باید از متخصص جویا شد.
2. گاهی نوع مشکلات جنبه معرفتی دارد و یک امتحان الهی است و تقدیر و مصلحت این است که فرد چنین امتحان شود، این مسئله متناسب با کمال انسان بوده و انسان نباید میدان را خالی بگذارد. این موارد از دست ما خارج است و تصور چنین حالاتی نباید موجب عدم اعتماد به فرد مقابل در انتخاب همسر بشود.
3. اینکه فرمودید دوستان شما در زندگی شکست خورده اند و از این جهت شما را نگران کرده، دلایل شکست باید به خوبی بررسی شود، چه بسا مواردی هستند که دوستان شما آنها را به طور واقعی پیش شما نگفته اند، شما واقعیتها را به طور حتم ندیده اند، لذا نوع تصمیم و نوع زندگی آنها نباید در روحیه شما تردید ایجاد کند، من مطمئن هستم خطاهای بوده که زندگی آنها را به هم زده. بنابراین قضاوت نا صحیح و عدم آگاهی کامل از مشکلات دوستان، شما را نباید دچار تردید بکند.
برای محکم کاری می توانید مسائلی که در زندگی آنها مشکل سازبوده را با کمک مشاور بررسی کنید و یا خودتان در ذهنتان باشد که موقع انتخاب و ورود به زندگی مواظبت کرده و نگذارید به زندگی شما آسیب برسانید.
باز عرض کنم که شاید این دوستان شما که سابقه بدی را در زندگی تجربه کرده اند، مسائلی مختلفی در کنار هم قرار گرفته و موجب چنین مسئله ای شده و چه بسا قصه را به طور اشتباه به شما توصیف کرده و خود را بی تقصیر معرفی کرده و ناخود آگاه شما را دچار تردید کرده اند و باعث شده که نگذارند شما تصمیم بهتری را بگیرید. روی حرف آنها خیلی حساب باز نکنید.
از طرف دیگر ما مصادیق خیلی بیشتری سراغ داریم که در زندگی اصول و ملاکهای محکم تری را در نظر گرفته اند و با روحیه مدارا گونه و همراه باعفو و بخشش و توکل به خدای متعال زندگی بسیار شیرینی را تجربه می کنند. مبنای شکسیت دیگران می تواند یک تجربه تلخ باشد، اما نباید در تصمیم شما تردید و عدم اعتمادی را ایجاد کند.
خلاصه:
اگر در موقع انتخاب خوب دقت کنید، ملاکهای خوب و معقولی را در نظر بگیرید و فرد مقابل را خوب بشناسید و تحقیق لازم را انجام بدهید، نگاهتان این باشد که با فرد مقابل وجوه اشتراک بیشتری داشته و صبر و بردباری و روحیه مدارا گونه و توکل به خدای متعال را در زندگی ملزم شوید، حتما خوشبخت خواهید شد. شکست دیگران شاید دلایل مختلفی داشته و خطاها و تقصیراتی از جانب هر دو ایجاد شده و مشکلاتی را به بار آورده است، نباید قضاوت سطحی و نگاه تک بعدی به چنین زندگی های شکست خورده در تصمیم و اراده شما خلل ایجاد کند.

موضوع قفل شده است