خمس پول پس انداز شده برای وام مسکن

تب‌های اولیه

3 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
خمس پول پس انداز شده برای وام مسکن

با سلام بنده دانشجوی متاهلی هستم که کار هم می‌کنم، دانشگاه فقط تا پایان ترم جاری(۴ماه دیگر) به بنده خوابگاه متاهلی می‌دهد و بعد از آن مجبورم منزلی اجاره کنم. من الان مقداری پول دارم که در صورتی که در بانک پس انداز کنم بعد از ۴ ماه به بنده وام برای رهن مسکن می‌دهند. الان که نزدیک سال خمسی ام است آیا به این پول خمس تعلق می گیرد؟ با توجه به اینکه حضرت آقا مهلت ۲تا ۳ماه برای مصرف را فرموده‌اند و از طرف دیگر این پول برای خرج ضروری زندگی من است. با تشکر

برچسب: 

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد نور

pouya47;877281 نوشت:
با سلام بنده دانشجوی متاهلی هستم که کار هم می‌کنم، دانشگاه فقط تا پایان ترم جاری(۴ماه دیگر) به بنده خوابگاه متاهلی می‌دهد و بعد از آن مجبورم منزلی اجاره کنم. من الان مقداری پول دارم که در صورتی که در بانک پس انداز کنم بعد از ۴ ماه به بنده وام برای رهن مسکن می‌دهند. الان که نزدیک سال خمسی ام است آیا به این پول خمس تعلق می گیرد؟ با توجه به اینکه حضرت آقا مهلت ۲تا ۳ماه برای مصرف را فرموده‌اند و از طرف دیگر این پول برای خرج ضروری زندگی من است. با تشکر

با سلام و عرض ادب

طبق نظر جدیدتر مقام معظم رهبری ،اگر خريد مايحتاج ضروری زندگی یا اجاره خانه و... برحسب وضع مالی شخص متوقّف بر پس انداز درآمد سال باشد، و بنا دارد پس اندازها را در آينده نزديک (تا چند روز) صَرف خريد مايحتاج ضروری زندگی نمايد، خمس ندارد ولی در فرض سوال که فرمودید 4 ماه طول میکشد خمس دارد البته اگر به اين پول برای اجاره منزل نياز دارید می توانید از دفتر ایشان مهلت بگیرید و پس از رفع نياز پرداخت نمایيد.

پی نوشت:
1. آیة الله خامنه ای،اجوبه الاستفتائات،س 886و879
2. استفتای شفاهی از دفتر معظم له

موضوع قفل شده است