این معامله حرام هست؟

تب‌های اولیه

6 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
این معامله حرام هست؟

خسته نباشید
شخصی به یک طراح سایت مبلغی پول داده بود که سایت رو ایجاد کنه(دامین و هاست رو ثبت کنه؛ و طوری که میگه برای مطالب سایت هم هزینه داده بود) بعد از یک سال طراح سایت (همون شرکت) میگه پول بدید که تمدید کنم ولی چون خیلی گرون میگیره دوست ندارن پول بدن و میخوان به من واگذار کنند.
دامین که تمدید نشده آزاد و حذف شده بود من دوباره ثبت کردم
هاست رو هم ثبت میکنم
تا اینجا که مشکلی نیست
فقط یک مشکل هست
مطالبی که قبلا در سایت ایشون وجود داشته بخاطری که سایت بهم خورده در دسترس نیست.
مشتری من میگه مطالب سایت رو برو از سایت طراح سایت اولی بردار (کپی کن) بدون اینکه اجازه ای ازش بگیرم (مطالب قدیمی سایتش در زیر دامنه سایت طراحش وجود داره)
آیا من اجازه دارم مطالب قبلی مشتریم رو از زیر دامنه سایت طراح اولی با شرایطی که در بالا اشاره کردم بردارم؟
باتشکر
مرجع تقلید بنده: ایت الله مکارم شیرازی

با نام الله

کارشناس بحث: استاد اسراء

user;395309 نوشت:
خسته نباشید
شخصی به یک طراح سایت مبلغی پول داده بود که سایت رو ایجاد کنه(دامین و هاست رو ثبت کنه؛ و طوری که میگه برای مطالب سایت هم هزینه داده بود) بعد از یک سال طراح سایت (همون شرکت) میگه پول بدید که تمدید کنم ولی چون خیلی گرون میگیره دوست ندارن پول بدن و میخوان به من واگذار کنند.
دامین که تمدید نشده آزاد و حذف شده بود من دوباره ثبت کردم
هاست رو هم ثبت میکنم
تا اینجا که مشکلی نیست
فقط یک مشکل هست
مطالبی که قبلا در سایت ایشون وجود داشته بخاطری که سایت بهم خورده در دسترس نیست.
مشتری من میگه مطالب سایت رو برو از سایت طراح سایت اولی بردار (کپی کن) بدون اینکه اجازه ای ازش بگیرم (مطالب قدیمی سایتش در زیر دامنه سایت طراحش وجود داره)
آیا من اجازه دارم مطالب قبلی مشتریم رو از زیر دامنه سایت طراح اولی با شرایطی که در بالا اشاره کردم بردارم؟
باتشکر
مرجع تقلید بنده: ایت الله مکارم شیرازی

برای پاسخگویی بهتر و دقیقتر، لازم است پاسخ شما به این سوالات را بدانیم :
ایا ان شرکت قبلی این حق را داشته که مطالب قبلی سایت ایشان را ببندد و بلوکه کند؟
ایا مطالبی که درسایت بوده نتایج زحمات و تلاشهای خود کارفرمای مذکور بوده و اکنون فقط در سایت شرکت طراح بایگانی شده؟یعنی در واقع زحمت جمع اوری و تالیف مطالب را ایشان کشیده است و هم اکنون فقط انجا ذخیره شده؟
ایا برداشتن مطالب ان سایت کاری است که همگان میتوانند یا نیاز به قفل شکنی و هک و مانند ان دارد؟و سوال شما از برداشتن مطالب ،بمعنای کپی مطالب است یا هک و ورود به بخش اختصاصی و مانند ان؟
متشکرم

ممنونم
ازش پرسیدم این چنین جواب داد - (عین چیزی که نوشته اینجا میزارم)

1. نخیز، او حق نداره چیزی که ما صاحبش هستیم و به خاطر اون بهش پول پرداخت کردیم بلوک کنه یا بخواد یک کار دیگری بکنه چون اون مال ماست و به ما مربوط میشه
2. بله، اما اطلاعاتی که در اون صفحه هست به خود ما مربوط میشه و خودم نوشته و آماده کردم و به او دادم و بخاطر آپلود کردن اطلاعات به سایت 450$ دلار گرفته
و خود او آدم خیانت کاری بوده که به دامین به ما ثبت نکرد و هاست هم نخریده بود همه فریب و نیرنگ بود که بتونه از ما پول بیشتری بگیره

سوال سوم رو هم خودم جواب میدم
خیر؛ نیازی به هک و .. نداره چون در ساب دامین (زیر دامنه) سایت طراح هست فرض کنید سایت طراح site.com هست ولی آدرس مطالب و سایت ایشون مثلا به این صورته ali.site.com و هر کاربری خواسته باشه میتونه باز کنه و دسترسی داشته باشه

ممنون میشم زودتر پاسخ بدید.

user;399306 نوشت:
ممنون میشم زودتر پاسخ بدید.

با سلام
ضمن عذر خواهی از تاخیر
با شرایطی که فرمودید ،کپی مطالبخودتان که در سایت ایشان ذخیره شده هیچ مانعی ندارد
موضوع قفل شده است