جمع بندی برای امر به معروف و نهی از منکر از خودم خجالت می کشم

تب‌های اولیه

18 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
برای امر به معروف و نهی از منکر از خودم خجالت می کشم

[="Blue"]با عرض سلام خدمت پاسخگوی محترم و دیگر خواهران و برادران محترم.
مدتی پیش با عده ای از دوستان خانوادگی به مسافرتی رفته بودیم.در این خانواده ها دو تا دختر خانم که دو سال از من کوچکتر بودند نیز حضور داشتند.
بعضی از اعمال این دو نفر من را ملزم به امر به مروف و نهی از منکر می کرد و من هم تا میتوانستم به آنها تذکر میدادم.اما بعد از گذشتن مدتی به این نتیجه رسیدم که من هم سن این دو نفر که بودم کاملا شبیه آنها بوده ام و اصلا تحمل شنیدن توصیه های دیگران را نداشتم.
مثلا یکی از این دختر خانم ها رمان های اینترنتی که هیچگونه بار معنایی نداشته و فایده ای برای فرد خواننده ندارد مطالعه می کرد.به ایشان تذکر دادم ولی وقتی با خودم فکر کردم دیدم من در سن او چنین رمان هایی میخواندم و بعد از مدتی که دیدم این رمان ها فقط وقت من را تلف میکنند و ارزشی ندارند خود به خود رمان خواندن را کنار گذاشتم.پس با خودم گفتم شاید او هم در آینده مثل من خودش به این نتیجه برسد.و دیگر تذکر ندادم:khandeh!:

یا مثالی مهم تر که حجاب این دو نفر بود. این دو نفر در خانواده هایی مذهبی به دنیا آمده و مشکلی با مسئله حجاب نداشتند اما اگر شال یا روسریشان کمی عقب میرفت زیاد متوجه نمی شدند من هم هر بار تذکری میدادم ولی مجددا یادم به دوسال پیش می افتاد که خودم هم زیاد به حجاب توجه نمی کردم.

امر به معروف و نهی از منکر عملی واجبه اما وقتی من در سن آنها بودم همینطور بودم پس به نظر خودم من اجازه نداشتم به اون ها تذکری بدم.
به نظر شما وظیفه ی من چی بوده؟؟:please:
با تشکر فراوان از شما[/]

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد راهنما

[=arial][=arial]با عرض سلام خدمت شما پرسشگرگرامی
ما باید بسیار خداوند را شاکر باشیم که اولا: توفیق هدایت شدن را به ما عنایت کرده است
ثانیا:توفیق هدایت کردن را نیز به ما عنایت نموده است
ثالثا:توفیق انجام امر به معروف و نهی از منکر را به ما داده است
همانگونه كه مى دانيم امر به معروف ونهى از منكر يكى از مهمترين وظايف و تكاليف دينى است بسيارى از آيات قرآن كريم به اين فريضه اختصاص يافته و هم رديف واجبات مهم دينى نظير نماز و زكات و جهاد بيان گرديده است. خداوند متعال از آن جهت مسلمانان را بهترين امت مى داند كه به فريضه امر به معروف و نهى از منكر عمل مى كنند. «كُنْتُمْ خَيْرَ أُمَّهٍ أُخْرِجَتْ لِلْنَّاسِ تَأْمُرُونَ بِالْمَعْرُوفِ وَتَنْهَوْنَ عَنِ الْمُنْكَرِ» (آل عمران، آيه 110) در روايات اسلامى نيز تأكيدهاى فوق‏العاده‏اى درباره اين دو وظيفه مهم ديده مى‏شود و آن را ضامن اجراى تمام فرايض الهى و سبب امنيّت و آبادى و سبب گسترش عدالت مى‏شمرد.
[=arial][=arial] [=arial]در حديثى از پيغمبر اكرم (ص) مى‏خوانيم: «مَنْ اَمَرَ بِالْمَعْرُوفِ وَ نَهى عَنِ الْمُنْكَرِ فَهُوَ خَليفَهُ اللهِ فى اَرْضِهِ، وَ خَليفَهُ رَسُولِ اللهِ، وَ خَليفَهُ كِتابِهِ) مجمع البيان 484/ 2) كسى كه امر به معروف و نهى از منكر كند جانشين خداوند در زمين، و جانشين پيامبر (ص) و كتاب اوست». يعنى دقيقاً كار آنها را انجام مى‏دهد. در حديث معروفى، نيز از على (ع) مى‏خوانيم كه فرمود: «وَ ما اَعْمالُ الْبِرِّ كُلِّها وَ الْجِهادُ فى سَبيل اللهِ عِندَ الْاَمْرِ بِالْمَعْرُوفِ وَ النَّهى عَنِ الْمُنْكَرِ اِلّا كَنَفْثَهٍ فى بَحْرٍ لُجّىٍ (نهج البلاغه، كلمات قصار، 374) تمام اعمال نيك و حتّى جهاد در راه خدا، در برابر امر به معروف و نهى از منكر، همچون آب دهان است در برابر يك درياى پهناور». (ر. ك: پيام قرآن ج 10، حضرت آيت الله مكارم شيرازى و ساير همكاران)

[=arial] [=arial]لذا باید ما در همه حال با در نظر گرفتن شرایط امر به معروف و نهی از منکر این واجب را انجام دهیم
اما در مورد سوال حضرتعالی:
امر به معروف در واحبات و محرمات واجب و در مستحبات و مکروهات مستحب می باشد
اگر شما در سن آشنایان خود مرتکب آن اعمال می شدید اشتباه بوده و در واقع به خاطر ندانستن و...بوده است ولی الان آگاه شده اید شاید اگر همان زمان آگاه شده بودید(مثلا شخصی به شما تذکر می داد )دیگر آن کارها را انجام نمی دادید پس وظیفه شما الان امر به معروف و نهی از منکر است چرا که دیگر از رفتارهای گذشته خود پشیمان شده اید
در انجام این واجب شرط نیست که فرد خود هیچ وقت آن گناه یا مکروه را انجام نداده باشد بلکه شرط آگاه بودن به معروف و منکر است والان شما به اشتباه خود پی برده اید
البته این نکته را در نظر داشته باشید که با رعایت سن آنان و ویژگیهای روحی آنان نسبت به انحام این فریضه اقدام کنید یعنی از شیوه مناسبی استفاده نمایید والبته شرایط آن را هم رعایت نمایید
در پناه قران و عترت موفق باشید
یا علی

خوندن رمان هرچند بی معنا و بی محتوا حرام که نیست!نهی از منکر نداره!اینجوری میکنید میگن مذهبیا گیر هستند!!!!!
اگه احتمال تاثیر میدین بگین ولی گیر ندین خواهشا!

سلام.اگه ازتون ناراحت نشدن یا ب قول دوست مون ب مذهبی ها تهمت نزنن کار درستی انجام دادین. ب این فکر کردین ک اگه یکی مثله خودتون اون موقع ک همسن اونا بودین با رفاقت بهتون میگفت ک اون کارا رو نکنین شاید جلوتر از الان تون بودین یا حداقل از زمان تون بهتر استفاده میکردین؟ ب نظر من کار درستی رو انجام دادین.موفق باشین

[="Blue"]

یاس...;571159 نوشت:
خوندن رمان هرچند بی معنا و بی محتوا حرام که نیست!نهی از منکر نداره!اینجوری میکنید میگن مذهبیا گیر هستند!!!!!

خب دوست عزیزم شما که رمان های اینترنتی نخوندین.
با کلی شرمندگی باید بگم یه سری صحنه هایی توی رمان ها هست که آدم بعدش باید بره حمام غسل کنه.
میفهمین که چی میگم؟؟:khejalat:[/]

[="Blue"]با سلام مجدد

راهنما;571042 نوشت:
اگر شما در سن آشنایان خود مرتکب آن اعمال می شدید اشتباه بوده و در واقع به خاطر ندانستن و...بوده است ولی الان آگاه شده اید شاید اگر همان زمان آگاه شده بودید(مثلا شخصی به شما تذکر می داد )دیگر آن کارها را انجام نمی دادید

خب من آگاهی داشتم که مثلا خواندن چنین رمان هایی کار درستی نیست.اگر هم به من میگفتند گوشم به این حرف ها بدهکار نبود.چند بار هم تذکر شنیده بودم ولی توجه نکردم.در چنین شرایطی بازهم وظیفه ام تذکر بود؟؟؟؟:Gig:
راهنما;571042 نوشت:
این نکته را در نظر داشته باشید که با رعایت سن آنان و ویژگیهای روحی آنان نسبت به انجام این فریضه اقدام کنید یعنی از شیوه مناسبی استفاده نمایید والبته شرایط آن را هم رعایت نمایید

اگر روش برخورد با دیگران در چنین شرایطی را ندانیم وظیفه سکوت است؟؟؟چون من اصلا توانایی قانع کردن طرف مقابل را ندارم.و اگر هم تذکر بدهم بعد از اولین مخالفت او زود عقب می کشم.:khandeh!:
با عرض تشکر
یا علی مدد[/]

[="Tahoma"][="Navy"]

313;571432 نوشت:

خب دوست عزیزم شما که رمان های اینترنتی نخوندین.
با کلی شرمندگی باید بگم یه سری صحنه هایی توی رمان ها هست که آدم بعدش باید بره حمام غسل کنه.
میفهمین که چی میگم؟؟:khejalat:

سلام
شما مطمئنین که احکام غسل خانمها رو میدونی که چه زمانی براشون واجب میشه؟
[/]

[="Blue"]

ریحانه النبی;571507 نوشت:

سلام
شما مطمئنین که احکام غسل خانمها رو میدونی که چه زمانی براشون واجب میشه؟

سلام.بله حکمش رو میدونم.حالا فرض کنیم که بلد هم نباشم ولی حداقل این نکته رو میدونم که:
يکي از گناهان در اسلام ارضاي غريزه‌ي جنسي مرد از غير زن خود، يا زن از غير شوهر خود مي‏باشد و قرآن شريف چنين شخصي را متجاوز و ظالم مي‏داند:
« فَمَنِ ابْتَغي وَراءَ ذلِکَ فَاُولئِکَ هُمُ الْعادُون»؛ پس هر که به دنبال فراتر از اين (راه‌هاي حلال) رود، او از ظالمان است.(1)
و آن اقسامي دارد که یکی از آن موارد به شرح زیر است:
نگاه شهوت‌انگيز يا ديدن عکس‌ها و فيلم‌هاي شهوت‌انگيز و نوشتن يا خواندن داستان‌هاي شهوت‌انگيز، و گفتن و يا شنيدن و يا خواندن آهنگ‌ها و يا اشعار شهوت‌انگيز به طور غنا و يا به طور عادي و هر چيزي که موجب تحريک او شود، حتّي خيال‌هاي شهوت‌انگيز.
پس خواندن چنین رمان هایی در بیشتر مواقع حرام است و نیازمند نهی از منکر می باشد.
:ok:
:Gol::Gol::Gol:
منبع:سایت راه بهشت[/]

313;571619 نوشت:

سلام.بله حکمش رو میدونم.حالا فرض کنیم که بلد هم نباشم ولی حداقل این نکته رو میدونم که:

برای این مسئله از کارشناسان احکام کمک بگیرین.سوالتون به اینصورت مطرح کنین: چه وقت یا در چه شرایطی غسل جنب بر یک زن واجب میشود؟

يکي از گناهان در اسلام ارضاي غريزه‌ي جنسي مرد از غير زن خود، يا زن از غير شوهر خود مي‏باشد و قرآن شريف چنين شخصي را متجاوز و ظالم مي‏داند:

« فَمَنِ ابْتَغي وَراءَ ذلِکَ فَاُولئِکَ هُمُ الْعادُون»؛ پس هر که به دنبال فراتر از اين (راه‌هاي حلال) رود، او از ظالمان است.(1)
و آن اقسامي دارد که یکی از آن موارد به شرح زیر است:
نگاه شهوت‌انگيز يا ديدن عکس‌ها و فيلم‌هاي شهوت‌انگيز و نوشتن يا خواندن داستان‌هاي شهوت‌انگيز، و گفتن و يا شنيدن و يا خواندن آهنگ‌ها و يا اشعار شهوت‌انگيز به طور غنا و يا به طور عادي و هر چيزي که موجب تحريک او شود، حتّي خيال‌هاي شهوت‌انگيز.

این موارد هم هیچ ربطی به سوال من نداره.
پس خواندن چنین رمان هایی در بیشتر مواقع حرام است و نیازمند نهی از منکر می باشد.

:ok:

از صغری و کبری خودتون به نتیجه رسیدین ولی احتمالا این نتیجه عقیمه، اولا جمله شما با کلمه اگر شروع میشه که اینجا نیومده، ثانیا شما به هر تحریکی غسل واجب میکنین؟
:Gol::Gol::Gol:
منبع:سایت راه بهشت

سوالات من دلیل بر تایید زمینه ایجاد تحریک نیست یا حذف نهی از منکر،
منظور انجام درست احکامه، برای خانمها اینجوری نیست:ok:

بهتره بیش تراز اینکه بگید حرام است!!!! یا گناه هست!!!!از بدیهاش بگید تا خخودشون به دور از هر حکم شرعی ازش دوری کنند
اینقد حرام است گناه است کردیم تو گوش این بنده خداها که براشون عادی شده و نمیفهمم حرام یعنی چی و راحت ازش میکذرن

بارها پرسیده شده خب حالا حرام است یعنی چی میشه مثلا؟!...

313;571444 نوشت:
خب من آگاهی داشتم که مثلا خواندن چنین رمان هایی کار درستی نیست.اگر هم به من میگفتند گوشم به این حرف ها بدهکار نبود.چند بار هم تذکر شنیده بودم ولی توجه نکردم.در چنین شرایطی بازهم وظیفه ام تذکر بود؟؟؟

با عرض سلام مجدد
این سوالات را که مر بوط به بخش احکام است با آنها در میان گذارید

313;571444 نوشت:
اگر روش برخورد با دیگران در چنین شرایطی را ندانیم وظیفه سکوت است؟؟؟چون من اصلا توانایی قانع کردن طرف مقابل را ندارم.و اگر هم تذکر بدهم بعد از اولین مخالفت او زود عقب می کشم

این سوالات را که مر بوط به بخش احکام است با آنها در میان گذارید
در پناه قرآن و عترت موفق باشید
یا علی

[="Blue"]

یاس...;571851 نوشت:
بهتره بیش تراز اینکه بگید حرام است!!!! یا گناه هست!!!!از بدیهاش بگید تا خخودشون به دور از هر حکم شرعی ازش دوری کنند
اینقد حرام است گناه است کردیم تو گوش این بنده خداها که براشون عادی شده و نمیفهمم حرام یعنی چی و راحت ازش میکذرن

بارها پرسیده شده خب حالا حرام است یعنی چی میشه مثلا؟!...

من فقط بهش گفتم وقت تلف کردنه و ان شاء الله خودت بعدا مثل من به این نتیجه میرسی که این رمان ها فایده ای نداره.:ok:
که تاثیری هم نداشت:khandeh!:[/]

313;572303 نوشت:
من فقط بهش گفتم وقت تلف کردنه و ان شاء الله خودت بعدا مثل من به این نتیجه میرسی که این رمان ها فایده ای ندار

:khaneh:دیگه خیلی هم ساده گفتین...میدونین چی تو ذهن تداعی میشه!
-وقت تلف کردن باشه مگه حالا قراره تو پژوهشگاه ناسا تحقیقات کنم که این داره وقتمو میگیره...:khandeh!:

مثلا میگفتی....چی دارین میخونین؟ اه اه:tajob: هر چیزی به وقتش بابا....بعدا ها براتون بد میشه ها...آخه آدم با شخصیت میشه ازاین رمانا میخونه؟رمانای مشهورو بخونید نویسندگان مشهورو بشناسید....اصلا رمان صدسال تنهایی رو خوندید رمان فلانو خوندید؟؟...ی ذر با کلاس باشین آبرو داری کنید:Khandidan!: انقد بگین که پیش خودشون احساس حقارت کنن از خوندن این جور رمان ها

313;570310 نوشت:
با عرض سلام خدمت پاسخگوی محترم و دیگر خواهران و برادران محترم.
مدتی پیش با عده ای از دوستان خانوادگی به مسافرتی رفته بودیم.در این خانواده ها دو تا دختر خانم که دو سال از من کوچکتر بودند نیز حضور داشتند.
بعضی از اعمال این دو نفر من را ملزم به امر به مروف و نهی از منکر می کرد و من هم تا میتوانستم به آنها تذکر میدادم.اما بعد از گذشتن مدتی به این نتیجه رسیدم که من هم سن این دو نفر که بودم کاملا شبیه آنها بوده ام و اصلا تحمل شنیدن توصیه های دیگران را نداشتم.
مثلا یکی از این دختر خانم ها رمان های اینترنتی که هیچگونه بار معنایی نداشته و فایده ای برای فرد خواننده ندارد مطالعه می کرد.به ایشان تذکر دادم ولی وقتی با خودم فکر کردم دیدم من در سن او چنین رمان هایی میخواندم و بعد از مدتی که دیدم این رمان ها فقط وقت من را تلف میکنند و ارزشی ندارند خود به خود رمان خواندن را کنار گذاشتم.پس با خودم گفتم شاید او هم در آینده مثل من خودش به این نتیجه برسد.و دیگر تذکر ندادم:khandeh!:

یا مثالی مهم تر که حجاب این دو نفر بود. این دو نفر در خانواده هایی مذهبی به دنیا آمده و مشکلی با مسئله حجاب نداشتند اما اگر شال یا روسریشان کمی عقب میرفت زیاد متوجه نمی شدند من هم هر بار تذکری میدادم ولی مجددا یادم به دوسال پیش می افتاد که خودم هم زیاد به حجاب توجه نمی کردم.

امر به معروف و نهی از منکر عملی واجبه اما وقتی من در سن آنها بودم همینطور بودم پس به نظر خودم من اجازه نداشتم به اون ها تذکری بدم.
به نظر شما وظیفه ی من چی بوده؟؟:please:
با تشکر فراوان از شما

وظیفه ی شما این بود که تذکر بدید و اینکارو هم کردید
ایرادی به شما نیست
و کار خوبی کردید

[="Blue"]

ریحانه النبی;571804 نوشت:

سوالات من دلیل بر تایید زمینه ایجاد تحریک نیست یا حذف نهی از منکر،
منظور انجام درست احکامه، برای خانمها اینجوری نیست:ok:

من تسلیمم!!
[SPOILER]:khandeh!:[/SPOILER][/]

[="Blue"]

یاس...;572314 نوشت:
مثلا میگفتی....چی دارین میخونین؟ اه اه هر چیزی به وقتش بابا....بعدا ها براتون بد میشه ها...آخه آدم با شخصیت میشه ازاین رمانا میخونه؟رمانای مشهورو بخونید نویسندگان مشهورو بشناسید....اصلا رمان صدسال تنهایی رو خوندید رمان فلانو خوندید؟؟...ی ذر با کلاس باشین آبرو داری کنید انقد بگین که پیش خودشون احساس حقارت کنن از خوندن این جور رمان ها

EQ من پایینه.همین وقت تلف کردن هم به زور بهش گفتم.:khandeh!:
کاش شما اونجا بودی.
ولی اگه به من اینطوری بگین اصلا تغییر نمی کنم.شاید رمان صد سال تنهایی رو میخوندم!
البته رمان های خوب هم بش پیشنهاد کردم مثلا لبخند مسیح یا شطرنج با ماشین قیامت.نمیدونم تاثیر داشت یا نه[/]

313;573548 نوشت:
ولی اگه به من اینطوری بگین اصلا تغییر نمی کنم.

ولی اگر کسی به من حالی کنه رفتاری که دارم مال آدمای خز هستش هیچ وقت دیگه غرورم اجازه نمیده اون کارو انجام بدم....

313;573548 نوشت:
.شاید رمان صد سال تنهایی رو میخوندم!
همین خوبه دیگه....مقداری از وقتشو میگیره...و هم ممکنه علاقمندش کنه
موضوع قفل شده است