بررسي جنگهاي دوره جناب ابوبكر ( جنگهاي رده )

تب‌های اولیه

2 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
بررسي جنگهاي دوره جناب ابوبكر ( جنگهاي رده )

درباره جنگهاي رده يا هماه جنگهاي خليفه اول توضيح دهيد ؟

بررسی واقعه رده (یا جنگهای دوره ابوبکر): در حادثه رده بعضی از قبایل و سرانشان نسبت به دین اسلام تردیدی نداشتند ،بلکه با قریش و زعامت سران آن برمدینه و نحوه انتخاب خلیفه از غیر خاندان پیامبر خدا مخالفت می ورزیدند ،مثل مالک بن نویزه یربوعی تمیمی و برخی از جنوبیان .اینان نماز می خواندند ولی زکات را در انبار به ودیعه می نهادند و از پرداخت آن به حکومت مدینه خودداری می کردند . نگهداری زکات را « جفول » می گویند .مالک گفته بود : من از جانب پیامبر خدامامور گردآوری صدقات شمایم ،تا آنگاه که امر جانشینی پیامبر ،مطابق آن جه می خواهیم انجام نگیرد ،کسی را در اموالتان به طمع نیندازید . نظر عمر بن خطاب این بود که اینان تارک الصلوة نیستند ،بلکه مانع الزکاتند ،پس مرتد نیستند ،یک سال مهلتشان دهیم و با آنان نجنگیم تا باز گردند .به بیان دیگر ،وی مخالف سیاسی با مدینه را بهمثابه مخالفت دینی با اسلام نمی دانست و جفول را با انکار زکات برابر نمی شناخت .اما نظر خلیفه اول این نبود .او می گفت : « لا والله یا اباحفص [ عمر ] ما افرق بین الصلاة و لا الزکاة لانهما مقرونتا و الله لو منعونی من الزکاة عقالا مما کان یاخذ منهم النبی لقاتلم علیه ابدا و لو ما حییت ...،به خدا سوگند ای عمر فمن بین نماز و زکات فرق نمی نهم ،زیرا هر دو با هم باید ادا شوند .به خدا سوگند اگر به اندازه پایبند شتری از آن که به پیامبر می پرداختند ،از من باز دارند تا زنده ام با آن ها خواهم جنگید » .در نتیجه چنین نگاهی ،مخالفان سیاسی مدینه در شمار مخالفان دینی محسوب شده و با عنوان مرتد کشته و سوزانده شدند .(محمد بن عمر واقدی ،الردة،تحقیق یحیی الجبوری بیروت : دارالغرب الاسلامی ،1410ق؛تاریخ مدینه دمشق ،ج9 ،ص 134 ،ابن عساکر ،بیروت : دارالفکر ،1415ق؛حیاة الحیوان الکبری ،ج1،ص76 ،کمال الدین دمیری ،بیروت : دار الکتب العلمه ،1424ق ؛انساب الاشراف ،بلاذری: ،تحقیق سهیل زکار و ریاض زرکلی ،بیروت : دارالفکر ،1417؛ البدء و التاریخ ،مطهر بن طاهر مقدسی ،مکتبة الثقافة الدینیة ،بی تا ؛المنتظم ،ابن جوزی ،تحقیق محمد قادر عطا و مصطفی قادر عطا ،بیروت : دارالکتب العلمیة،1412ق .

موضوع قفل شده است