مخالفت مادرم با ازدواج من به خاطر مسائل مالی

تب‌های اولیه

3 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
مخالفت مادرم با ازدواج من به خاطر مسائل مالی

با سلام، اینطور که من فهمیدم، اسلام گفته احترام و گوش به حرف بودن نسبت به پدر و مادر همیشه لازم الاجراست مگه اینکه یه کار خلاف دین اسلام رو ازت بخوان.
بنده جوان 26 ساله هستم، دیپلم کامپیوتر، خدمت رفته و شاغل. با حقوق ماهیانه 2 تومن.
مدتی میشه شدید احساس میکنم نمیتونم جلوی به گناه افتادن خودم رو بگیرم و واقعا داره بهم فشار وارد میشه.
هرچی به مامانم میگم باید ازدواج کنم و...، مخالفت میکنن. میگن خونت آماده نیست. خونه ای که الان فقط زمینه.
نمیتونن به همین شکل توکل کنن و با ازدواج من موافقت کنن. ترس از مال دارن. یعنی میترسن من کم بیارم بعد از عقد.
در صورتی که من بهشون میگم خود خدا گفته توی قران هم هست، که جووناتون رو زن بدید یا شوهر بدید، من خودم روزیشون رو میرسونم.
خودم به شدت اعتقاد دارم، اما مادرم اصلا نمیتونه توکل کنه و موافقت کنه.
الان تکلیف من چیه؟
جوری شده که به صراحت میبینم مامانم حرف خدا رو پس میزنه و قبول نداره.
من باید چیکار کنم؟
ممنون.

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد حامی

[="Tahoma"][="DarkGreen"]سلام و عرض ادب خدمت شما برادر بزرگوار
دوست بزرگوار بي احترامي به والدين از نظر اسلام و وجدان مذموم است ولي دفاع از حقوق مسلم خود با رعايت احترام منافات ندارد. يعني ما مي توانيم با دليل هاي قانع كننده از نظر خود دفاع كنيم و در عين حال حرمت والدين را داشته باشيم. احترام به والدين به معناي اين نيست كه از حق خود بگذريم و اجازه دهيم مستبدانه و غيرمنطقي هركاري خواستند انجام دهند و ما دم نزنيم.
اما اين كه چگونه بايد از نظر خود دفاع كنيم واقعا نياز به روان شناسي ارتباطات دارد.
هرگز به آنها نگوييم شما متوجه نيستيد و من دركم بيشتر است.
بدون توجه به سخنان آنها نظر آنها را رد نكنيم
نظرها را محترم بدانيم ولي با رعايت حرمت آنها دلائل منطقي خود را بيان كنيم
هرگز در پي اين نباشيم كه از آنها اعتراف بگيريم كه دلائل ما قوي است بايد اعتراف كند كه اشتباه فكر مي كند.
نزد ديگران نظرات آنها را رد نكنيم و كوچكشان نكنيم.
بهتر است اگر پدر و مادر هر دو مخالف هستند ابتدا در خلوت سراغ آن يكي برويم كه تا حدودي نرم تر است و به تدريج او را راضي كنيم تا در خفي از ما حمايت كند.
به هر حال غالبا فرزند هرچند بزرگ شود براي والدين حكم بچه و فرد كم تجربه است. براي رسيدن به اهداف خود از واسطه هاي امين و رازدار و همسان والدين مانند عمو و عمه و خاله و...كمك بگيريم. گاهي والدين نسبت به سخنان روحاني فاميل يا محل حرف شنوي دارند بهتر است غيرمستقيم از او بخواهيم كه در غياب ما با والدين سخن بگويند.
درباره خطر افتادن به گناه جدي صحبت كنيد و بيان كنيد كه اگر گناهي روي دهد - خدا ناكرده - براساس سخن معصوم آنها هم مقصر و گناهكار هستند اگر رو در رو شرم مي كنيد در اين باره صحبت كنيد مي توانيد از واسطه كمك بگيريد يا اين مطالب را در كليپ صوتي يا نامه به دست آنها برسانيد تا در غياب شما گوش كنند.
بهترين موقعيت را براي گفتگو انتخاب كنيد بنابراين شرايط روحي و محيطي را در نظر بگيريد.
از اهرم عاطفي براي رسيدن به مقصود كمك بگيريد ( به شيرين زباني و لطف و خوشي*** تواني كه پيلي به مويي كشي)
قهر مصلحتي: اگر قهر مصلحتي اثرگذار است مدتي از قهر مصلحتي (قهر به معناي بي حرمتي يا نفرت نيست) كمك بگيريد.

راه هاي رويارويي با شهوت
به هرحال ما وظيفه داريم براساس نظر قرآن تا فراهم شدن شرايط ازدواج عفاف (چشمي، شنيداري، لمسي و تخيلي و...) بورزيم. و با كم خوري، روزه، ورزش، همنشيني با دوستان معنوي، نماز اول وقت، خودكنترلي، و...شهوت را مديريت كنيم.
[/]

موضوع قفل شده است