جمع بندی نیت نماز عید فطر جماعت است یا فرادی؟

تب‌های اولیه

5 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
نیت نماز عید فطر جماعت است یا فرادی؟

[="Microsoft Sans Serif"]

"باسمه تعالی"

با سلام و آرزوی قبولی طاعات و عبادات برای جمیع مومنین و مومنات

با توجه به جماعت برگزار شدن نماز عید سعید فطر ، آیا نیت نمازگزار جماعت است و به تبع آن حمد و سوره خوانده نمیشود ؟ یا نیت فورادا و فقط ادای فریضه بهمراه مسلمین انجام میشود ؟

در واپسین ساعات میهمانی معبود التماس دعای فراوان دارم[/]

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد نور

مشتاق کربلا;377411 نوشت:
"باسمه تعالی"

با سلام و آرزوی قبولی طاعات و عبادات برای جمیع مومنین و مومنات

با توجه به جماعت برگزار شدن نماز عید سعید فطر ، آیا نیت نمازگزار جماعت است و به تبع آن حمد و سوره خوانده نمیشود ؟ یا نیت فورادا و فقط ادای فریضه بهمراه مسلمین انجام میشود ؟

در واپسین ساعات میهمانی معبود التماس دعای فراوان دارم

با سلام و عرض ادب و آرزدی قبولی طاعات و عبادات

نماز عيد فطر و قربان در زمان حضور امام عليه السلام واجب است و بايدبه جماعت‏ خوانده شود، و در زمان ما كه امام عليه السلام غايب است مستحب مى‏ باشد. و احتياط واجب آن است كه آن را به جماعت نخوانند، ولى نیت جماعت به قصد رجاء مانع ندارد. و چنانچه ولى فقيه يا ماذون از طرف او اقامه جماعت نمايد،اشكال ندارد.

امام خمینی،توضیح المسائل،م1516

سلام خیلی پست زیبایی بود. من نمیدانستم که نماز عید را میشود فرادا هم خواند. زیرا به دلیل اینکه میخواستیم مسافرت برویم نمیشد که نماز را به جماعت بخوانیم.

با سلام ، احترام و تشکر از شما ؛ لطفا در سوالات بعدی نام مرجع تقلید خود را بفرمایید.

در پاسخ مقدمتا چند نکته قابل توجه است

یک: آن طور که از سوال فهمیده می شود نماز جماعت در جایی است که حمد وسوره دارد ویا مأموم نباید حمد وسوره را بخواند؛ در صورتی که نماز های جماعت به نمازی گویند که افردای به امام جماعتی اقتدا می کنند حال این نماز جماعت می تواند مثل نماز یومیه( یعنی روزانه که همان نمازهای صبح، ظهر، عصر، مغرب و عشاء)باشد و می تواند مثل نماز میت باشد که حمد و سوره ندارد .

دو: در برخی از نماز های جماعت خواندن حمد و سوره برای مأموم در شرایطی( مثل نمازهای یومیه) و یا حمد تنها ممنوع است ودر برخی ازآنها مستحب است.

اما پاسخ شما: نماز عید فطر و قربان در زمان حضور امام (ع) واجب است و باید به جماعت خوانده شود و در زمان غیبت مستحب می باشد و به نظر امام خمینی احتیاط واجب استکه آن را به جماعت نخوانند ولیبه قصد رجاء مانعی ندارد. ودر این صورت به امام جماعت اقتدا کرده و نیت جماعت می کنند.

پی نوشت: رساله سیزده مرجع، ج1،ص824،م1516.

در پناه خدای مهربان ها همیشه شاد و سربلند باشید

موضوع قفل شده است