انجام گناه در خواب

تب‌های اولیه

26 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
انجام گناه در خواب

با سلام

طبق گشت و گذارای که تو اینترنت داشتم متوجه شدم کسی که در خواب مرتکب گناه بشه . گناه نمیکند . چون فقط یه رویاست و فرد داره خواب میبینه . برای مثلا احتلام .

ولی 1 سوال برام پیش اومد اونم اینه که اگه فرد بدونه داره خواب میبینه و با اختیار خودش در خواب عمل گناهی رو انجام بده ( بازم تکرار میکنم در خواب ) ............. میدونم مثال خوبی نمیزنم ! مثلا فحش دادن یا خوردن چیز های حرام یا کار های دیگه مثل . خوردن شراب یا انجام عمل زنا. در کل گناه ......... ایا مرتکب گناه شده است ؟

از 1 نفر پرسیدم ایشون طبق سخن امام علی (ع) جواب منو دادن و گفتن

امام علی میفرمایند : بر 3 نفر تکلیفی نیست . 1. بر کودکی که هنوز بالغ نشده باشد 2. بر دیوانه ای که عاقل نشده باشد . 3. بر فرد خوابی که بیدار نشده باشد

و بهم گفتن در خواب چون دارید خواب میبینید و واقعیت ندارد حتی اگر با اختیار انجام شود گناه نیست . مثلا شراب خوردن چون واقعا به شما ضرر نمیزنه گناه ندارد . و یا اعمال دیگه ای که ذکر فرمودید

ممنون میشم شما هم کمکم کنید تا به جوابم برسم و یقیین پیدا کنم .

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد شفا

momo55;395872 نوشت:
با سلام

طبق گشت و گذارای که تو اینترنت داشتم متوجه شدم کسی که در خواب مرتکب گناه بشه . گناه نمیکند . چون فقط یه رویاست و فرد داره خواب میبینه . برای مثلا احتلام .

ولی 1 سوال برام پیش اومد اونم اینه که اگه فرد بدونه داره خواب میبینه و با اختیار خودش در خواب عمل گناهی رو انجام بده ( بازم تکرار میکنم در خواب ) ............. میدونم مثال خوبی نمیزنم ! مثلا فحش دادن یا خوردن چیز های حرام یا کار های دیگه مثل . خوردن شراب یا انجام عمل زنا. در کل گناه ......... ایا مرتکب گناه شده است ؟

امام علی میفرمایند : بر 3 نفر تکلیفی نیست . 1. بر کودکی که هنوز بالغ نشده باشد 2. بر دیوانه ای که عاقل نشده باشد . 3. بر فرد خوابی که بیدار نشده باشد

و بهم گفتن در خواب چون دارید خواب میبینید و واقعیت ندارد حتی اگر با اختیار انجام شود گناه نیست . مثلا شراب خوردن چون واقعا به شما ضرر نمیزنه گناه ندارد . و یا اعمال دیگه ای که ذکر فرمودید

سلام عليكم

طبق نظر رهبري:

اگر اين عمل فقط در خواب باشداشكالي ندارد.

میشه نظرایت الله مکارم هم بگید!

یامین;396975 نوشت:

چون انسان در خواب هیچ اختیاری از خودش ندارد هیچ حکمی براش صادر نمیشه
و فکر نکنم مراجع در این باره اختلاف نظر داشته باشن

این مساله ذهن من را هم چند وقت پیش درگیر کرده بود چون برای خودم اتفاق افتاده بود..ولی مطمئن بودم که مرجع خودم امام خامنه ای حکمش چیه.
اصلا این خواب ها اختیاری نیست. حتی اگر قبل از خواب هم به خودت تلقین کنی که دوست دارم مثلا خواب نعوذبالله زناکردن را ببینم ، باز هم احتمال اینکه این خواب را ببینی کم است.ولی برعکس وقتی که حتی فکرش را هم نمی کنی ممکن است این خواب را ببینی و کاملا بی اختیار در خواب و حتی با لذت اینکار را در خواب انجام دهی!
استاد رائفی پور همین امسال پیش بینی قشنگی کرد : گفت که به نظر من آینده گروه های شیطان پرستی به جایی می کشه که این افراد سعی خواهند کرد که در خیال خود با شیاطین عمل جنسی انجام بدهند.:Moteajeb!: (البته نگفتند در خواب ، ولی بالاخره خواب هم خیاله دیگه!)
شاید بعدا در این مورد یه تاپیک جدید زدم.مساله مهمیه.:ok:

با سلام
پس کسی که در خواب محتلم می شود طبق گفته های شما عزیزان گناهی برایش نیست اما پس چرا بعدش باید غسل کند؟
و خاطر نشان کنم که این خواب باعث محتلم شدن اوست. و این قسمت از متن شما ناقض حرف من است (
و بهم گفتن در خواب چون دارید خواب میبینید و واقعیت ندارد حتی اگر با اختیار انجام شود گناه نیست . مثلا شراب خوردن چون واقعا به شما ضرر نمیزنه گناه ندارد .)

اما خوابی که باعث محتلم شدن ما می شود ضرر به ما می رساند.

momo55;395872 نوشت:

سلام
خواب محاکات است یعنی از شی یا پدیده ای که در ارتباط با انسان بوده یا هست حکایت می کند لذا تقریبا در خواب اختیار معنا ندارد هرچند انسان حس اختیار هم داشته باشد
دیگر اینکه گناه بر افعال اطلاق می شود و نه افکار چه رسد به خواب که فکر کردن هم نیست
در عین حال ممکن است خوابی بر روحیه انسان اثر منفی داشته باشد لذا فرموده اند بعد از دیدن چنین خوابهایی استغفار کنید تا اثر آن از بین برود
ولله الموفق

حامد;397048 نوشت:
در خواب اختیار معنا ندارد
آیا این فرموده شما، توجیه روایی نیز دارد؟
با تشکر

تبری;397050 نوشت:
آیا این فرموده شما، توجیه روایی نیز دارد؟
با تشکر

سلام
این مطلب بر اساس مبانی علم النفس است
و بنده در روایات یادم نیست تایید یا ردی بر ان باشد
والله الموفق

حامد;397054 نوشت:
این مطلب بر اساس مبانی علم النفس است
مبانی علم النفس؟

هر چیزی که توجیه قرآنی و روایی ندارد مردود است. و لازم نیست شمایی که نه تحقیقی درین باب کرده اید و نه کارشناس علوم مربوط بخ خواب هستید، جوابی بی سند ارائه کنید.

تبری;397063 نوشت:
مبانی علم النفس؟

هر چیزی که توجیه قرآنی و روایی ندارد مردود است. و لازم نیست شمایی که نه تحقیقی درین باب کرده اید و نه کارشناس علوم مربوط بخ خواب هستید، جوابی بی سند ارائه کنید.

سلام برادر
مگر شما پلیس هستید؟
یاعلم غیب داری که من در این رابطه چیزی نمیدونم ؟
مگر باید جزئیات هر علمی در آیات و روایات باشه ؟
شما خودتان چقدر ایات و روایت رو میشناسید ؟
والله الهادی

حامد;397066 نوشت:
مگر شما پلیس هستید؟
یاعلم غیب داری که من در این رابطه چیزی نمیدونم ؟
مگر باید جزئیات هر علمی در آیات و روایات باشه ؟
شما خودتان چقدر ایات و روایت رو میشناسید ؟
برادرم من برای جدل نیامده ام. جو رو مشوش نفرمائید. اینجا مکانیست مثلا اسلامی پس بستناد اسلام حرف بزنید تا شبهه ایجاد نگردد

تبری;397069 نوشت:
برادرم من برای جدل نیامده ام. جو رو مشوش نفرمائید. اینجا مکانیست مثلا اسلامی پس بستناد اسلام حرف بزنید تا شبهه ایجاد نگردد

سلام مجدد برادر
اینجا مباحثی مطرح میشود که یک طرفش دینی و یک طرفش علمی است
یک طرفش نقلی یک طرفش عقلی است
لذا این حرف شما که از ایات و روایات برای اینامطلبتان دلیل بیاوردید حرف معقولی نیست
چون
هیچکس قائل نیست در ظاهر آیات و روایات ما در همه موضوعات و جزئیات آنها مطلب باشد
پس اینطور نیست که برای هر مطلبی بتوان یک آیه یا روایت مستقیم آورد
و خیلی ها که در موضوعات مورد ادعایشان آیات و روایات را می آورند هم صائب نیستند
امیدوارم به این مطالب خوب فکر بفرمایید
والله الموفق

حامد;397071 نوشت:
یک طرفش علمی است
خب، دلیل علمی بیاورید یا لینک سند مقالتونو بذارید بررسی کنیم.

حامد;397071 نوشت:
حرف معقولی نیست
آیا قیامت هم میتوانید اینی که به حقیر گفتید رو اثبات کنید؟

تبری;397077 نوشت:
خب، دلیل علمی بیاورید یا لینک سند مقالتونو بذارید بررسی کنیم.

سلام
فکر نمیکنم هرکس حرفی زد باید به مقاله ای ارجاع بده یا کلاس آموزش مبانی مطالبشو بذاره
شما اگر علاقمندی به کتب مربوطه مراجعه کن

تبری;397077 نوشت:
آیا قیامت هم میتوانید اینی که به حقیر گفتید رو اثبات کنید؟

بر خلافش دلیلی دارید ؟
بله در ظواهر آیات و روایات ما برای همه موضوعات و جزئیاتشان دلیل وجود نداره نیازی به قسم و ایه هم نداره اخوی
بلکه در ظواهر ایات و روایات دلیلی بر همه موضوعات دینی هم نداریم وگرنه چه نیازی به عقل و اجماع در استنباط احکام بود ؟
والله الموفق

تبری;397063 نوشت:

دوست عزیز یعنی شما در اسلام دیده اید که افعال ما در خواب تکلیف آور است؟!! ما تاکنون فکر میکردیم سهو و خطا و نسیان و امثال این ها از امت اسلام برداشته شده است. لطفا بگوئید کجا چنین چیزی را دیده اید؟

بسم رب الشهداء
با سلام و عرض ادب خدمت اساتید فرهیخته این تاپیک جناب آقایان هادی و حامد
درباره خواب مطلبی رو در سایت "اسلام کوئست" خواندم که برایم جالب بود و تقدیم حضور خوانندگان محترم!

قرآن کریم نیز بر عدم قدرت و توانایی انسان نسبت به شناخت روح تأکید می کند: «و از تو درباره "روح" سؤال مى‏کنند، بگو: «روح از فرمان پروردگار من است و جز اندکى از دانش، به شما داده نشده است!».[2]

با این وجود با کمک آیات و روایات در می یابیم که روح بر خلاف جسم و بدن، موجودی است مجرد و از خواص ماده به دور است یعنی؛ محدود و محصور در زمان و مکان نیست.
همچنین مسلم است که نحوه ی ارتباط و تعلق روح به بدن در بیداری و خواب، و جدا شدن روح از بدن در حالت خواب و مرگ با یکدیگر کاملاً متفاوت است.
قرآن می فرماید: «خداوند روح انسان را هم در هنگام خواب و هم در هنگام مرگ می گیرد. کسی که هنگام مرگش فرا رسیده است وقتی که روحش گرفته شود دیگر بر نمی گردد، اما کسی که هنوز اجلش فرا نرسیده است با این که روحش در خواب گرفته می شود، دوباره رها می شود».[3]

قرآن مجید از مرگ به توفی تعبیر کرده است. توفی یعنی؛ دریافت کردن، پس گرفتن. بعبارت دیگر؛ جانی را که خدا به بنده داده است از او پس می گیرد و این گرفتن جان دو مرحله دارد: 1. مرحله ضعیف در هنگام خوابیدن، 2. مرحله قوی در هنگام مرگ.

در هر صورت بسیار جای تأمل است، روحی که در هنگام خواب از بدن جدا می شود چگونه روحی است و آثار آن روح چیست؟ و زمانی که روح گرفته می شود چه علائمی دارد؟ زیرا در هنگام خواب هم تغییر چندانی در فرد ایجاد نمی شود و فقط قوای ادراکی و جسمی او ضعیف می شود».[4]

همانطور که خواهد آمد دانشمندان علوم تجربی و فیزیولوژی ضمن تحقیقاتی که پیرامون خواب و رؤیا انجام داده اند به این حقیقت دست یافته اند که انسان در حین خواب به مرگ نزدیک تر است. از طرفی تحقیقات آنها فقط ناظر به بعد جسمی و تغییرات بدنی انسان است نه بعد روحانی او. آن ها خواب را به 2 مرحله تحت عنوان خواب متناقض (REM) و خواب متعارف (Non REM) تقسیم می کنند:

الف) خواب آرام، که آن را "موج کوتاه " یا Non REM می نامند. در این دوره، مغز در وضعیت استراحت به سر می برد. امواج مغزی الگویی آرام و آسوده را نمایش می دهند و خستگی فعالیت های روزانه از بدن در می رود. خواب آرام در ابتدای ورودمان به بستر طولانی است، اما به تدریج در دوره های نود دقیقه ای بعدی درازایش کاهش می یابد.

ب) خواب متناقض یا REM : این خوابی است که در جریان آن اتفاقات ضد و نقیضی در بدن رخ می دهد. چون از مغز امواجی تند و فعال تراوش می شوند که به زمان بیداری شباهت دارند، و چشم هم زیر پلکهای بسته مانند زمان بیداری به چپ و راست و بالا و پایین حرکت می کند. اما بدن در این دوره هیچ حرکتی نمی کند و در واقع عضلات اسکلتی بدن فلج می شوند. ما در این زمان رویا می بینیم. خواب متناقض نیمه ی دوم چرخه ی نود دقیقه ای یاد شده را تشکیل می دهد.

خواب متعارف خود دارای چهار مرحله است که در آن حرکات لرزشی سریع چشم مشاهده نمی شود و در مجموع خواب آدمی دارای پنج مرحله است که با یکدیگر دارای تفاوت بوده و موج های الکتریکی مغز در این مرحله ها با یکدیگر متفاوت است و این دو مرحله به طور متناوب در مدت زمان خواب تکرار می شوند.[5]

«در طی خواب REM فلج می شویم و بیشتر نورون های حرکتی مغز و نخاعی به شدت بازداری می شوند، در همین حال مغز بسیار فعال است. جریان خون مغزی و مصرف اکسیژن افزایش می یابد و ...»[6]

همچنین «در انسان به هنگام مرحله خواب متناقض بیشتر کنش های احشایی از جمله فرکانس قلب و تنفس، فشار خون، نعوظ و ترشح واژینال کمی افزایش می یابد، آدرنالین در اندام های پیرامونی بیشتر ترشح می شود (احتمال حمله قلبی) و فعالیت معده روده ای فزونی می یابد و ...»[7]

«در طی خواب REM حالتی عجیب دیده می شود، ضربان قلب نامنظم غالباً در این دوره دیده می شود و نیز در صورتی که بیماری قلبی وجود داشته باشد
ممکن است حمله ای قلبی اتفاق بیفتد. میزان مرگ ها در شب ها (به هنگام خواب) بیشتر از روزهاست».[8]

چرا برخی رؤیاها را به خاطر می سپاریم؟

تحقیقات نشان می دهد که آزمودنی ها پس از بیدرای در مرحله خواب متناقض به توصیف رؤیای خویش می پردازند، و اگر در مرحله خواب متعارف بیدار شوند چیزی به خاطر ندارند.[9]

«برخی افراد اصرار دارند که هرگز خواب و رؤیا نمی بینند. چنین افرادی در اشتباه هستند. همه رؤیا می بینند. اما آنچه اتفاق می افتد این است که بیشتر رؤیاها متعاقباً فراموش می شوند. اگر فرد در حین رؤیا یا بلافاصله پس از آن بیدار نشود رؤیا به یاد نخواهد ماند. بیشتر افرادی که خیال می کنند سال هاست رؤیا ندیده اند وقتی در خلال خواب REM در آزمایشگاه بیدار شوند قصه های گویا و زنده ای که در خواب دیده اند برایشان لحظه ای تکان دهنده است».[10]

«ما تنها هنگامی از محتوای رؤیای خود آگاه می شویم که در حین خواب دیدن (یا بلافاصله بعد از آن) بیدار شویم. اگر در چنین حالتی توجه کنیم و بکوشیم که رؤیا را به یاد آوریم مقداری از آن بعداً به خاطر می آید وگرنه رؤیای ما گذرا بوده و به سرعت محو می شود. ممکن است بدانیم که خوابی دیده ایم، اما قادر به یادآوری محتوای آن نباشیم»،[11]

به طور کلی می توان گفت: «خواب انصراف روح از بدن است و این انصراف گاه شدید و قوی است و گاه ضعیف و خفیف، گاه طولانی مدت است و گاه کوتاه مدت.
در خصوص بی هوشی انصراف روح از بدن شدید است هرچند زمان و مدت آن بسته به نوع (دارو) و عمل جراحی می تواند متفاوت باشد ولی مهم این است که داروی بی هوشی به دلیل اثرگذاری عمیق بر جسم، ارتباط روح با بدن را در حد بسیار ضعیفی نگه می دارد و به قدری فعالیت جسم را ضعیف می سازد که گویا روح بدون ابزار و بدون بدن می گردد و از این رو تا مدت زمانی که بدن قابلیت کامل و تمام را برای ابزار بودن روح به دست نیاورد توجه روح به آن بسیار ضعیف خواهد بود. بر این اساس به دلیل انصراف شدید روح از بدن و توجه ضعیف روح به بدن در حالت بی هوشی حتی عمل های سنگین (جراحی) و جراحت های سخت بر جسم روح را منفعل نساخته و باعث بیداری فرد نمی شود».[12]

با توجه به مطالب بالا در می یابیم که:

1. نحوه ارتباط روح با بدن و عملکرد آن نه تنها در خواب، بلکه در بیداری هم برای ما به خوبی مشخص نیست.

2. تنها رؤیاهایی که در مرحله خواب متناقض دیده می شوند به خاطر می مانند و رؤیاهای خواب متعارف کمتر به یاد می مانند و شرط به خاطر سپاری رؤیا نیز در خواب متناقض بیدار شدن سریع بعد از دیدن رؤیاست.

3. علت اینکه رؤیاهای مرحله متعارف به یاد نمی مانند این است که در این مرحله خواب عمیق است و انصراف روح از بدن نسبت به خواب متناقض بیشتر است، لذا در حال بی هوشی که انصراف روح از بدن بسیار شدیدتر است و از طرفی شخص بی هوش به مرور زمان به حالت هوشیاری باز می گردد و لذا رؤیاهای احتمالی به یاد شخص نمی ماند.

خواب براى تجدید قوا و به دست آوردن نیروى مجدد و رفع خستگى است و این موارد هم از خواص و آثار جسم است نتیجه مى‏گیریم که روح و نفس انسانى به خواب نمى‏رود بلکه طبق گفته بعضى از محققین به خواب رفتن بدن براى تجدید قوا به جهت خستگى ناشى از تصرّفاتى است که نفس در بدن انجام مى‏دهد.

[1] آیت الله مکارم شیرازی، 5 درس اصول عقائد برای جوانان، ص .
[2] اسراء، 85. «وَ یَسْئَلُونَکَ عَنِ الرُّوحِ قُلِ الرُّوحُ مِنْ أَمْرِ رَبِّی وَ ما أُوتیتُمْ مِنَ الْعِلْمِ إِلاَّ قَلیلا»
[3] زمر، 42.
[4] مصباح یزدی، محمد تقی، پیش نیازهای مدیریت اسلامی، ص 71 و 72.
[5] نک: خداپناهی، محمد کریم، روان شناسی فیزیولوژیک، ص 242.
[6] نیل کارلسون، روان شناسی فیزیولوژیک، ص 401.
[7] خداپناهی، محمد کریم، روان شناسی فیزیولوژیک، ص 247.
[8] رابرت بی کراهام، روان شناسی فیزیولوژیک، ص 325.
[9] خداپناهی، محمد کریم، روان شناسی فیزیولوژیک، ص 253.
[10] نیل کارلسون، روان شناسی فیزیولوژیک، ص 403.
[11] ریتا ال، اتکنیسون و همکاران، زمینه روان شناسی هیلگارد، ص 372.
[12] نرم افزار پرسمان.

با سلام
پس کسی که در خواب محتلم می شود طبق گفته های شما عزیزان گناهی برایش نیست اما پس چرا بعدش باید غسل کند؟
و خاطر نشان کنم که این خواب باعث محتلم شدن اوست. و این قسمت از متن شما ناقض حرف من است (
و بهم گفتن در خواب چون دارید خواب میبینید و واقعیت ندارد حتی اگر با اختیار انجام شود گناه نیست . مثلا شراب خوردن چون واقعا به شما ضرر نمیزنه گناه ندارد .)

safareeshghe;397177 نوشت:
پس کسی که در خواب محتلم می شود طبق گفته های شما عزیزان گناهی برایش نیست

اگر دغدغه شما گناه بودن این موضوع است این کار گناه ندارد هر کاری که غیرعمدی باشه گناه نداره مثل این که در حین روزه شما یادت بره روزه ای آب بخوری هیچ گناهی و اشکالی نداره.

و اگر منظورتون ضرر داشتن هست این موضوع ضرر پزشکی نداره اصولا اگه از راه آمیزش یا استمنا این مایع خارج نشه واکنش طبیعی بدن هست که با احتلام در خواب این مایع رو دفع کنه.
و احتلام در خواب ضرر نداره و کاملا طبیعیه. همه همین طورین.(در صورتی که از راه دیگه ای منی خارج نشده باشه)

پس چرا بعدش باید غسل کند؟

این موضوع ربطی به گناه بودن یا ضرر داشتن ندارد. تو دین گفتن هر وقت خارج شود باید غسل بشه فرق نداره چه از راه حرام باشه چه حلال چه از راه مضر باشه چه غیر مضر. ربطی به اینا نداره

سلام
محتلم شدن گناه نیست چه بسا فرد در خواب با حلالش محتلم شود بازهم غسل واجب است ؟
بلکه
دلیل غسل خروج منی است
لذا اگر فرد در خواب صحنه مقاربتی هم ببیند ولی منی از او خارج نشود غسلی واجب نیست
والله الموفق

اگر فقط روایت و قران باشد پس مراجع عظام کارشان اشتباه هست چون از اجماع وعقل هم استفاده می کنند در استنباط احکام فقهی !!!
در قران می فرماید :
يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا إِن جَاءَكُمْ فَاسِقٌ بِنَبَإٍ فَتَبَيَّنُوا أَن تُصِيبُوا قَوْمًا بِجَهَالَةٍ فَتُصْبِحُوا عَلَىٰ مَا فَعَلْتُمْ نَادِمِينَ [٤٩:٦]
ای کسانی که ایمان آورده‌اید! اگر شخص فاسقی خبری برای شما بیاورد، درباره آن تحقیق کنید، مبادا به گروهی از روی نادانی آسیب برسانید و از کرده خود پشیمان شوید!
ایه 5 سوره حجرات حالا هر شخصی خودش می داند چه کسی فاسق است یا نیست خداوند معیار تعیین کرده است

یامین;396975 نوشت:

سلام عليكم

طبق نظر آيت الله مكارم شيرازي

:

اگر اين عمل فقط در خواب باشداشكالي ندارد.

البته دوستان توجه داشته باشند مي توانند مباحث مر بوط به حقيقت خواب را ازكارشناسان كلام يا عرفان واخلاق پيگير شوند در اين بخش فقط به حكم فقهي مساله پاسخ داده مي شود.

safareeshghe;397046 نوشت:
با سلام

سلام
چه ربطی داره مگه مثلا رابطه جنسی با همسر گناه داره که شما بعدش لازمه غسل کنی؟ خروج منی از بدن به هر نحو موجب غسله ربطی نداره که گناه داره یا نداره ... مثل اینکه بگی خوابیدن گناه داره چون وضو رو باطل میکنه :khaneh:
با ارادت
موضوع قفل شده است