جمع بندی امامی که از هیچ بانویی شیر نخوردند!

تب‌های اولیه

5 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
امامی که از هیچ بانویی شیر نخوردند!

سَلامٌ علیکم.وقت به خیر
چند وقت پیش در فضای مجازی به مطلبی برخوردم که سوالی در ذهنم ایجاد شد و آن این بود:
که امام حسین(ع) تنها امامی که از هیچ بانویی شیر نخوردند و تغذیه ی ایشان تنها توسط پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله و سلم) صورت گرفته است.
نمیدونم سوال تکراری هست یاخیر با این حال سوال را مطرح میکنم.
سوال بنده از محضر شما بزرگوار این هست که آیا این مطلب درست هست
؟
آیا
امام حسین(ع) از حضرت زهرا(س) شیر نخوردند؟
اگر درست هست ممنون میشم کمی درباره تغذیه ایشون از پیامبر اکرم(ص) توضیح بدید.
:Rose:
متشکرم
التماس دعـــــا
:Gol:

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد عماد

پرسش:
آیا امام حسین (علیه السلام) از حضرت زهرا (سلام الله علیها) شیر نخوردند؟ اگر آری در مورد تغذیه آن بزرگوار توسط پیامبر را توضیح دهید

پاسخ:
در منابع شیعی از جمله کافی آمده که امام حسین (علیه السلام) نه از حضرت فاطمه (سلام الله علیها) و نه بانوی دیگری شیر نخورد بلکه پیامبر (صلی الله علیه واله وسلم) انگشت و زبانش را در دهان ایشان می‌گذاشت و او می‌مکید و این برای دو سه روزش کافی بود.(1)

بررسی روایت: در سلسله سند این روایت آمده «رجل من اصحابنا» که این شخص مشخص نیست لذا روایت از نظر سندی مشکل دار می شود.

البته بر فرض صحت داستان، این گونه کارهای خارق العاده از پیامبر (صلی الله علیه واله وسلم) بعید نیست و نمی توان به دلیل همخوانی نداشتن با داده های ذهنی ما آن را رد کنیم بلکه باید علمی رد شود لذا بحث سندی انجام پذیرفت.

بنابر منابع اهل سنت ام فضل همسر عباس عموی پیامبر (صلی الله علیه واله وسلم) به دستور پیامبر دایگی امام حسین (علیه السلام) را بر عهده گرفت.(2) اما برخی پژوهشگران معاصر شعیی معتقدند امام به جز از حضرت زهرا (سلام الله علیها) از کسی شیر نخورده است.(3)

با سلام

درباره ي چگونگي شير خوردن حضرت سيدالشهدا(ع) در دوران كودكي، سه احتمال وجود دارد:الف ـ آن حضرت از مادر خويش حضرت فاطمه(س) شير خورده باشد؛ مثل ديگر كودكان كه به هنگام تولد از سينه ي مادر شير مي خورند؛ب ـ آن حضرت (به سبب اختلاف سنّي كمي كه با برادرش امام مجتبي(ع) داشته است ـ مرحوم محدث قمي آن را به مقدار اقل مدت حمل دانسته و اقل مدت حمل شش ماه است ـ از دايه شير خورده باشد. مرحوم محدث قمي در تأييد اين مطلب روايتي را از اصول كافي از حضرت رضا(ع) نقل مي كند كه: "ما بين امام حسن و امام حسين(ع) يك طهر و شش ماه و ده روز واقع شده است)ج ـ آن حضرت از هيچ زني چه حضرت فاطمه(س) چه غير حضرت فاطمه(س) شير ننوشيده است؛اما آن‌چه بررسي روايات به دست مي دهد، احتمال اول را منتفي مي سازد؛ چون حضرت فاطمه(س) در آن ايام بيمار بودند و شير در سينه ي آن حضرت خشكيده بود و به اين مطلب در روايات تصريح شده است؛ ليكن بعضي از روايات، ارتضاع آن حضرت از هر زني، چه حضرت فاطمه(س) و چه غير آن حضرت، را منكر شده اند؛ از جمله ي اين روايات كه ابن شهرآشوب و شيخ صدوق در علل الشرايع و مرحوم محدث قمي در منتهي الآمال آورده اند، اين است كه: هنگام ولادت امام حسين(ع)، حضرت فاطمه(س) بيمار گشت و شير ايشان خشك شد، تا اين كه از شير دادن ناتوان گشت؛ از اين رو پيامبر اكرم(ص) مُرضِع و دايه اي طلب كردند، ولي يافت نشد؛ پس خود آن حضرت به حجره ي حضرت فاطمه(س) آمدند و انگشت ابهام خويش را در دهان حضرت سيدالشهدا(ع) گذاردند و او هم مي مكيد و حتي بعضي نقل كرده اند كه زبان مبارك را در دهان امام حسين(ع) مي گذاشت و آن حضرت مي مكيد. نقل شده است كه خداوند متعال تا چهل شبانه روز رزق و روزي امام حسين(ع) را در زبان پيغمبر اكرم(ص) قرار داده بود، پس گوشت و خون امام حسين(ع) از گوشت و خون پيامبر اكرم(ص) روييد.مرحوم كليني در اصول كافي از امام صادق(ع) نقل مي كند كه امام حسين(ع) از انگشت ابهام پيامبر اكرم(ص)شير نوشيده است و او مدت آن را دو يا سه روز مي داند و در ادامه مي نويسد: هيچ فرزندي جز حضرت عيسي بن مريم(ع) و حسين بن علي(ع) شش ماهه متولد نشد كه بماند. مرحوم سيد بحرالعلوم در اين باره مي فرمايد:لله مرتضع لم يرتضع ابداً من ثدي انثي و من طه مَراضِعهُبراي خداوند شيرخورده اي است كه از سينه ي هيچ زني شير نخورده است، در حالي كه از دست پيامبر اكرم(ص) شير نوشيده است.اما در مورد احتمال دوم كه آن حضرت از دايه شير خورده باشد، رواياتي نقل كرده اند كه آن حضرت دايه اي داشته است به نام ام الفضل بنت حارث ـ زن عباس بن عبدالمطلب ـ و اين روايات به اين مضمون است:صاحب "مستدرك الصحيحين" به سند خود از ام الفضل نقل مي كند:"همانا ام الفضل بر رسول خدا(ص) وارد شد؛ پس گفت: اي پيامبر خدا، من ديشب خوابي ديدم كه بسيار سخت و دشوار بود! پيامبر اكرم(ص) دوباره فرمودند: چه ديدي؟ گفت: همانا سخت و ترسناك بود! پيامبر اكرم(ص) دوباره فرمودند: آن چه بود؟ گفت: ديدم مثل اين كه قطعه اي از جسم و بدن شما جدا شد و در دامن من افتاد! پس، پيامبر(ص) فرمودند: خوابي كه ديده اي خير باشد؛ به خواست خدا دخترم فاطمه(س) پسري به دنيا مي آورد، آن گاه در دامان تو قرار مي گيرد؛ سپس فاطمه(س) حسين(ع) را به دنيا آورد، و او در دامان من قرار گرفت و دايه اش شدم".ابن سعد نيز در "طبقات الكبري" به سند خود از سماك بن حرب نقل مي كند:"به درستي كه ام الفضل همسر ـ عباس بن عبدالمطلب ـ گفت: اي پيامبر خدا، من در خواب ديدم مثل اين كه عضوي از اعضاي بدن شما در خانه ي من است، پيامبر(ص) فرمودند: آنچه ديده اي خير باشد! دخترم فاطمه(س) پسري به دنيا مي آورد و تواو را شير مي دهي به شير فرزندت "قُثَم" سماك بن حرب گفت: پس فاطمه(س) حسين(ع) را به دنيا آورد؛ سپس كفالت و دايگي او را به ام الفضل سپرد...."بنابراين بررسي روايت گوناگون به دست مي دهد كه امام حسين(ع) با توجه به اعجاز گونه بودن تمام خصوصيات آن حضرت از انگشت ابهام پيامبر(ص) شير نوشيده است و اين موضوع از نظر علماي شيعه صحيح و قابل اعتماد است، اگر چه علماي اهل سنّت آن را ذكر نكرده اند.بنابراين ابتدا دو يا سه يا حتي چهل روز از انگشت پيامبر شير خورده است و سپس بقيه ي، در مقام پذيرش اين موضوع و در تعارض بين اين روايات اين گونه مي توان جمع نمود كه: امام حسين(ع) مدت را در دامان ام الفضل گذرانيده، او پرورش و تربيت امام حسين(ع) را عهده دار بوده است؛ چرا كه اين اعجاز پيامبر(ص) مانع از شير خوردن آن حضرت در دو سال تمام (حولين كاملين) ـ كه از اسباب و علل عادي مي باشد ـ نمي گردد.
-----------------------------------------
[1] . اصول كافي، كليني، ج 1، ص 366 ، مترجم سيد جواد مصطفوي، كتاب فروشي علمية اسلاميه.
[2] . منتهي الآمال، شيخ عباس قمي، ص 206، چ: كتابفروشي علميه اسلاميه.
[3] . اصول كافي، كليني، ج 2، ص 366، مترجم: سيد جواد مصطفوي، كتابفروشي علميه اسلاميه.
[4] . منتهي الآمال، همان.( اندیشه قم )

سلام.به این لینک مراجعه کنید.استاد مجید اعتقاد دارند با توجه به سندها و آنچه به ما رسیده نمی توان اطمینان حاصل کرد که وضع شیر خوردن امام چگونه است.

موضوع قفل شده است