ازدواج موقت و عده نگه داشتن

تب‌های اولیه

9 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
ازدواج موقت و عده نگه داشتن

با سلام . آیا ازدواج موقت با زن زناکار توبه کرده بدون رعایت عده نگهداشتن بعد از زنا جایز هست یا خیر؟(زانی باکره هست و از جلو دخولی صورت نگرفته)
آیا بعد از اتمام زمان ازدواج موقت در صورتی که آمیزش از جلو صورت نگرفته باشه رعایت عده مشابه رعایت عده هنگام آمیزش از جلو هست؟

با نام الله

کارشناس بحث: استاد نور

javaneh;400346 نوشت:
با سلام . آیا ازدواج موقت با زن زناکار توبه کرده بدون رعایت عده نگهداشتن بعد از زنا جایز هست یا خیر؟(زانی باکره هست و از جلو دخولی صورت نگرفته)
آیا بعد از اتمام زمان ازدواج موقت در صورتی که آمیزش از جلو صورت نگرفته باشه رعایت عده مشابه رعایت عده هنگام آمیزش از جلو هست؟

با سلام و عرض ادب

مساله اختلافی است به نظر امام و مقام معظم رهبری، در فرض سوال،بعد از توبه از زنا عده ندارد و بعد از ازدواج موقت اگر دخول(از جلو یا پشت) صورت گرفته باشد عده دارد.

توضیح المسائل،امام خمینی،احکام نکاح(مطابق با نظر مقام معظم رهبری)

خب، اگر عده ندارد و متعه شخصی بشود و بچه دار بشود بچه برای زانی هست یا مرد متعه کننده؟

باتشکر

me+;400738 نوشت:
خب، اگر عده ندارد و متعه شخصی بشود و بچه دار بشود بچه برای زانی هست یا مرد متعه کننده؟

باتشکر

با سلام و عرض ادب

درفرض سوال،حمل بر صحت شده و اصطلاحا ولد فراش محسوب می شود و بچه برای مردی است که با او ازدواج موقت داشته است مگراینکه خلاف آن ثابت شود.

استفتا از دفتر مقام معظم رهبری در قم

dinshenasii;400741 نوشت:
استاد یعنی اگه زناکار توبه کنه عده لازم نیست؟میتونه فردای زناش ازدواج کنه؟ حکمت عده در اینجا چی میشه که در زمان قدیم هم آزمایش نبوده؟
البته موردی مثل این که ریختن منی به غیر از دخول عده نداره رو شنیده بودم ولی اینو تا حالا نشنیده بودم

با سلام و عرض ادب

بنابرنظرمشهور فقها،زانیه عده ندارد و برای اطلاع از فلسفه آن مساله را از انجمن کلام پیگیری نمایید.

موفق و موید باشید.

نور;400725 نوشت:
در فرض سوال،بعد از توبه از زنا عده ندارد

استاد یعنی اگه زن زناکار توبه کنه عده لازم نیست؟ میتونه فردای زناش ازدواج کنه؟ حکمت عده در اینجا چی میشه که در زمان قدیم هم آزمایش نبوده؟
البته موردی مثل این که ریختن منی به غیر از دخول عده نداره رو شنیده بودم ولی اینو تا حالا نشنیده بودم

dinshenasii;410621 نوشت:
استاد یعنی اگه زن زناکار توبه کنه عده لازم نیست؟ میتونه فردای زناش ازدواج کنه؟ حکمت عده در اینجا چی میشه که در زمان قدیم هم آزمایش نبوده؟

نور;400958 نوشت:
با سلام و عرض ادب

بنابرنظرمشهور فقها،زانیه عده ندارد و برای اطلاع از فلسفه آن مساله را از انجمن کلام پیگیری نمایید.

موفق و موید باشید.

با نام و یاد دوست

سلام

سوال فوق در انجمن کلام کپی شد

و به کارشناس محترم ارجاع داده شد

ادامه بحث در تاپیک زیر:

http://www.askdin.com/thread32211.html

با تشکر

در پناه قرآن و عترت پیروز و موفق باشید

javaneh;400346 نوشت:

با سلام و عرض ادب

در این تایپیک این موضوع از بعد دیگری مورد توجه و بررسی قرار گرفته و توجه به آن خالی از لطف نخواهد بود:

http://www.askdin.com/thread29965.html

موفق باشید.

موضوع قفل شده است