قرض گرفتن پول به شرط بازگشت با سود بانکی

تب‌های اولیه

16 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
قرض گرفتن پول به شرط بازگشت با سود بانکی

با سلام
من میخوام از یکی از آشناهام مقداری پول قرض کنم. اما این آشنای ما پولش رو گذاشته تو بانک و داره هر ماه سودش رو میگیره.
حالا ایشون میگه که من میتونم به تو این پولو قرض بدم ولی اگه پولو از حساب بکشم بیرون بانک دیگه این سودو نمیده، اما اگه پولو با همون مقدار سود ماهانه بانک دوباره برگردونه به حساب این مشکل حل میشه. درواقع ایشون پولو به من به این شرط میده که موقع برگشت اون سود بانکی رو هم اضافه بهش بدم.
این آشنای ما خیلی دلش میخواد کمک کنه اما من میترسم پوله مشکل دار باشه. مقدار سود هم از بانک پرسیده 190,000 تومان بیشتر نیست
حالا سوال من اینه که این پول مشکل داره من اگه قرض کنم؟ نزول محسوب میشه یا نه؟

مرجع تقلید بنده حضرت امام بوده که رساله ایشان را دارم.

لطفا راهنمایی بفرمایید
با تشکر

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد سجاد

[="Tahoma"][="Black"]

alimami;589701 نوشت:
با سلام
من میخوام از یکی از آشناهام مقداری پول قرض کنم. اما این آشنای ما پولش رو گذاشته تو بانک و داره هر ماه سودش رو میگیره.
حالا ایشون میگه که من میتونم به تو این پولو قرض بدم ولی اگه پولو از حساب بکشم بیرون بانک دیگه این سودو نمیده، اما اگه پولو با همون مقدار سود ماهانه بانک دوباره برگردونه به حساب این مشکل حل میشه. درواقع ایشون پولو به من به این شرط میده که موقع برگشت اون سود بانکی رو هم اضافه بهش بدم.
این آشنای ما خیلی دلش میخواد کمک کنه اما من میترسم پوله مشکل دار باشه. مقدار سود هم از بانک پرسیده 190,000 تومان بیشتر نیست
حالا سوال من اینه که این پول مشکل داره من اگه قرض کنم؟ نزول محسوب میشه یا نه؟

مرجع تقلید بنده حضرت امام بوده که رساله ایشان را دارم.

لطفا راهنمایی بفرمایید
با تشکر

با عرض سلام و احترام و تشکر از سؤال شما

در فرض سؤال این کار ربا بوده و حرام است.

در پناه حضرت حق باشید

پی نوشت:
امام خمینی، توضیح المسائل م 2283 و 2284[/]

سلام خدمت کارشناس عزیز
فردی 2 میلیون تومان پول میخواد و حاضره بابت 2 میلیون ماهیانه 100 هزار تومان سود به اون شخصی که قرار بوده ازش بگیره بپردازه من بهش گفتم 2 میلیون رو میدم و عوضش ماهیانه 85 هزار تومان به من بده.خوب الان این سودی که من میگیرم حرامه؟اگر حرامه بهم بگین پس چجوری سودی که بانک برای وام میگیره حرام نیست؟ و بهم بگین کلا گرفتن سود بابت دادن پول به کسی حرامه یا حرام نیست؟چقدر حرامه و چقدر حرام نیست.
لطفا نظر مقام معظم رهبری و ایت الله مکارم رو بفرمایید

سجاد;590179 نوشت:

در پناه حضرت حق باشید

پی نوشت:
امام خمینی، توضیح المسائل م 2283 و 2284

ایشون داره جریمه بانک رو از من میگیره، در واقع بانک این مبلغ رو میخواد نه طرف
در این صورت باز هم ربا محسوب میشه؟

[="Tahoma"][="Black"]

alimami;590210 نوشت:
ایشون داره جریمه بانک رو از من میگیره، در واقع بانک این مبلغ رو میخواد نه طرف
در این صورت باز هم ربا محسوب میشه؟

با تشکر از شما

تفاوتی ایجاد نمی کند .

در پناه حضرت حق باشید[/]

[="Tahoma"][="Black"]

muiacir;590206 نوشت:
سلام خدمت کارشناس عزیز
فردی 2 میلیون تومان پول میخواد و حاضره بابت 2 میلیون ماهیانه 100 هزار تومان سود به اون شخصی که قرار بوده ازش بگیره بپردازه من بهش گفتم 2 میلیون رو میدم و عوضش ماهیانه 85 هزار تومان به من بده.خوب الان این سودی که من میگیرم حرامه؟اگر حرامه بهم بگین پس چجوری سودی که بانک برای وام میگیره حرام نیست؟ و بهم بگین کلا گرفتن سود بابت دادن پول به کسی حرامه یا حرام نیست؟چقدر حرامه و چقدر حرام نیست.
لطفا نظر مقام معظم رهبری و ایت الله مکارم رو بفرمایید

بله کار شما هم رباست و گرفتن سود حرام است .

چه شما و چه بانک اگر به صورتی که فرمودید عمل کنید، ربا و حرام است اما اگر برای گرفتن سود معامله کنید مثلا قرارداد مضاربه ببندید یا مشارکت و به شرایط آن عمل کنید سود حاصل حلال است.

مثلا شما دو میلیون به بانک می دهید و بانک را وکیل می کنید که در عقود شرعی برای شما سرمایه گذاری کند و از سود حاصل حق الوکاله خود را برداشته، باقی را به شما واگذار نماید در صورتی که احتمال دهید بانک اینگونه عمل کرده و خلاف آن برای شما ثابت نشود ، سود بانک حلال بوده و شرعا می توانید از آن استفاده نمایید.

در پناه حضرت حق باشید[/]

سجاد;590546 نوشت:

بله کار شما هم رباست و گرفتن سود حرام است .

چه شما و چه بانک اگر به صورتی که فرمودید عمل کنید، ربا و حرام است اما اگر برای گرفتن سود معامله کنید مثلا قرارداد مضاربه ببندید یا مشارکت و به شرایط آن عمل کنید سود حاصل حلال است.

مثلا شما دو میلیون به بانک می دهید و بانک را وکیل می کنید که در عقود شرعی برای شما سرمایه گذاری کند و از سود حاصل حق الوکاله خود را برداشته، باقی را به شما واگذار نماید در صورتی که احتمال دهید بانک اینگونه عمل کرده و خلاف آن برای شما ثابت نشود ، سود بانک حلال بوده و شرعا می توانید از آن استفاده نمایید.

در پناه حضرت حق باشید

سلام مجدد
1- مضاربه یعنی چی؟
2- اگر توی اون 2 میلیون طرف داره کار میکنه و از سودش 85 تومنش رو به من میده اون وقت چی؟
3- اگر از این 2 میلیون ماهی 300 تومن گیرش میاد من میتونم بهش بگم مثلا 120 تومنش رو بده به من؟دقیقا شرایط رو توضیح بدید خواهشا

[="Tahoma"][="Black"]

muiacir;590552 نوشت:
سلام مجدد
1- مضاربه یعنی چی؟
2- اگر توی اون 2 میلیون طرف داره کار میکنه و از سودش 85 تومنش رو به من میده اون وقت چی؟
3- اگر از این 2 میلیون ماهی 300 تومن گیرش میاد من میتونم بهش بگم مثلا 120 تومنش رو بده به من؟دقیقا شرایط رو توضیح بدید خواهشا

عرض سلام و احترام و تشکر از سؤال مجددتان

1. برای آشنایی به مضاربه تاپیک زیر را مطالعه فرمایید:

http://www.askquran.ir/thread20189.html

2 و 3. مقدار سود را تعیین نکنید بلکه درصد سود را تعیین کنید مثلا بگویید هر چقدر سود بردی نصفش مال من یا چهل درصدش مال من اگر روی این مسئله توافق کنید مانعی ندارد.

در پناه حضرت حق باشید[/]

سجاد;590553 نوشت:

2 و 3. مقدار سود را تعیین نکنید بلکه درصد سود را تعیین کنید مثلا بگویید هر چقدر سود بردی نصفش مال من یا چهل درصدش مال من اگر روی این مسئله توافق کنید مانعی ندارد.

در پناه حضرت حق باشید

2,3 = اینکه درصد چقدر باشه مهمه؟مثلا من بگم 70درصدش رو بده به من اونم راضی باشه مشکلی داره؟
4- اگر توی یه ماه از این 2 میلیون 100 تومن سود کرد و 50 50 تقسیم کردیم اما ماه بعد هیچی سود نکرد اینجا ما هم نباید از طرف توی این ماه پولی بخوایم؟
5- اگر به طرف پولی رو قرض دادیم و قرار شد 2 ماهه بهمون پس بده اما 2 ماهش شد 3 ماه اون وقت میتونیم بهش بگیم بابت دیرکرد یک ماه بهمون یه پولی(همون سود 22 درصد بانک) رو بده؟
6- اگر پول رو به طرف قرض داده باشیم مثلا برای عمل جراحی یا خرید خونه یا خرید جهیزیه و اندازه سود بانک 22 درصد (یعنی هر میلیون ماهی 18 هزارتومان) بعدا ازش بخوایم این میشه ربا درسته؟
7- اگر پول رو به طرف قرض داده باشیم و بعدا که خواست پسمون بده خودش بدون اینکه ما چیزی بگیم و بخوایم یه پولی گذاشت روش و بهمون پس داد بازم حرامه؟

alimami;589701 نوشت:
درواقع ایشون پولو به من به این شرط میده که موقع برگشت اون سود بانکی رو هم اضافه بهش بدم.

سجاد;590179 نوشت:

سلام علیکم و رحمه الله
جناب سجاد اگر کسی نمیدانسته که این کار ربا است و این قرض را گرفته و جریمه بانک را هم خود مقروض داده باشد و با آن پول و مقداری هم از پول خودش مثلا ماشینی خریده باشد,الآن که آگاه شده است که این کار ربا است , باید چکار کند؟
[="Tahoma"][="Black"]

muiacir;590568 نوشت:
2,3 = اینکه درصد چقدر باشه مهمه؟مثلا من بگم 70درصدش رو بده به من اونم راضی باشه مشکلی داره؟
4- اگر توی یه ماه از این 2 میلیون 100 تومن سود کرد و 50 50 تقسیم کردیم اما ماه بعد هیچی سود نکرد اینجا ما هم نباید از طرف توی این ماه پولی بخوایم؟
5- اگر به طرف پولی رو قرض دادیم و قرار شد 2 ماهه بهمون پس بده اما 2 ماهش شد 3 ماه اون وقت میتونیم بهش بگیم بابت دیرکرد یک ماه بهمون یه پولی(همون سود 22 درصد بانک) رو بده؟
6- اگر پول رو به طرف قرض داده باشیم مثلا برای عمل جراحی یا خرید خونه یا خرید جهیزیه و اندازه سود بانک 22 درصد (یعنی هر میلیون ماهی 18 هزارتومان) بعدا ازش بخوایم این میشه ربا درسته؟
7- اگر پول رو به طرف قرض داده باشیم و بعدا که خواست پسمون بده خودش بدون اینکه ما چیزی بگیم و بخوایم یه پولی گذاشت روش و بهمون پس داد بازم حرامه؟

با تشکر

2و3= مهم نیست و رضایت دو طرف کافیه!
4= تقسیم پول باید بر اساس سود واقعی باشد می تواند ماهیانه چیزی علی الحساب بدهد و در آخر سال حساب و کتاب کند.
5= خیر
6= بله رباست
7= خیر حرام نیست .

موفق باشید[/]

سجاد;590553 نوشت:

در پناه حضرت حق باشید

سلام و عرض ادب
1 - ولی بانک مقدار سود رو تعیین میکنه. مثلاً از اول میگه 20 درصد (چه پولی که میده و چه پولی که میگیره)
2 - بانک برای دیرکرد جریمه میگیره. مثلاً اگر قسط شما 50،000 تومن باشه و تاریخش 7 هر ماه ، اگر شما 20 همون ماه قسط رو پرداخت کنی بجای 50،000 تومن ، مثلاً 58،000 تومن از شما میگیره

[="Tahoma"][="Black"]

عارف;590581 نوشت:
سلام علیکم و رحمه الله
جناب سجاد اگر کسی نمیدانسته که این کار ربا است و این قرض را گرفته و جریمه بانک را هم خود مقروض داده باشد و با آن پول و مقداری هم از پول خودش مثلا ماشینی خریده باشد,الآن که آگاه شده است که این کار ربا است , باید چکار کند؟
عرض سلام و احترام و تشکر از سؤال شما

در فرض سؤال استفاده از ماشین خریداری شده مانعی ندارد.

در پناه حضرت حق باشید

پی نوشت:
استفتاء از دفتر آیت الله خامنه ای در قم[/]

RezaDodangeh;591401 نوشت:
سلام و عرض ادب
1 - ولی بانک مقدار سود رو تعیین میکنه. مثلاً از اول میگه 20 درصد (چه پولی که میده و چه پولی که میگیره)
2 - بانک برای دیرکرد جریمه میگیره. مثلاً اگر قسط شما 50،000 تومن باشه و تاریخش 7 هر ماه ، اگر شما 20 همون ماه قسط رو پرداخت کنی بجای 50،000 تومن ، مثلاً 58،000 تومن از شما میگیره

عرض سلام و احترام و تشکر از سؤال شما

1. اگر بانک هم مقدار سودی را معین کرده بپردازد مرتکب ربا شده است و اگر هم مقدار سود معین شده باید علی الحساب بوده و آخر سال مالی، سود و زیان واقعی محاسبه گردد و بر اساس درصد تعیین شده در قرار داد تقسیم شود.

2. جریمه دیرکرد وجه شرعی ندارد اما کارهایی که بانک انجام می دهد اگر مطابق با مصوبات مجلس شورای اسلامی که به تأیید شورای نگهبان رسیده باشد، صحیح است.

در پناه حضرت حق باشید

سلام علیکم و رحمه الله
با تشکر .سوال دوم :
یک شخص به عنوان سازنده ساختمان(پیمانکار) با یک صاحب زمین قرار می گذارد که در زمین ایشان ملکی بسازد و مثلا بعد از ساخت نیمی از ملک را بردارد و نیمی را به صاحب زمین بدهد.در مراحل ساخت یک بار مجبور می شود که برای پرداخت هزینه ها مبلغ کمی را (در حدود 4% از هزینه کل بنا) را از کسی قرض بگیرد و در عوض در طول سه ماه10میلیون و نهصد هزار تومان پس دهد (یعنی 900 هزار تومان سود پرداخته است).حالا بعد از گذشت سالها اگر این شخص بخواهد این گناه را از جبران کند به گونه ای که خدا او را ببخشد, چکار باید بکند؟
با تشکر از جنابعالی
مرجع تقلید : آیت الله مکارم شیرازی

سجاد;591808 نوشت:
در فرض سؤال استفاده از ماشین خریداری شده مانعی ندارد.

(سوال اول هم مکارم شیرازی مرجع بودند)
موضوع قفل شده است