آیا ترشحات دستشویی بر روی پا نجس است؟

تب‌های اولیه

19 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
آیا ترشحات دستشویی بر روی پا نجس است؟

باسلام و خسته نباشید

هنگام تطهیر مخرج بول یا غائط، روی پای من قطرات آب ترشح میشود؛ یا این ترشح از تطهیر مخرج بول یا غائط است که بر روی سنگ توالت میریزد و از سنگ روی پایم میریزد یا مستقیم از مخرج بول و غائط روی پایم ترشح میشود.

ممکن است گاهی با ذرات نجاست نیز آن ترشحات برخورد داشته باشد

ممکن است در دفعه اول تطهیر باشد که هنوز بدن نجس هست و در حال نجاست بدن ترشح میشود

خلاصه وجه های زیادی دارد

لطفا در دو حالت آب قلیل و آب کر را پاسخ دهید.

مرجع تقلید آیت الله مکارم مد ظله

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد سجاد

user;594858 نوشت:
باسلام و خسته نباشید

هنگام تطهیر مخرج بول یا غائط، روی پای من قطرات آب ترشح میشود؛ یا این ترشح از تطهیر مخرج بول یا غائط است که بر روی سنگ توالت میریزد و از سنگ روی پایم میریزد یا مستقیم از مخرج بول و غائط روی پایم ترشح میشود.

ممکن است گاهی با ذرات نجاست نیز آن ترشحات برخورد داشته باشد

ممکن است در دفعه اول تطهیر باشد که هنوز بدن نجس هست و در حال نجاست بدن ترشح میشود

خلاصه وجه های زیادی دارد

لطفا در دو حالت آب قلیل و آب کر را پاسخ دهید.

مرجع تقلید آیت الله مکارم مد ظله

عرض سلام و احترام و تشکر از سؤال شما

ترشحاتی که حاوی ذرات نجاست نباشد یا بو و رنگ و طعم نجاست به خود نگیرد، چه در شستشوی با آب کر و چه با آب قلیل پاک محسوب می گردد.

در پناه حضرت حق باشید

پی نوشت:
آیت الله مکارم شیرازی ، توضیح المسائل م 28 و 33

نظر بقیه مراجع و رهبری را هم بیان کنید
با تشکر

سجاد;596454 نوشت:
ترشحاتی که حاوی ذرات نجاست نباشد یا بو و رنگ و طعم نجاست به خود نگیرد، چه در شستشوی با آب کر و چه با آب قلیل پاک محسوب می گردد.

باسلام و خسته نباشید
خوب وقتی که ترشح میشود ما نمیدانیم که حاوی ذرات نجاست است یا نه، بو میدهد یا رنگ و طعم نجاست را دارد یا نه ولی گمان داریم یعنی احتمال زیاد میدیم ولی یقین نداریم
باتوجه به اینکه آب نیز قلیل است
آیا پاک است؟
(آیت الله مکارم شیرازی)

[="Tahoma"][="Black"]

abbas1;596552 نوشت:
نظر بقیه مراجع و رهبری را هم بیان کنید
با تشکر

با تشکر از سؤال شما

طبق نظر بقیه مراجع هم با شرایط یاد شده ، پاک محسوب می شود.

در پناه حضرت حق باشید[/]

[="Tahoma"][="Black"]

علی سجاد فاطمی;596690 نوشت:
باسلام و خسته نباشید
خوب وقتی که ترشح میشود ما نمیدانیم که حاوی ذرات نجاست است یا نه، بو میدهد یا رنگ و طعم نجاست را دارد یا نه ولی گمان داریم یعنی احتمال زیاد میدیم ولی یقین نداریم
باتوجه به اینکه آب نیز قلیل است
آیا پاک است؟
(آیت الله مکارم شیرازی)

با عرض سلام و احترام و تشکر از سؤال شما

وقتی یقین ندارید، پاک محسوب می شود و نیازی هم به تفحص نیست .

در پناه حضرت حق باشید[/]

سجاد;596454 نوشت:

باسلام مجدد
ببخشید
1- اگر مطمئن باشیم که ذرات بو و رنگ و طعم نجاست رو ندارد ولی با بدن نجس ما برخورد کرده و آب قلیل است؛ آنچه ترشح میشود پاک هست؟

2- اگر مطمئن نباشیم که ذرات بو و رنگ و طعم نجاست رو ندارد ولی با بدن نجس ما برخورد کرده و آب قلیل است؛ آنچه ترشح میشود پاک هست؟

[="Tahoma"][="Black"]

علی سجاد فاطمی;597102 نوشت:
باسلام مجدد
ببخشید
1- اگر مطمئن باشیم که ذرات بو و رنگ و طعم نجاست رو ندارد ولی با بدن نجس ما برخورد کرده و آب قلیل است؛ آنچه ترشح میشود پاک هست؟

2- اگر مطمئن نباشیم که ذرات بو و رنگ و طعم نجاست رو ندارد ولی با بدن نجس ما برخورد کرده و آب قلیل است؛ آنچه ترشح میشود پاک هست؟

با عرض سلام و احترام مجدد

ترشحی که به بدن نجس برخورد کند ، نجس می شود چه آن ترشح پاک باشد و چه نجس .

در پناه حضرت حق باشید[/]

باسلام
متشکرم
لطفا این سوال رو بزرگواری کنید جواب بدید

با توجه به اینکه آیت الله مکارم شیرازی فرمودند چیز نجس چه بول باشه چه غیر بول چه آب کر چه قلیل با یک بار شستن پاک میشه.
اگر دست من نجس باشد؛ با آفتابه آب بریزم روی دستم (و در همان بار اول) از روی دستم ترشح بشه روی لباسم؛ آیا لباسم نجس میشود؟

سلام

کسی که با شیلنگ طهارت میکنه، اگه آب شیلنگ بخوره کف دستشویی بپاشه رومون، نجس هست؟

مرجع: رهبر

[="Tahoma"][="Black"]

علی سجاد فاطمی;597495 نوشت:
باسلام
متشکرم

با توجه به اینکه آیت الله مکارم شیرازی فرمودند چیز نجس چه بول باشه چه غیر بول چه آب کر چه قلیل با یک بار شستن پاک میشه.
اگر دست من نجس باشد؛ با آفتابه آب بریزم روی دستم (و در همان بار اول) از روی دستم ترشح بشه روی لباسم؛ آیا لباسم نجس میشود؟

عرض سلام و احترام

در فرض سؤال اگر مطمئن باشید از دست نجسی که با آب قلیل پاک شده به لباس ترشح شده ، نجس است.

پی نوشت:
آیت الله مکارم شیرازی ، توضیح المسائل م33[/]

[="Tahoma"][="Black"]

عطر یـاس;597671 نوشت:
سلام

کسی که با شیلنگ طهارت میکنه، اگه آب شیلنگ بخوره کف دستشویی بپاشه رومون، نجس هست؟

مرجع: رهبر

اگر آب شیلنگی که آب کر باشد با برخورد به کف دستشویی ترشح کند ، پاک محسوب می شود مگر همراه با ذرات نجاست باشد که در صورت تردید نیازی به جستجو هم نیست .

در پناه حضرت حق باشید

پی نوشت:
توضیح المسائل مراجع ، احکام نجاسات[/]

سجاد;597680 نوشت:
نقل قول نوشته اصلی توسط علی سجاد فاطمی نمایش پست ها
باسلام
متشکرم

عرض سلام و احترام

در فرض سؤال اگر مطمئن باشید از دست نجسی که با آب قلیل پاک شده به لباس ترشح شده ، نجس است.

پی نوشت:
آیت الله مکارم شیرازی ، توضیح المسائل م33

باسلام و تشکر
در فرض آب جاری یا کر بودن چه؟
مثلا دست من نجس است؛ با شیلینگ (آب جاری) دستم رو شستشو میدم؛ در همون بار اول که دستم به آب میخوره؛ ترشح میشه به لباسم؛ باز هم آنچه ترشح شده نجس است؟
ممنونم

[="Tahoma"][="Black"]

علی سجاد فاطمی;598362 نوشت:
باسلام و تشکر
در فرض آب جاری یا کر بودن چه؟
مثلا دست من نجس است؛ با شیلینگ (آب جاری) دستم رو شستشو میدم؛ در همون بار اول که دستم به آب میخوره؛ ترشح میشه به لباسم؛ باز هم آنچه ترشح شده نجس است؟
ممنونم

این سؤال را در پست قبل پاسخ دادم لطفا مراجعه فرمایید

در پناه حضرت حق باشید[/]

با سلام و درود

قطراتی که بعد از بول خارج میشود چه هنگام برخواستن ..وضو گرفتن و یا بعد از آن چه حکمی دارد

و وظیفه چیست ؟

[="Tahoma"][="Black"]

mahdi41;606633 نوشت:
با سلام و درود

قطراتی که بعد از بول خارج میشود چه هنگام برخواستن ..وضو گرفتن و یا بعد از آن چه حکمی دارد

و وظیفه چیست ؟

اگر استبراء بعد از اتمام بول انجام شده باشد هر مایع خارج شده که یقین به نجاستش نباشد ، پاک محسوب می شود.

در پناه حضرت حق باشید

پی نوشت:
توضیح المسائل مراجع، احکام نجاسات[/]

سلام...میگم معیار تشخیص بین نجاست و وسواس فکری چیه...من نمیدونم وسواس دارم یا اینکه نه واقعا رعایت نمیکنم...وسواس دارم تا حدودی...مرز بین وسواس و عین نجاست چیه:hamdel:

[="Navy"]

(کسری );611069 نوشت:
سلام...میگم معیار تشخیص بین نجاست و وسواس فکری چیه...

سلام. معيارش عرف است. يعني عرفاً اگه گفته بشه که شما وسواسي هستيد بايد به وسواس​تان عمل نکنيد بلکه طبق عرف عمل کنيد.

البته خود انسان هم جزو عرف محسوب ميشه يعني خودش هم ميتونه متوجه بشه که وسواسي هست يا نه.

ولي اگه به هر حال نتونه خودش تشخيص بده، به اطرافيانش رجوع کنه مثلا پدر و مادر و دوستان شما ببينيد در مورد شما چه فکري دارند و از کارهاي شما چه برداشتي مي​کنند، وسواسي يا معمولي.[/]

موضوع قفل شده است