حوزه علمیه یا دانشگاه امام صادق(ع) ؟

تب‌های اولیه

10 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
حوزه علمیه یا دانشگاه امام صادق(ع) ؟

سلام .
بنده مقطع دبیرستان رو به تازگی پشت سر گذاشتم و الان سال کنکورمه .
علی رغم همه مشکلات تحصیلی که داشتم (دو بار تغیر رشته دادم و الان هم ریاضی بلدم هم تجربی هم انسانی !) میخوام کنکور انسانی بدم . استعدادم در همه رشته ها فوق العاده ست و ضریب هوشی من سطح نابغه در اومده (ریا نشه !) ...
اما مشکلی پیدا کردم .
اول بهتره همه (هم مشاوران هم دیگر کاربران ) اینو بخونید :
http://gzn.isu.ac.ir/details.aspx?p=news&id=148

میبینید ، دانشگاه اما صادق (ع) هم حوزه علمیه دانشجویی داره . اینو هم ببینید :
http://jamnews.ir/detail/Video/129919
طلاب دانشگاه امام صادق (ع) دارن معمم میشن .

...
خب حالا یه سوال . من با توجه به این استعدادم ، و با علاقه شدیدی که به دانشگاه امام صادق دارم و از طرف دیگه علاقه شدیدی که به حوزه دارم ، چه کار کنم ؟ برم امام صادق ، یا برم حوزه علمیه ؟ ضمن ااینکه دوستانی که از دانشگاه امام صادق تصور دانشگاه های عادی رو دارن اینو بخونند :
http://fa.wikipedia.org/wiki/%D8%AF%D8%A7%D9%86%D8%B4%DA%AF%D8%A7%D9%87_%D8%A7%D9%85%D8%A7%D9%85_%D8%B5%D8%A7%D8%AF%D9%82

دانشگاه اما صادق کلا با دانشگاه های عادی از نظر جو دینی و ... زمین تا آسمون فرق داره و اصلا هدف تربیت مدیران دینی و دانشجویان دینی هستش . دیگه آقای میثم مطیعی و سعید جلیلی از دانش آموختگان سرشناسش هستن .

الان برنم حوزه علمیه یا این داشنگاه . این سوال من است ... نظر کارشناسان و دوستان رو میخواستم بدونم .
یا علی .

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد حامی

سلام بر شما
خب شد جناب طاهر به من پيام دادند من همان ابتدايي كه سؤال برايم رسيد به دليل اهميتش مشغول جواب دادن شدم نمي دانم كجاي كار مشكل پيدا كرده كه ارسال نشده است.
خوشبختانه با دانشگاه امام صادق (ع) هم از نزديك آشنايي دارم. و مطلع هستم فضاي معنوي دانشگاه اساسا متفاوت با دانشگاه هاي ديگر است و اين به دليل كادر متدين، برنامه هاي فوق برنامه، استفاده از روحانيون برجسته، محتواي درسي و عنايت مجتهداني همچون مقام معظم رهبري و آيت الله مهدوي كني به آن از قبل تا حالا است
سال دوم طلبگي در خيابان علامه حسن زاده آملي را ديدم. دنبال ايشان تا دم درب منزلشان رفتم. از ايشان خواستم به بنده برنامه مطالعه بدهند تا عمرم در حوزه تلف نشود. ايشان دو نكته اساسي گفتند:
يك: افراد از نظر استعداد متفاوت هستند و برنامه يكي براي ديگري ممكن است مناسب نباشد و حتي مشكلاتي ايجاد كند.
دوم اينكه نبايد نااميد بودم و بايد متناسب با علاقه و استعداد حركت كرد نبايد خيلي اهمالكار بود و نبايد خيلي كمال گرا. اگر مي بينيد عالمي موفق است عمري زحمت كشيده است همان گونه كه سال ها مي گذرد تا يك درخت بزرگي سيب فراوان بده.

سخنراني دكتر رفيعي را از نرم افزار تافته جدانابافته بشنويد.
كسي كه مي خواهد برداشت عميقي از دين به دست بياورد لازم است سال هاي متمادي در حوزه عليمه درس بخواند و اين امر با مدرك گرايي و روحيه شتاب و عجله داشتن همخواني ندارد يعني بايد تمام زندگي خورد را وقف استباط و آموختن و تفقه در دين كرد. كه اين كار به دليل پيش نيازهاي زيادش (صرف و نحو، علم معاني و بيان و بديع، تجويد، تاريخ، اصول فقه و...)
خيلي طولاني است.
اگر كسي به خود نمي بينيد اين قدر بتواند در حوزه در رشته فقه و اصول درس بخواند مي تواند براساس گرايش خود رشته تحصيلي خود را در علوم انساني مانند مديريت، جامعه شناسي، علوم تربيتي، علوم سياسي و...انتخاب كند.
افرادي كه در دانشگاه امام صادق درس مي خوانند تقريبا فرايند ليسانس و فوق ليسانس و دكترايش مانند بقيه دانشگاه ها هست. يعني از بعد از ديپلم مي توانيد در كنكور اختصاصي آنجا شركت كنيد.
ولي اگر اين رشته ها را در حوزه بخواهيد بخوانيد لازم است ابتدا 6-7 سال دروس حوزه را بخوانيد با مقدمات دروس اسلامي آشنا شويد و بعد وارد كنكور اين رشته ها شويد.
خب طبيعي است كه هركه طاووس خواهد جور هندوستان كشد
اگر كسي هدفش اين است كه فضاي مذهبي داشته باشد و شناخت كلي از دين داشته باشد دانشگاه امام صادق بين دانشگاه ها براي تحصيل عالي است ولي
اگر كسي بخواهد تفقه در دين داشته باشد بايد از سيستم اصلي ان يعني حوزه علميه وارد شود. اگر افراد دانشگاهي را مي بينيد كه در حوزه دين متخصص هستند يا اين كه حوزوي بوده اند و يا اين كه خودجوش و با همت عالي به طور سال هاي متمدي با برنامه از بزرگان دين سود جسته اند.
البته انتخاب رشته
در زندگي بسيار مهم است و طبيعي است اطلاعات بالا نمي تواند زياد به شما كمك كند. به اعتقاد من سكه مبهم هدف بايد نقش و نگارش با مشورت هاي متعدد حضوري و غيرحضوري شفاف شود تا بتوانيد دقيق دقيق رشته خود را انتخاب كنيد. و اين كار حاصل نمي شود مگر با تلاش و سماجت. با ديدن افرادي متعددي كه در دانشگاه فارغ التحصيل شده اند و عالمان حوزوي مختلف.

[="Tahoma"][="DarkGreen"]اللهم عجل لولیک الفرج
سلام

من الان برای مقطع تحصیلی ارشد در دانشگاه اسمم رو نوشتم و دارم ارشدم رو می خونم(ترم یکی ام:Nishkhand:) توی رشته صنایع غذایی و البته در فوق تکنولوژی مواد غذایی

یک جا خواندم که خدا دوست داره که بنده اش کاری رو تمام کنه

بنظرتون این درسته ایا خواندید این حدیث رو؟

اگر بله آیا معقول است ارشد را تمام کنم یا دکترای این رشته رو بگیرم و بعد وارد حوزه بشم و تفقه در دین کنم؟
آیا اگر من پایان نامه ام رو در زمینه دین و صنعت غذا بر دارم برای اینده ام مفید است؟

کدام مفید تر است؟
آیا به تخصص من در حوزه احتیاجی هست؟
می توانم دروش ابتدایی حوزه رو خودجوش مطالعه کنم و بعد از مدرک فوق با امتحان دروس مطالعه شده در عمر خویش صرفه جویی کنم؟

راه حل چیست؟
یا اینکه الان حوزه رو امتحان بدم؟:Gol:[/]

البته بستگی به شرایط وروحیات و انگیزه و اهداف هرکسی داره ولی من بعد از پایان دوره تحصیلاتم با دانشگاه امام صادق(ع) آشنا شدم و متاسف شدم که توفیق حضور در این دانشگاه رو نداشتم با اینکه حوزه رو میشناختم ولی دانشگاه رو انتخاب کردم
باز هم بیشتر تحقیق و مشورت بکنید...

یاعلی

با سلام .

من نظر خودم رو بیان میکنم، اگر جای شما بودم دانشگاه امام صادق رو انتخاب میکردم. دانشگاهی که ما تحصیل میکنیم ارتباطی با علوم دینی ندارد و متاسفانه فقط علوم معارف دو واحد در هر ترم تدریس میشود.
در طی این دو-سه سالی که در دانشگاه بودم اساتید مختلفی در گروه معارف برای ما تدریس میکردند که دو نفر از آنها ارشد از دانشگاه امام صادق داشتند. باید بگم واقعا کارشان عالی است. ببینید من ندیدم دانشجویی بدون قانع شدن از کلاس این دو استاد بیرون برود. یا دانشجو قانع میشود یا اگر دنبال جواب نباشد دعوا و نهایتا حذف درس...یعنی کلا ندیدم کم بیارند در پاسخگویی. متاسفانه برخی اساتید در مقابل سوالات فقط تفره میروند یا گاهی نمیتوانند خوب سوال را پاسخ بدهند.

به نظرم از هر نظر روی دانشجویان امام صادق کار شده....از نظر دینی عالی....سیاسی عالی....زبانهای خارجی عالی(بروشور های دروس تخصصی ما را برایمان ترجمه میکنند!!).

البته این دید من مربوط به آن دو استاد هست که میشناسم و هر دو از بچه های خیلی درسخوان و خوب آنجا بوده اند....از بقیه خبری ندارم.

نکته مهم دیگر اینکه هر دو با مدرک ارشد عضو هیئت علمی شده اند!!! از طرفی حوزه هم تدریس میکنند...یعنی احتمالا آینده خوبی در انتظارتان خواهد بود...

به هر حال من که خیلی از این دانشگاه خوشم آمده....باز هم بیشتر تحقیق کنید.

موفق باشید.

مهم نیست در حوزه درس بخوانی یا در دانشگاه امام صادق .... مهم این است آنچه که تحصیل میکنی ادبت باشد حالا هر کجا که میخواهد باشد.....

روح الحدید;479164 نوشت:
الان برنم حوزه علمیه یا این داشنگاه . این سوال من است ... نظر کارشناسان و دوستان رو میخواستم بدونم .
یا علی .

سلام
سه پارامتر زیر را حتما مد نظر قرار دهید:

1- علاقه 2- استعداد و توانایی 3- نیازهای جامعه

ما در جامعه مدرک زیاد داریم ولی دانشمندی که بتواند مشکلات مادی و معنوی را حل کند و راهکاری برای نجات از مشکلات بدهد نداریم

مدیری که هم تخصص و هم تعهد داشته باشد کم داریم .... قوانین اسلامی داریم ولی مدیر و کارمند اسلامی نداریم

موضوعات لینک زیر هم برای شما مفید است:

http://akhlagh.porsemani.ir/term57

سلام مجدد.
دوستان بنده دارم میگم حوزه علمیه دانشجویی داره ! حوزه علمیه که کلیات دین یاد نمیده !
بعدش ، یه سوال . از بین رشته های علوم انسانی به نظرتون الان کدوم مورد نیاز جامعه ماست؟

موضوع قفل شده است