فرهنگ سازی برای دعا ، چقدر اینگونه دعا می کنید؟

تب‌های اولیه

11 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
فرهنگ سازی برای دعا ، چقدر اینگونه دعا می کنید؟

بسمه تعالی

یکی از بزرگان می گفت (چه نکته خوبی!) ما همیشه وقتی دعا می کنیم به خدا می گوییم خدایا به ما بده، هیچ وقت دعا نمی کنیم خدایا از ما بگیر، در صورتی که ما به این دعا بیشتر احتیاج داریم؛ ما به آن چیزهایی که خدا باید از ما بگیرد بیشتر احتیاج داریم تا آن چیزهایی که بخواهد به ما بدهد. تا اینهایی که از ما باید بگیرد از ما نگیرد هیچ چیز قابل دادن نیست. ما باید بگوییم خدایا این حب جاه و مال را از ما بگیر، این حسادتها را از ما بگیر، این کینه ها و عقده ها را از ما بگیر، این کدورتهای قلبی را از ما بگیر، این پرده ها را از جلو چشم ما بردار؛ این غلها، این غشها، این حقدها، این ضغنها، این شکها، این شرکها، این کبرها، این حسدها را از ما بگیر. به این «بگیر»ها بیشتر احتیاج داریم تا به اینکه چه را به ما بده.

آخر تو چه هستی؟ اول حساب کن که چه هستی و چه داری، چه را طلب می کنی و برای کجا طلب می کنی؟ گفت: «آئینه شو، جمال پری طلعتان طلب»، اول آنچه باید از تو بگیرند آنها را بیرون بریز، آنگاه بگو بده. آن وقت است که دعای تو مستجاب می شود و «بده»ها به اجابت مقرون می شوند.

نکته دیگر که درسی است که امام علی علیه السلام می دهد این است (روحش را عوض می کنم و جمله اش را بعد ترجمه می کنم): هیچ وقت چیزی را بر خدا حتم نکنید، یعنی نگویید خدایا فلان چیز را به هر حال من می خواهم، من کار ندارم حکمت اقتضا می کند یا نه، مصلحت است یا مصلحت نیست، ادب عبودیت اقتضا می کند یا نه، مصلحت است یا مصلحت نیست.

ادب عبودیت اقتضا می کند که انسان از خدا بخواهد. آن کسی که از خدا چیز نمی خواهد او در مقابل خدا انانیت به خرج می دهد. عبودیت اقتضا می کند که انسان همیشه از خداوند چیز بخواهد و وقتی که انسان از خدا چیز می خواهد اول این را باید بخواهد: خدایا این قلب من را هدایت کن که از تو آن چیزی را بخواهد که حکمت و مصلحت است و الا من خیلی اوقات گمراه می شوم، چیزهایی برای خود می خواهم که نباید بخواهم و چه دعای بزرگی است!

در نهج البلاغه خطبه 227 می فرماید: «اللهم ان فههت عن مسألتی،او عمیت (عمهت) عن طلبتی، فدلنی علی مصالحی، و خذ بقلبی الی مراشدی، فلیس ذلک بنکر من هدایاتک، و لا ببدع من کفایاتک»؛ یعنی خدایا اگر زمانی من گنگ و لال شدم نفهمیدم از تو چه باید بخواهم، عوضی چیزی خواستم، خدایا اگر از مطلوب واقعی خودم کور شدم، چشمهایم آن مطلوبهای واقعی خودم را ندید و چیزهایی را دید که اصلا نباید من به اینها توجه کنم، خدایا اولین دعای من این است که با آن لطف و کرم خودت دست به قلب من بینداز و دل مرا هدایت کن که بفهمم چه بخواهم، مرا به مصالح خودم راهنمایی کن. این قلب من را بگیر و به سوی رشدش و آنچه که صلاح و هدایت و راهش است راهنمایی بفرما.از کرم تو و از لطف عمیم تو اینها عجیب و چیز تازه ای نیست؛ یعنی تو چقدر لطف داری که بسیاری از اوقات اصلا قلب من را خودت هدایت کرده ای که من چه از تو بخواهم، اینها هم جزء لطفهای توست.

در دعای رجب می خوانیم: «یا من ارجوه لکل خیر و آمن سخطه عند کل شر؛ ای خدایی که برای رسیدن به هر چیزی به او امیدوارم و از خشم او در برابر هر بدی در امانم» تا آنجا که می گوییم: «یا من یعطی الکثیر بالقلیل» ای خدایی که رحمت و نعمت بسیار را می دهی در مقابل عمل کم. «یا من یعطی من سئله ای» خدایی که عنایت می کنی به هر که از تو بخواهد ولو عملی هو نداشته باشد؛ معاوضه عمل هم نیست. «یا من یعطی من لم یسئله و من لم یعرفه» ای خدایی که اعطا می کنی و رحمت می کنی به بنده ای که حتی از تو نخواسته و تو را نمی شناسد. «تحننا منه و رحمة» از بس تو به بندگان خودت لطف و تحنن و رأفت و رحمت داری!

یکی از شرایط دعا – که شرایط زیاد دارد – همین ایمان به لطف عمیم پروردگار است و اینکه رحمت پروردگار بی منتهاست و اینکه انسان هر اندازه عاصی و گنهکار باشد اگر به مانند یک بنده تائب و بازگشت کننده و مقر به معصیت و بنده ای که تصمیم گرفته است دیگر نافرمانی نکند به درگاه الهی قدم بگذارد محال و ممتنع است که پروردگار او را از در خانه خودش دور کند.

منبع:
شهید مطهری/آشنایی با قرآن 9، صفحه 58-56

خدایا از من بگیر هر آنچه تو را از من می گیرد

سلام
همینطوری داشتم تو دعاها میگشتم که به این دعا از پیامبر صلوات الله علیه و آله برخوردم:

"اللهم لاتجعل مصیبتنا فی دیننا و لا تجعل الدنیا اکبر همّنا و ...."

این دعا در مفاتیح در باب اعمال ماه شعبان وارد شده .دعای شب نیمه شعبان است که پیغمبر خاتم در این دعا از خداوند درخواست میکند که خدا به وی این موارد را ندهد .

التماس دعا

با سلام خدمت شما استاد گرامی:Gol:
من قبلا جملاتی که شما در اول عرایضتون گفتین رو شنیده بودم اما الان که خوندم چیزهای جدیدی فهمیدم و میخوام انشالله در آینده به روشی که شما گفتین عمل کنم و بیشتر از خدا بخوام که رذایل اخلاقیمو ازم بگیره.
فقط یکی از مشکلاتی که بنده دارم اینه که گاهی اوقات از رحمت خدا ناامید میشم
:Ghamgin: و با خودم میگم که خدا اصلا بهت توجه نداره(میدونم وسوسه های شیطانه اما نمیتونم اون لحظه ازین حالت ناامیدی در بیام)
اگه سخنی یا راهکاری برای غلبه بر این نا امیدی میشناسین بگین تا بنده استفاده کنم؟

سلام برحسین;501294 نوشت:
با سلام خدمت شما استاد گرامی:Gol:
من قبلا جملاتی که شما در اول عرایضتون گفتین رو شنیده بودم اما الان که خوندم چیزهای جدیدی فهمیدم و میخوام انشالله در آینده به روشی که شما گفتین عمل کنم و بیشتر از خدا بخوام که رذایل اخلاقیمو ازم بگیره.
فقط یکی از مشکلاتی که بنده دارم اینه که گاهی اوقات از رحمت خدا ناامید میشم
:Ghamgin: و با خودم میگم که خدا اصلا بهت توجه نداره(میدونم وسوسه های شیطانه اما نمیتونم اون لحظه ازین حالت ناامیدی در بیام)
اگه سخنی یا راهکاری برای غلبه بر این نا امیدی میشناسین بگین تا بنده استفاده کنم؟

سلام علیکم
راهکاری که برای شما و البته برای خیلی ها از اوجب واجبات است و بنده ی حقیر آنقدر تکرار کرده ام که برای برخی ناخوشایند شده،اصلاح اعتقادات و در صدر آنها مسأله توحید است.
به قول مرحم آیت الله العظمی بهجت،ترک معصیت در اعتقادات و عملیات. ترک معصیت در اعتقادات یعنی همین اصلاح اعتقادات و البته پایه و اساس همه معتقدات توحید است.
اما در مورد مسأله شما:
خداوند قادر مطلق است،اما حکیم نیز هست،یعنی قدرت را حکیمانه إعمال می کند،رئوف و رحیم و کریم نیز هست،حال این خدایی که چنین و چنان است به دنبال چه چیزی برای ماست؟اگر خطا کنیم مثل ما انسانهای ضعیف العیاذ بالله به خاطر عدم تحملش سریع اقدام به حالگیری ما می کند؟یا اگر مثلا نمازی نخواندیم می گوید آها تو نماز نخواندی منم اینجا حالت را می گیرم و چنانت می کنم؟
و یا انسانها چه خوب و چه بد را گرفتار بلا می کند که قدرتش را به رخ ما بکشد و مثل ما انسانهایی که می خواهیم پُز بدهیم،پُز قدرتش را می دهد؟ پناه بر خدا.
اساسا قیاس کردن صفات ما مخلوقات ضعیف با خالقمان صحیح نیست.اگر می گوییم غضب خدا،مثل غضب ما انسانها که نیست.اوصاف الهی را باید باهم ملاحظه کرد تا کمی به حقیقت نزدیک شد و معرفتی کسب کرد.
خداوند خیر محض است،و از او جز خیر صادر نمی شود،همه افعال الهی خیر است منتهی در نگاه و درک ما گاهی جنبه شر و بد پیدا می کند.
مگر عقیله بنی هاشم،عالمه غیر معلمه بعد از حادثه کربلا نفرمودند:جز زیبایی چیزی ندیدم،این کلام همان خیر بودن همه افعال الهی و نگاه توحیدی است،البته عاطفه ی انسانی هم حق است و گریه هم حق است،ملامت کردن اعدائی هم که از اختیاری که خداوند به آنها تفویض کرده سوء استفاده کردند هم حق است.
اما نگاه توحیدی چنین می پندارد که در دایره افعال الهی همه چیز خوب و حکیمانه است و او جل و أعلا بهترینها را برای بندگانش می خواهد،حال اگر این بهترین را که او تشخیص داده مانند دارویی تلخ باشد که قرار است شفا در پی داشته باشد ایرادی دارد؟؟؟؟؟
گفتم که الف،گفت دگر،گفتم هیچ/در خانه اگر کس است،یک حرف بس است.

بسمه تعالی

با تشکر از وبلاگ معرفت نفس

خدایا به محمد، رسول پاک پرورت و به علی امام خوبان درگاهت (علیهم السلام) ،جرئت گناه را از ما بگیر!

[=book antiqua]
[h=2] خدایا هرچه را می خواهی از ما بگیر ولی اشک بر حسین(علیه السلام) را از ما نگیر[/h]

[=times new roman]الهی همه گویند بده حسن گوید بگیر

الهی نامه علامه حسن حسن زاده آملی

استاد عزیز اجاره می دید منم چیزی بگم؟
به نظر من اینکه بگی خدایا اینو از من بگیر چندان معنی نداره!
اگر کسی عیب و ایرادی داره در وجودش خودش باید اونو بریزه بیرون! اگر من عجولم اگر من بداخلاقم اگر من فلان عیب و ایراد رو دارم من باید از اونا دست بکشم! نه که خدا! البته میتونم دعا کنم خدایا کمکم کن صبرم بیشتر بشه عجله نکنم خدایا کمکم فلان گناه رو ترک کنم! اما نمیتونم بگم خدایا عجول بودن رو از من بگیر! بد اخلاقی رو از من بگیر! بلکه باید خودم تلاش بکننم اون عادتهای بد رو ترک کنم!
ولی میتونم از خدا بخوام چیزهایی رو که ندارم بهم بده! چون در واقع خدا منشأ خوبیهاست پس همه اونا رو داره پس میتونه بده! ولی بدیها مال انسانه! ربطی به خدا نداره که حالا بخوام بگم خدایا اینا رو ازم بگیر!

بسم الله الرحمن الرحیم

با عرض سلام و تشکر

استاد آیت الله بهجت که فرموده اند چهل ....اولیا ، میشود از انبیاء باشد؟ چون خودتون میدونید برای ما مقدور نیست البته یکی از انبیاء که حضرت علی علیه السلام درباره ایشون فرموده اند هر کس به زیارت برادرم فلان نبی بیاد مث اینکه به زیارت من آمده.

با سلام
من اطمینان دارم که خدا قادر بر هر امری هست به خدا امید هم دارم .فقط حس دعا رو ندارم یعنی حوصلم نمیگیره دعا کنم دوست دارم دعا کنم،اما نمیتونم،باید چیکار کنم که حسشو داشته باشم؟

موضوع قفل شده است