اختلاف اذان میان مرکز استان و سایر شهرها؟

تب‌های اولیه

5 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
اختلاف اذان میان مرکز استان و سایر شهرها؟

سلام عرض می کنم خدمت همه دوستان و کارشناسان محترم
سوالی که واسه من بوجود اومده چند وقتیه ذهنمو مشغول کرده و از نظر خودم چون نسبت به این مساله آگاهی پیدا کردم باید رعایت کنم
اما شرح سوال
اکثریت ما موقع اذان مغرب یا اذان صبح شروع به نماز خوندن یا خوردن یا نخوردن در هنگام ماه مبارک رمضان یا ماههای دیگه می کنیم
و اکثریت رو اذان مرکز استان همه اینکارا انجام می گیره
حالا با بررسی چند سایت که نقطه به نقطه شهرهای مختلف یک استان رو بررسی کرده چون ممکنه شهری از مرکز استان کیلومترها فاصله داشته باشه
بنابراین اذان اون شهر نیز با اذان مرکز استان برابر نیست یعنی یه اختلاف چند دقیقه ای وجود داره
و این مساله رو اکثریت کسی توجهی نمی کنه
ایا کسانی که تا الان با اذان مرکز استان روزه خودشون رو باز می کنن یا نماز می خونن تمام روزه هاشون باطله؟
آیا بر همه واجب هست که با پیگیری متوجه بشن که ممکنه حتی تا 5دقیقه یا بیشتر اذان شهرشون با اذان مرکز استان اختلاف داره؟
و آیا این مساله مثلا واسه من الان آشکار شده باید طبق سایت های که نقطه به نقطه به شرح اوقات شرعی می پردازن عمل کنم؟
ممنون می شم اگر این مساله رو برای من واضح توضیح بدید

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد اسراء

مسافر درون;368625 نوشت:
سلام عرض می کنم خدمت همه دوستان و کارشناسان محترم
سوالی که واسه من بوجود اومده چند وقتیه ذهنمو مشغول کرده و از نظر خودم چون نسبت به این مساله آگاهی پیدا کردم باید رعایت کنم
اما شرح سوال
اکثریت ما موقع اذان مغرب یا اذان صبح شروع به نماز خوندن یا خوردن یا نخوردن در هنگام ماه مبارک رمضان یا ماههای دیگه می کنیم
و اکثریت رو اذان مرکز استان همه اینکارا انجام می گیره
حالا با بررسی چند سایت که نقطه به نقطه شهرهای مختلف یک استان رو بررسی کرده چون ممکنه شهری از مرکز استان کیلومترها فاصله داشته باشه
بنابراین اذان اون شهر نیز با اذان مرکز استان برابر نیست یعنی یه اختلاف چند دقیقه ای وجود داره
و این مساله رو اکثریت کسی توجهی نمی کنه
ایا کسانی که تا الان با اذان مرکز استان روزه خودشون رو باز می کنن یا نماز می خونن تمام روزه هاشون باطله؟

اگر شخص با تحقیقی که خیال میکرده معتبره یقین کرده که اذان شده و روزه را افطار کرده و نمازش را هم خوانده یا یقین کرده که هنوز اذان نشده و غذا خورده روزه اش صحیحه هرچند بعدا خلافش ثابت بشه(یعنی بفهمه اذان زودتر یا دیر تر بوده)
اما اگر متوجه شد نمازش را قبل از اذان بجا اورده باید ان را قضا کند هرچند گناهی مرتکب نشده .

مسافر درون;368625 نوشت:
آیا بر همه واجب هست که با پیگیری متوجه بشن که ممکنه حتی تا 5دقیقه یا بیشتر اذان شهرشون با اذان مرکز استان اختلاف داره؟
و آیا این مساله مثلا واسه من الان آشکار شده باید طبق سایت های که نقطه به نقطه به شرح اوقات شرعی می پردازن عمل کنم؟
ممنون می شم اگر این مساله رو برای من واضح توضیح بدید

هر مکلفی تا یقین به اینکه اذان شده پیدا نکرده نباید افطار کند و نماز بخواند ولی در صورت یقین اشکالی ندارد ولی راه تحصیل یقین هم باید عقلایی و مورد وثوق عقلا باشد .طریقه ی تحصیل یقین امری عقلایی است و میتواند به متخصصین تشخیص اوقات شرعی یا منابع معتبر وابسته به انها رجوع کند

با تشکر از کارشناس محترم
پس با این حساب و طوری که من متوجه شدم همه شهرهای هر استان با مرکز اون استان اذانی برابر و سر وقت ندارن
چون خیلی ها حتی خودم هم تا همین چند روز پیش نمی دونستم این مساله رو مطرح کردم
نمی دونم اسم اوردن از سایتی اینجا در این مورد خلاف هست یا خیر ولی مثلا سایت اوینی اوقات شرعی دقیقا هر شهری رو متناسب با طول و عرض جغرافیایی حساب کرده
طوری که من حساب کردم حداقل واسه استان خودم از شمالیترین شهر تا جنوبیترین شهر که ممکنه تقریبا 300کیلومتر فاصله داشته باشه طبق این سایت 8دقیقه اختلاف اذان وجود داره در صورتی که ممکنه این اختلاف مکانی حتی تا یک استان دیگر هم اینقدر نباشه
ممنون از شما کارشناس گرامی
یا غلی

مسافر درون;368940 نوشت:
با تشکر از کارشناس محترم
پس با این حساب و طوری که من متوجه شدم همه شهرهای هر استان با مرکز اون استان اذانی برابر و سر وقت ندارن
چون خیلی ها حتی خودم هم تا همین چند روز پیش نمی دونستم این مساله رو مطرح کردم
نمی دونم اسم اوردن از سایتی اینجا در این مورد خلاف هست یا خیر ولی مثلا سایت اوینی اوقات شرعی دقیقا هر شهری رو متناسب با طول و عرض جغرافیایی حساب کرده
طوری که من حساب کردم حداقل واسه استان خودم از شمالیترین شهر تا جنوبیترین شهر که ممکنه تقریبا 300کیلومتر فاصله داشته باشه طبق این سایت 8دقیقه اختلاف اذان وجود داره در صورتی که ممکنه این اختلاف مکانی حتی تا یک استان دیگر هم اینقدر نباشه
ممنون از شما کارشناس گرامی
یا غلی

باسلام
بله اختلاف اوقات شرعی با تفاوت مسافت امری عادی است چنانکه عرض شد
موضوع قفل شده است