آیا به این شک داریم که خداوند در همه حال مارا نظاره می کند؟

تب‌های اولیه

39 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
آیا به این شک داریم که خداوند در همه حال مارا نظاره می کند؟

آیا به این شک داریم که خداوند در همه حال مارا نظاره می کند؟!پس چطور در پیش رویشان گناه می کنیم
و قطعا شما را به چيزى از [قبيل] ترس و گرسنگى و كاهشى در اموال و جانها و محصولات مى‏آزماييم و مژده ده شكيبايان را (قرآن کریم)

قطعا شما را در زمين قدرت عمل داديم و براى شما در آن وسايل معيشت نهاديم [اما] چه كم سپاسگزارى مى‏كنيد (قرآن کریم)
اى فرزندان آدم مگر با شما عهد نكرده بودم كه شيطان را مپرستيد زيرا وى دشمن آشكار شماست(قرآن کریم)

کمترین حق خداوند بر انسان این است که در گناهان از نعمات خداوند استفاده نکنیم امام علی(ع)s

[=&quot]آیا این امکانات دست و پا وحتی کامپوتر نعمت خداوند نیست[/]

بهای شما بهشت است به کمتر از آن راضی نشوید

برای اینکه یقین نداریم که خدا داره ما رو میبینه اگه یقین باشه انسان هرگز به خودش اجازه نمیده جلوی خدا گناه کنه.

:Gol:اگر انسان فقط یقین داشته بسیاری از مشکلات بشر حل میشه:Gol:

سلام به شما،دوستان اسک دینی؛:Gol:
حدیثی هست از امام صادق (علیه السلام) خطاب به یکی از یارانشان:چنان از خدا خوف داشته باش که گویی او را می بینی،پس اگر تو او را نمی بینی ،او تو را می بیند.اگر فکر کنی او تو را نمی بیند،کفر ورزیده ای و اگر بدانی که او تو را می بیند و در عین حال در مقابل او گناه کنی،او را خوارترین بینندگان به خود قرار داده ای.

{اصول کافی،جلد 2،ص 67}

«یا علی مدد»
:Sham:*التماس دعا*:Sham:

رضوی;191576 نوشت:
سلام به شما،دوستان اسک دینی؛:gol:
حدیثی هست از امام صادق (علیه السلام) خطاب به یکی از یارانشان:چنان از خدا خوف داشته باش که گویی او را می بینی،پس اگر تو او را نمی بینی ،او تو را می بیند.اگر فکر کنی او تو را نمی بیند،کفر ورزیده ای و اگر بدانی که او تو را می بیند و در عین حال در مقابل او گناه کنی،او را خوارترین بینندگان به خود قرار داده ای.

{اصول کافی،جلد 2،ص 67}

«یا علی مدد»
:sham:*التماس دعا*:sham:

سلام اینطورو که شکر خدا یادمه این حدیث تو کتابهای دبیرستان اومده بود درس دین وزندگی اگه اشتباه نکنم انشا الله تو کتاب سال سوم بود

در هر صورت ممنون

اگرماتنهابخشی ازآگاهی هایی که به دست می آوریم راباتفکر درقلبمان واردکنیم متحول خواهیم شد

خب از اول اول اول زندگی به این شکل دچار مشکلات نبوده ! ... الآن گرانی هست پشت سرش دزدی وسط میاد ! کلاهبرداری !
در قبل ، دوران دیرینه سنگی ، قانون کمونیسم اولیه رعایت میشده و به این شکل بوده که هر کسی برای خودش کار بکنه و نتیجه آن را باید بین کل گروه یا قبیله تقسیم می کرده و بعد ها متوجه میشن که خیلی ها مفت خوری می کنن و بعد هم این قانون در خیلی از قبایل برداشته شد و از آن موقع بود که وضعیت طبقاتی شدن مردم شروع شد و بد بختی های پشت سرش...

بیشتر اوقات در این زمان ، انسان سر راه بندانی قرار می گیره که نمی تونه به هدفش برسه ، برای اینکه زود تر به هدفش برسه هر چند اگر هدف خوبی هم باشه ، مجبور میشه از راه بد و خلاف به هدفش برسه !

به نظر من اگر اداره ، مدیریت ، تبلیغات درست ، آزادی عمل ، بها زیاد دادن به مردم ، قانون گذاری عادلانه ، مقام دادن به افراد درست در جامعه ، نداشتن خیانتکار ، ترویج یک فرهنگ درست و حسابی و مردم پسند در دولت یک کشور اجرا بشه بیش از نیمی از گناهان رفع میشه ، مانند دزدی ، کلاه برداری ، نزول خوری ، آدم کشی ، تجاوز و ... !

پس نباید خودمون رو مسئول اصلی گناهمون بکنیم ! شاید از سر ناچاری ، شرایط جامعه گناه بکنیم .

اما بعضی از گناهان هم هست که شخصیه و مربوط به شخصه مثل خود ارضایی و ... ! از این نوع ، خود انسان انجام دهنده ، مسئول اصلی گناه هست .

با سلام و احترام به دوستان
بنده ی حقیر خودم رو میگم هیچ چیز و هیچ چیز جز سست ایمانی حقیر باعث گناه نمی شود هر چقدر هم شرایط گناه فراهم و سختی ها بسیار باشد...

ashr;191645 نوشت:
با سلام و احترام به دوستان
بنده ی حقیر خودم رو میگم هیچ چیز و هیچ چیز جز سست ایمانی حقیر باعث گناه نمی شود هر چقدر هم شرایط گناه فراهم و سختی ها بسیار باشد...

آره آی گفتید سست ایمانی خیلی بده از ته دل با ایمان نبودن خیلی بده

اشتیاق به دعا نداشتن خیلی بده

زیر سیبیلی گناه رو رد کردن خیلی خیلی بده

شش عامل اصلی گناه کردن ـ استاد آقا مجتبی تهرانی

رُوِيَ عَنِ الصَّادِقِ (عَلَيهِ السَّلَامُ) قَالَ:

إِنَّ أَوَّلَ مَا عُصِيَ اللَّهُ بِهِ سِتٌّ حُبُّ الدُّنْيَا وَ حُبُّ الرِّئَاسَهِ وَ حُبُّ الطَّعَامِ وَ حُبُّ النِّسَاءِ وَ حُبُّ النَّوْمِ وَ حُبُّ الرَّاحَهِ. (1)
ترجمه و شرح:
روايت از امام صادق صلوات الله عليه منقول است كه حضرت فرمودند: سرآمد اموري كه موجب مي‏شود انسان از فرمان الهي سرپيچي كند و نسبت به خداوند ‌گناه و عصيان كند، شش مورد است. يعني اين شش مورد سرآمد هستند؛ نه اين كه موارد ديگر موجبِ گناه نمي‌شود. اينها غالباً‌سرآمد هستند. گناهانی كه از انسان سر مي‏زند، ‌منشأش غالباً يكي از اينها است.

اوّل: حبّ الدّنيا؛ پول دوستي. اين موجب مي‏شود كه نه حرام سرش بشود نه حلال. لذا موجب عصيان مي شود. دو نوع گناه داريم كه يكي از آنها ترك واجب است؛ خودِ ترك واجب هم گناه است. پول دوستي منشأ گناه مي‏شود.

دوم: حبّ الرّئاسه ؛ جاه طلبي، ‌رياست طلبي. اين هم منشأ گناهان و معاصی دیگر مي‏شود.

سوم: حبّ الطّعام؛ ابن البطن، یعنی كساني كه به اسارت شكم مي‏روند. این هم منشأ گناهان بعدی می‏شود.

چهارم: حبّ النّساء ؛ منظور ابن الفرج است. مراد از حبّ النساء شهوت جنسي است.
از آن طرف، حبّ الطّعام‌به تعبير ما شهوت بطني و شكم پرستي است، از اين طرف هم شهوت جنسي را مطرح می‏فرماید كه از اين دو تعبير مي‏شود به ابن البطن و الفرج . اينها اسيرند و به اسارت شكم و شهوت جنسي‏شان درآمده‌اند. اين منشأ مي‏شود براي گناه.

پنجم: حبّ النّوم؛‌يعني كساني كه خيلي مقيّدند به خوابيدن. اينها هم به معصيت مي‏افتند. يك سنخ معاصي هست كه ‌منشأش حبّ نوم و خواب است. صبح نماز صبحش قضا مي‏شود، براي چه؟ چون مي‌خواهد بخوابد.

ششم: حبّ الرّاحه؛ یعنی راحت طلبي. این هم منشأ یک سنخ از معاصی است.

يك رشته هست كه همه اين شش مورد را به هم پيوسته مي‏كند و آن حُبّ است. حبّ الدّنيا،‌حبّ الرّئاسه‌،‌حبّ الطّعام،‌حبّ النّساء، ‌حبّ النّوم،‌حبّ الرّاحه. همه اینها مثل دانه‏هاي تسبيحی در یک نخ هستند و آن نخ تسبیح، همین حبّ دنيا و امور مادّي است. لذا همه اینها مربوط به هم هستند. تعلّق به اين عالم مادّه است كه انسان را به گناه مي‏كشاند. اين اگر نباشد، هيچ وقت گناه سر نمي‏زند و ‌واجب هم ترك نمي‏شود. (2)
--------------------------------------------------------------------------------
1- بحارالانوار، ج70 ، ص 60
2- يكشنبه: 30 آبان 89 ؛ 14 ذي الحجّه 1431 ؛ مسجد جامع بازار تهران
سایت رسمی آيه الله العظمي حاج آقا مجتبي تهراني

بله کاربر محترم رسا درست گفتند

همین افراد می آیند مسئول می شوند ، همین که خودشان گناه کارند ، گناه را رواج می دهند با کار های اشتباهشان ! و مردم و دیگران را بد بخت (گناهکار) می کنند !

در ضمن شما که گفتی زیر بد ترین فشار اجتماعی باشید دست به گناه نمی زنیم اگر از ته دل ایمان واقعی داشته باشیم ، اگر یه روزی برای مثال پدر و مادر خودتون رو آوردن و گفتند که اگر فلانی را نکشی هم پدر و هم مادر و هم خانه ات را از بین می بریم و هیچ راه فراری هم نداری مگر اینکه فلانی را بکشی تا آزاد بشید ، آیا دست به این گناه نمی زنی و می گذاری که پدر و مادری که زحمت بسیاری برات کشیدن رو جلوی چشمانت بکشند ؟ (البته این فقط مثال بود از بدترین شرایط)

behasht;191639 نوشت:
سلام اینطورو که شکر خدا یادمه این حدیث تو کتابهای دبیرستان اومده بود درس دین وزندگی اگه اشتباه نکنم انشا الله تو کتاب سال سوم بود
در هر صورت ممنون

سلام به شما behasht عزیز؛
بله در کتابهای دبیرستان هم هست ولی در پیش دانشگاهی؛
موفق و مؤید باشید؛
یا علی مدد:Gol:
:Sham:*التماس دعا*
:Sham:

خدمت تمام دوستان و اساتید عزیز سلام
به نظر من یک چیز هست که باعث گناه در انسان ها میشه که با یه مثال میگم :
من یه بچه 1 ساله دارم ، همونطور که می دونید درک یک بچه یک ساله از دنیای پیرامونش خیلی کمه اما صفر نیست . این بچه من وقتی می خواد خرابکاری کنه ، مثلا بره سر لپ تاپ من میره تا دمش می شینه یکم با دستش می کوبه رو لپ تاپ بعد که من برمیگردم میبینمش پا میشه رو لپ تاپ میپره ، مشت می کوبه و می خنده .
بلا تشبیه ، نعوذبالله اگه من مثلا جای خدا باشم و اون بچه بنده من ، از خرابکاریش مخصوصا جایی که میفهمه من دارم میبینم لذت میبره و خوشحالی میکنه هرچند میدونه من بعدش میرم و مثلا لپ تاپو برمیدارم (یه نوع عذاب) و اونم گریه می کنه .

همه انسان ها در کنه وجودیشون خدا رو قبول دارن و می دونن یه چیزی هست . اما چرا باز گناه می کنیم ؟
یک علت مهم و اصلی اینه که فطرت انسان زور رو نمی طلبه . یعنی اگه کسی کاری رو بزور بخواد به آدم واگذار کنه ، انسان مقاومت می کنه و در مرحله بعد شروع می کنه به مقابله و برعکس عمل کردن .

این که میگم به این معنی نیست که خدا داره زور میکنه ، صرفا دیدی هست که آدمی نسبت به گفته های خدا داره .

لجبازی اون بچه در مقابل من مثل لجبازی من نوعی در برابر خداست . بخاطر همینه که خدا صد بار اگه توبه شکستیم ، بازم مارو قبول می کنه چون ما هم اون بچه تا یکم گریه کرد با اینکه می دونیم شاید باز اون عملو تکرار کنه ، یازمم در آغوش می گیریمش و می پذیریمش .

((( اگه مثالم مناسب نبود از اعضا سایت پوزش می طلبم ، بلاتشبیه در نظر بگیرید )))

seven7777777;191768 نوشت:

صد بار اگه توبه شکستیم ، بازم خدا مارو قبول می کنه

با سلام خدمت شما؛:Gol:
توجه:اگر یک گناه باشد و همش تکرار شود و هر دفعه هم توبه کنیم،اون دیگه بحثش فرق دارد.:ok::ok:
یا علی مدد
*التماس دعا*

kamran;191644 نوشت:
خب از اول اول اول زندگی به این شکل دچار مشکلات نبوده ! ... الآن گرانی هست پشت سرش دزدی وسط میاد ! کلاهبرداری !
در قبل ، دوران دیرینه سنگی ، قانون کمونیسم اولیه رعایت میشده و به این شکل بوده که هر کسی برای خودش کار بکنه و نتیجه آن را باید بین کل گروه یا قبیله تقسیم می کرده و بعد ها متوجه میشن که خیلی ها مفت خوری می کنن و بعد هم این قانون در خیلی از قبایل برداشته شد و از آن موقع بود که وضعیت طبقاتی شدن مردم شروع شد و بد بختی های پشت سرش...

بیشتر اوقات در این زمان ، انسان سر راه بندانی قرار می گیره که نمی تونه به هدفش برسه ، برای اینکه زود تر به هدفش برسه هر چند اگر هدف خوبی هم باشه ، مجبور میشه از راه بد و خلاف به هدفش برسه !

به نظر من اگر اداره ، مدیریت ، تبلیغات درست ، آزادی عمل ، بها زیاد دادن به مردم ، قانون گذاری عادلانه ، مقام دادن به افراد درست در جامعه ، نداشتن خیانتکار ، ترویج یک فرهنگ درست و حسابی و مردم پسند در دولت یک کشور اجرا بشه بیش از نیمی از گناهان رفع میشه ، مانند دزدی ، کلاه برداری ، نزول خوری ، آدم کشی ، تجاوز و ... !

پس نباید خودمون رو مسئول اصلی گناهمون بکنیم ! شاید از سر ناچاری ، شرایط جامعه گناه بکنیم .

اما بعضی از گناهان هم هست که شخصیه و مربوط به شخصه مثل خود ارضایی و ... ! از این نوع ، خود انسان انجام دهنده ، مسئول اصلی گناه هست .

این دلایلی که مطرح کردید فرع بر مسئله است .اصل مسئله ،داشتن تهذیب درونی برای گناه نکردن است که هر چه این تهذیب درونی بیشتر وبیشتر باشد ،تأثیرپذیری انسان از محیط وشرایط گناه کمتر وکمتر خواهد بود.

گناهان در لحظه ‏هايى رخ مى‏ دهد كه انسان از خدا غافل مى‏ شود . انسانى كه دائماً به ياد اوست گناه نخواهد كرد.

گناهانى كه انسان انجام مى ‏دهد معمولًا ريشه نفسانى دارد؛ يعنى خلق و خويى دارد كه سبب اين گناه مى ‏شود. مثلًا، شخصى كه غيبت مى‏ كند چون خلق و خوى حسادت دارد مرتكب اين گناه بزرگ مى ‏شود. يا كسى كه از مال حرام اجتناب نمى ‏كند چون دنياپرست و حريص است و آرزوهاى طولانى دارد، وابسته به دنيا مى ‏گردد. يا كسى كه ديگران را تحقير مى‏ كند، چون متكبّر و خود برتربين است اين گناه كبيره را به راحتى انجام مى ‏دهد. حال اگر انسان اين گناهان را بشناسد و ريشه ‏هاى نفسانى آن را اصلاح كند، سرچشمه ‏هاى گناه در وجود او خشكيده مى ‏شود. امّا اگر به سرچشمه ‏ها توجّهى نشود و فقط به قلع و قمع شاخه ‏ها بپردازد، موفقيّتى به دست نمى ‏آيد.

یکی از دلایل بسیار مهم در آلوده شدن ما به گناه،شهوت پرستى است .شهوت پرستی انسان را به سوى انواع گناهان مى‏ كشاند و در واقع يكى ازسرچشمه ‏هاى اصلى گناه به حساب می آید زيرا چشم و گوش انسان را بسته وآدمى را كور و كر می کند و قدرت درك واقعيت‏ها را از ما مى‏ گيرد .
اميرمؤمنان عليه السلام درباره پيروى از شهوات مى ‏فرمايند: «از شهوات سركش بپرهيزيد كه شما را به ارتكاب انواع گناهان مى‏ كشاند».
فکر می کنم داستان زیر به تقریب اذهان شما به این موضوع ،کمک خوبی خواهد کرد.
... مرد عابد بنى اسرائيلى به خاطر سال‏ها عبادتش، به آن حد از مقام قرب الهى رسيده بود كه بيماران با دعاى او سلامت خود را باز مى ‏يافتند و به اصطلاح مستجاب الدعوه شده بود.
روزى، زن جوان زيبايى را كه بيمار بود، نزد او آوردند و به اميد شفا در عبادتگاه او گذاردند و رفتند.
شيطان به وسوسه آن عابد مشغول شد و آن قدر صحنه گناه را در نظرش زينت داد كه عنان اختيار را از كف او ربود؛ آن چنان كه گويا عابد كر و كور گشته و همه چيز را به دست فراموشى سپرده است. ديرى نپاييد كه آن عابد دامان «عفت» خويش را به گناه بيآلود. پس از ارتكاب گناه به خاطر اين كه احتمال داشت آن زن باردار شود و موجب رسوايى او گردد؛ باز شيطان و هواى نفس به او پيشنهاد كرد كه زن را به قتل رسانده و در گوشه‏ اى از آن بيابان وسيع دفن كند.هنگامى كه برادران دختر، به سراغ خواهر بيمار خويش آمدند و عابد اظهار بى‏ اطلاعى كرد؛ آنان نسبت به عابد مشكوك گشته و به جستجو برخاستند و پس از مدتى، سرانجام جسد خونين خواهر خويش را در گوشه بيابان از زير خاك بيرون كشيدند.
اين خبر در شهر پيچيد و به گوش امير رسيد. او با گروه زيادى از مردم به سوى عبادتگاه آن عابد حركت كرد تا علت اين قتل را بيابد. هنگامى كه جنايات آن عابد روشن شد؛ او را از عبادتگاهش فرو كشيدند تا بر دار بياويزند.
در ادامه اين حكايت آمده است: هنگامى كه عابد در كنار چوبه دار قرار گرفت؛ شيطان در نظرش مجسم شد و گفت: من بودم كه با وسوسه‏ هاى خويش تو را به اين روز انداختم؛ حال اگر آنچه را كه من مى‏ گويم، اطاعت كنى، تو را نجات خواهم داد.
عابد گفت: چه كنم؟
شيطان گفت: تنها يك سجده براى من كافى است.
عابد گفت: مى‏ بينى كه طناب دار را بر گردن من افكنده ‏اند و من در اين حال توانايى سجده بر تو را ندارم.
شيطان گفت: اشاره ‏اى هم كفايت مى‏ كند.
عابد بيچاره نادان، پس از اين كه با اشاره، سجده‏ اى بر شيطان كرد؛ طناب دار گلويش را فشرد و او در دم جان سپرد.
آرى! شهوت پرستى باعث شد تا آن عابد، ابتدا به زنا آلوده شود و سپس قتل نفس انجام دهد و بعد دروغ بگويد و سرانجام مشرك گردد و بدين ترتيب محصول سال‏ها عبادت او برباد رفته و نزد خاص و عام رسوا شود.

چرا ما هر کاری رو که می دونیم بر اساس دین و شرع اشتباه است ولی باز انجامش می دهیم
مثلا می گوییم دروغ کلید تمام گناه ها است ولی باز دروغ می گوییم چرا باید اینجور باشد؟

omid_rch;198566 نوشت:
چرا ما هر کاری رو که می دونیم بر اساس دین و شرع اشتباه است ولی باز انجامش می دهیم
مثلا می گوییم دروغ کلید تمام گناه ها است ولی باز دروغ می گوییم چرا باید اینجور باشد؟

سلام علیکم جمیعا :Gol:

از دانستن تا معرفت فاصله بسیار است.

دانستن اینکه دروغگو هدایت پیدا نمیکند . حتی اگر تمام واجبات را بجا آورد .
تا
معرفت و یقین بر این امر که دروغ هلاک کننده انسان است و هدایت شامل حال دروغگو نمیشود

یک فاصله در حد هدایت نشده و هدایت شده است.

پرهیزگاری و تقوی این مسیر را به مدد الهی کوتاه خواهد کرد.

ان شاء الله تعالی

:Gol:

یاحق

چرا این همه کار بد می کنیم چرا ایقدر گناه می کنیم
چرا آدئم خوب نیستیم در حالی که خوبی رو دوست داریم
چرا با اینکه می دونیم بهترین ها نزد خداوند هست اما بازم به پاداش های زمینی راضی می شیم
چرا با اینکه بهایمان بهشت است چرا ارزش خودمونو به بهشت نمی رسونیم که بهشتی باشیم
چرا چرا چرا
واسه یه کیلو سیب ارزون تر و یا بهتر 500متر راه میریم اما موقع نماز 300متر راه نکمی ریم بریم مسجد نماز جماعت
چرا ارزش ها زد ارزش شده

یکی جواب بده

چرا می گیم امام زمان (عج) بیا اما خودمون قیافه و دلی امام زمان پسند نداریم چرا چرا چرا
اینقدر بدیم

سلام و عرض ادب ...

من خودم به شخصه معتقدم وقتی شهدا رو عوض اینکه به یاد بسپاریم به خاک می سپاریم نتیجه اش همین میشه ...

من فکر نمی کنم بعد این همه الگو هایی که خدا برای ما قرار داده(معصومین،علما و شهدا) (که هر سه گروه مقام شفاعت هم دارن) بتونیم اون دنیا توجیه کنیم کارهای بدمون رو...

واقعا" همه ما باید ولایت مداری و شجاعت رو از شهید فهمیده یاد بگیریم...

البته در اثبات صفات بالا برای شهید بزرگوار دلایلی دارم که اینجا جاش نیست...

ولی در کل می گم ما در قبال کارهای بدمون نمی تونیم توجیه کنیم که مثلا" نمی دونستم نماز اول وقت خیلی فضیلت داره... وگرنه می خوندم...

اونوقت خدا بهمون نشون میده که شهدا در زیر باران گلوله حتی نماز شبشون بعد اون همه بی خوابی های طولانی
ترک نمی شد چه برسه نماز های واجب...

واقعا" وقتی می گن یکی از نام های روز قیامت روز حسرت هست راست می گن...

خدا عاقبت همه رو ختم بخیر کنه...
من فکر کنم راه حل این قضیه اینه: چاره ای جز زندگی مانند شهدا نداریم ( طبق آیه آخر سوره بقره )در حد وسعمون عبادت کنیم کافیه.... ولی خداییش وسع شهدا چقدر بود و وسع ما چقدره؟

موفق باشید

سال نو هم مبارک

نوکر شهدا;199630 نوشت:
سلام و عرض ادب ... من خودم به شخصه معتقدم وقتی شهدا رو عوض اینکه به یاد بسپاریم به خاک می سپاریم نتیجه اش همین میشه ... من فکر نمی کنم بعد این همه الگو هایی که خدا برای ما قرار داده(معصومین،علما و شهدا) (که هر سه گروه مقام شفاعت هم دارن) بتونیم اون دنیا توجیه کنیم کارهای بدمون رو... واقعا" همه ما باید ولایت مداری و شجاعت رو از شهید فهمیده یاد بگیریم... البته در اثبات صفات بالا برای شهید بزرگوار دلایلی دارم که اینجا جاش نیست...

با سلام دوست عزیز
ببخشید مزاحم میشم اما چون میدونم شما خیلی از نظرات من خوشت میاد خواستم یه نظر بدم
دوست عزیز حرف هایی که شما زدید کلی گویی است. این کسی که سوال رو میپرسه میگه چرا مردم خوب نیستند؟ شما در جواب میگی باید خوب باشن. چرا مثل شهدا نیستند؟ خوب باید مثل شهدا باشند.
این که نشد جواب
ایشون اشاره کرد به مسئله مسجد، راستی چرا از مساجد دور شدیم؟ دلیل دور شدن انسان های لا ابالی از مسجد چیست؟ دلیل دور شدن انسان های مذهبی از مسجد چیست؟
من در این لینک به تعدادی از دلایل اشاره کردم، اگر قابل دونستید بخونید و نظر بدید.

http://www.askdin.com/thread17543.html#post199606

behasht;199627 نوشت:
چرا با اینکه می دونیم بهترین ها نزد خداوند هست اما بازم به پاداش های زمینی راضی می شیم
چرا با اینکه بهایمان بهشت است چرا ارزش خودمونو به بهشت نمی رسونیم که بهشتی باشیم
چرا چرا چرا
واسه یه کیلو سیب ارزون تر و یا بهتر 500متر راه میریم اما موقع نماز 300متر راه نکمی ریم بریم مسجد نماز جماعت
چرا ارزش ها زد ارزش شده

یکی جواب بده

چرا می گیم امام زمان (عج) بیا اما خودمون قیافه و دلی امام زمان پسند نداریم چرا چرا چرا
اینقدر بدیم

سلام
چون ما پیرو "حس" هستیم و هنوز آنقدر رشد نکرده ایم که پیرو "عقل" باشیم.
توضیح:
ما بعضی چیزها (مادیات) را با "حس" خود درک می کنیم و برخی چیزها (امور معنوی) را با "عقل" خود درک می کنیم.

چون ما دنبال تجارت "زود بازده" هستیم نه تجارت "دیر بازده" ، گرچه سود دیرتر، بیشتر و عظیم تر از سود زودتر باشد.
توضیح:
تجارتهای مادی ، زود بازده اند گرچه سودشان کم است. اما تجارتهای معنوی، گرچه سود عظیمی دارند اما "دیر بازده" اند.

چون "علم" ما به "قلب" ما نفوذ نکرده است.
توضیح:
دانستن یک چیز کافی نیست. بلکه زمانی این دانستن منجر به اثر می شود، که آن علم، به قلب ما (عمق وجود ما) نفوذ کرده باشد.

هر سه مطلب فوق، به یک اصل مشترک برمی گردند.

منم یه نظر میدم .
یکی از بزرگترین نیرنگ های شیطون این هست که چیزهای بد رو خوب جلوه میده .
مثلا :
1- موقعی که شهرام جزایری رو که گرفتن . من یادمه خیلی از دوستام میگفتن به به خوشم اومد دیدین چقدر زرنگ بود !!!
2- این همه بد حجابی که تو خیابون هست . ببینین چقدر طرفدار داره !!!
و خیلی چیزهای دیگه .

به نظر من بزرگترین نیرنگ شیطون همینه . (( چیزاهای بد رو بهشون ظاهر جداب میده ))
و به خاطر همینه که هممون از یاد خدا غافل میشیم .

behasht;199627 نوشت:
چرا چرا چرا
چرا ارزش ها زد ارزش شده

یکی جواب بده

اینقدر بدیم

عزیز مهربان
این مسائل برمی گردد به خود ما و از طرفی هم برمی گردد به اوضاع و احوال که داریم ما اگر می خواهیم امام زمان بیایند باید همه انسانها اونو صدا کنن و امام رو درک کنند کدوم از ما تا الان تونستیم امام زمانمون رو بشناسیم نه واقعا چند تا مون به حرف رهبرمو گوش دادیم که به مسائل شرع مثل نماز و قرآن خوندن و مسجد رفتن اهمیت میدهد.
الان چند تا مسئله رو بیان میکنم:
1- ما می گویم مسجد ما وقتی می ریم مسجد آیا واقعا معنی مسجد رفتن رو مثل حضرت علی که توی مسجد شهید شد و گفت فزت و رب الکعبه (به خدای کعبه رستگار شدم) می دنیم آیا تا به حال به مسائلی از این قبیل به جای کارهای روزمره ای که انجام میدیم مثل دیدن فوتبال دیدن تلویزیون خوندن صفحه حوادث روزنامه ها و... فکر کردیم که بیایم بررسی کنیم چرا کسی به مسجد می رود یا نمی رود.واقعا دارم می گم ما باید برای اینکه امام غائب و واقعا غریبمون بیاد باید این مسائل رو بررسی کنیم ما همش دنبال فر عیاتیم دیگه تا کی کی دیگه ما طاقتمون تاب شد کی می خوایم به خودمون بیایم که یک کشور اسلامی اونم شیعه و منتظر امام عصر تا کی باید دنبال اینجور مسائل فرعی باشه که چرا مسجد نمی یان چرا نماز نمی حونن و.... ما بعد انقلاب و امام خمینی تا الان با این همه زمان 33 سال انقلاب خیلی در حق امام زمان کم لطفی کردیم می گیم امام زمان ولی چندی که گذشت فراموش می کنیم که ما منتظریم واقعا باید جامعه بعد از 33 سال می بایست همه انقلابی می شدند نه که همه به جون هم بیفتیم که نماز بخون دعا کن پس ما با این اوصاف خیلی از نظر دینی و مهدویت ضعیفیم که بخوایم در مورد این موضوعات فرعی بحث کنیم
2- ما مسلمونیم وشیعه ام هستیم و درک کنیم که نماز مون رو بخونیم و شرعیات رو هم رعایت کنیم
3- اینجا بحث بهشت و جهنم مطرح نیست چیزی که مطرح است خداست ما خدا رو گم کردیم آیا تاکنون فکر کردیم خدا همه ما رو دیده و کار ها مون ثبت کرده و بر تمام اعمال ما واقف ولی ما به دلیل همین فرعیات که کی کجایی فوتبالیست چه کاره است و این مسائل عدیده که اکثر ما رو مشغول کرده و باعث شده خدا رو فراموش کنیم پس یک موضوعی که هستش فراموشی خداست
4-تبعیت از شیطان لعین درگاه خدا ما همیشه گول شیطان لعین رو می خوریم و باعث میشه خدا رو فراموش کنیم
5-آمال دنیایی ما مثلا دنبال یه کاری هستیم و موقع اذان می شه به جای اینکه بریم نماز می ریم دنبال کارهای دنیایی باز هم فرعیات نمی ذاره ما به اصلیات برسیم
6-دور شدن از الاهیات ما از خدا و خدا پرستی دور شدیم دیگه زیاد دنبال خدا و دین رو نمی گیریم همش دنبال اینیم که بریم دنبال یه کار و زن بگیریم خونه بخریم زندگی کنیم پولدار بشیم و ..... همه ی اینها خوبه ولی باید در راستایی باشند که با رضایت خدا باشه پولی که داریم از خدا رسیده و در راهش هم باید خرج شه قسمتی از پولمان را برای خرج زندگی و زن و بچه هایمان وقسمتی از آن را هم برای خدا و خشنودی بندگان خدا قرار دهیم
و...........که بعدا عرض خواهم کرد
ممنون شما www.omid-rch.loxblog.com

محسن ایلخانی;199648 نوشت:
بزرگترین نیرنگ شیطون همینه . (( چیزاهای بد رو بهشون ظاهر جداب میده ))

سلام بر شما دوست عزیز
این مسأله که نامش "تسویل" هست، طبق فرموده قرآن کریم، کار "نفس" است نه "شیطان". قرآن کریم می فرماید: فسولت له نفسه قتل أخيه فقتله فأصبح من النادمين
یعنی: پس نفس او، کشتن برادرش را برایش زیبا جلوه داد. پس او از پشیمانان گشت.

(اگر شیطان هم بتونه این کار را بکنه، اطلاعی ندارم اما گویا قرآن کریم این کار را فقط به نفس نسبت داده).

سلام سلام سلام سلام به همه دوستان که سلام کردند

آه هی امان از مردم که ظاهر بین هستند امان از مردمی که هنوز به رشد عقلی نرسیدند گرچه علم ظاهریشان به افق کهکشان هم برسد اما هنوز علوم انسانی و خودشناسی شان ضعیف است انسانی که هنوز کودک است و با پفکی راضی می شود(همان مثلی که در باره ارزش مسجد و نماز جماعت و نماز فرادا و مستحبات هست) و ... خیلی چیزهای دیگه

از همه تون متشکر انشا الله همه عاقبت بخیر بشید خیلی از چیزهایی که گفتید درسته اما با عرض پوزش اول هم به خودم می گم حرف زدن آسونه اما راه حل چیه ما که همه اینا رو می دونیم به لطف خدا اما چرا انجام نمی دیم
انصافا اگه امام زمان بیاد کامپیوتر مارو یا موبایلمون رو ببینه آیا واقعا خدا پسندانه هست آیا به ناظر بودن خداوند به عمالمون شک داریم؟!!
در آستانه عید هستیم ،عید تو ذهنمون چیه:روز شادی روز خوردن روز خوراک روز شادی به هر قیمتی
اما چرا عید رو با روزه شروع نکنیم چرا درروز عید بیشتر از پیش به فکر خدا نباشیم چرا سعی نمی کنیم روز عید واقعا روز خوبی برایمان باشد با انجام دروغ نگفتن،غیبت نکردن و...

می گیم چرا تو نماز حضور قلب نداریم چرا چرا نمی دونیم خوب شیطون راحت به قلبمون با این مسیر هایی که زدیم راه پیدامی کنه جاده های دوبانه گناه (گناه هایی که نعوذ بالله)

انشاالله عید امسال و سال جدید سالی باشد که اسلام پیش از پیش در دل مردم باشد و انشا الله سال فرج آقا امام زمان (عج) باشد
به این امید صلوات
الهم صلی علی محمد و آل محمد وعجل فرجهم

behasht;199653 نوشت:
اگه امام زمان بیاد کامپیوتر مارو یا موبایلمون رو ببینه

سلام
از خیلیها این جمله رو شنیدم.
به نظرم جمله درستی نیست.
زیرا امام زمان (عج) علم امامت دارند و تمامی اعمال و رفتار ما را (حتی همین الان که در غیبت هستند) "می بینند" و هیچ چیزی از نظر ایشون مخفی نیست تا اینکه ما فکر کنیم که وقتی حضرت آمدند اگر موبایل ما را دیدند ما چکار کنیم؟
اینجا را ببینید.

muhammad-aga;199634 نوشت:
با سلام دوست عزیز
ببخشید مزاحم میشم اما چون میدونم شما خیلی از نظرات من خوشت میاد خواستم یه نظر بدم
دوست عزیز حرف هایی که شما زدید کلی گویی است. این کسی که سوال رو میپرسه میگه چرا مردم خوب نیستند؟ شما در جواب میگی باید خوب باشن. چرا مثل شهدا نیستند؟ خوب باید مثل شهدا باشند.
این که نشد جواب
ایشون اشاره کرد به مسئله مسجد، راستی چرا از مساجد دور شدیم؟ دلیل دور شدن انسان های لا ابالی از مسجد چیست؟ دلیل دور شدن انسان های مذهبی از مسجد چیست؟
من در این لینک به تعدادی از دلایل اشاره کردم، اگر قابل دونستید بخونید و نظر بدید.

http://www.askdin.com/thread17543.html#post199606

سلام و عرض ادب...

مخلصتیم آقا محمد گل... عیدتم مبارک...

خوب ببین داداش گلم...
بعضی ها می گن شهدا مال سی سال پیشن
الان نمیشه مثل اونا زندگی کرد...

منم بهشون می گم ببخشید خدای اون زمان با خدای حالا تغییر کرده؟
می گن نه
می گم شما کجا کار می کنی
مثلا" می گه من کارمند فلان اداره هستم
منم بهش می گم... وقتی آبدارچی اومد برات چایی بریزه ازش تشکر کردی...

صد هزار بار اون چایی میریزه میره .. وقتهایی که بیکاری و روزنامه می خونی
پاشو برو یه بارم تو چایی بریز واسه خودت...

یه بار که اومد میزتو تمیز کنه ... دستمال رو از دستش بگیر...
بگو بزار یه دفعه خودم میزمو تمیز کنم...

و هزار و یک کار دیگه...

اینجوری اگه رفتار کنی میشی مثل شهدا در حد و توان خودت...

پس هی نگیم چرا مردم اینجوری شدن و اونجوری شدن...
اول باید از خودمون شروع کنیم...
مطمئن باشیم اگه ما درست بشیم بقیه هم موفقیت های مارو می بینن و الگو برداری می کنن...

من بازم حرفم رو تکرار می کنم

چاره ای جز زندگی به مانند شهدا نداریم...

والسلام
:khandeh!:

behasht;199653 نوشت:
سلام سلام سلام سلام به همه دوستان که سلام کردند

آه هی امان از مردم که ظاهر بین هستند امان از مردمی که هنوز به رشد عقلی نرسیدند گرچه علم ظاهریشان به افق کهکشان هم برسد اما هنوز علوم انسانی و خودشناسی شان ضعیف است انسانی که هنوز کودک است و با پفکی راضی می شود(همان مثلی که در باره ارزش مسجد و نماز جماعت و نماز فرادا و مستحبات هست) و ... خیلی چیزهای دیگه

از همه تون متشکر انشا الله همه عاقبت بخیر بشید خیلی از چیزهایی که گفتید درسته اما با عرض پوزش اول هم به خودم می گم حرف زدن آسونه اما راه حل چیه ما که همه اینا رو می دونیم به لطف خدا اما چرا انجام نمی دیم
انصافا اگه امام زمان بیاد کامپیوتر مارو یا موبایلمون رو ببینه آیا واقعا خدا پسندانه هست آیا به ناظر بودن خداوند به عمالمون شک داریم؟!!
در آستانه عید هستیم ،عید تو ذهنمون چیه:روز شادی روز خوردن روز خوراک روز شادی به هر قیمتی
اما چرا عید رو با روزه شروع نکنیم چرا درروز عید بیشتر از پیش به فکر خدا نباشیم چرا سعی نمی کنیم روز عید واقعا روز خوبی برایمان باشد با انجام دروغ نگفتن،غیبت نکردن و...

می گیم چرا تو نماز حضور قلب نداریم چرا چرا نمی دونیم خوب شیطون راحت به قلبمون با این مسیر هایی که زدیم راه پیدامی کنه جاده های دوبانه گناه (گناه هایی که نعوذ بالله)

انشاالله عید امسال و سال جدید سالی باشد که اسلام پیش از پیش در دل مردم باشد و انشا الله سال فرج آقا امام زمان (عج) باشد
به این امید صلوات
[=arial]الهم صلی علی محمد و آل محمد وعجل فرجهم

با سلام و عرض تبریک سال نو به تمام شما ایرانیان در سرتاسر جهان
می خواستم بگم که مطالبی که عرض کردید درسته که با خودشناسیو فلان و فلان و تو بطن موضوعی که گفتی نامیدی وجود داره انسان نباید نا مید باشد انشالله اگه خود شما قدم اول برای جلوگیری از دورشدن ما از دین و سایر مسائل بگیرد و بعدا امسال شما هم همین کار را کنند می توان به درست شدن خودمان امید وار باشیم پس از لطف پروردگار که هنوز به ما فرصت خودسازی و ساختن خود و دیگران را به ما داده خودش خیلیه.
ممنون از شماomid_rch

نوکر شهدا;199693 نوشت:
سلام و عرض ادب...

مخلصتیم آقا محمد گل... عیدتم مبارک...

خوب ببین داداش گلم...
بعضی ها می گن شهدا مال سی سال پیشن
الان نمیشه مثل اونا زندگی کرد...

منم بهشون می گم ببخشید خدای اون زمان با خدای حالا تغییر کرده؟
می گن نه
می گم شما کجا کار می کنی
مثلا" می گه من کارمند فلان اداره هستم

و هزار و یک کار دیگه...

اینجوری اگه رفتار کنی میشی مثل شهدا در حد و توان خودت...

پس هی نگیم چرا مردم اینجوری شدن و اونجوری شدن...
اول باید از خودمون شروع کنیم...
مطمئن باشیم اگه ما درست بشیم بقیه هم موفقیت های مارو می بینن و الگو برداری می کنن...

من بازم حرفم رو تکرار می کنم

چاره ای جز زندگی به مانند شهدا نداریم...

والسلام
:khandeh!:

سلام behesht
هم خودم و برادمون نوکر شهدا درست میگیم باید آدم خودش رو بشناسه و خودش بتونه خودش رو بسازه و به کمال برسونه و بعد دیگران رو راهنمایی کنه و دیگران هم که این سیکل رو ادامه بدن به مرور زمان همه چی به قول قوه ی اللهی درست میشه.
سال نو مبارک:Gol:
omid_rch:Gol:

باسلام.

از آن سوالاتي كه بسيار به مصاديق نياز هست.دوستان به نكات زيبايي اشاره كردند.
اگر با جواب به سوالات ابتدايي مقدمه را براي رسيدن به مصاديق پيدا خواهيم كرد.

اولين سوال مربوط به جامعه ايي است كه ما در آن زندگي ميكنيم.

طبق آماركوچكي كه در تستي روان شناسي گرفته شد آنچه كه ما به عنوان ملكه ذهنمان ميپذيريم همان چيزي است كه از كودكي در ضميرمان در درخت هو يتيمان رشد داده ايم كه اما در جامعه ما با تغيير درمحيط كه از اول نوجواني شروع ميشود و ذهن نوجوان را با دغدغه هاي متفاوتي ازچالش هاي جامعه ايراني روبه رو ميكند اورا وارد مرحله ايي ازحصارسازي ذهني ميكند..

فردفقط واژه هايي راميپذيرد كه مشابه آن رادرذهنش پرورش داده است.

اين حصار در ذهن جوان ايراني ما كاري ميكند كه تعادل رابين واژ هاي عشق احساس وابستگي دلبستگي منطق قلب وعقل.....رابرقرارنسازدودچارناهمگوني دراين موضع شود..

مثلا يكي ازدوستان كه ميخواست با راه شهدا وارد عرفان شود هر كاري ميكرد كه بتواند در اين مسير موفق شود كارش مي لنگيد با آنكه علم عمل را خوب ميدانست..
درابتدا تستي از اوگرفته شد.مشخص شد كه فرد موردنظر ازدرون ميان هويتش وميان خلا هاي روحيش وهمان حصار سازي وجايگزيني هاي منفي واژگاندچارمشكل است..

با حل مشكل او ومتعادل كردن ذهنش براي كنارهم قرارهم دادن منطق واحساس وعشق حقيقي وهم كانال كردن آنها دريك راستا وصحيح قراردادن واژه ها مشكلش حل شد...

پس اولين نكته اينه كه ما به يك شخصيت شناسي دقيق اجتماعي نيازداريم...
وهم چنين شناخت واژه هاي كليدي درذهن افرادجامعه كه نسبت به آنها درذهن عدالت برقرارنميشود..

دوستان با بررسي نمونه ايي از تيپ هاي شخصيتي متفاوتي ازيك جامعه توانستند بعضي ازاين واژه ها روودرجامعه ايراني مان پيداكنند.

حرف امام علي:عدالت يعني هرچيزسرجاي خود.
هرچيز...حتي واژه هاي ذهنمان.اگرعدالت درمورد آنهارعايت نشه مشكل پيش ميادوهمان دورشدن جوانان ازحقيقت.

پس بايد با شناخت واژه هاي جامعه كه در هرجامعه متفاوت است پازل درهم ريخته واژگان ذهن خودمان رواصلاح كنيم..

تازماني كه اين حصارباشد مشكل ما حل نخواهد شد....

راه شهدا ذوب كردن اين حصاربود.

حالا فعلا سوال اول اينه:چطور حصار را شناسايي و آن روحل كنيم.

چطوربين واژه هايمان تعادل برقراركنيم؟

چطور خلا هاي روحيمان روپركنيم طوري كه هويت ساختگي دنياي مجازيمان را درهم شكند؟

نوکر شهدا;199693 نوشت:
سلام و عرض ادب... مخلصتیم آقا محمد گل... عیدتم مبارک...مثلا" می گه من کارمند فلان اداره هستم

سلام علیکم، عید شما هم مبارک، انشالله زیر سایه امام زمان سال خوبی داشته باشید.
احسنت به این میگن جواب خوب، حسابی رفتی داخل جزئیات. این کارهایی که شما مثال زدید اخلاق کارمندیه، که واقعا برای جامعه لازمه، اصلا یه کتاب خوب میشه نوشت در مورد اخلاق کارمندی. این که انسان نباید دیگران رو نوکر خودش بدونه، مهندس نباید خودش رو از آبدارچی بالاتر بدونه چون هر دو دارن به یک هدف خدمت میکنند. هر دو مکمل هم هستند.

muhammad-aga;199728 نوشت:
سلام علیکم، عید شما هم مبارک، انشالله زیر سایه امام زمان سال خوبی داشته باشید.
احسنت به این میگن جواب خوب، حسابی رفتی داخل جزئیات. این کارهایی که شما مثال زدید اخلاق کارمندیه، که واقعا برای جامعه لازمه، اصلا یه کتاب خوب میشه نوشت در مورد اخلاق کارمندی. این که انسان نباید دیگران رو نوکر خودش بدونه، مهندس نباید خودش رو از آبدارچی بالاتر بدونه چون هر دو دارن به یک هدف خدمت میکنند. هر دو مکمل هم هستند.

سلام بر محمد گل گلاب..
قربون شکلت دفاع مقدس ما سرتاسرش همین جور بود اخلاق ها...

از شستن یواشکی لباس و پوتین گرفته تا الا آخر..

من یکی دو تا نمونه تو تاپیک دفاع مقدس گذاشتم از اینجور اخلاقیات
اگه خواستی بمن بگو تا آدرسشو بدم...

هر کس مثل شهدا زندگی کنه... خدا شاهده پیش همه عزیز میشه؟
رهبرمون رو نگاه کن... مثل یه شهید زنده است...

کاش مثل شهدا قدرشو بدونیم...

شهدا مشهد دین داریشون رو مدیون این مرد بزرگ هستند...

خدا سایشو تا ظهور حضرت مهدی عج روی سر ما مستدام بداره

بگو ان شاءالله:Gol:

سلام دوست عزیز.
فقط و فقط بخاطر فرهنگ غربه.طوری شده که شعله ای رو در بعضیها روشن کرده که خاموش نمیشه.
حتی یه فیلم که در ان زنی موهای سرش معلوم است و استین کوتاه پوشیده باعث میشود که از نماز عقب بمونی.بخاطر اینه خدا دیدن به نامحرم را حرام کرده.
به ولله بعضیاتون میگید بابا من چرت میگم ولی من چهل شب خواستم گناه نکنم تا اجنه خوب بیان پیشم این فرهنگ غرب که وارد زنگی شده نمیذاره.واقعا سخته.میگن اخرالزمان نگه داشتن دینت همانند نگه داشتن اتش بر روی دست است.

حال فقط باید صلوال=ت بفرستیم و نمازمان را بخوانیم وواجبات را انجام بدیم.یادتون نره امربه معروف ونهی از منکر.

سلام
بین دانستن و فهمیدن فرق هست

طوفان خورشیدی;199650 نوشت:
سلام بر شما دوست عزیز
این مسأله که نامش "تسویل" هست، طبق فرموده قرآن کریم، کار "نفس" است نه "شیطان". قرآن کریم می فرماید: فسولت له نفسه قتل أخيه فقتله فأصبح من النادمين
یعنی: پس نفس او، کشتن برادرش را برایش زیبا جلوه داد. پس او از پشیمانان گشت.

(اگر شیطان هم بتونه این کار را بکنه، اطلاعی ندارم اما گویا قرآن کریم این کار را فقط به نفس نسبت داده).

«تسويل» به معنى «تزيين» مى‏ باشد، که گاهى آن را به معنى «ترغيب» و گاهى به معنى «وسوسه كردن» تفسير كرده ‏اند، يعنى هواهاى نفسانى بعضی از امور را برای انسان زینت می دهد.

هنگامى كه هوس‏هاى سركش بر روح و فكر انسان چيره مى ‏شود، زشت‏ترين جنايات را امرى مقدس و ضرورى، تصور مى ‏كند.

تسویل هم مربوط به نفس است وهم مربوط به شیطان و نسبت دادن تسویل به شيطان، به خاطر وسوسه ‏هائى است كه انجام می دهد تا مانع هدايت انسان شود.

از آنجا كه انسان طبعاً و فطرتاً به دنبال زيبايى ‏ها و خوبيهاست، و اززشتيها و بديها گريزان مى ‏باشد، شيطان و هواى نفس براى آلوده كردن او به گناهان، گناه را تزيين مى‏ كنند، تا به راحتى آن را انجام دهد، و واجبات را زشت جلوه مى ‏دهند، تا از آن فرار كرده، آن را ترك نمايد.

همانطور که می دانید تقوى به این معنی است كه انسان زمام اختيارش را به شيطان نسپرد، و بى ‏تقوايى سپردن زمام اختيار به دست شيطان است.

مردم از اين نظر سه دسته ‏اند:

1- كسانى كه شيطان از انحراف و به دست گرفتن زمام اختيار آن‏ها نااميد است، البتّه اين دسته عدّه معدودى به نام «مخلصين» هستند كه در قرآن مجيد از قول شيطان در باره آن‏ها مى ‏خوانيم: «لَاغْوِيَنَّهُمْ اجْمَعينَ‏ الّا عِبادَكَ مِنْهُمُ الُمخْلَصينَ»

و (به يقين) همگى انسان‏ها و بنده ‏هايت را گمراه خواهم ساخت، مگر بندگان مخلصت را»

2- كسانى كه كاملًا در اختيار شيطان هستند، حتّى گاه بدون دستور او به دنبالش حركت مى ‏كنند!

3- گروه سوم كسانى هستند كه نه تابع مطلق خداوند هستند، و نه تسليم محض شيطان مى ‏باشند، بلكه گاهى سر بر فرمان خداوند مى ‏نهند و گاه فريب شيطان را خورده به دنبال او حركت مى‏ كنند!

خداوند درباره اين گروه، كه تعداد آن‏ها كم نيست، در آيه 201 سوره اعراف مى ‏فرمايد:

«انَّ الَّذينَ اتَّقَوْا اذا مَسَّهُمْ طائِفٌ مِنَ الشَّيْطانِ تَذَكَّرُوا فِاذاهُمْ مُبْصِرُونَ»؛

«پرهيزكاران هنگامى كه گرفتار وسوسه ‏هاى شيطان شوند، به ياد (خدا و پاداش و كيفر او) مى ‏افتند؛ و (در پرتو ياد او، راه حق را مى ‏بينند و) ناگهان بينا مى ‏گردند».

مولى على عليه السلام مى ‏فرمايند:

«انَّ تَقْوَى‏اللَّهِ مِفْتاحُ سَدادٍ، وَذَخِيرَةُ مَعادٍ، وَعِتْقٌ مِنْ كُلِّ مَلَكَةٍ، وَنَجاةٌ مِنْ كُلِّ هَلَكَةٍ؛

تقواى الهى كليد گشايش هر درى است و ذخيره رستاخيز و سبب‏ آزادى از هرگونه بردگى (شيطان) و نجات از هرگونه هلاكت!»

مهمترین عامل بازدارنده از گناه تقوی است
موضوع قفل شده است