جمع بندی آیا خواندن داستان و رمان بد است؟ (همسرم اونی نيست كه می خواستم يا فكر می كردم!)

تب‌های اولیه

20 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
آیا خواندن داستان و رمان بد است؟ (همسرم اونی نيست كه می خواستم يا فكر می كردم!)

با نام و یاد دوست

سلام

یکی از کاربران سایت سوالی داشتند که مایل نبودند با آیدی خودشون مطرح شود

لذا با توجه به اهمیت موضوع، سوال ایشان با حفظ امانت جهت پاسخگویی توسط کارشناس محترم سایت در این تاپیک درج می شود:

نقل قول:

سلام
من دختری شانزده ساله ام و همانطور که میدانید احساسی هستم و من این احساسات خود را با خواندن و نوشتن رمان ارضا میکنم.
مگر بد است که شخصی رمانتیک باشد و رمان بخواند؟ آخر مادر و خواهرم با این کار من مخالفند.
من رمان هایی که به چاپ میرسد را خوانده ام اما اصلا جالب نیستند و رمان های خارجی هم با فرهنگ ما تطابق ندارد، تا اینکه به رمان های سایت های مختلف رجوع کردم.
به نظرم آنها دید ما را نسبت به جامعه روشن تر میکنند اما از نظر خواهرم این رمان هامناسب سن من نیست چون مطالب آن باعث بروز مشکلاتی در نوجوانان میشود ولی من خودم اینطور فکر نمیکنم.
میخواستم بدانم آیا خواندن این رمان ها گناه دارد یا خیر؟
مگر بد است احساسات آدم زیاد شود و مطالب رمان ها باعث خنده وشادی ویا گریه و اندوه شود؟
لطفا راهنماییم کنید.
مرجع من رهبری هستند.
با تشکر

در پناه قرآن و عترت پیروز و موفق باشید :Gol:

با نام و یاد دوست

کارشناسان بحث: استاد نور و استاد حامی

با سلام و عرض ادب و تشکر از سوال کاربر محترم

خواندن رمان درصورتی که محرک شهوت باشد یا مفسده داشته باشد یا زمینه ساز گناه شود یا باعث ایجاد عقاید باطل شود،جایز نیست و درغیر این صورت اشکال ندارد.

استفتا از دفتر مقام معظم رهبری در قم

رمان خوب يا بد؟
سلام خواهر محترم
خيلي خوبه كه رغبت و تمايل به مطالعه داريد ولي به نكات زير دقت كنيد كه در ضمن مطالعه از آسيب ها هم برحذر باشد و رشد شخصيتي متعادل داشته باشد.

براي پاسخ به سؤال به طور فشرده نكاتي را به عنوان پيش نياز و مقدمه بحث بيان مي كنم:

ابعاد شخصيت
شخصيت ما ابعاد زيستي، فطري، احساسي، هيجاني، تجسمي، اجتماعي، ظاهري و رفتاري، شناختي دارد. اگر به اين امر دقت كنيم شخصيت ما يك بعدي رشد مي كنند. فردي كه فقط به پرورش اندام فكر مي كند يك بعد از شخصيتش به صورت كاريكاتوري رشد كرده و در ابعاد ديگر عقب مي ماند. فردي كه به صورت افراطي برون گرا است از رشد متعادلي نخواهد داشت.

انواع هيجانات
هيجان از جهتي به دو قسمت مثبت و منفي تقسيم مي شود. غم، شادي، اضطراب، عشق، خشم، ترس و ...هيجان هاي اصلي هستند. هيجان هاي فرعي از تركيب اين هيجان ها متولد مي شوند.

مديريت هيجاني
فردي كه شخصيت بهنجار و كاملي دارد هوش هيجاني بالايي دارد؛ يعني هيجان هاي خود را خوب مي شناسد و آنها را مديريت مي كند. فردي كه ثبات هيجاني ندارد. دمي دمي است و يا يك بعد هيجانش قلمبه و متورم است از نظر سازمان رواني به هم ريخته است و بايد سريع تنظيم شود وگرنه اين به هم ريختگي روي شناخت، رفتار، تجسم ذهني، روابط اجتماعي و...او اثر منفي مي گذارد.

اقسام رمان
رمان به داستان بلند خيالي گفته مي شود. برخي وقني مي شنوند كه مثلا مقام معظم رهبري بيش از 2000 رمان خوانده اند تعجب مي كنند كه ايشان كه اهل مطالعه هستند و وقتشان به شدت پر است چگونه وقت مي كنند رمان بخوانند. در واقع اين افراد بايد بدانند بر خلاف تصور عموم همه رمان ها رمانتيك و عاشقانه نيست. رمان ها اقسامي دارند: رمان هاي آموزشي، فلسفي، حماسي، پليسي، تاريخي و عشقي.
هر رماني ارزش خواندن ندارد. بنابراين افراد بايد متناسب با شخصيت، ارزش ها، اهداف علمي و علمي و ديني رمان ها را گزينش كنند. كه جوانان و نوجوانان بايد براي مطالعه رمان ها با افراد متدين و متعهد مشورت كنند.

گزينش رمان ائمه (عليهم السلام ) فرمودند ببينيد علم تان را از چه كسي مي گيريد. ما هم براي خواندن رمان بايد ببينيم نويسنده كيست و چه شخصيت و ارزش هايي دارد. رمان داستان بلند است رمان نويس (مثبت يا منفي) براي تزريق افكار خود در قلب و ذهن مخاطب هيچ عجله اي ندارد. بنابراين هم شبهات و هم باروهاي منطقي و هم افكار التقاطي و اباحه گرانه خيلي با ظرافت و هنر در مزرعه جان مخاطب جا مي گيرد و ريشه مي دواند.

دوران نوجواني و جواني

دوران نوجواني و جواني با احساسات و اضطراب ها و هيجان هاي متنوع و متناوب همراه است. اگر خود فرد از خودشناسي بي بهره باشد از رشد متعادل باز مي ماند و در رابطه خوب با خود و ديگران محروم مي شود. نوسان هيجان هاي مختلف به طور طبيعي در دختران بيشتر است. بنابراين بايد تعادل را حفظ كنيم مانند راننده اي كه گاهي به موقع گاز مي دهد و زماني ترمز مي گيرد بايد ماشين شخصيت مان را در مسير رشد و تعالي و تعادل جهت دهيم. كسي كه شرايط ازدواج را ندارد و با رمان هاي عشقي مي خواند و احساس نياز به جفت در او تشديد مي شود بايد خيلي با احتياط رمان بخواند و در كنار خواندن رمان كتاب هاي ديگر مطالعه كند اهل مشورت و تحقيق هم باشد تا مانع رشد كاريكاتوري شخصيتش شود. گاهي رمان ها خيلي خيالي و طور از واقع هستند.اگر خواندن رمان با «[HL]تحليل منطقي[/HL]» همراه نباشد فرد در عالم خيال فرو مي رود و اگر زمينه هاي خانوادگي، شخصيتي و... طوري باشد كه او را به عالم «خيالپردازي» سوق دهد از عالم واقع دور مي شود و زندگي او در جامعه دچار خلل مي شود اين فرد وقتي مي بيند «انتظاراتش» با «امكاناتش» تطابق همخواني ندارد دل مرده و افسرده و نااميد مي شود. مثلا چنين فردي در همسرگزيني تابع احساسات و هيجانات است و حتي سخن مشاوران ازدواج با تجربه را جدي نمي گيرد. وقتي مثلا مشاوري مي گويد شما از نظر شخصيتي با هم هخواني ندارد در جواب مي گويد ولي حس من به من در دروغ نمي گويد. يا وقتي اين فرد با ديدن فردي عاشق او مي شود بدون هيچ شناخت قبلي حاضر نيست درباره فرد مقابل تحقيق كند و معيارها و تناسب ها را لحاظ كند.

توصيه هاي تربيتي
[=Calibri]1. حال گيري خدا:خداوند خالق ما است و از مادر به ما مهربان تر است. نيازي ندارد تا ما با رعايت دستوراتش او را بي نياز كنيم و مشكل و عقده رواني و نقصي ندارد تا از اذيت ما شاد شود و لذت ببرد. اگر به ما گفته كه تهييج شهوت با خيالپردازي، تصوير، داستان و فيلم، و... حرام است و يا ما را از خواندن داستان هاي مفسده انگيز و شبهه برانگيز و الحادي و گمراه كننده منع كرده است به خاطر رشد متعادل شخصيت ما است. بله گاهي گناهان لذت دارند ولي مهلك است مانند غذاهاي سرطان زا كه لذيذ هستند ولي مهلك.
[=Calibri]2. بمب شادكامي: ما در ارتباط با افراد، كتب، رسانه ها و...بايد دقت كنيم كه رشد همه جانبه پيدا كنيم. متأسفانه رسانه ها و تبليغات تجاري و سريال هايي كه از غرب تقليد مي كنند و عرف زندگي اجتماعي را لحاظ نمي كنند بدتر از بمب ساختمان شادكامي جوانان و اقشار جامعه را منهدم مي كنند چرا كه معادله شادكامي را به هم مي زنند.
[=Calibri]3. معادله شادكامي:شادكامي حاصل تنظيم واقع بينانه انتظارات با امكانات (دروني و بيروني)است؛ به هم دليل مي بينم كه جوان امروزي نداشتن امكانات مادي مانند ماشين و مسكن را با برابر ناكامي مي داند در حالي كه اگر به توانايي ها و استعدادها و توكل و همت بالا متمركز شود شادكام مي شود و موفقيت مادي و معنوي كسب مي كند.
[=Calibri]4. تجارب شخصي:برخي از مطالب براي خود شخص محرك شهوت است بنابراين خودش نبايد آنها را بخواند.
[=Calibri]5. ابزار جنگ نرم:رمان هايي كه به طور ناشناخته از سايت هاي مختلف دانلود مي كنيد مناسب نيستند. اين اشتباه است كه بگوييم هر چيزي ارزش يك بار تجربه كردن را دارد. [HL]رمان يكي از قوي ترين ابزارهاي جنگ نرم است. برخي از رمان ها ويروس هايي در ذهن ايجاد مي كنند كه با جان كندن هم نمي توانيم آثارات منفي آن با پاك كنيم[/HL] مانند قبح شكني زناي با محارم ، سكس ضربداري، اباحه گري در مسائل محرم و نامحرم و اختلاط زن و مرد با نامحرم و... در قالب داستان. (اعترافات مجرمان اينترنتي افرادي كه از انگلستان براي قبح شكني، اين داستان ها را مي نوشتند و منتشر مي كنند را از سايت گرداب و فتا بخوانيد)
[=Calibri]6. شرطي سازي:در جنگ نرم از فرايند شرطي شدن در رمان ها استفاده مي كنند يعني به زبان خودماني يعني با پنبه سر بريدن. براي القا مطالب فاسد و نامشروع يا خرافات و شايعات و يا زودن مطالب درست و شرعي آن را در كنار صحنه هاي ذهني مثبت يا منفي مي آورند. ( فوق العاده دقت كنيد)
[=Calibri]7. نگاه نقادانه و نه مطالعه منفعل:همان قدر كه رمان مي خوانيد به تفكر و مطالعه و مشورت و نقد و تحليل در شنيده ها و خوانده و محتواي رسانه ها اهميت بدهيد. حين مطالعه براي خودتان سؤال طرح كنيد و شبهات را بپرسيد. خودتان را به عنوان يك نقاد در نظر بگيريد نه اين كه ذهن تان را مانند بودم نقاشي در اختيار نويسنده قرار دهيد تا طرح خود را در آن بكشد.
[=Calibri]8. غربالگري:براي اين كه گرفتار شبهات و افكار ناصحيح ديني يا منطقي نويسنده قرار نگيريد براي گزينش رمان مشورت كنيد.
[=Calibri]9. مشورت براي گزينش:براي گزينش رمان براي كودكان و نوجوانان و جوانان از افراد متدين و متعهد و البته آنهايي كه ذوق نويسندگي و ادبي دارند مشورت كنيد. (مانند كارشناسان ماهنامه ديدار آشنا، خانه خوبان، حديث زندگي، معارف، سلام بچه ها، سنجاقك،پوپك و..) براي دريافت اطلاعات بيشتر:
http://www.hawzah.net/FA/Magazine/List
http://www.dte.ir
www.poopakmag.ir

http://pajuhesh.irc.ir/product/magazine/list/mag/39375

موفق باشيد

class: vertical-navbox nowraplinks

[TH]هیجان‌ها و احساسات
[/TH]
[TD="class: hlist"][/TD]
[TD="class: hlist"]
  • محبت
  • خشم
  • Angst
  • Anguish
  • رنجش
  • اضطراب
  • بی‌عاطفگی
  • انگیختگی
  • بهت
  • بی‌حوصلگی
  • اعتماد
  • همدلی
  • تحسین
  • بی‌قراری
  • تفریح
  • مجذوب شدن
  • غمخواری
  • تحقیر
  • فروپاشی
  • شکست‌پذیری
  • نامیدی
  • بیزاری
  • تنفر
  • شجاعت
  • کنجکاوی
  • افسردگی
  • آرزومندی
  • درماندگی
  • شرمندگی
  • بی‌اعتمادی
  • وحشت
  • خلسه
  • توجه
  • رشک
  • نشاط
  • لذت
  • وجد
  • خصومت
  • لج
  • خوش‌بینی
  • حساسیت
  • توهین
  • جذبه
  • شیفتگی
  • ناامنی
  • برانگیختگی
  • غربت
  • شوق
  • حق‌شناسی
  • حس گناه
  • شادی
  • امید
  • وحشت
  • پذیرش
  • رنج
  • تشنج
  • لاقیدی
  • علاقه
  • حسادت
  • مسرت
  • اشمئزاز
  • تنهایی
  • عشق
  • شهوت
  • هتاکی
  • بخشش
  • هراس
  • شور
  • ترحم
  • کیف
  • غرور
  • کینه
  • تاسف
  • تسکین
  • افسوس
  • غم
  • ارضا
  • اعتماد به نفس
  • شوک
  • شرم
  • خجالت
  • ناکامی
  • ماتم
  • غصه
  • بی‌اعتنایی
  • شوخ‌طبعی
  • انزوا
  • طرد
  • غیض
  • بغض
  • غافلگیر شدن
  • نگرانی
  • تعصب
  • رغبت
  • [/TD]
    [TD="class: hlist"][/TD]

خدا کنه همه براه راست هدایت بشیم
    آخه وقتی یکی معتاد به یه چیزی میشه جدا سازی خیلی مشکل میشه نه ؟

[="Tahoma"][="DarkGreen"]

حامی;714267 نوشت:
    6. شرطي سازي:در جنگ نرم از فرايند شرطي شدن در رمان ها استفاده مي كنند يعني به زبان خودماني يعني با پنبه سر بريدن. براي القا مطالب فاسد و نامشروع يا خرافات و شايعات و يا زودن مطالب درست و شرعي آن را در كنار صحنه هاي ذهني مثبت يا منفي مي آورند. ( فوق العاده دقت كنيد)

اين را افرادي كه با من در اين زمينه مشاور گرفته اند و تحت تأثيرات فيلم هاي مبتذل يا داستان هاي سكسي و عشق بوده اند و الان همسرشان برايشان جذابيت ندارد و تلاش نفس گير مي كنند تا از ذهنيات گذشته رها شوند خوب خوب مي فهمند.[/]

حامی;714267 نوشت:
    رمان نويس (مثبت يا منفي) براي تزريق افكار خود در قلب و ذهن مخاطب هيچ عجله اي ندارد. بنابراين هم شبهات و هم باروهاي منطقي و هم افكار التقاطي و اباحه گرانه خيلي با ظرافت و هنر در مزرعه جان مخاطب جا مي گيرد و ريشه مي دواند.

دقت شود:ok:[/]

[="Microsoft Sans Serif"][="Indigo"]سلام استاد

سریعترین راه برای جلب حمایت از حمایت کننده که می شه حامی(استاد حامی) اینه که یه تاپیک بزنیم... میانگین 3 روزه به جواب می رسیم...:khandeh!:

حامی;714273 نوشت:
    محبت
    خشم
    Angst
    Anguish
    رنجش
    اضطراب
    بی‌عاطفگی
    انگیختگی
    و.....
    ....
    ....
    ...

اووووووووووووووه ما شا الله....

این همه هیجان

خدا بده برکت

ان شا الله اوناییش که مثبتن تقویت بشه... اون منفیاش ضعیف بشه....[/]

در یک کلام : نخون

جز اینکه احساس تنهایی کنی هیچ چیز دیگه ای نداره برات

ماشالا همه رمانای ماهم آبدوغ خیاریه

فقط سوزه عشقی Fool

من خودم الان چن ساله فیلم و رمان عاشقونه رو تحریم کردم

باور کن راحتترم

به جا رمان خوندنم میشینم واسه خودم کیک و شیرینی میپزم وقتمم پر میشه کلیم حال میده

راسی یه سوالی

من ربط عنوان تاپیکو با متن استارتر نگرفتم

اخه تو متن حرفی از شوهر اینا نزده که تازه فقط16سالشه شوهرش کجا بود

یا‌رقیه;714345 نوشت:
    ان شا الله اوناییش که مثبتن تقویت بشه... اون منفیاش ضعیف بشه....

البته هيجان ها از جهتي همه لازم هستند و نشانه و زنگ الارم اند مانند چراغ بنزين يا روغن و آب ماشين. اگر چراغ بنزين خراب باشد ما متوجه نمي شويم كي بنزين تمام مي شود
    وقتي غمگين مي شويم و يا مضطرب مي شويم اينها به ما پيام مي دهند كه براي سلامت جسم و روانمان كاري كنيم يا از متخصص كمك بگيريم.[/]

Miss Chadoriii;714354 نوشت:
    راسی یه سوالی
    من ربط عنوان تاپیکو با متن استارتر نگرفتم
    اخه تو متن حرفی از شوهر اینا نزده که تازه فقط16سالشه شوهرش کجا بود

سلام
    خب وقتي ما به فرزندان مان القا كنيم كه كوچك است و او كوچك باقي مانند يعني بلوغ جسمي عالي و بلوغ شناختي و اطلاعتي اش داني است و پايين.
    تأخر اطلاعاتي گاهي مضر است. يعني فرد وارد زندگي زناشويي شده تازه مي بينيد كه به دليل اطلاعات كمي كه داشته مشكلاش شروع مي شود[/]

[=Microsoft Sans Serif]

حامی;714356 نوشت:
    پيام مي دهند كه براي سلامت جسم و روانمان كاري كنيم يا از متخصص كمك بگيريم.

سلاممو خورده بودم...:Nishkhand:[=Microsoft Sans Serif].

سلاااااااااام[=Microsoft Sans Serif]

آره والا....

البته ببخشید که خارج از موضوع تاپیک می نویسم... این سوالم مربوط به همین جمله بود

http://www.askdin.com/thread50664-2.html#post712623

به قول خودم گفتنی:khandeh!::... اومدیم گوششو درست کنیم... زدیم چششو کور کنیم...

آخه تا جایی که احساس خلا از یه جای دیگس... چجوری می شه از یه موضع دیگه خوبش کرد...

اون لینک رو ممنون می شم جوابشو بگین

یا علی

[="Microsoft Sans Serif"][="Indigo"]

حامی;714359 نوشت:

سلام
    خب وقتي ما به فرزندان مان القا كنيم كه كوچك است و او كوچك باقي مانند يعني بلوغ جسمي عالي و بلوغ شناختي و اطلاعتي اش داني است و پايين.
    تأخر اطلاعاتي گاهي مضر است. يعني فرد وارد زندگي زناشويي شده تازه مي بينيد كه به دليل اطلاعات كمي كه داشته مشكلاش شروع مي شود

سلان استاد

یه سوال واقعا فنی دیگه

اینکه معیار سنجش چیه... چطور باید فهمید به حد نساب لازم رسیدیم....

منظورم همین انواع بلوغ که برای ازدواج برشمرده میشه هست.... یه کتاب می خوندم انواع بلوغ رو نوشته بود....اما معلوم نبود چجوری باید تشخیص داد که تو اون زمینه آماده هستیم یا نه....

بعدش به اجتماع پیرامون خودم نگاه می کردم... دیدم ملت بدون اینکه فکشون رو درگیر این موضوعات کنن... به خوبی و خوشی ازدواج می کنن و خلاص....

بعععععدش یه نکته دیگه:

چرا مشاوره ها...تو توصیه هاشون.... همیشه یه حالت آرمانی رو ترسیم می کنن... انگار کسی که مراجعه کرده همه چی تمومه و هیچ اشکالی نداره!

مثلا زنگ زده بودم مرکز (096400) بعد داشتم با یکی از مشاورا صحبت می کردم...بعد به ایشون گفتم چقدر می شه رو شناختی که با توجه به نوشته های یک فرد حاصل می شه ، حساب باز کرد.... تا اینو گفتم.....گفت ... اصلا سراغ اینترنت نرو.... می گفت اونایی که تو اینترنت هستن مشکل روانی دارن.... می خواستم بدونم این حرف چند درصد صحت داره.... وجه مشترک کاربرای این سایت چیه؟... به قول اون آقا مشکل روانی داریم؟.... اهل کسب علم هستیم!... اهل بحث و گفتگو هستیم...یا....[/]

سلام
    رمانها و داستانهای در پیتی ارزش خوندن ندارن بهتره وقت مطالعه خودتون رو روی نویسندگان بزرگ بزارید تا به قول کاربران داستانهای اب دوغ خیاری

بچه که بودم یک بار رمان خوندم!
    از 10 سالگی به بعد که خوندن یاد گرفته بودم عضو کتابخونه شهر بودم و اینقدر کتاب میگرفتم قرض همه مسئولاش میشناختن منو میگفتن خودت برو کتاباتو بردار(به کسی اجازه نمیدن خودش بره بگرده بین کتابا)!
    از این گوشی و اینترنتم نبود معتادش بشم!روزگار خوبی داشتما یادش بخیر!:Ghamgin:
    عاشق کتابای علمیم...میشنشتم دایرت المعارف و اطلاعات عمومی ها رو میخوندم بدون نیاز خارجی مثلا برای تحقیق یا...!
    هم بدردم میخورد!الانم اطلاعات عمومیم هنوز بالاس!
    هم مفید بود برا ذهن و...! و کمک میکرد به حل جدول! شاید باورتون نشه تو سن 12 سالگی جدول هایی حل میکردم تو مجلات که یک جدول حل کنه چند ساله به پام نمیرسید!
    یه مجله جدول رو تو 1 روز حل میکردم!حدودا 20 30 تا ججدول شرح در متن!
    فوق العاده مفید بود! عجب قدرت ذهنی داشتم! این قضیه کمک کرده بود رکورددار حفظیات تو مدرسه باشم!حفظ یک صفحه کتاب در 7 دقیقه!کامل بدون جا انداختن واو!
    اما چند وقتی گذشت....من کم کم نمیدونم چی شد! رفتم سمت رمان!!
    یکی خوندم!(موقع خوندن احساس تنهایی و خفقان میکردم چون خودمو جای شخصیتش میذاشتم خیلی هیجانی میشد گاها و...)
    یک رمان شد 2 تا! 2 تا شد 4! و ادامه ماجرا! کم کم جدول حل کردن تعطیل!خوندن روزنامه تعطیل!خوندن کتاب علمی تعطیل!
    (پول تو جیبیمو جم میکردم مدرسه گشنگی میکشیدم که مجله جدول بخرم) و لذتی میرسیدم که میگفتم گشنگی مهم نیست این مهمه!
    خلاصه بگم یاد قدیما انداخت موضوع منو..........
    خوندن رمان جز افسردگی و بعدش کشیده شدن به دوستی با جنس مخالف!و شکست عشقی!و اتفاق افتادن شخصیت داستان برای خودم چیزی نداشت!
    دیگه نه از اون حافظه قوی چیزی مونده! نه از اون اطلاعات عمومی و حل جدول!
    همش شده روزی 12 ساعت پای نت! گوش کردن به اهنگ های فوق غمناک....ور رفتن با سایت ها و هک کردنشون!...
    هی...........خلاصه بگم هیچی جای جدول!مجلات مفید و کتاب های علمی رو نمیگیره.......دنبال رمان نرین.....تو جوونی پیر شدم.....دلم واسه اون روزا تنگ شده........

[="Navy"]

نقل قول:
    همسرم اوني نيست كه مي خواستم يا فكر مي كردم!

سلام

همسر نون و مرگ سه تا چیز هست که خدا گفته سهمیه شما از زندگی هست یعنی تعاونی هست

اما اگر چیز درجه می خواین دیگه تعاونی نیست ...باید یک کار خاصی در طبیعت صورت بدی که خدا در عوضش یه زن خوب زندگی خوب فرزند خوب بهت بده

اگر می خواین فقط تو خونه بشینین سهم ما همون چیزایی هست که برای همه هست برای همین میگیم همسرم اونی نبود که می خواستم
    یعنی برای اینکه همسرت اونی باشه که اصلا فکرشم نمیکردی این باشه باید یه کاری بکنی که حدا هم اصلا فکرشم نمیکرد تو این کار بتونی انجام بدی![/]

پرنس کوچولو;714511 نوشت:

سلام

همسر نون و مرگ سه تا چیز هست که خدا گفته سهمیه شما از زندگی هست یعنی تعاونی هست

اما اگر چیز درجه می خواین دیگه تعاونی نیست ...باید یک کار خاصی در طبیعت صورت بدی که خدا در عوضش یه زن خوب زندگی خوب فرزند خوب بهت بده

اگر می خواین فقط تو خونه بشینین سهم ما همون چیزایی هست که برای همه هست برای همین میگیم همسرم اونی نبود که می خواستم
    یعنی برای اینکه همسرت اونی باشه که اصلا فکرشم نمیکردی این باشه باید یه کاری بکنی که حدا هم اصلا فکرشم نمیکرد تو این کار بتونی انجام بدی!

:Gig::Khandidan!:

رمان براي نوجوان خوب يا بد؟
    پرسش:
    سلام
    من دختر احساسی هستم و من این احساسات خود را با خواندن و نوشتن رمان ارضا میکنم.
    میخواستم بدانم آیا خواندن رمان های احساسی گناه دارد یا خیر؟

پاسخ:

سلام خواهر محترم
    خيلي خوبه كه رغبت و تمايل به مطالعه داريد ولي به نكات زير دقت كنيد كه در ضمن مطالعه از آسيب ها هم برحذر باشد و رشد شخصيتي متعادل داشته باشد.

براي پاسخ به سؤال به طور فشرده نكاتي را به عنوان پيش نياز و مقدمه بحث بيان مي كنم:

ابعاد شخصيت
    شخصيت ما ابعاد زيستي، فطري، احساسي، هيجاني، تجسمي، اجتماعي، ظاهري و رفتاري، شناختي دارد. اگر به اين امر دقت كنيم شخصيت ما يك بعدي رشد مي كنند. فردي كه فقط به پرورش اندام فكر مي كند يك بعد از شخصيتش به صورت كاريكاتوري رشد كرده و در ابعاد ديگر عقب مي ماند. فردي كه به صورت افراطي برون گرا است از رشد متعادلي نخواهد داشت.

انواع هيجانات
    هيجان از جهتي به دو قسمت مثبت و منفي تقسيم مي شود. غم، شادي، اضطراب، عشق، خشم، ترس و ...هيجان هاي اصلي هستند. هيجان هاي فرعي از تركيب اين هيجان ها متولد مي شوند.

مديريت هيجاني
    فردي كه شخصيت بهنجار و كاملي دارد هوش هيجاني بالايي دارد؛ يعني هيجان هاي خود را خوب مي شناسد و آنها را مديريت مي كند. فردي كه ثبات هيجاني ندارد. دمي دمي است و يا يك بعد هيجانش قلمبه و متورم است از نظر سازمان رواني به هم ريخته است و بايد سريع تنظيم شود وگرنه اين به هم ريختگي روي شناخت، رفتار، تجسم ذهني، روابط اجتماعي و...او اثر منفي مي گذارد.

اقسام رمان
    رمان به داستان بلند خيالي گفته مي شود. برخي وقتي مي شنوند كه مثلا مقام معظم رهبري بيش از 2000 رمان خوانده اند تعجب مي كنند كه ايشان كه اهل مطالعه هستند و وقتشان به شدت پر است چگونه وقت مي كنند رمان بخوانند. در واقع اين افراد بايد بدانند بر خلاف تصور عموم همه رمان ها رمانتيك و عاشقانه نيست. رمان ها اقسامي دارند: رمان هاي آموزشي، فلسفي، حماسي، پليسي، تاريخي و عشقي.
    هر رماني ارزش خواندن ندارد. بنابراين افراد بايد متناسب با شخصيت، ارزش ها، اهداف علمي و علمي و ديني رمان ها را گزينش كنند. كه جوانان و نوجوانان بايد براي مطالعه رمان ها با افراد متدين و متعهد مشورت كنند.

گزينش رمان ائمه (عليهم السلام ) فرمودند ببينيد علم تان را از چه كسي مي گيريد. ما هم براي خواندن رمان بايد ببينيم نويسنده كيست و چه شخصيت و ارزش هايي دارد. رمان داستان بلند است رمان نويس (مثبت يا منفي) براي تزريق افكار خود در قلب و ذهن مخاطب هيچ عجله اي ندارد. بنابراين هم شبهات و هم باروهاي منطقي و هم افكار التقاطي و اباحه گرانه خيلي با ظرافت و هنر در مزرعه جان مخاطب جا مي گيرد و ريشه مي دواند.

دوران نوجواني و جواني

دوران نوجواني و جواني با احساسات و اضطراب ها و هيجان هاي متنوع و متناوب همراه است. اگر خود فرد از خودشناسي بي بهره باشد از رشد متعادل باز مي ماند و در رابطه خوب با خود و ديگران محروم مي شود. نوسان هيجان هاي مختلف به طور طبيعي در دختران بيشتر است. بنابراين بايد تعادل را حفظ كنيم مانند راننده اي كه گاهي به موقع گاز مي دهد و زماني ترمز مي گيرد بايد ماشين شخصيت مان را در مسير رشد و تعالي و تعادل جهت دهيم. كسي كه شرايط ازدواج را ندارد و با رمان هاي عشقي مي خواند و احساس نياز به جفت در او تشديد مي شود بايد خيلي با احتياط رمان بخواند و در كنار خواندن رمان كتاب هاي ديگر مطالعه كند اهل مشورت و تحقيق هم باشد تا مانع رشد كاريكاتوري شخصيتش شود. گاهي رمان ها خيلي خيالي و طور از واقع هستند.اگر خواندن رمان با «تحليل منطقي» همراه نباشد فرد در عالم خيال فرو مي رود و اگر زمينه هاي خانوادگي، شخصيتي و... طوري باشد كه او را به عالم «خيالپردازي» سوق دهد از عالم واقع دور مي شود و زندگي او در جامعه دچار خلل مي شود اين فرد وقتي مي بيند «انتظاراتش» با «امكاناتش» تطابق همخواني ندارد دل مرده و افسرده و نااميد مي شود. مثلا چنين فردي در همسرگزيني تابع احساسات و هيجانات است و حتي سخن مشاوران ازدواج با تجربه را جدي نمي گيرد. وقتي مثلا مشاوري مي گويد شما از نظر شخصيتي با هم هخواني ندارد در جواب مي گويد ولي حس من به من در دروغ نمي گويد. يا وقتي اين فرد با ديدن فردي عاشق او مي شود بدون هيچ شناخت قبلي حاضر نيست درباره فرد مقابل تحقيق كند و معيارها و تناسب ها را لحاظ كند.

توصيه هاي تربيتي
    [=Calibri]1. حال گيري خدا:خداوند خالق ما است و از مادر به ما مهربان تر است. نيازي ندارد تا ما با رعايت دستوراتش او را بي نياز كنيم و مشكل و عقده رواني و نقصي ندارد تا از اذيت ما شاد شود و لذت ببرد. اگر به ما گفته كه تهييج شهوت با خيالپردازي، تصوير، داستان و فيلم، و... حرام است و يا ما را از خواندن داستان هاي مفسده انگيز و شبهه برانگيز و الحادي و گمراه كننده منع كرده است به خاطر رشد متعادل شخصيت ما است. بله گاهي گناهان لذت دارند ولي مهلك است مانند غذاهاي سرطان زا كه لذيذ هستند ولي مهلك.
    [=Calibri]2. بمب شادكامي: ما در ارتباط با افراد، كتب، رسانه ها و...بايد دقت كنيم كه رشد همه جانبه پيدا كنيم. متأسفانه رسانه ها و تبليغات تجاري و سريال هايي كه از غرب تقليد مي كنند و عرف زندگي اجتماعي را لحاظ نمي كنند بدتر از بمب ساختمان شادكامي جوانان و اقشار جامعه را منهدم مي كنند چرا كه معادله شادكامي را به هم مي زنند.
    [=Calibri]3. معادله شادكامي:شادكامي حاصل تنظيم واقع بينانه انتظارات با امكانات (دروني و بيروني)است؛ به هم دليل مي بينم كه جوان امروزي نداشتن امكانات مادي مانند ماشين و مسكن را با برابر ناكامي مي داند در حالي كه اگر به توانايي ها و استعدادها و توكل و همت بالا متمركز شود شادكام مي شود و موفقيت مادي و معنوي كسب مي كند.
    [=Calibri]4. تجارب شخصي:برخي از مطالب براي خود شخص محرك شهوت است بنابراين خودش نبايد آنها را بخواند.
    [=Calibri]5. ابزار جنگ نرم:رمان هايي كه به طور ناشناخته از سايت هاي مختلف دانلود مي كنيد مناسب نيستند. اين اشتباه است كه بگوييم هر چيزي ارزش يك بار تجربه كردن را دارد. رمان يكي از قوي ترين ابزارهاي جنگ نرم است. برخي از رمان ها ويروس هايي در ذهن ايجاد مي كنند كه با جان كندن هم نمي توانيم آثارات منفي آن با پاك كنيم مانند قبح شكني زناي با محارم ، سكس ضربداري، اباحه گري در مسائل محرم و نامحرم و اختلاط زن و مرد با نامحرم و... در قالب داستان. (اعترافات مجرمان اينترنتي افرادي كه از انگلستان براي قبح شكني، اين داستان ها را مي نوشتند و منتشر مي كنند را از سايت گرداب و فتا بخوانيد)
    [=Calibri]6. شرطي سازي:در جنگ نرم از فرايند شرطي شدن در رمان ها استفاده مي كنند يعني به زبان خودماني يعني با پنبه سر بريدن. براي القا مطالب فاسد و نامشروع يا خرافات و شايعات و يا زودن مطالب درست و شرعي آن را در كنار صحنه هاي ذهني مثبت يا منفي مي آورند. اين سخنان را افرادي كه با من در اين زمينه مشاور گرفته اند و تحت تأثيرات فيلم هاي مبتذل يا داستان هاي سكسي و عشق بوده اند و الان همسرشان برايشان جذابيت ندارد و تلاش نفس گير مي كنند تا از ذهنيات گذشته رها شوند خوب خوب مي فهمند.( فوق العاده دقت كنيد)
    [=Calibri]7. نگاه نقادانه و نه مطالعه منفعل:همان قدر كه رمان مي خوانيد به تفكر و مطالعه و مشورت و نقد و تحليل در شنيده ها و خوانده و محتواي رسانه ها اهميت بدهيد. حين مطالعه براي خودتان سؤال طرح كنيد و شبهات را بپرسيد. خودتان را به عنوان يك نقاد در نظر بگيريد نه اين كه ذهن تان را مانند بودم نقاشي در اختيار نويسنده قرار دهيد تا طرح خود را در آن بكشد.
    [=Calibri]8. غربالگري:براي اين كه گرفتار شبهات و افكار ناصحيح ديني يا منطقي نويسنده قرار نگيريد براي گزينش رمان مشورت كنيد.
    [=Calibri]9. مشورت براي گزينش:براي گزينش رمان براي كودكان و نوجوانان و جوانان از افراد متدين و متعهد و البته آنهايي كه ذوق نويسندگي و ادبي دارند مشورت كنيد. (مانند كارشناسان ماهنامه ديدار آشنا، خانه خوبان، حديث زندگي، معارف، سلام بچه ها، سنجاقك،پوپك و..) براي دريافت اطلاعات بيشتر:
    http://www.hawzah.net/FA/Magazine/List
    http://www.dte.ir
    www.poopakmag.ir

http://pajuhesh.irc.ir/product/magazine/list/mag/39375

تذكر:

آيت الله خامنه اي: خواندن رمان درصورتی که محرک شهوت باشد یا مفسده داشته باشد یا زمینه ساز گناه شود یا باعث ایجاد عقاید باطل شود،جایز نیست و درغیر این صورت اشکال ندارد.
    (استفتا از دفتر مقام معظم رهبری در قم)
    موفق باشيد

موضوع قفل شده است