جمع بندی راههای متقاعد کردن دیگران

تب‌های اولیه

5 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
راههای متقاعد کردن دیگران

با نام و یاد دوست

سلام

یکی از کاربران سایت سوالی داشتند که مایل نبودند با آیدی خودشون مطرح شود

لذا با توجه به اهمیت موضوع، سوال ایشان با حفظ امانت جهت پاسخگویی توسط کارشناس محترم سایت در این تاپیک درج می شود:

نقل قول:

سلام
من با برخی از دوستانم مشکل دارم برای اینکه در رفتارهای خود بهترین رفتار را انتخاب و رعایت کنم، گفته اند: رفتاری مناسب است که بتوانی در عین آرامش، دیگران را متقاعد کنی، و رفتارهای خاص آنها باعث ایجاد در تغییر رفتار خوب شما نشود، چگونه می توانم دیگران را متقاعد کنم؟!
متشکرم

با تشکر

در پناه قرآن و عترت پیروز و موفق باشید:Gol:

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد نشاط

بنام بهترین دوست انسان
با سلام و احترام به دوستان عزیز و گرامی

رفتار ما با دیگران می تواند در قالب یکی از این حالتها باشد:
1. رفتار انفعالی:
اجازه دادن به دیگران که هر چه می خواهد، از ما بگیرند و ما نتوانیم از خود دفاع کنیم و در حقیقت جرات نه گفتن در مقابل خواسته های دیگران را نداشته باشیم، در این صورت خیلی از افراد می توانند از ما سوء استفاده کنند.
2. رفتار تهاجمی:
تحمیل کردن خواسته ها و نیازهای شخصی خود به دیگران، در حقیقت با تحکم و زور گویی در جستجوی رسیدن به خواسته های خود باشیم، اولا: چنین رفتاری عادلانه نیست دوما: به نوبه خودش تنش زاست و در برخی از موارد با مخالفت دیگران روبرو می شویم.
3. رفتار متقاعد کننده:
بیان نیازها به طور واضح، و بدون تحمیل به دیگران و توانایی جواب رد به درخواست دیگران در زمانی که خارج از توانایی و شرایط فرد بوده و یا به نوعی از مصلحت او خارج باشد. چنین رفتاری یک رفتار متعادل بوده و فرد می تواند در انجام کارهای خود احساس راحتی داشته و زمینه انجام کارها و فعالیتهای خود را بنحو احسن داشته باشند.
در این رفتار:
دیگران متوجه می شوند که جایگاه این فرد در کجاست؟ کسی نمی تواند انتظار نابجایی داشته باشد، برخوردها بدون تنش می باشد، کلمات و ادبیات از نرمیت و قاطعیت خاصی برخوردار است، به حرف های دیگران گوش داده می شود، اصل احترام و تکریم دیگران مورد توجه قرار می گیرد.
قبل از اینکه وارد تکنیکها شویم، باید ریشه این مشکل را بررسی کنیم،
گاهی عواملی مثل کم روئی، عدم اعتماد به نفس، یا اعتماد به نفس پایین عدم مهارت کافی یا ندانستن رفتار مناسب موجب می شود که در برخورد با دیگران خیلی قوی عمل نکنیم، و اما تکنیکهای تقویت و تثبیت این رفتار:
1. گوش دادن و دقت در رفتار دیگران
وقتی شما به رفتار دیگران دقت کرده و به حرفهای آنها گوش کنید، می توانید منظور و هدف فرد مورد نظر را کاملا متوجه شوید، در این صورت اگر توانایی آن را ندارید و یا قبول کردن آن موجب ایجاد زحمت و مشکل برای شما خواهد شد، می توانید نسبت به پیشنهاد شخص جواب رد بدهید و قبول نکنید.( گاهی منظور طرف را متوجه نمی شویم و احساس می کنیم قبول کردن آن باعث ذلت و خواری و یا به نوعی مشکل آفرین باشد، از این رو بهتر است، بعد از تامل و دقت به گفته فرد رفتار متناسب را انجام دهیم)
2. اگر جسارت "نه" گفتن را نداریم، با تمرین و تلقین از قبل نسبت به گفتن "نه" در مورد خواسته ها و انتظارات دیگران کوشا باشیم، حتی در گفتار هم گفتن آن برای ما سخت باشد، می توان در رفتار عملی نشان داد که تمایلی به درخواست فرد مورد نظر نداریم. یا می توانیم از طریق دوستان خود به شخص اعلام کنیم که من تمایلی به انجام فلان کار ندارم، یا با نوشتن نامه یا پیامکی نظر خود را اعلام کنیم، تکرار چنین رفتارها و تقویت چنین روحیه ای موجب می شود که به راحتی در موقعیتهای مختلف بتوانیم" نه" بگوییم.
2. تکرار خواسته ها
در این تکنیک شما بدون ایجاد مشاجره چیزی را که می خواهید، در کمال آرامش تکرار می کنید. حال این تکرار برای درخواست انجام کاری است یا جواب رد و قبول نکردن موضوعی است. گاهی دیده شده که افراد وقتی اصرار طرف مقابل را ببینند تغییر موضع داده و تسلیم می شوند. و دیگر رفتار تحکم و زورگویی طرف مقابل کارساز نخواهد شد، در حقیقت خود مخالفت و اعلان نظر به شخص مقابل می تواند در انگیزه و تصمیم او تاثیر بگذارد.
3. قدردانی از انتقاد
پذیرش وقبول انتقاد اگر به گونه ای که تحقیر آمیز نباشد، ممکن است باعث متقاعد شدن طرف مقابل شود و به راحتی مشکل حل شود.
4. قبول تعارفات
تعارف کردن های رسمی را ارزش بدهیم، و از به کار بردن جایگاه صحیح آن در مواقع و موقعیتهای مناسب نیز بهره مند شویم، در این صورت می توان دیگران را متقاعد کرد و از بروز رفتارهای انفعالی و تهاجمی خودداری کرد.
مثلا: اگر کسی از کار ما تقدیر کرد و گفت چه قدر شما خوب توضیح دادید؟ در جواب دو حالت می توان تصور کرد:
1. ممونم، متشکرم.( اما در این حال پیامی که مخاطب دریافت می کند: این فرد به کارش اعتماد دارد و قبول می کند که کارش صحیح بوده و جای شک و تردیدی در کارش ندارد)
2. نه بابا چیز خاصی نبود، همین طوری یک چیزی را گفتیم وآن طوری که می خواستم نشد،...( این ادبیات در قالب رفتار و واکنش، یک روش صحیح و درستی نیست و می تواند در اعتماد شخص مقابل و متقاعد شدن فرد مقابل تاثیر منفی بگذارد)
5. توضیح خواستن
ذهن را فعال کنید و از قبل حالت آماده باش به خود بگیرد، حواس را جمع و تمرکز کافی داشته باشید، بدین صورت که اگر فردی از شما انجام کار یا فعالیتی را خواست، به راحتی و بدون تندی و با کمال آرامش از او سوال بپرسید و از او توضیح بدهید: مثلا: فلانی( با یک تیپ دستوری و زوری) وقتی سر کار می روی بیا منو از دم درمون بردار با هم برویم.
شکل و قالب توضیح خواستن( می توان با شوخی و یا با جدیت و در کمال آرامش پرسید):
برای چی، چرا ماشین خودتان را نمی آرید، چرا با تاکس تلفنی نمی روید، اصلا چرا شما دم در ما نمی آیید، چرا با فلانی که نزدیک شماست با او نمی روید و...دیگر فرد قدرت جسارت و رفتار زورگویی و تحکم را نمی تواند به خود بگیرد.
6. پرهیز از مقدمه چینی
گاهی همین مقدمات می تواند برای شخص مقابل حامل چیامی باشد که این فرد جسارت "نه" گفتن را ندارد، از این رو سعی می کند در رفتار و برخورد، به نوعی فرد را درو بزند و از او سوء استفاده کند. مثلا: وقتی کسی می بیند فرد در گفتار خود برای درخواست یک چیزی باادبیات مختلف و مقدمات تفصیلی درخواستی دارد، به راحتی می تواند بفهمد که فرد، کم رو یا شخص خجالتی است و اگر رد کند نمی تواند دفاع کند، پس بهتر است با کوتاهترین جملات درخواست خود را بگوییم. مثلا: فلانی سلام، من قرضم را می خواهم و لازمش دارم( تمام)( می توان دوباره همین خواسته را تکرار کرد: مثلا: با تعبیر دیگر من فعلا نیاز شدید دارم) دیگر لازم نیست قبلش کلی فلسفه ببافی و...تا آخر بگویی که من به پولم نیاز دارم و شما قرضم را بدهید.
7. رسیدن به تیپ ظاهری
برای دیدارها و ملاقاتها و حضور در مکانهای مختلف سعی کنید با لباس و تیپ بسیار مناسب و متین حضور پیدا کنید، این حالت با مقداری قاطعیت باعث می شود دیگران جرات تحمیل و زور گویی و یا رفتار تهاجمی را از خود نداشته باشند.

منبع: راهنمای مهارتهای دانشجویی، لو درو- رزی بینگهام ، ص130-136، زیر نظر دکتر جواد اژه ای، ترجمه: دکتر امیر عباس فتاح زاده، موسسه فرهنگی ابن سینا، 1377، اول، تهران

با سلام

روانشناسی متقاعد کردن دیگران

متقاعد کردن دیگران برای اینکه شما را باور کنند به این معنی است که طرف مقابل شما یک اعتقاد جدیدی را بپذیرد یا دانش یا باورش را در مورد یه موضوع به روز کند.
معمولا همه نظرات شما را در اولین تلاش قبول نمی کنند، اما خبر خوب این است که قوانین وجود دارد که می تواند شانس شما را برای متقاعد کردن دیگران افزایش دهد.
اگر شخصی که قصد دارید متقاعدش کنید، در مورد موضوع مورد نظر شما دانش یا تجربه ی قبلی دارد که متناقض با نظر شما است پس باید قبل از هرچیزی اعتقادات وی را در مورد آن موضوع سست کنید . بعد از این کار می توانید نظر یا اعتقاد خود را به او ارائه کنید.اگر طرف مقابل شما دانش یا تجربه ی قبلی در مورد موضوع مورد نظرتان نداشت، می توانید مستقیم نظر خود را بیان کنید. قبل از اینکه یاد بگیرید دیگران را همسو با باور های خود کنید باید دلیل این موضوع را بدانید که چرا به طور کلی انسان ها در مقابل ایده ها و باور های جدید موضع گیری می کنند.اگر یکی از دوستانتان به شما بگوید که زمین به دور خورشید نمی چرخد، جواب شما چیست؟ البته که باور نخواهید کرد زیرا از قبل می دانید که همه ی نه سیاره در کهکشان به دور خورشید می چرخند. شما از قبل یک باور متناقض دارید و به همین دلیل چنین گفته ای را باور نمی کنید. پس اینگونه می توان گفت که اولین مانع در متقاعد کردن شما نظام اعتقادی تان است.هرچه دانش یک نفر در مورد یک موضوع بیشتر باشد متقاعد کردن نظرات ضد آن نیز دشوار تر خواهد بود. فکر می کنید چگونه می توان یک پرفسور کیهان شناسی را متقاعد کرد که خورشید فقط ۱۰۰۰ کیلومتر از زمین فاصله دارد؟ چنین شخصی هرگز سخنان شما را باور نمی کند زیرا خودش دانش عمیقی در مورد موضوع مورد بحث دارد و می تواند دلایل علمی ارائه کند که ثابت می کند شما اشتباه می کنید. پس دومین مانع در متقاعد کردن دیگران، سطح دانش آنها در مورد موضوع مورد نظر است. همانطور که احتمالا تا کنون توجه کرده اید، این دو مانع ( اعتقادات و دانش قبلی) می تواند باعث ایجاد باور هایی شود که متناقض با باور های شما است. شکاک ها کسانی هستند که تقریبا به همه چیز و همه کس شک دارند. آنان هرگز چیزی را قبول نمی کنند مگر اینکه در موردش مطمئن باشند. اگر با چنین شخصی سر و کار داشته باشید مشکل شما بیشتر خواهد شد.

سوال:
لطفا راهنمایی کنید که با چه رفتارهایی می توان دیگران را متقاعد کرد؟ و در صورت ضعف چگونه تقویت کنیم؟

پاسخ:
رفتار ما با دیگران می تواند در قالب یکی از این حالتها باشد:
1. رفتار انفعالی: اجازه دادن به دیگران که هر چه می خواهد، از ما بگیرند و ما نتوانیم از خود دفاع کنیم و در حقیقت جرات نه گفتن در مقابل خواسته های دیگران را نداشته باشیم، در این صورت خیلی از افراد می توانند از ما سوء استفاده کنند.
2. رفتار تهاجمی: تحمیل کردن خواسته ها و نیازهای شخصی خود به دیگران، در حقیقت با تحکم و زور گویی در جستجوی رسیدن به خواسته های خود باشیم، اولا: چنین رفتاری عادلانه نیست دوما: به نوبه خودش تنش زاست و در برخی از موارد با مخالفت دیگران روبرو می شویم.
3. رفتار متقاعد کننده: بیان نیازها به طور واضح، و بدون تحمیل به دیگران و توانایی جواب رد به درخواست دیگران در زمانی که خارج از توانایی و شرایط فرد بوده و یا به نوعی از مصلحت او خارج باشد. چنین رفتاری یک رفتار متعادل بوده و فرد می تواند در انجام کارهای خود احساس راحتی داشته و زمینه انجام کارها و فعالیتهای خود را بنحو احسن داشته باشند.
در این رفتار: دیگران متوجه می شوند که جایگاه این فرد در کجاست؟ کسی نمی تواند انتظار نابجایی داشته باشد، برخوردها بدون تنش می باشد، کلمات و ادبیات کلام از نرمیت و قاطعیت خاصی برخوردار است، به حرف های دیگران گوش داده می شود، اصل احترام و تکریم دیگران مورد توجه قرار می گیرد. قبل از اینکه وارد تکنیکها شویم، باید ریشه این مشکل را بررسی کنیم، گاهی عواملی مثل کم روئی، یا اعتماد به نفس پایین و عدم مهارت کافی یا ندانستن رفتار مناسب موجب می شود که در برخورد با دیگران خیلی قوی عمل نکنیم، و اما تکنیکهای تقویت و تثبیت این رفتار:
1. گوش دادن و دقت در رفتار دیگران
وقتی شما به رفتار دیگران دقت کرده و به حرفهای آنها گوش کنید، می توانید منظورو هدف فرد مورد نظر را کاملا متوجه شوید، در این صورت اگر توانایی آن را ندارید و یا قبول کردن آن موجب ایجاد زحمت و مشکل برای شما خواهد شد، می توانید نسبت به پیشنهاد شخص جواب رد بدهید و قبول نکنید. ( گاهی منظور طرف را متوجه نمی شویم و احساس می کنیم قبول کردن آن باعث ذلت و خواری و یا به نوعی مشکل آفرین باشد، از این رو بهتر است، بعد از تامل و دقت به گفته فرد رفتار متناسب را انجام دهیم)
2. اگر جسارت "نه" گفتن را نداریم، با تمرین و تلقین از قبل نسبت به گفتن "نه" در مورد خواسته ها و انتظارات دیگران کوشا باشیم، حتی در مقام گفتن هم برای ما سخت باشد، می توان در رفتار عملی نشان داد که تمایلی به درخواست فرد مورد نظر نداریم. یا می توانیم از طریق دوستان خود به شخص اعلام کنیم که من تمایلی به انجام فلان کار ندارم، یا با نوشتن نامه یا پیامکی نظر خود را اعلام کنیم، تکرار چنین رفتارها و تقویت چنین روحیه ای موجب می شود که به راحتی در موقعیتهای مختلف بتوانیم" نه" بگوییم.
3. تکرار خواسته ها
در این تکنیک شما بدون ایجاد مشاجره چیزی را که می خواهید، در کمال آرامش تکرار می کنید. حال این تکرار فرقی نمی کند که برای درخواست انجام کاری است یا جواب رد و قبول نکردن موضوعی باشد. گاهی دیده شده که افراد وقتی اصرار طرف مقابل را ببینند تغییر موضع داده و تسلیم می شوند. و دیگر رفتار تحکم و زورگویی طرف مقابل کارساز نخواهد شد، در حقیقت خود مخالفت و اعلان نظر به شخص مقابل می تواند در انگیزه و تصمیم او تاثیر بگذارد.
3. قدردانی از انتقاد
پذیرش وقبول انتقاد اگر به گونه ای که تحقیر آمیز نباشد، ممکن است باعث متقاعد شدن طرف مقابل شود و به راحتی مشکل حل شود.
4. قبول تعارفات
تعارف کردن های رسمی را ارزش بدهیم، و از به کار بردن جایگاه صحیح آن در مواقع و موقعیتهای مناسب نیز بهره مند شویم، در این صورت می توان دیگران را متقاعد کرد و از بروز رفتارهای انفعالی و تهاجمی خودداری کرد.
مثلا: اگر کسی از کار ما تقدیر کرد و گفت چه قدر شما خوب توضیح دادید؟ در جواب دو حالت می توان تصور کرد:
1. ممونم، متشکرم.( اما در این حال پیامی که مخاطب دریافت می کند: این فرد به کارش اعتماد دارد و قبول می کند که کارش صحیح بوده و جای شک و تردیدی در کارش ندارد)
2. نه بابا چیز خاصی نبود، همین طوری یک چیزی را گفتیم وآن طوری که می خواستم نشد،...( این ادبیات در قالب رفتار و واکنش، یک روش صحیح و درستی نیست و می تواند در اعتماد شخص مقابل و متقاعد شدن فرد مقابل تاثیر منفی بگذارد)
5. توضیح خواستن
ذهن را فعال کنید و از قبل حالت آماده باش به خود بگیرد، حواس را جمع و تمرکز کافی داشته باشید، بدین صورت که اگر فردی از شما انجام کار یا فعالیتی را خواست، به راحتی و بدون تندی و با کمال آرامش از او سوال بپرسید و از او درخواست توضیح بخواهید. مثلا: کسی از شما درخواستی دارد ( با یک تیپ دستوری و زوری) وقتی سر کار می روی بیا من را از دم درمان بردار با هم برویم.
شکل و قالب توضیح خواستن(می توان با شوخی و یا با جدیت و در کمال آرامش پرسید):
برای چه، چرا ماشین خودتان را نمی آورید، چرا با تاکس تلفنی نمی روید، اصلا چرا شما دم در ما نمی آیید، چرا با فلانی که نزدیک شماست با او نمی روید و... دیگر فرد قدرت جسارت و رفتار زورگویی و تحکم را نمی تواند به خود بگیرد.
6. پرهیز از مقدمه چینی
گاهی همین مقدمات می تواند برای شخص مقابل حامل پیامی باشد که این فرد جسارت "نه" گفتن را ندارد، از این رو سعی می کند در رفتار و برخورد، به نوعی فرد را دور بزند و از او سوء استفاده کند. مثلا: وقتی کسی می بیند فرد در گفتار خود برای درخواست یک چیزی باادبیات مختلف و مقدمات تفصیلی درخواستی دارد، و از گفتن درخواست خود خیلی راحت نیست و نوعی شرم دارد، به راحتی می تواند بفهمد که فرد، کم رو یا شخص خجالتی است و اگر رد کند نمی تواند دفاع کند، پس بهتر است با کوتاهترین جملات درخواست خود را بگوییم. مثلا: فلانی سلام، من قرضم را می خواهم و لازمش دارم( تمام)( می توان دوباره همین خواسته را تکرار کرد: مثلا: با تعبیر دیگر من فعلا نیاز شدید دارم) دیگر لازم نیست قبلش کلی فلسفه ببافی و...تا آخر بگویی که من به پولم نیاز دارم و شما قرضم را بدهید.
7. رسیدن به تیپ ظاهری
برای دیدارها و ملاقاتها و حضور در مکانهای مختلف سعی کنید با لباس و تیپ بسیار مناسب و متین حضور پیدا کنید، این حالت با مقداری قاطعیت باعث می شود دیگران جرات تحمیل و زور گویی و یا رفتار تهاجمی را از خود نداشته باشند.[1]
اگر فردی دچار چنین مشکل رفتاری است، باید بعد کشف نقاط ضعف و توجه به آثار منفی آن در زندگی نسبت به رفع و حل مشکل قدمی بردارد تا عرصه زندگی برای او تلخ نشود و بتواند به راحتی زندگی خود را ادامه دهد.[2]
منبع:
[1]. لو درو - رزی بینگهام ، راهنمای مهارتهای دانشجویی، ص130-136، زیر نظر دکتر جواد اژه ای، ترجمه: دکتر امیر عباس فتاح زاده، موسسه فرهنگی ابن سینا، 1377، اول، تهران
[2]. سايت انجمن گفتگوي ديني، انجمن مشاوره، كارشناس: نشاط‌ : تاریخ:95/2/20

موضوع قفل شده است