صـــیغــــ♥ــه مسجد

تب‌های اولیه

7 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
صـــیغــــ♥ــه مسجد

سلام

امروز تو یه مهمونی بودیم

بحث شد

گفتن یه روحانی گفته صیغه مسجد و اینا

همش الکیه تو قران راجبش چیزی نگفته

منم چون اطلاع دقیقی نداشتم . گفتم اول سوال کنم . بعد مطمن شدم نظر بدم

وقتی مسجدو میسازن . یه صیغه میخونن . بعد اونجا میشه مسجد و حکم مسجدو داره

بعد یه جا کوچیکشو صیغه نمیخونن . میگن برا خانوما مشکل شرعی و اینا دارن . راحت باشن

الن اینا درسته . یا نه ؟؟

با نام الله

کارشناس بحث: استاد سجاد

1=1+1;396876 نوشت:
سلام

امروز تو یه مهمونی بودیم

بحث شد

گفتن یه روحانی گفته صیغه مسجد و اینا

همش الکیه تو قران راجبش چیزی نگفته

منم چون اطلاع دقیقی نداشتم . گفتم اول سوال کنم . بعد مطمن شدم نظر بدم

وقتی مسجدو میسازن . یه صیغه میخونن . بعد اونجا میشه مسجد و حکم مسجدو داره

بعد یه جا کوچیکشو صیغه نمیخونن . میگن برا خانوما مشکل شرعی و اینا دارن . راحت باشن

الن اینا درسته . یا نه ؟؟

با عرض سلام و احترام و تشکر از سؤال حضرت عالی

نه در شیعه و نه در اهل تسنن ، تنها قرآن منبع احکام شرعی نیست و برخی از احکام در روایاتی وجود دارد که به صورت مستند از پیامبر و اهل بیت علیهم السلام به ما رسیده است .
صیغه مسجد خواندن به صورتی که فرمودید یعنی برای برخی قسمت ها خوانده نشود با رعایت کامل شرایط وقف مانعی ندارد . (1)

همیشه موفق و سربلند باشید

پی نوشت:
1. توضیح المسائل مراجع ، وقف

سجاد;398529 نوشت:
با عرض سلام و احترام و تشکر از سؤال حضرت عالی

نه در شیعه و نه در اهل تسنن ، تنها قرآن منبع احکام شرعی نیست و برخی از احکام در روایاتی وجود دارد که به صورت مستند از پیامبر و اهل بیت علیهم السلام به ما رسیده است .
صیغه مسجد خواندن به صورتی که فرمودید یعنی برای برخی قسمت ها خوانده نشود با رعایت کامل شرایط وقف مانعی ندارد . (1)

همیشه موفق و سربلند باشید

با سلام و تشکر فراوان یعنی با نخواندن این صیغه به آن مکان حکم مسجد اطلاق نمیگردد؟ کیفیت آن به چه نحویست؟

[="Tahoma"][="Black"]

تبری;398539 نوشت:
با سلام و تشکر فراوان یعنی با نخواندن این صیغه به آن مکان حکم مسجد اطلاق نمیگردد؟ کیفیت آن به چه نحویست؟

با عرض سلام و احترام و تشکر از سؤال شما
اگر مسجدى را وقف كنند، بعد از آن كه واقف به قصد واگذار كردن اجازه دهد كه در آن مسجد نماز بخوانند همين كه يك نفر در آن مسجد نماز خواند، وقف درست مى‌شود و خواندن صیغه ضروری نیست (1)

صیغه وقف مسجد را در رساله مرجعتان ملاحظه فرمایید .
در پناه حضرت حق باشید

پی نوشت:
1. امام خمینی ، توضیح المسائل م 2681
[=Noor_Lotus]

سجاد;399480 نوشت:
اگر مسجدى را وقف كنند، بعد از آن كه واقف به قصد واگذار كردن اجازه دهد كه در آن مسجد نماز بخوانند همين كه يك نفر در آن مسجد نماز خواند، وقف درست مى‌شود و خواندن صیغه ضروری نیست
خب، اگر نمازخانه باشد فرقش با مسجد چیست؟ در نیت است؟

مرجع: حضرت آیت الله العظمی سید صادق حسینی شیرازی حفظه الله تعالی

[="Tahoma"][="Black"]

تبری;399522 نوشت:
نقل قول نوشته اصلی توسط سجاد نمایش پست ها
اگر مسجدى را وقف كنند، بعد از آن كه واقف به قصد واگذار كردن اجازه دهد كه در آن مسجد نماز بخوانند همين كه يك نفر در آن مسجد نماز خواند، وقف درست مى‌شود و خواندن صیغه ضروری نیست
خب، اگر نمازخانه باشد فرقش با مسجد چیست؟ در نیت است؟

مرجع: حضرت آیت الله العظمی سید صادق حسینی شیرازی حفظه الله تعالی

با تشکر از سؤال مجددتان

عرض کردم اگر برای وقف مسجد صیغه خوانده نشود و نیز شرایط پست قبلی را نداشته باشد شرعا مسجد نخواهد بود و می تواند مثل نماز خانه باشد .

در پناه حضرت حق باشید[/]

موضوع قفل شده است