تکبیره الاحرام بلافاصله بعد از امام جماعت

تب‌های اولیه

8 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
تکبیره الاحرام بلافاصله بعد از امام جماعت

سلام.
بنده مقلد مرحوم بهجت هستم .بنده برای این ثواب بی نظیری که برای تکبیر گفتن با امام جماعت بیان شده همیشه منتظرم و به محض اینکه تکبیر امام جماعت رو میشنوم هرکجا که هستم تکبیر میگویم و وارد نماز میشوم و کاری به دیگران ندارم(بعضی مواقع اگه بخوای منتظر جلوییت بمونی ممکنه چند تا آیه از حمد هم گذشته باشه !)-یک بار از روحانی مسجد پرسیدم گفت انشاالله اشکال نداره و در رساله آقایان سیستانی و وحید و مکارم هم اومده که اشکال نداره.آقای مکارم حتی انتظار کشیدن رو خلاف احتیاط دونستن....ولی در رساله اقای بهجت متاسفانه این مساله بحث نشده ولی امروز متوجه شدم در استفتائات ایشون امده :
http://www.bahjat.org/index.php/ahkam-2/esteftahat/158-2011-09-06-09-36-08.html

"كسى كه جلوتر تكبيرة الاحرام گفته است
1210. در نماز جماعت، فرموده ايد: بنابر احتياط واجب تكبيرة الاحرام مأموم بايد بعد از تكبيرة الاحرام واسطه باشد؛ شخصى كه مدّت ها اين حكم را مراعات نكرده، وظيفه اش در قبال نمازهاى جماعتى كه قبلاً خوانده چيست؟
ج. چنان چه به وظيفه ى اخلال منفرد نكرده باشد، نمازهايش صحيح است و در غير اين صورت چون احتياط است، مى تواند با رجوع به فَالأعلم (مجتهد اعمل بعدى) اعمال سابق را تصحيح كند و احتياط هم در عدم تقدّم است نه در مقارنت كه در صورت هم زمانى و مقارنت، اشكال ندارد، پس با شك در تقدّم بعد از فراغ از نماز، نماز محكوم به صحّت است."

حالا سوال من اینه که باید چیکار کنم؟راستشو بخواین دقیق متوجه منظور مرحوم بهجت در قسمت اول نشدم.چنان چه به وظيفه ى اخلال منفرد نكرده باشد؟ یعنی چه؟
بنده الان میتونم همچنان این کارو ادامه بدم؟ (برای درک ثواب آن)
حقیر بر تقلید از مرحوم بهجت باقی هستم و مرجع زنده بنده هم آقای محفوظی رییس هیئت استفتائات مرحوم بهجت هستند و اعلم بعدی را هم حضرات شبیری زنجانی و سیستانی میدانم
پیشاپیش از گرفتن وقتتون عذر میخوام

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد نور

*EHSAN*;652511 نوشت:
سلام.
بنده مقلد مرحوم بهجت هستم .بنده برای این ثواب بی نظیری که برای تکبیر گفتن با امام جماعت بیان شده همیشه منتظرم و به محض اینکه تکبیر امام جماعت رو میشنوم هرکجا که هستم تکبیر میگویم و وارد نماز میشوم و کاری به دیگران ندارم(بعضی مواقع اگه بخوای منتظر جلوییت بمونی ممکنه چند تا آیه از حمد هم گذشته باشه !)-یک بار از روحانی مسجد پرسیدم گفت انشاالله اشکال نداره و در رساله آقایان سیستانی و وحید و مکارم هم اومده که اشکال نداره.آقای مکارم حتی انتظار کشیدن رو خلاف احتیاط دونستن....ولی در رساله اقای بهجت متاسفانه این مساله بحث نشده ولی امروز متوجه شدم در استفتائات ایشون امده : http://www.bahjat.org/index.php/ahka...-09-36-08.html "كسى كه جلوتر تكبيرة الاحرام گفته است 1210. در نماز جماعت، فرموده ايد: بنابر احتياط واجب تكبيرة الاحرام مأموم بايد بعد از تكبيرة الاحرام واسطه باشد؛ شخصى كه مدّت ها اين حكم را مراعات نكرده، وظيفه اش در قبال نمازهاى جماعتى كه قبلاً خوانده چيست؟ ج. چنان چه به وظيفه ى اخلال منفرد نكرده باشد، نمازهايش صحيح است و در غير اين صورت چون احتياط است، مى تواند با رجوع به فَالأعلم (مجتهد اعمل بعدى) اعمال سابق را تصحيح كند و احتياط هم در عدم تقدّم است نه در مقارنت كه در صورت هم زمانى و مقارنت، اشكال ندارد، پس با شك در تقدّم بعد از فراغ از نماز، نماز محكوم به صحّت است."
حالا سوال من اینه که باید چیکار کنم؟راستشو بخواین دقیق متوجه منظور مرحوم بهجت در قسمت اول نشدم.چنان چه به وظيفه ى اخلال منفرد نكرده باشد؟ یعنی چه؟ بنده الان میتونم همچنان این کارو ادامه بدم؟ (برای درک ثواب آن)
حقیر بر تقلید از مرحوم بهجت باقی هستم و مرجع زنده بنده هم آقای محفوظی رییس هیئت استفتائات مرحوم بهجت هستند و اعلم بعدی را هم حضرات شبیری زنجانی و سیستانی میدانم پیشاپیش از گرفتن وقتتون عذر میخوام
با سلام و عرض ادب ظاهرا عبارت صحیح باید به این صورت باشد: چنانچه به وظیفه منفرد،اخلال وارد نشده باشد یعنی اگر نماز به فرادا صحیح واقع شده باشد و ارکان نماز فرادا بجا آورده شود نماز صحیح است که البته عموما چنین نیست و به نماز فرادا خلل وارد می شود بنابراین درصورتی که مطمئن هستید قبل از واسطه تکبیر را می گفتید به اعلم بعدی مثلا آیه الله سیستانی رجوع کرده و نمازهای قبلی و بعدی شما دراین صورت صحیح است. استفتا از دفتر آیه الله بهجت در قم

نور;654646 نوشت:
با سلام و عرض ادب ظاهرا عبارت صحیح باید به این صورت باشد: چنانچه به وظیفه منفرد،اخلال وارد نشده باشد یعنی اگر نماز به فرادا صحیح واقع شده باشد و ارکان نماز فرادا بجا آورده شود نماز صحیح است که البته عموما چنین نیست و به نماز فرادا خلل وارد می شود بنابراین درصورتی که مطمئن هستید قبل از واسطه تکبیر را می گفتید به اعلم بعدی مثلا آیه الله سیستانی رجوع کرده و نمازهای قبلی و بعدی شما دراین صورت صحیح است. استفتا از دفتر آیه الله بهجت در قم

خیلی ممنون جناب نور
پس در این صورت بنده هنوز مجاز به این کار هستم دیگه .. درسته؟(به دلیل احتیاط بودن فتوای جناب بهجت و اجازه ایشون مبنی بر رجوع به مرجع اعلم بعدی در این مسئله)

*EHSAN*;655015 نوشت:
خیلی ممنون جناب نور
پس در این صورت بنده هنوز مجاز به این کار هستم دیگه .. درسته؟(به دلیل احتیاط بودن فتوای جناب بهجت و اجازه ایشون مبنی بر رجوع به مرجع اعلم بعدی در این مسئله)

با سلام و عرض ادب

بله درصورتی که رجوع کنید اشکال ندارد.

همواره به سلامت باشید

نور;657920 نوشت:
با سلام و عرض ادب

بله درصورتی که رجوع کنید اشکال ندارد.

همواره به سلامت باشید

با سلام و احترام

میخواستم بپرسم نظر آیت الله مکارم در این مورد که قبل از اینکه نمازگزارانی که به امام جماعت نزدیکترند اقتدا کنند، نمازگزانی که دورترند اقتدا کنند. آیا برای نمازشون مشکلی پیش میاد؟

با تشکر

felfely;658172 نوشت:
با سلام و احترام

میخواستم بپرسم نظر آیت الله مکارم در این مورد که قبل از اینکه نمازگزارانی که به امام جماعت نزدیکترند اقتدا کنند، نمازگزانی که دورترند اقتدا کنند. آیا برای نمازشون مشکلی پیش میاد؟

با تشکر

با سلام و عرض ادب

هنگامى كه امام تكبير مى‌گويد و وارد نماز مى‌شود در صورتى كه صفهاى جلوتر آمادۀ نماز باشند همه مى‌توانند تكبير بگويند و وارد نماز شوند

و لازم نيست انتظار بكشند تا صفهاى جلو وارد نماز شوند بلكه انتظار كشيدن بر خلاف احتياط است

رساله آیه الله مکارم،مسألۀ 1243
همواره به سلامت باشید

felfely;658172 نوشت:

عليکم السلام

مسألۀ 1243 توضيح المسائل آيةالله مکارم:

«هنگامى كه امام تكبير مى‌گويد و وارد نماز مى‌شود در صورتى كه صفهاى جلوتر آمادۀ نماز باشند همه مى‌توانند تكبير بگويند و وارد نماز شوند

و لازم نيست انتظار بكشند تا صفهاى جلو وارد نماز شوند بلكه انتظار كشيدن بر خلاف احتياط است.»

موضوع قفل شده است