استفاده از بیت المال به جای هزینه هایی که کردم، اشکالی داره؟

تب‌های اولیه

22 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال

یا غفور

سوالاتی که در مورد بیت المال داریم رو در این تاپیک ان شاءالله قرار میدیم

سوال: من برای محل کارمون مقداری وسیله خریدم از پول شخصی حق داشتم که پولش رو بگیرم اما نگرفتم میشه به جاش از تلفن محل کار استفاده کنم؟

کارشناس بحث : سجاد

برچسب: 

[=Times New Roman]

قمقمه;246674 نوشت:

بسم الله الرّحمن الرّحیم
سلام
منم سوال مشابهی دارم.
من توی محل کارم که مدرسه س، با کامپیوتر کار می کنم. خیلی پیش اومده که کار کامپیوتری مدرسه رو، توی خونه، و با سیستم شخصی خودم انجام دادم.
به جاش، می تونم از کامپیوتر مدرسه استفاده شخصی کنم؟مثلا با اینترنت مدرسه ایمیلمو چک کنم؟ یا مثلا بعضی وقت ها مسنجرم در طول روز روشن باشه؟ (مثال ها رو دقیق میگم، که بدونید دانلود و ... نمی کنم از توی مدرسه) یا مثلا یه سر بیام اسک دین؟ :Nishkhand:خب معتادیم دیگه، چه کنیم!؟:tajob:

قمقمه;246674 نوشت:
یا غفور سوالاتی که در مورد بیت المال داریم رو در این تاپیک ان شاءالله قرار میدیم سوال: من برای محل کارمون مقداری وسیله خریدم از پول شخصی حق داشتم که پولش رو بگیرم اما نگرفتم میشه به جاش از تلفن محل کار استفاده کنم؟ کارشناس بحث : سجاد

با عرض سلام خدمت کاربر محترم قمقمه گرانقدر و تشکر از سئوال شما

در فرض سئوال استفاده از بیت المال شرعا جایز نیست و نیاز به اجازه مراجع ذی صلاح دارد . (1)

**بنده‌ی خـدا**;246738 نوشت:
نقل نمایش پست ها نوشته اصلی توسط : قمقمه استفاده از بیت المال به جای هزینه هایی که کردم، اشکالی داره؟ بسم الله الرّحمن الرّحیم سلام منم سوال مشابهی دارم. من توی محل کارم که مدرسه س، با کامپیوتر کار می کنم. خیلی پیش اومده که کار کامپیوتری مدرسه رو، توی خونه، و با سیستم شخصی خودم انجام دادم. به جاش، می تونم از کامپیوتر مدرسه استفاده شخصی کنم؟مثلا با اینترنت مدرسه ایمیلمو چک کنم؟ یا مثلا بعضی وقت ها مسنجرم در طول روز روشن باشه؟ (مثال ها رو دقیق میگم، که بدونید دانلود و ... نمی کنم از توی مدرسه) یا مثلا یه سر بیام اسک دین؟ خب معتادیم دیگه، چه کنیم!؟ تشکر

با عرض سلام و احترام خدمت سرکار **بنده‌ی خـدا** گرانقدر و تشکر از سئوال شما

پاسخ سئوال شما نیز مشابه پاسخ سئوال قبلی است و برای این کار لازم است حتما اجازه داشته باشید .

همیشه سالم و سرفراز باشید

پی نوشت:
1. استفتاء از دفتر آیت الله خامنه ای در قم

یا کریم

با تشکر از کارشناس پاسخگو

اگر کتابی رو از کتابخانه امانت گرفته باشیم ، و به دلیل ورق زدن ،کتاب دچار صدمه بشه و البته خود چسبای کتاب هم کم باشه و باعث بشه کتاب از هم باز بشه باید به مسئولش اطلاع بدیم؟؟؟؟ در صورتی که مقصر ما نباشیم ، بلکه استحکام کم کتاب باشه.

قمقمه;249690 نوشت:
یا کریم با تشکر از کارشناس پاسخگو اگر کتابی رو از کتابخانه امانت گرفته باشیم ، و به دلیل ورق زدن ،کتاب دچار صدمه بشه و البته خود چسبای کتاب هم کم باشه و باعث بشه کتاب از هم باز بشه باید به مسئولش اطلاع بدیم؟؟؟؟ در صورتی که مقصر ما نباشیم ، بلکه استحکام کم کتاب باشه

با عرض سلام و احترام خدمت حضرت عالی و تشکر از سئوال شما

در فرض سئوال اگر عرفا در نگهداری کتاب کوتاهی کرده باشید ، ضامن هستید و باید نقصانی را که به دست شما ایجاد شده با گرفتن رضایت یا پرداخت هزینه جبران نمایید .(1)

همیشه موفق و سلامت باشید

پی نوشت:

باعرض سلام
سوال:اگر کسی در طول وقت اداری کار شخصی انجام دهد ویااز خودروهای دولتی کارشخصی انجام دهد چه حکمی دارد؟

[="Tahoma"][="Black"]

سیداکبر;255356 نوشت:
باعرض سلام سوال:اگر کسی در طول وقت اداری کار شخصی انجام دهد ویااز خودروهای دولتی کارشخصی انجام دهد چه حکمی دارد؟

با تشکر از سئوال شما

انجام امور شخصی در وقت اداری تابع مقررات است .

استفاده از خودروهای دولتی در امور شخصی جایز نیست مگر در جایی که مقررات اجازه دهد و استفاده کننده غیر مجاز ، ضامن است.(1)

پی نوشت:
1. امام خمینی ره ، استفتائات ج 3 ص 519 س 104 به بعد[/]

با سلام.
آیا جایز است که با پول بیت المال امکانات و مزایایی را فقط برای افراد خاصی که واجد آن شرایط هستند فراهم کنیم و دیگران را از آن امکانات محروم کنیم؟

[="Tahoma"][="Black"]

follower;265845 نوشت:
با سلام. آیا جایز است که با پول بیت المال امکانات و مزایایی را فقط برای افراد خاصی که واجد آن شرایط هستند فراهم کنیم و دیگران را از آن امکانات محروم کنیم؟

با عرض سلام و احترام خدمت حضرت عالی و تشکر از سئوال شما

استفاده از امکانات بیت المال به دو شرط حلال است :

1. کسی که از نظر شرعی و قانونی حق اذن دادن دارد ، اجازه استفاده را صادر کرده باشد.
2. شرایط کاری محیط کار بیانگر اذن به کارمندان برای استفاده در حد ضرورت و نیاز باشد.(1)

و گرنه چه برای استفاده کننده و چه برای کسی که اجازه این کار را به دیگران می دهد ، جایز نبوده و ضمان آور است.

همیشه سالم و سرفراز باشید

پی نوشت:
1. آیت الله خامنه ای ، اجوبه الاستفتائات س 1955[/]

سجاد;271886 نوشت:

2. شرایط کاری محیط کار بیانگر اذن به کارمندان برای استفاده در حد ضرورت و نیاز باشد.

با سلام و با تشکر از پاسخ شما.
لطفا و در صورت امکان این مورد را توضیح دهید... (شرایط کاری محیط کار باید چگونه باشد تا استفاده در حد ضرورت مشکلی نداشته باشد و همچنین حد ضرورت چقدر است ؟ لطفا با بیان مثال توضیح دهید.)

با تشکر

follower;272375 نوشت:
با سلام و با تشکر از پاسخ شما. لطفا و در صورت امکان این مورد را توضیح دهید... (شرایط کاری محیط کار باید چگونه باشد تا استفاده در حد ضرورت مشکلی نداشته باشد و همچنین حد ضرورت چقدر است ؟ لطفا با بیان مثال توضیح دهید.) با تشکر

با عرض سلام مجدد و تشکر از سئوال شما

به عنوان مثال کسی را در اداره ای دولتی ، استخدام کرده اند و قرار شده برای کار مورد نظر در اداره حضور پیدا کند ، قرائن نشان می دهد که استفاده از امکانات عمومی اداره مثل آب و برق آن را هم برای او مجاز کرده اند و در این موارد برای استفاده ضروری ، اجازه مجدد نیاز ندارد .

در پناه حضرت حق باشید

سجاد;272590 نوشت:
با سلام و با تشکر از پاسخ شما. لطفا و در صورت امکان این مورد را توضیح دهید... (شرایط کاری محیط کار باید چگونه باشد تا استفاده در حد ضرورت مشکلی نداشته باشد و همچنین حد ضرورت چقدر است ؟ لطفا با بیان مثال توضیح دهید.) با تشکر

بر فرض مثال اگه من توي اداره اي كه كار ميكنم در مواقع بيكاري به مطالعه شخصي بپردازم در صورتي كه هيچ هزينه اي جز نشستن روي صندلي و روشن موندن برق كه هميشه روشنه باشه ميكل داره؟

[="Tahoma"][="Black"]

genius;272693 نوشت:
بر فرض مثال اگه من توي اداره اي كه كار ميكنم در مواقع بيكاري به مطالعه شخصي بپردازم در صورتي كه هيچ هزينه اي جز نشستن روي صندلي و روشن موندن برق كه هميشه روشنه باشه ميكل داره؟

با تشکر از سئوال شما

در فرض سئوال حلال بودن حقوق بستگی به نوع قرارداد شما و شرایط کاری طبق قانون دارد اگر این کار خلاف قرارداد و شرایط کاری شما نبوده و از نظر کارفرما مجاز شناخته شود و بر خلاف مقررات مصوب هم نباشد ،اشکال شرعی ندارد. (1)

همیشه موفق و سلامت باشید

پی نوشت:
1. استفتاء از دفتر آیت الله خامنه ای در قم[/]

سلام
پول بلیت اتوبوس ها که قبلا ندادیم و یا پول گچ های بی موردی که در مدرسه استفاده کردیم و یا آسیب هایی که به اموال شهرداری در خیابان ها زده ایم ، چگونه این حق ها ادا کنیم؟

حمیده هادی;304403 نوشت:
سلام پول بلیت اتوبوس ها که قبلا ندادیم و یا پول گچ های بی موردی که در مدرسه استفاده کردیم و یا آسیب هایی که به اموال شهرداری در خیابان ها زده ایم ، چگونه این حق ها ادا کنیم؟

با عرض سلام و تشکر از سئوالتان

در هر مورد باید به هر مقدار یا مبلغی را که یقین دارید ضرر زده اید به صاحب حق بپردازید مثلا پول بلیط را به صاحب اتوبوس و پول گچ ها را به مدرسه و ... پرداخت کنید و اگر امکان این کار به هیچ وجه نباشد لازم است احتیاطا با اجازه دفتر مرجعتان همان مبلغ را از طرف صاحب حق به فقیر صدقه بدهید.(1)

همیشه موفق و پیروز باشید

پی نوشت:

سلام
وقت شما بخیر
دو تا سوال راجب بیت المال دارم که مطرح میکنم
1. اگر شاهد استفاده شخصی بیت المال توسط کارمندی در ساعات غیر اداری آن هم از امکانات شخص دیگه ای باشیم وظیفه ما چیه؟ باید گزارش بدیم؟

2. من دو تا خودکار دارم یکی واسه خودمه و یکی هم مربوط به بیت المال هستش منتها گاهی پیش اومده اشتباه از اینا استفاده کردم یعنی از بیت المالیه واسه کار شخصیم و از خودکار شخصیم واسه کار اداره البته مورد دومی بیشتر اتفاق افتاده حالا تکلیف چیه؟

پیشاپیش از پاسخگویی شما کمال تشکر و دارم .

[="Tahoma"][="Black"]

گل مینا;358583 نوشت:
سلام
وقت شما بخیر
دو تا سوال راجب بیت المال دارم که مطرح میکنم
1. اگر شاهد استفاده شخصی بیت المال توسط کارمندی در ساعات غیر اداری آن هم از امکانات شخص دیگه ای باشیم وظیفه ما چیه؟ باید گزارش بدیم؟

2. من دو تا خودکار دارم یکی واسه خودمه و یکی هم مربوط به بیت المال هستش منتها گاهی پیش اومده اشتباه از اینا استفاده کردم یعنی از بیت المالیه واسه کار شخصیم و از خودکار شخصیم واسه کار اداره البته مورد دومی بیشتر اتفاق افتاده حالا تکلیف چیه؟

پیشاپیش از پاسخگویی شما کمال تشکر و دارم .

با عرض سلام و احترام خدمت حضرت عالی و تشکر از سؤال شما

1. در فرض سؤال نهی از منکر لازم است و اگر شرایطش موجود است باید نهی از منکر کنید که یکی از مراتب نهی از منکر اگر مؤثر است اطلاع دادن به مقامات بالاتر است .

2. اگر از بیت المال استفاده کرده اید ، لازم است جبران کنید و مبلغ مورد استفاده را به بیت المال برگردانید . (1)

همیشه موفق و سلامت باشید

پی نوشت:
1. استفتاء از دفتر آیت الله خامنه ای در قم[/]

یا رب

سوالی داشتم:

اگر ماشین دولتی برای کاری جایی برود اگر در مسیر راه ما باشد می شود سوار ماشین شد؟

یا رب

یک سوال دیگر هم داشتم:

اگر شخصی در کتابفروشی یا محل توزیع کتاب فعالیت می کند اشکال شرعی دارد کتاب ها را در طی زمان فروش بخواند؟

[="Tahoma"][="Black"]

مشتی خاک;401020 نوشت:
یا رب

سوالی داشتم:

اگر ماشین دولتی برای کاری جایی برود اگر در مسیر راه ما باشد می شود سوار ماشین شد؟

مشتی خاک;401021 نوشت:
یا رب

یک سوال دیگر هم داشتم:

اگر شخصی در کتابفروشی یا محل توزیع کتاب فعالیت می کند اشکال شرعی دارد کتاب ها را در طی زمان فروش بخواند؟

با عرض سلام و احترام و تشکر از سؤال شما

در هر دو مورد اگر مقررات اداره دولتی یا صاحب کتابفروشی اجازه استفاده دهد ، مانعی ندارد .

همیشه موفق و سلامت باشید[/]

یا رب

نقل قول:
در هر دو مورد اگر مقررات اداره دولتی یا صاحب کتابفروشی اجازه استفاده دهد ، مانعی ندارد .

یعنی خود کتابفروش اشکال ندارد کتاب ها را تا زمان فروش مطالعه کند؟

[="Tahoma"][="Black"]

مشتی خاک;401301 نوشت:
یعنی خود کتابفروش اشکال ندارد کتاب ها را تا زمان فروش مطالعه کند؟

با تشکر از سؤال شما

عرض کردم که اگر کتاب فروش صاحب کتاب ها نیست طبیعتا باید از صاحب آن یا سازمان و اداره ذیربط اجازه داشته باشد .

در پناه حضرت حق باشید[/]

موضوع قفل شده است